vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #255 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 17:50 »

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #256 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 01:00 »
Αυτα μου τα προτείνεις σαν εναλλακτικά; είναι καλύτερα απο το Ωmega;

Sent from my Nokia Lumia 920 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #257 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 02:47 »
Κοίταξε να δεις, το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Ωmega είναι η τιμή. 24 ευρώ για εργοστασιακό clearomizer είναι πολλά, πάρα πολλά. Στα συν ότι είναι από ss (stainless steel) και pyrex αντί για πλαστικό. Με τα ίδια χαρακτηριστικά είναι κι ο protank III (ss, pyrex) κι έχει και διπλή αντίσταση, εν αντιθέση με τον Ωmega. Η διπλή αντίσταση σημαίνει καλύτερη γεύση, περισσότερο ντουμάνι αλλά και αυξημένη κατανάλωση υγρού και μπαταρίας. Προσωπικά δε θα σου πρότεινα τον Ωmega.

Αν θέλεις οποσδήποτε pyrex σου προτείνω protank III ή aspire ETS BDC, αλλιως υπάρχουν και οι απλοί aspire bdc που είναι και λίγο πιο φθηνοί.
Αν δε θέλεις διπλή αντίσταση τότε protank II ή davide, αν θέλεις με pyrex, ή evod άν θέλεις πλαστικό.
Όλοι αυτοί είναι bottom coil, που σημαίνει ότι ο παραγόμενος ατμός είναι σχετικά δροσερός. Αν θέλεις top coil, δλδ πιο ζεστό ατμό gemini mini ή iclear30s. Αυτοί έχουν και διπλή αντίσταση. Top coil μονής αντίστασης ένας CE4+ είναι ό,τι πρέπει.

Το μοναδικό ξεκάθαρο πλεονέκτημα του Ωmega απέναντι σε όλους αυτούς είναι η χωριτηκότητα των 4,5ml, την οποία δεν βρίσκεις εύκολα, αλλά εκτιμώ ότι δεν είναι αρκετή για να δικαιολογεί την τιμή του.

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #258 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 03:44 »
θα δω αυτούς που προτείνεις και θα επανέλθω.
δεν ρωτάω για διαρροές και τέτοια γιατί θεωρώ ότι αυτό είναι εκ των ουκ άνευ ;)
σ' ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #259 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 08:08 »
Kοίταξε και τους Innokin iClear30S & Aspire BDC Nautilus π.χ. στο www.replacesmoke.com...

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #260 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 11:42 »
Καλημέρα.
Ο Aspire BDC Nautilus μου άρεσε, φαίνεται καλός (φυσικά δεν είναι φθηνός...) αν δεν έχει διαρροές και δεν αλλοιώνει την γεύση θα είναι από τις πρώτες επιλογές μου. Όσο για τον Innokin iClear30S... τον απορρίπτω γιατί έχει "πολύ μικρή" χωρητικότητα... ψάχνω για τουλάχιστον 4+ml...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #261 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 13:11 »
Θα σου δώσω άλλη μια επιλογή:
Kanger Protank II (€22) και κιτ μετατροπής σε BDC (€4,5). Έτσι, με ένα τανκ έχεις την επιλογή και της χρήσης αντίστασης τύπου evod και την κλασσική Aspire BDC.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #262 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 13:15 »
Καλημέρα.
Ο Aspire BDC Nautilus μου άρεσε, φαίνεται καλός (φυσικά δεν είναι φθηνός...) αν δεν έχει διαρροές και δεν αλλοιώνει την γεύση θα είναι από τις πρώτες επιλογές μου. Όσο για τον Innokin iClear30S... τον απορρίπτω γιατί έχει "πολύ μικρή" χωρητικότητα... ψάχνω για τουλάχιστον 4+ml...


Προχώρα άφοβα.... ΤΕΛΕΙΟΣ. Χωρίς διαρροές, χωρίς κανένα σοβαρό κουσούρι. Τα αρνητικά του είναι η τιμή του, η τιμή των κεφαλών του και γαι μένα...η εμφάνιση του. Αλλά για πρώτη φορά την παραβλέπω.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #263 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 13:29 »
Ναι έχεις την αίσθηση ότι θα βγει το τζίνι από μέσα  :tongue_smilie: 
Εγώ θα πρόσθετα και το ότι βγάζει στη γεύση πλαστικό από το πλαστικό που έχει στη βάση του για στεγανοποίηση, αλλά μάλλον έτυχε σε μένα αυτό γιατί δεν έχω δει άλλον να το αναφέρει. Αυτό το πλαστικό είναι αρνητικό από μόνο του βέβαια ... Κατά τα άλλα έχει πολύ καλή απόδοση και καμία διαρροή (πρώτη φορά για άτμο με κάτω αντίσταση).

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #264 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 15:18 »
Όπα, αυτό είναι σοβαρό, το να βγάζει γεύση πλαστικού δεν είναι και το καλύτερο... έτυχε λες, αλλά πόσο συχνά μπορεί να τύχει?
ο λόγος που θέλω να είναι μέταλλο με γυαλί είναι μόνο αυτός, δλδ να μην αλλάζει η γεύση με ενοχλητικά τέτοια φαινόμενα...

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #265 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 15:24 »
Σίγουρα δεν είναι καλό... το λέω γιατί υπάρχουν άτομα που δεν είχαν τέτοιο θέμα οπότε μπορεί να έτυχε στον δικό μου. Εγώ το έβγαλα το πλαστικό και έβαλα ένα τσιμουχάκι για στεγανοποίηση και έκτοτε δουλεύει μια χαρά..

Αποσυνδεδεμένος alfagamma

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #266 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 17:06 »
όπως και να έχει θα τον δοκιμάσω γιατί μου άρεσε πολύ... ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος wcpaeb

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουαρίου 01, 2014, 11:25 »
+1 κι απο μένα για τον Ναυτίλο. Ατμίζω αποκλειστικά με bottom coil ατμοποιητές και ο Ναυτίλος είναι οτι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Πάρα πολύ καλή γεύση, απίστευτο ντουμάνι, μηδέν διαρροές (κάτι που δεν μπορείς να το πεις για τους περισσότερους clearomizers με κατω την αντίσταση), μηδέν μπουρμπουλήθρα (μια - δυο φορές που πήγε να κάνει απλά αλλάζεις τρύπα για την εισαγωγή αέρα και τέλος). Είναι από γυαλί και ατσάλι, είναι στιβαρή κατασκευή, χωράει 5ml οπότε γεμιζεις μια φορά την ημέρα και είσαι έτοιμος.


Το μόνο αρνητικό φυσικά είναι η τιμή, αλλά αφού δουλεύει σωστά, δεν είναι θέμα κατά την άποψη μου. Μετά την απογοήτευση που έφαγα με τους αρχικούς aspire bdc, οι οποίοι με ταλαιπώρησαν με διαρροές και μπουρμουλήθρα, ο Ναυτίλος με έκανε να ξανααρχίζω να απολαμβάνω το άτμισμα. Χώρια το οτι κάνεις τρελή οικονομία στο χαρτί κουζίνας μιας και δεν έχει διαρροές :)) . Θέλει πάντως μεγάλη προσοχή, γιατί άν φάει πτώση είναι σχεδόν σίγουρο πως το τζαμάκι θα σπάσει. Οπότε δεν συνίσταται σε αδέξιους και τρυπιοχέρηδες  ;D .


Όσον αναφορά την σιλικόνη που στεγανωποιεί την βάση του γυάλινου δοχείου, σε μένα τουλάχιστον δεν αλλοιώνει την γεύση του υγρού με πλαστικίλα.


Τέλος τώρα όσον αφορά την εμφάνιση του, οκ αυτά είναι γούστα. Προσωπικά εμένα μου αρέσει, αλλα περι ορέξεως....

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 19:01 »
Πριν μερικες μερες πηρα τον davide bdc glassomizer, εβαλα ενα υγρο που δε μου αρεσε καθολου και αναγκαστηκα να τον αποσυναρμολογησω και να τον πλυνω. Την δευτερη φορα που εβαλα υγρο αρχισε να εχει μεγαλη διαρροη απο κατω. Σημερα κοιτωντας ενα βιντεο του Ρενου (aresmares) που παρουσιαζει τον davide κανει αναφορα για μια μικρη ταπουλα σιλικονης που υπαρχει μεσα στον ατμο και μαλιστα λεει οτι χρειαζεται προσοχη γιατι καποιος μπορει να μη το δει και να το χασει. Ανοιξα λοιπον και διαπιστωσα οτι αυτο το σιλικονακι δεν υπαρχει στο δικο μου γιατι προφανως προχθες που τον αποσυναρμολογησα, καπου μου επεσε? και δεν το καταλαβα (ειμαι και ψιλοασχετος). Τωρα τι κανω? Η διαρροη ειναι αρκετη απο κατω και δεν μπορω να τον χρησιμοποιησω. Υπαρχει περιπτωση να βρω καποιο τετοιο ανταλλακτικο?

Αποσυνδεδεμένος boudas78

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 19:22 »
Το ιδιο σιλικονακι εχει και στην πανω πλευρα βγαλτο και βρες ενα μαγαζι με ορινγκ να παρεις ενα ιδιο η προσωρινα βαλτο στην κατω πλευρα για να μην εχει διαροες απο κατω μεχρι να αγορασεις ενα ιδιο απο πανω ειναι πιο δυσκολο να εχεις διαροες αν προσεχεις

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364