vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 5 χρήστες
Panokali, vasim, John015, Lazy Dog, dkostas

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος TAKAMURA

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #795 στις: Δεκεμβρίου 08, 2015, 14:39 »
Ειχα τον πρωτο subtank και δεν μου άρεσε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #796 στις: Δεκεμβρίου 09, 2015, 14:28 »
Παιδια εχω ενα subtank mini ποιες ειναι οι v2 αντιστασεις; γιατι εχω αυτες που οι αντισταση ειναι καθετες και βλεπω οτι τλευταια εχω διαρροές

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #797 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 01:08 »
Αυτές που έχεις είναι V2. Πότισες το βαμβάκι πριν ατμίσεις? Αν ναι, μήπως έριξες πολύ υγρό στην τρύπα? Αν όχι, στα πόσα Ω είναι η αντίσταση και στα πόσα watt την δουλεύεις?

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #798 στις: Δεκεμβρίου 10, 2015, 02:58 »
0.62 την βγαζει το βτσ μινι στα 20βατ. Αυτο που προσεξα ειναι στην 1.2 σαν να λειπει βαμβακι αστοχια απο μαμα ισως; στην 0.5 μεχρι στιγμης απο το μεσημερι καλα παει και δεν εκανα καν ποτισμα και λοιπα την κουμπωσα εβαλα υγρο και ατμισα θα δειξει...

Αποσυνδεδεμένος Pafapoufas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #799 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 10:42 »
Αγορασα τον Subtank Mini και ενω μου αρεσει πολυ σαν ατμοποιητης και οι δυνατοτητες του, νιωθω οτι την πατησα γιατι δεν κανει για τσιγαρισιες τζουρες, που μου αρεσουν. Ακομα και στην πιο μικρη τρυπα οταν το βαζω, δεν με ευχαριστει οσο θελω, ιδικα το πρωι. Του εχω βαλει μεχρι και πιο στενο drip tip,  για να μειωσω τον αερα. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι, επειδη σκοπευω να παρω 1-2 ατμοποιητές για τσιγαρισιες τζουρες, ποιοι ατμοποιητες ειναι για τσιγαρισιες τζουρες? Επισκευασιμοι και μη επισκευασιμοι.

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #800 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 13:20 »
Nautilus mini;  ::)

Γεύση δίνει πολύ καλή, τον αέρα τον ρυθμίζεις όπως θες (έχει 4 επιλογές αλλά έχω δει άλλους εδώ που βάζουν χέρι στις τρύπες του για να τις κάνουν πιο μεγάλες), είναι σταθερότατος, δεν έχει διαρροές και οι κεφαλές του (αν και λίγο τσιμπημένες στα 3,5 ευρώ) κρατάνε αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #801 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 16:47 »
Ξερει κανεις αν παρουμε πενταδα κεφαλες c3 dual coil απο ecig, τις χρεωνουν πιο φθηνα; υπαρχει κωδικος εκπτωσης;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2015, 16:54 από pngtszs1976 »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #802 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 16:50 »
Αγορασα τον Subtank Mini και ενω μου αρεσει πολυ σαν ατμοποιητης και οι δυνατοτητες του, νιωθω οτι την πατησα γιατι δεν κανει για τσιγαρισιες τζουρες, που μου αρεσουν. Ακομα και στην πιο μικρη τρυπα οταν το βαζω, δεν με ευχαριστει οσο θελω, ιδικα το πρωι. Του εχω βαλει μεχρι και πιο στενο drip tip,  για να μειωσω τον αερα. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι, επειδη σκοπευω να παρω 1-2 ατμοποιητές για τσιγαρισιες τζουρες, ποιοι ατμοποιητες ειναι για τσιγαρισιες τζουρες? Επισκευασιμοι και μη επισκευασιμοι.


Επισκευασιμοι για τσιγαρισιες, Kayfun Lite Plus, eXpomizer v2, Phenomenon, κλπ

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #803 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 16:57 »
Ξερει κανεις αν παρουμε πενταδα κεφαλες c3 dual coil απο ecig, τις χρεωνουν πιο φθηνα; υπαρχει κωδικος εκπτωσης;

Αφου κάνεις Login στην ecig βάλε στο καλάθι τον κωδικό ekap20 και αν τον δεχτεί θα χεις εκπτωση.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #804 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 18:35 »
Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις και για να μην ανοίξω καινούριο θέμα θα χρησιμοποιήσω αυτό:
Σκέφτομαι να κάνω μια καλή αγορά σύντομα και να αντικαταστήσω το ego.
Αυτά που χρειάζομαι είναι τα παρακάτω:

(1) Βασικό για εμένα είναι η πολύ καλή γεύση


(2) Θέλω περισσότερο τσιγαρισιες τζούρες παρά πνευμονικές. Δεν ενδιαφέρομαι για τεράστια ντουμάνια που θα γεμίζουν τον τόπο, αλλά για ικανοποιητικό mouth to lung άτμισμα με ωραία γεύση. Από τι εξαρτάται λοιπόν αυτό? Απ'οτι κατάλαβα μέχρι τώρα κατεβαίνοντας κάτω απ'το 1Ohm, χρειάζεσαι περισσότερα Watt, και έχεις και μεγαλύτερο ντουμάνι για πνευμονικές σωστά? Απ'ότι καταλαβαίνω λοιπόν το sub-ohming και τα πολλά Watt δεν είναι σε αυτά που χρειάζομαι.
[Εδώ όμως μου γεννιέται και η απορία: το TC mode που χρησιμοποιείς χαμηλές αντιστάσεις κάτω του 1Οhm, και ελέγχει αυτόματα τη θερμοκρασία, είναι μόνο για πνευμονικές τζούρες και cloud chasing, η χρειάζεται χαμηλές αντιστάσεις για άλλο λόγο? Με λίγα λόγια το TC mode υποστηρίζει mouth to lung άτμισμα]


(3) Ενδιαφέρομαι για ένα ηλεκτρονικό mod και ένα ατμοποιητή ο οποίος να μου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ έτοιμες κεφάλες και για κανονικό mode και για TC, αλλά να μπορώ να ασχοληθώ και με στρίψιμο αντιστάσεων όταν θελήσω και φυσικά μια διάρκεια μπαταρίας που θα καλύπτει τουλάχιστον τη μέρα μου. (με την ego-T μπαταρία 600mAH έχω βαρεθεί να φορτίζω 2-3 φορές τη μέρα). Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω το VTC mini με το Subtank mini της Kanger. Έπεσα μέσα? Μήπως ο Nautilus θα ήταν καλύτερη επιλογή για αυτά που θέλω? Ξέρω ότι ο Nautilus δεν είναι επισκευάσιμος  αλλά δε σκοπεύω να ασχοληθώ άμεσα με το να φτιάχνω αντιστάσεις (το θεωρώ time consuming για την ώρα, προτιμώ να δίνω 4 ευρώ την εβδομάδα για μια αντίσταση εκεί που έτσι κ αλλιώς θα έδινα για ένα πακέτο τσιγάρα)

Αυτά για την ώρα. Sorry for the long post :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #805 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 19:06 »
Στην περίπτωση του tc τα σύρματα που έχουν την ιδιότητα να ανεβάζουν την ομική τους αντίσταση όσο θερμένονται επιβάλουν τα τόσο χαμηλα ωμ γιατί δεν εχει βρεθεί άλλος τρόπος ελέγχου θερμοκρασίας έως τώρα.Οπότε είναι αναγκαίο κακό. Το μοντ όμως μόλις πιάσει τη θερμοκρασία στόχο ρίχνει άμμεσα τα βατ για να διατηρήσει τη θερμοκρασία που ρυθμίσαμε. Με mouth to lung δεν έχει πρόβλημα.

το vtc mini είναι άριστο μοντάκι ,το έχω και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Ο subtank mini είναι γενικά πολύ καλος και εύκολος άτμο ,αλλά αρκετά αεράτος. Ειδικά οι εργοστασιακές κεφαλές θέλουν γκάζια για να δουλέψουν σωστά.
Θα προτιμούσα ναυτιλο.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #806 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 19:11 »
Έστω ότι πηγαίνω σε Ναυτίλο, θα μπορώ να ατμίζω σε temp control μόνο με κεφαλές Ni200? Υπάρχουν κεφαλές Τιτανίου για Ναυτίλο?

Επίσης μέχρι πόσα Watt μπορώ να χρησιμοποιήσω στο Nautilus και μέχρι πόσα στο Subtank mini?

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #807 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 19:22 »
Δεν ατμίζω σε tc και δεν ξέρω να σου αποντήσω.
Τα βατ τα καθορίζει η δική σου εμπειρία. Αρχίζεις απο  9 και ανεβάζεις μέχρι να βρείς το δικό σου sweet spot.
Αυτή τη στιγμή ατμίζω τον subtank με την επισκευάσιμη και κάνθαλ 0,35 στα 1,1ωμ με 12βατ και δουλεύει ωραιότατα για τα γούστα μου.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #808 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 19:36 »
Alright, ευχαριστώ για τις απαντήσεις  :yes:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #809 στις: Δεκεμβρίου 13, 2015, 22:07 »
Θεωρώ ότι ο subtank mini είναι ένα πιο all-around προϊόν. Και αυτό γιατί έχει τις Ni200 κεφαλές, έχει τις νέες vocc (0.5-1.2-1.5 ohm) και προσφέρει και το RBA σε περίπτωση που θέλεις να πειραματιστείς. Τώρα για τσιγαρίσιες τζούρες που ψάχνεις, οι κεφαλές 1.2 και 1.5Ω, στην μικρή τρύπα εισαγωγής αέρα δίνουν μια ικανοποιητική τσιγαρίσια τζούρα. Εάν θες βέβαια, αλλάζεις κάποια στιγμή το drip tip που εμένα δεν με βόλεψε και πολύ λόγο διαμέτρου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172046 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14034 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 422 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364