vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 4 χρήστες
vasim, gfilip, pngtszs1976, Lazy Dog

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #495 στις: Ιουλίου 16, 2014, 14:47 »
Θα σου απαντήσω μόνο στο τελευταίο για τις αντιστάσεις γιατί κάτι διάβασα για δύστροπη, οπότε θα αφήσω σε άλλον την ευθύνη να σου προτείνει ατμοποιητη (και να ακούσει τα καντήλια αν δε βγει καλός ;D).

Υποθέτοντας ότι ατμιζεις με μπαταρία τύπου eGo, όσο μικρότερη είναι η αντίσταση στον ατμοποιητη σου τόσο μεγαλύτερο θα είναι το "κτυπημα" που θα σου προσφέρει και τόσο περισσότερο το ντουμανι.
Αυτά βέβαια με το κόστος της αυξημένης κατανάλωσης υγρού και μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #496 στις: Ιουλίου 16, 2014, 15:23 »
Επισης αν μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαφορα μιας αντιστασης 1,5 η 1,8 ωμ με μια 2,1 ωμ η 2,5.

Περίπου 0,6 – 0,7Ω  :))
 
Για τις αντιστάσεις τα είπε πολύ σωστά ο Nemesis_rds. Αν έχει δίκαιο και για τα... καντήλια, θα φανεί!
 
Για τους ατμοποιητές, έχω να πώ ότι έχω 8 Aspire BDC με αντιστάσεις 1,8Ω σε διάφορες μορφές και εκδόσεις και τους χρησιμοποιώ για μήνες τόσο εγώ όσο και η σύζυγος χωρίς κανένα πρόβλημα διαρροών, μπουρμπουληθρών, ατμού ή κάτι άλλο σοβαρό. Κάποιοι είχαν αναφέρει προβλήματα σε ορισμένες παρτίδες αντιστάσεων BDC, αλλά σ’ εμένα δεν έτυχε κάτι τέτοιο.
 
Καμένο δυνητικά βγάζουν όλοι οι ατμοποιητές. Αφού έχεις την Vision Spinner, μπορείς να χαμηλώσεις την τάση έως εκεί που δεν σου βγάζει καμένο.
 
Μήπως να ξαναπροσπαθούσες με κάποιον από αυτούς που προανέφερες;
Όσον αφορά τους Aspire BDC, ίσως να μπορούσα να σε βοηθήσω αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα.   
 

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #497 στις: Ιουλίου 16, 2014, 16:07 »
Συμφωνώ και εγώ με τον προλαλίσαντα οι aspire bdc ειναι οι πιο καλές ποιοτικά κεφαλές για μένα απο όσες έχω δοκιμάσει, ποσο συχνά τις αλλάζεις και με τι χρήση?

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #498 στις: Ιουλίου 16, 2014, 16:10 »
Μέ κάποιες μπορείς να κάνεις και 20 μλ

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #499 στις: Ιουλίου 16, 2014, 16:40 »
Χρειαζομαι βοηθεια για αγορα ατμοποιητη.
Εχω δοκιμασει πολλους! Τον C5, iclear16, aspire bdc, protank2, gemini, ακομη και τον nautilus. Μη με πειτε περιεργη αλλα κανενας δε με βολεψε! Αλλος ειχε διαρροες, αλλος μπουρμπουληθρες, αλλος βγαζει καμμενο, σε αλλον δε με βολεψε η τζουρα γιατι την εβγαζε σαν αερα , σε καποιους η αντισταση δε κρατουσε ουτε δυο μερες, αλλος δεν εβγαζε πολυ ατμο, αλλος τα χε ολα τα χαλια μαζι και τελοςπαντων ψαχνω να βρω καποιον που να μη βγαζει καμμενο, χωρις διαρροες και μπουρμπουληθρες και με μπολικο ατμο.
Σκεφτομαι για καποιον απο πυρεξ γιατι φοβαμαι οτι οι πλαστικοι απο την υπερθερμανση, ειδικα οταν η αντισταση αρχιζει να τα παιζει παραζεσταινονται, ισως βγαζουν ουσιες μεσα στο υγρο. Κανω μονο υγρο της χαλο και αλλαζω συχνα αντισταση.
Ο iclear με ειχε βολεψει απο την αποψη οτι βρισκω τις αντστασεις 10 ευρω τις 5.
Οποτε δεν ειμαι για αντιστασεις που στοιχιζουν πολυ ακριβα.  Εχω μπαταριες vision spinner.
Αν εχει καποιος καμμια ιδεα τι θα με βολευε την δυστροπη..... :))

Επισης αν μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαφορα μιας αντιστασης 1,5 η 1,8 ωμ με μια 2,1 ωμ η 2,5.


Από την προσωπική μου εμπειρία θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τους justfog 1453 και justfog maxi. Είναι για ιδιότροπους.  :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #500 στις: Ιουλίου 16, 2014, 18:00 »
Δεν έμεινε και τιποτε άλλο. Αν ακόμη κι οι τζεμινι δε σου κάνουν, είναι το τελευταίο σου καταφύγιο οι just fog.


Πρακτικά, με σπίνερ μπαταρίες, η διαφορά μεταξύ 1.5 και 2.5 είναι η εξής: πάρε τις πρώτες για να να μη χρειάζεται να έχεις τη μπαταρία στα 4.8 και πάλι να μη δίνει ο ατμοποιητής το φουλ που μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος persefoni

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #501 στις: Ιουλίου 18, 2014, 00:26 »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!
Ρωτησα για την διαφορα στα Ωμ επειδη εγω δεν παρατηρησα περισσοτερο  χτυπημα η  ντουμανι οταν βαζω κεφαλι με 1,5 απο οτι οταν βαζω με 2,1. Το ιδιο μου φαινεται.  :confused1: 
Οσο για το ποσες μερες μου πανε..... Ολες 4 με 5 μερες το πολυ μου κρατανε με halo. Αν βαλω αλλα υγρα εχει τυχει να χω την ιδια κεφαλη και 20 μερες!
Για τους Justfog που λετε ειδα οτι και αυτοι πλαστικοι ειναι! Ποια ειναι η διαφορα του 1453 και του maxi ?
 Υπερεχουν αρκετα απο τους αλλους δηλαδη?
Τιποτα σε πυρεξ βρε παιδια? Σε μαγαζι μου συστησαν τον προτανκ 3 τον μινι. Τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #502 στις: Ιουλίου 18, 2014, 00:30 »

Αποσυνδεδεμένος td

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #503 στις: Ιουλίου 18, 2014, 10:29 »
Ο protank 3 mini είναι καλή επιλογή αλλά δεν έχει ρυθμιστή τζούρας οπότε μπορεί να μη σε βολέψει (διάβασα στο ποστ σου οτι είχες θέμα με τη τζούρα σε προηγούμενους ατμοποιητές που δοκίμασες).

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και τον aerotank mini ο οποιος έχει ρυθμιστή αέρα.

Οφείλω βέβαια να σε προειδοποιήσω οτι η διαφορά στην τιμή τους είναι τεράστια.

Για τις αντιστάσεις με υγρά halo δε νομίζω οτι θα αντέξουν πολύ όποιες και αν βάλεις, το ίδιο πάθαινα και εγώ με το tribeca.
Για μένα προτίμησε αντιστάσεις 1.5 ή 1.8 ωμ και ρύθμισε τη spinner στα 3.8, θα ατμίζεις απο 8-9.5 watt που είναι πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #504 στις: Ιουλίου 18, 2014, 10:33 »
Τα 3.8 volt σε πόσα wat ατιστοιχούν?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #505 στις: Ιουλίου 18, 2014, 11:09 »
.............Τιποτα σε πυρεξ βρε παιδια? Σε μαγαζι μου συστησαν τον προτανκ 3 τον μινι. Τι λετε?

Θα σου πρότεινα μάλλον χωρίς επιφυλάξεις τον Aspire ET-S Pyrex Glass BDC για τον οποίο μπορείς να διαβάσεις και στο σχετικό θέμα εδώ :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19747.0.html
Μπορεί βέβαια να έχεις δοκιμάσει κάποιον Aspire αλλά αυτός λειτουργεί πολύ καλύτερα. Είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος συνδυάζοντας  απίστευτα μεγάλη χωρητικότητα (3 + ml υγρού) με αντίστοιχα απίστευτα μεγάλη αντοχή κεφαλών.
Ο Protank 3 είναι μια εναλλακτική επιλογή. Όπως επίσης και ο πολύ ποιοτικός mini Aerotank που ουσιαστικά είναι ένας αναβαθμισμένος Protank 3 με ρυθμιστή τζούρας και stainless steel υλικά κατασκευής. Και οι δύο δίνουν πολύ καλή γεύση αλλά ο χρόνος ζωής των κεφαλών Kanger με μεγάλη δυσκολία φτάνει τις πέντε ημέρες χρήσης. Θα έλεγα μάλιστα ότι ο ρεαλιστικός χρόνος ζωής και καλής λειτουργίας των κεφαλών αυτών δεν ξεπερνά τις δύο ημέρες. Αναφέρομαι και στις παλαιότερες dual coil κεφαλές αλλά και στις νεότερες upgraded dual coil.  Αν δεν έχεις θέμα με τη συχνή αλλαγή κεφαλών τότε...ναι.....οι Protank 3 και Mini Aerοtank (ιδιαίτερα αυτός) είναι μια καλή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #506 στις: Ιουλίου 18, 2014, 11:35 »
Τα 3.8 volt σε πόσα wat ατιστοιχούν?

Δες εδώ

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #507 στις: Ιουλίου 18, 2014, 12:34 »
Θα σου πρότεινα μάλλον χωρίς επιφυλάξεις τον Aspire ET-S Pyrex Glass BDC για τον οποίο μπορείς να διαβάσεις και στο σχετικό θέμα εδώ :
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,19747.0.html
Μπορεί βέβαια να έχεις δοκιμάσει κάποιον Aspire αλλά αυτός λειτουργεί πολύ καλύτερα. Είναι σχετικά μικρός σε μέγεθος συνδυάζοντας  απίστευτα μεγάλη χωρητικότητα (3 + ml υγρού) με αντίστοιχα απίστευτα μεγάλη αντοχή κεφαλών.
Έχοντας δοκιμάσει και ΕΤ-S και CE5-S, καταλήγω ότι ο δεύτερος τα πάει καλύτερα από πλευράς απόδοσης γεύσης. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, οι αντιστάσεις είναι φοβερές.

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #508 στις: Ιουλίου 28, 2014, 03:32 »
παιδια καλημερα ξεκηνισα με τον aspire et-s και τον ειχα για 5 μηνες και ηταν καλος προσφατα αγορασα τον t - dux 3 me 1.5 om ανστιστεις αφου δεν υπαρχουν αλλες και δεν μαρεσε καθολου ισςσ φταινε οι αντιστασεις δεν δουλευουν σωστα οπως ο μονοσ π εχει η μαμα του !! τεσπα θελω να βρω εναν ατμοποιητη που να εχει μπολικο ατμο και γευση  σας παρακαλω εχετε προτασεις ?

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #509 στις: Ιουλίου 28, 2014, 09:44 »
Εγω θα σου προτεινα τον gemini mini dual coil για αυτα που ζητας.Περισσοτερα μπορεις να διαβασεις εδω: http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=17886.0
Καλες κριτικες εχω διαβασει και για τον iclear 16,αλλα δεν τον εχω δοκιμασει.Ο gemini θα σε καλυψει σιγουρα και σε γευση και ειδικα σε ντουμανι.

Sent from my Note 3 using Tapatalk Pro


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10493 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364