vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, pngtszs1976, dkostas, maprix, teo77

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #660 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 09:27 »
Καλημέρα σας


Σαν νέος ατμιστής έχω κάποια προβλήματα και θα ήθελα μια βοήθεια


Βασικά ο εξοπλισμός μου είναι Aspire Nautilus Mini 1,8Ω και Innokin Itaste Svd.
Ατμίζω βάση umami vg και άρωμα περίπου στο 10 νικοτίνη. (Δεν κάνω καθόλου PG γιατί έχω έλλειψη ενζύμου G6PD και μου δημιουργούσε πολύ πρόβλημα με βήχα κάτι που δεν έχω με vg)
Το βασικό πρόβλημα μου είναι η γεύση καμένου που έχω, ότι και αν έχω κάνει. (αλλαγή αντίστασης, ρύθμιση αέρα, ρύθμιση vv, ρύθμιση w).
Να αλλάξω μήπως βάση ατμιστική ?
Να αλλάξω ατμοποιητή? Αν ναι ποιον να πάρω?
Σας παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί θέλω να ξεφύγω απο το τσιγάρο
Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #661 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 09:38 »
Καλημέρα σου φίλε!!

 :hmmm: εμένα μου κάνει  για την βάση μιάς και κάνεις μονο VG ..Εχεις μπει στην διαδικασία να την αραιώσεις λίγο ??

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #662 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 09:41 »
Έχω κάνει μια αραίωση περίπου στο 7% με iw.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #663 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 09:55 »
Φίλε kmitkas καλημέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Κατ' αρχάς να σου πω ότι και εγώ έχω έλλειψη G6PD (ή τουλάχιστον είχα γιατί την τελευταία φορά που έκανα εξετάσεις ήμουν κοντά στο ελάχιστο όριο) και δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα. Ο βήχας σου μάλλον οφείλλεται σε δυσανεξία στην PG. Αν έχεις κάποιο στοιχείο που να συνδέει το G6PD με την PG, καλό θα ήταν να ανοίξεις ένα θέμα στα "Θέματα Υγείας" προς πληροφόρηση και άλλων.

Τώρα, όσον αφορά το θέμα σου, είναι προφανές ότι έχεις υποτροφοδοσία. H Suave είναι κάπως παχύρρευστη, αλλά μπορεί να φταίει ακόμα και η εξωτερική θερμοκρασία που την πήζει λίγο. Μπορεί ακόμα να φταίει και η κεφαλή της αντίστασης. Προσωπικά και εγώ Umami ατμίζω αλλά με επισκευάσιμο και θέμα δεν έχω.

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #664 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 10:15 »
Όντως Cruiser 79 μπορεί να είναι δυσανεξία στην PG να μην κάνω παραπληροφόρηση. Απλώς όταν κάνω έστω και μικρή ποσότητα πεθαίνω στον βήχα.
Απλώς θέλω να δω πως μπορώ να κάνω VG χωρίς πρόβλημα και να ξεφύγω απο το τσιγάρο.
Μήπως να γυρίσω σε επισκευάσιμο χωρίς να γνωρίζω κάτι και να μην έχω ιδέα?
Μήπως να πάω σε FA βάση VG?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #665 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 10:26 »
Δεν έχω και εμπειρία με τον μικρό ναυτίλο για να σε βοηθήσω παραπάνω. Αν είχες τον μεγάλο, έχουν κυκλοφορήσει κεφαλές BVC με μεγαλύτερες τρύπες τροφοδοσίας και δεν θα είχες πρόβλημα. Και το SVD θα τις διαχειριζόταν μια χαρά.

Το θέμα του επισκευάσιμου, είναι καθαρά δικό σου. Αλλά να χωθείς στο διάβασμα από τώρα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα, έχουν και αυτοί τα θέματά τους.

Με τι αντίσταση είσαι?
Σε ρύθμιση W, στα πόσα είσαι?
Σε ρύθμιση V στα πόσα είσαι?

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #666 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 12:33 »
Αντίσταση είμαι στο 1,8Ω
Σε ρύθμιση W είμαι 10
Σε ρύθμιση V είμαι 4,7

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #667 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 15:41 »
Τον innokin  i clear 16D ton εχει δοκιμασει καποιος?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #668 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 15:59 »
Αντίσταση είμαι στο 1,8Ω
Σε ρύθμιση W είμαι 10
Σε ρύθμιση V είμαι 4,7

Με την αντίσταση σου στη ρύθμιση W θα έπρεπε να ήσουν οκ. Στα V από την άλλη, παίρνεις 12,27W με τα 4.7V. Όταν βάζεις καινούρια αντίσταση, ξεκίνα με 3.7v ή 8w. Μετά από 1-2 ml, ξεκίνα να ανεβαίνεις μέχρι να είσαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #669 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 16:37 »
Φίλε kmitkas, μήπως όταν βάζεις την κεφαλή μέσα στον ατμοποιητή και γεμίζεις με υγρό δεν τον αφήνεις για λίγο ώστε να διαβραχεί σωστά;
Όταν βάζεις ειδικά καινούρια κεφαλή και γεμίζεις τον ατμοποιητή με το υγρό σου, θα πρέπει να τον αφήνεις για λίγο ώστε να περάσει το υγρό μέσα στην κεφαλή και να διαβραχεί καλά το υλικό που έχει εσωτερικά. Είναι κάπως σαν σφουγγαράκι αυτό το υλικό και αν δεν έχει "ποτίσει" καλά, καίγεται από την θερμοκρασία που ανεβάζει το σύρμα και μετά αυτή η μυρωδιά του καμμένου δύσκολα φεύγει. Σου έρχεται τέτοια γεύση σε κάθε τζούρα μετά.

Φυσικά θα πρέπει να κάνεις και αυτό που λέει ο cruizer. Την καινούρια κεφαλή να την ξεκινάς σε χαμηλότερη τάση. Μην την πας κατευθείαν πάνω από 4V.

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #670 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 17:03 »
Όταν αλλάζω κεφαλή πάντα τον γεμίζω τον ατμοποιητή και τον αφήνω ένα 20 λεπτο με το υγρό να στρώσει. Στο μόνο που πάει το μυαλό μου είναι η βάση VG. Δεν ξέρω αν κάποιος δοκίμασε σε αυτόν τον ατμοποιητή με αυτή τη βάση

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #671 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 17:24 »
Ρίχνε 1-2 σταγόνες υγρό μέσα στην αντίσταση όταν είναι καινούρια.

Αποσυνδεδεμένος kmitkas

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #672 στις: Φεβρουαρίου 27, 2015, 18:11 »
Να το αραιώσω και άλλο το υγρο με iw ? Να πάω περίπου 15% ή είναι πολύ??? Πόσο είναι το οκ για να μην χαλάμε πολύ τα υγρά???

Αποσυνδεδεμένος thodoris001

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #673 στις: Μαρτίου 15, 2015, 22:36 »
Καλησπέρα! Μία ερώτηση..εδω και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ τον genitank χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλάζω αντιστάσεις μια φορά στις 10 ημέρες και τον πλαίνω κάθε 2 μέρες...όλα καλά μέχρι εδώ. Απο εχθές άρχισε να μου γουργουρίζει ενώ ρούφαγα και να μου πετάει υγρό στο στόμα....οχι πολύ αλλά το έκανε έντονα. Άνοιγα το drip tip καθάριζα και μετά απο 2-3 τζούρες πάλι τα ίδια. Αντίσταση 3 ημερών επάνω....λέτε να φταίει η ανίσταση ή χαλασε κάτι στον άτμο??? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #674 στις: Μαρτίου 15, 2015, 23:19 »
Μου έχει συμβεί κάποιες φορές και είναι ό,τι χειρότερο...Κατ' αρχήν αλλάζω αντίσταση αφού τον πλύνω και ξαναδοκιμάζω. Αν έπεσα σε σκάρτη αντίσταση είμαι τυχερή, αν όχι πάει στα σκουπίδια ο ατμοποιητής. Καλή τύχη  :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172275 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15418 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364