vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος kachilas13

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #855 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 12:40 »
Καλησπέρα σας,


Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με έναν ατμοποιητή που αγόρασα. Είναι ο freemax ifree 20 με αντίσταση dvc 1.5ohm. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το υγρό μου τελειώνει πάρα πολύ γρήγορα σε σχέση με το ναυτίλο που έχω. Με το ναυτίλο και αντίσταση 1.8ohm ατμίζω περίπου 3ml την μέρα ενώ με τον άλλον τα 3ml δεν μου φτάνουν ούτε για τη μισή μέρα. Κάνω κάτι λάθος εγώ?


Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kikosn

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #856 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 15:36 »
Καλησπέρα σε όλους.
Ατμίζω εδώ και 6 χρόνια, τα τελευταία 3 με ένα απλό VW (Vamo) και το i-clear 30s.
Είμαι ευχαριστημένος και καταναλώνω περίπου 3-4ml/μέρα στα 3-7w.


Θα αγοράσω το eVic VTC mini και θέλω να μου προτείνετε πιο clearomizer να διαλέξω με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:


1. Φθηνές κεφαλές (περίπου 2€ από Κίνα)
2. Να παίρνει και Ni αλλά και Ti
3. Να μην έχει μεγάλη διαφορά κατανάλωσης στις απλές κεφαλές στα αντίστοιχα watt (5-10w)
4. Να μην έχει θέματα διαρροών.



Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.


Υγ. Αυτό με την σφικτή τζούρα ποτέ δεν το κατάλαβα. Ξέρει κανείς τι έχει το i-clear 30;
Υγ2. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα επισκευάσιμων κεφαλών.

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #857 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 16:04 »
Έχει σφτιχτή τζούρα το I-CLEAR 30s και για τα λεφτά του και την εποχή του είναι και καλό τανκ, δέν ξέρω εάν πλέον του βγάζουν αντιστάσεις με οργανικό βαμβάκι αντί για το "φυτίλι", εάν δέν το έχουν αλλάξει χάνεις πολύ σε ποιότητα ατμίσματος.

Ότι ποιο κοντά σε αυτό που θές είναι ο Innokin Endura T18 Clearomizer , κάπου στα 10 $ απο Κίνα και περίπου 1,4$ η αντίσταση, λειτουργεί με την λογική του 30s αλλά πολύ καλύτερα, δυστυχώς δέν έχει αντιστάσεις για Έλενχο θερμοκρασίας, συνήθως αυτές οι κεφαλές είναι για τανκς που ξεκινάνε να ατμίζουν σωστά στα 22 W (subtanks), οπότε σε αυτήν την περίπτωση πάς για πολύ πιο αεράτες τζούρες, ναι θα μπορείς να ρυθμίζεις τον αέρα όσο θές αλλά και πάλι δεν θα έχει καμία σχέση με το πως ατμίζεις τώρα.

Εάν θές την γνώμη μου στα w που ατμίζεις δέν αξίζει καν να ασχοληθείς με έλενχο θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #858 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 16:42 »
@kikosn αφού θα πάρεις το evic vtc mini πάρτο πακέτο που έχει μέσα και τον Tron-S. Θα σε καλύψει σ'αυτά που ζητάς.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #859 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 18:22 »
@kikosn

Το απορροφητικό υλικό του iclear30s είναι silica και επειδή ο ατμοποιητής είναι top coil πρέπει να τον σηκώνεις προς τα πάνω πριν τη τζούρα αλλιώς τις πιο πολλές φορές θα παίρνεις καμένο. Ξέχνα τον. Υπάρχουν πολύ καλύτερα πράγματα πια - ακόμα και ο γεροναυτίλος είναι κλάσεις ανώτερος (ειδικά με τις αντιστάσεις με βαμβάκι πια).

Αποσυνδεδεμένος kikosn

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #860 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 18:44 »

Ότι ποιο κοντά σε αυτό που θές είναι ο Innokin Endura T18 Clearomizer ,.....


Απ όσο διάβασα και κατάλαβα το Innokin Endura T18 είναι βασισμένο στον i-clear αλλά είναι καλύτερος και με βαμβάκι. Με αυτόν λοιπόν δεν χρειάζομαι τον evic VTC αλλά μπορώ να βολευτώ και με το Vamo.

......Εάν θές την γνώμη μου στα w που ατμίζεις δέν αξίζει καν να ασχοληθείς με έλενχο θερμοκρασίας.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο το TC αυτό καθέ αυτό αλλά να μπορώ να έχω περισσότερο ατμό χωρίς καψίματα.


@kikosn αφού θα πάρεις το evic vtc mini πάρτο πακέτο που έχει μέσα και τον Tron-S. Θα σε καλύψει σ'αυτά που ζητάς.
Προσπαθώ να βρω ανταλλακτικές κεφαλές του Tron στο fasttech και μου βγάζει πολλά διαφορετικά. Έχουν άλλο όνομα; https://www.fasttech.com/search?tron-s%20replacement%20coil


Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #861 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 20:07 »
Καλά κατάλαβες για τον τ-18, εάν ατμίζεις με τον iclear ο τ-18 θα σε τρελάνει,πιστεύω θα ξεκινήσεις στα 9-11 watt.

Kαλά τα ντουμάνια και τα TC αλλά επειδή παίζει να τα βαρεθείς άμα κάνεις παραγγελεία απο Κίνα έτσι και αλλιώς αξίζει να δώσεις και 10$ για να πάρεις και κάτι που είναι σίγουρα στα μέτρα σου.

Σε συμβουλεύω στην επιλογή τανκ εφόσον θέλεις έτοιμες αντιστάσεις Ni200, titanium κλπ να μην βάζεις σαν κριτήριο πόσο πάνε.
καλύτερο sub ohm tank για την περίπτωση σου είναι με διαφορά o Herakles Plus, οι πιο ακριβές του αντιστάσεις (SS) βγαίνουν κάπου 2.65 $ αν αγοράζεις γνήσιες και πεντάδα.

καλό και το τανκάκι που έχει πάνω ο vtc mini αλλά εφόσον έχεις και την επιλογή να το πάρεις σκέτο και να δώσεις 5$ παραπάνω και να πάρεις ότι πιο top παίζει... ρίξε μια ματιά σε reviews στο youtube για τον herakles plus και εάν δεν τον βάλεις καπάκια στο καλάθι πες μου  ;D


Αποσυνδεδεμένος myiorgos

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #862 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 20:10 »
@kikosn
Προσπαθώ να βρω ανταλλακτικές κεφαλές του Tron στο fasttech και μου βγάζει πολλά διαφορετικά. Έχουν άλλο όνομα; https://www.fasttech.com/search?tron-s%20replacement%20coil

Ειναι οι ιδιες με τον EgoOne
https://www.fasttech.com/search?ego%20one


Αποσυνδεδεμένος kikosn

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #863 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 22:24 »
Σας ευχαριστώ όλους.  :)



Επειδή δεν θέλω να μείνω στα μια από τα ίδια (παρόλο την όποια βελτίωση του τ-18)
και επειδή εντυπωσιάστηκα από τα review του Herakles Plus,
μόλις παρήγγειλα το vtc mini και το Herakles Plus.  :D


Ελπίζω να μην με χωρίσει η γυναίκα από το ντουμάνι.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #864 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 21:50 »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι προτιμότερο Dual or Single Coil ?  Υπάρχει διαφορά στην εμπειρία άτμισης? 
Αυτή την στιγμή έχω αυτό που φοραει το Kanger Evod Mega και είναι αρκετά θορυβώδης λες και θα εκραγεί! Είναι φυσιολογικό? Τι θα μου προτείνατε μέχρι 15 ευρώ που θα δω σαν νέος διαφορά προς το καλύτερο ? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #865 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:11 »
 Savo mykonos.Καλησπέρα τη  μπαταρία έχεις  για  να  μπορέσω  να σε  βοηθήσω?

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #866 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:24 »
1900 mah , 3,7 v  510 /ego threaded

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #867 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:47 »
Αυτό  το  σετ  πρέπει  να  έχεις http://www.k110.eu/el/justfog/886-kanger-evod-mega-kit-1900.html  αν  σου αρέσει  η  γευση  που  σου  δίνει κρατά  αυτό  και  αργότερα αγοράζεις  κάποιο  πιο mod  που  θα  μπορείς ρυθμίσεις  εσύ  τα  watt .

Αποσυνδεδεμένος akisgr1

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #868 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 13:28 »
αγόρασα μια αντίσταση ατμοποιητη για το alterego A6 που χρησιμοποιώ..



παρατηρώ ότι ζέσταινε περισσότερο από αυτή που είχε στο πακέτο όταν το αγόρασα... και  στο λαιμό είναι ένας ζεστός ατμός που δίνει λίγο καλύτερη γεύση..  επίσης νιώθω και το ηλεκτρονικό τσιγάρο να ζέσταινε στην μεριά τις μπαταρίας.. 


το θέμα είναι πως από την στιγμή που χρησιμοποίησα την καινούρια αντίσταση παρατηρώ ότι τελειώνει το υγρό πολύ πιο γρήγορα από πριν...  σε σχέση με το προηγούμενο που ήτανε κρύο...


τι συμβαίνει εδώ? τα 2ml τα τελειωσα σε λιγότερο από 2 ώρες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2016, 00:43 από akisgr1 »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #869 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 16:35 »
 :hmmm:
Την παλιά αντίσταση την έχεις; Είναι ίδιες;
Τι γράφουν πάνω;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35638 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10598 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364