vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, Lazy Dog, kurtz, kyrgiannis

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #285 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 13:31 »

Αποσυνδεδεμένος haigs

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #286 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 13:34 »
Και μολις ελεγα να μαθω να κανω αντιστασεις μονος μου!
Thanks για το video.

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #287 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 16:19 »
Γεια σας!! Ειμαι καινουργιο μελος εδω και καινουργιος ατμιστης μολις 3 ημερων. Να ρωτησω κατι? Εχω αυτον τον ατμοποιητη:
http://www.nobacco.gr/el/productsgr/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%83/%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%83-ego/136-%CE%B1%CF%84%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%83-ego/nobacco-ego-epsilon-bdc-1-8-ohm-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%BF

Κατα το γεμισμα νομιζω οτι μου ξεφυγε ελαχιστο υγρο μεσα στο σωληνακι..οταν ατμιζω εχω μια γευση στο στομα μου σαν σιροπι για τον βηχα. Φταιει λετε αυτο?? Η ειναι απο το υγρο? Υπαρχει καποιος κινδυνος? Επισης τον καθαριζω με τον τροπο που καθαριζονται ολοι οι ατμοποιητες? Και το τανκακι αυτο πλενεται με τον ιδιο τροπο?
Με συγχωρειται για τις τοσες πολλες ερωτησεις αλλα μου φαινονται βουνο ολα τωρα στην αρχη!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #288 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 16:26 »
Καλωσορισες φιλε μου.
Οταν σου πεσει υγρο μεσα στο σωληνακι, να φυσηξεις απο το επιστομιο ωστε να βγει ολο απο την κατω τρυπα.
Δεν πρεπει να πηγαινει υγρο εκει, μιας που θα σου δημιουργει διαφορα θεματακια, οπως μπουρμπουληθρες, υγρο στο στομα κτλ.
Αν δυσκολευεσαι να το γεμισεις με το μπουκαλακι που εχεις τωρα, παρα ενα με μακρια μεταλλικη μυτη
ωστε να μπορεις να τον γεμιζεις ανετα στα πλαγια και να μην μπαινει υγρο στο σωληνακι.

Το επιστομιο να το καθαριζεις αρκετα συχνα μεσα στη μερα γιατι μπορει να γινει εστια μικροβιων.
Την κεφαλη με οινοπνευμα, αν και δε νομιζω οτι χρειαζεται, καθε 20-25ml υγρου αλλαγμα.
Το τανκακι με νερο.

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #289 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 16:35 »
το επιστομιο πως το καθαριζω?? με νερο κι αυτο?? ή το σκουπιζω με λιγο χαρτι απλα?  η κεφαλη ειναι πανω στον ατμοποιητη? και τελος το τανκακι και ολα τα υπολοιπα οταν τα καθαρισω πρεπει να περιμενω καποιες ωρες να στεγνωσουν καλα? Η γευση αυτη που μου δινει στο στομα μπορει να ειναι επειδη μπηκε υγρο στο σωληνακι?? Η θα το καταλαβαινα να τρεχει για παραδειγμα μες στο στομα μου?? Μηπως ειναι απλα η γευση του υγρου?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #290 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 16:41 »
Η κεφαλη ειναι το μικρο αποσπωμενο κομματι που μπαινει στη βαση κι εχει μεσα την αντισταση.
Το επιστομιο τα καθαριζεις με νερο ή οινοπνευμα.
Δε χρειαζεται να περιμενεις να στεγνωσει τιποτα (εκτος της κεφαλης), τα σκουπιζεις με λιγο χαρτι και εισαι ετοιμος.

Αυτο με το σιροπι για το βηχα που λες δεν το καταλαβαινω. Μπορει να μοιαζει με σιροπι το αρωμα του συγκεκριμενου υγρου.
Στο κανει με ολα τα υγρα ή μονο με ενα? Για ποιο υγρο μιλας βασικα?

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #291 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 16:47 »
το μπουκαλακι που μου εδωσαν γραφει bright tobacco και ειναι της nobacco με 0 νικοτινη των 10ml. Δεν ειχε κουτακι ουτε καποια αλλη συσκευασια. Αυτο μονο γραφει. Τελοσπαντων..θα δειξει. Παντως 1000 ευχαριστω που απαντησες φιλε!

Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #292 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 16:55 »
Καλωσορισες φιλε μου.
Οταν σου πεσει υγρο μεσα στο σωληνακι, να φυσηξεις απο το επιστομιο ωστε να βγει ολο απο την κατω τρυπα.


Να συμπληρώσω και κάτι ακόμη αν μου επιτρέπεται!!! Πριν φυσήξουμε αφαιρούμε τον ατμο πάνω από την μπαταρία.
Φιλικά Χρήστος & καλωσόρισες!

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #293 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 16:55 »
Bright tobacco απο Nobacco?  :hmmm:
Δεν το ξερω. Η liqua βγαζει ενα bright tobacco αν δεν κανω λαθος.

Απλα να προσθεσω οτι στην αρχη του ατμισματος ειναι λαθος να χρησιμοποιουμε υγρα με μηδενικη νικοτινη.
Πρεπει να παρεις καποιο νικοτινουχο (12-18 mg/ml νικοτινη) ωστε να σε καλυπτει το η.τ. και σιγα σιγα αν θες την ελαττωνεις.

Αποσυνδεδεμένος fanis-leros

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • Χωρίς καπνό,χωρίς ατμό........και μια χαρά.
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #294 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 17:02 »
το επιστομιο πως το καθαριζω?? με νερο κι αυτο?? ή το σκουπιζω με λιγο χαρτι απλα?  η κεφαλη ειναι πανω στον ατμοποιητη? και τελος το τανκακι και ολα τα υπολοιπα οταν τα καθαρισω πρεπει να περιμενω καποιες ωρες να στεγνωσουν καλα? Η γευση αυτη που μου δινει στο στομα μπορει να ειναι επειδη μπηκε υγρο στο σωληνακι?? Η θα το καταλαβαινα να τρεχει για παραδειγμα μες στο στομα μου?? Μηπως ειναι απλα η γευση του υγρου?


Καλησπερα και καλώς όρισες, καποια στιγμη μπες και εδω [size=78%]http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html[/size], το επιστομιο το πλενεις με υγρο πιατων το ξεπλενεις καλα και το σκουπιζεις με χαρτι κουζινας, οπως θα εκανες και με ενα κουταλι ας πουμε που θα ερθει σε επαφη με το στομα.   
 η κεφαλη ειναι το κομματι με τα φυτιλια, συνήθως στις 10-12 αντε 15 μερες θελει αλλαγη.
το τανκακι πριν την αρχικη χρηση αλλοι το πλενουν αλλοι οχι , οπως τα πλαστικα ποτηρια μιας χρησης, ή το πλενεις πριν τη χρηση ή οχι. το επιστομιο ομως οποσδηποτε πλυσιμο. το στεγνωμα με λιγο χαρτι και ισως φυσοντας σε καποια σημεια. υγρο δεν πρεπει να μπαινει στην κεντρικη τρυπα γιατι ειναι λογικο να καταληξει στο στομα, ισως ενα τετοιο μπουκαλακι σε βολεψει [size=78%]https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B9+%CE%BC%CE%B5+%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B1&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=gtz8Urb4DYrpywOFqoCQBQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1024&bih=677[/size].  αν μπηκε οντως υγρο στο κεντρο, σιγουρα θα εχει περασει και λιγο στον πολο τις μπαταριας , οταν ξεβιδωσεις τον ατμοποιητη με μια μπατονετα βρεγμενη με λιγο καθαρο οινοπνευμα, καθαρισε τον πολο της μπαταριας και μετα με την στεγνη της πλευρα.





και  συμπληρωνω το μυνημα μου για να συμφωνησω με τον Παναγιωτη(Nemesis_rds) 
ειναι ρισκο να ξεκινας με μηδενικη,  το ιδιο λαθος εκανα και εγω , αν δεν θες να επιστρεψεις στο κανονικο τσιγαρο παρε υγρο με νικοτινη εστω 9mg/ml , και αργοτερα κατεβενεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2014, 17:09 από fanis-leros »

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #295 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 17:03 »
Γεια σου Χρηστο και σε ευχαριστω!
Φιλε μου εδωσε στην αρχη ενα 18μγ νικοτινης και μου ηταν αδυνατον να το καπνισω και μετα μου εδωσε ενα 0 για να το αραιωνω. Αλλα σημερα πεταξα το 18αρι απο μεσα και εριξα μονο το μηδενικο γιατι μου ηταν αδυνατον να καπνισω το 18αρι. Απ οτι καταλαβα μεχρι να στρωσουν ολα χρειαζονται αρκετες δοκιμες και πειραματα αρχικα.

Και κατι εκτος θεματος.. επειδη πηρα 2 μπαταριες και 2 ατμοποιητες και μου εδωσαν 2 θηκες δωρο, η μια θηκη βρωμουσε στην κυριολεξια και πηραν μυρωδια ολα οσα ειχε μεσα. Ενταξει το τανκακι θα το πλυνω και λογικα θα φυγει η μυρωδια. Στην μπαταρια τι μπορω να κανω ωστε να μη μυριζει εξωτερικα??

Γεια σου Φανη και σε ευχαριστω! Μου την εδωσε το γεγονος οτι ο πωλητης μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω τιποτα στην αρχη. Τελοσπαντων..δεν το καθαρισα το επιστομιο αλλα θα το κανω τωρα. Μετα απο το ατμισμα οταν ξεβιδωνω την μπαταρια νομιζω οτι βγαζει ελαχιστο ατμο απο πανω. ειναι λογικο? η οντως περασε υγρο εκει? Νομιζω πως θα παρω αλλον ατμοποιητη και cleromiser που ανοιγει απο πανω, χωρις να ξεβιδωνεται ο ατμοποιητης.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2014, 10:13 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #296 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 17:24 »
Επειδή και εγώ είμαι αρκετά νέος (& γιαυτό τα έχω φρέσκα στο μυαλό μου) η πρώτη συμβουλή είναι

να ''βγάλεις'' τα μάτια σου στο διάβασμα (forum)  :) όπως έκανα εγώ! και όλα θα έρθουνε μόνα τους.

Τα παιδιά εδώ έχουν κάνει φοβερή δουλειά και θα σου λύσουν όλες τις απορίες! Όρεξη να έχεις και πάνω

από όλα θέληση.

όσο για την μπαταρία επειδή τυγχάνω και πατέρας δοκίμασε '''μωρομάντιλα'''' τα κάνουν όλα ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Εγώ μέχρι και την αλυσίδα της μηχανής μου καθαρίζω! :idiot1: :laugh1:




 

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #297 στις: Φεβρουαρίου 13, 2014, 17:32 »
χαχαχαχαχα! Σωστα, δεν το ειχα σκεφτει! Ναι ειναι οντως θαυματουργα! Θα το δοκιμασω και αν μπορεσουν και εξαφανισουν αυτη την αθλια μυρωδια θα παρω τηλ. να τους συγχαρω! Σε ευχαριστω πολυ!  ;D

Αποσυνδεδεμένος zamc

  • ***
  • 558
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #298 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 10:06 »
Επίσης να πώ πως για τον καθαρισμό του εσωτερικού σωλήνα είναι μανούλα οι μικρές μπατονέτες. Μήν πάρετε τίποτα johnson που είναι τεράστιες! Ολες οι αλλες οι λίγο πιο μικρές είναι μανούλα. Μπαίνουν ίσια ίσια και λίγο σφηνωτά στο σωλήνα και ούτε τυλίγματα με χαρτί ούτε τίποτα!

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #299 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 23:35 »
zamc ευχαριστω για τη συμβουλη αλλα υπαρχουν τοσο μικρες μπατονετες? Δεν τις προσεξα ποτε!
Να πω οτι καθαρισα το τανκακι αφου το βουτηξα κανενα 5λεπτο σε νερο και λευκο ξυδι και αφου το ξεπλυνα με αφθονο νερο.
Η μπαταρια δεν ξεμυρισε με τα μωρομαντηλα αλλα θα συνεχισω.
Τελικα ανακαλυψα οτι η ολη μυρωδια δεν προερχοταν απο την θηκη που μου εδωσαν αλλα απο το υγρο.
Ατμισα με liqua french pipe και πραγματικα βρωμαει χωρις να αντεχεται η μυρωδια.
Παιζει να ειναι χαλασμενο το υγρο? Η να μου εδωσαν κανενα ληγμενο?
Τωρα εχω σε νερο με ξυδι και τον ατμοποιητη. Σε λιγο θα τον βγαλω, θα τον ξεπλυνω με αφθονο νερο και θα τον αφησω μεχρι το πρωι να στεγνωσει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364