vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

538 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #225 στις: Δεκεμβρίου 01, 2013, 13:39 »
 Kαλύτερος συνδυασμός για μένα είναι ο Ιnnokin iclear30 με κεφαλές  για  Ιnnokin iclear16...

Αποσυνδεδεμένος alexan985

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #226 στις: Δεκεμβρίου 01, 2013, 14:39 »
Kicko καλησπέρα, καλό είναι να αρχίσεις να ψάχνεσαι όπως λες και με επισκευάσιμους νομίζω. Αν έχεις δοκιμάσει τον aspire bdc, είναι τότε σίγουρο ότι κανένας άλλος bottom coil ατμοποιητής δεν θα σε γεμίσει εφόσον ψάχνεις πιο ζεστό ατμό και ντουμάνι, εφόσον οι κεφαλές του σε σχέση με τους τύπου protank/evod είναι στην ίδια περίπου απόσταση από το στόμα σου, άρα ο aspire μιας και είναι με διπλή αντίσταση θα σου έχει πιο ζεστό ατμό, και από την άλλη λόγω της διπλής αντίστασης θα έχεις και πιο πολύ ντουμάνι σε σχέση πάντα με τους protank/evod. Άρα αν ψάχνεις σε ζεστή τζούρα και ντουμάνι δεν υπάρχει λόγος να ψάξεις σε κανέναν άλλον με κάτω την αντίσταση. Καλό θα έιναι να δεις και τους iclear, αλλά αν έχεις την διάθεση να ψάξεις σε κάποιον dripper με μονή ή διπλή αντίσταση όπως για παράδειγμα τύπου omega, trident, hellios, atomic ή igo-w, οι τέσσερις πρώτοι θα σου δώσουν την επιλογή να φτιάξεις μονή ή διπλή αντίσταση ανάλογα με τα γούστα σου, ενώ ο τελευταίος θα πας για διπλή μόνο, υπάρχει και ο igo-L για μονή μόνο. Μιας και σε τέτοιου ίδους ατμοποιητές η αντίσταση είναι κοντά στο στόμα σου ο ατμός είναι ζεστός και αν επιλέξεις με διπλή ο ατμός γίνεται ακόμα πιο ζεστός. Από άποψη ποσότητας ατμού με ένα καλό στήσιμο θα έχει πιο πολλά ντουμάνια σε σχέση με αυτους που χρησιμοποιείς τώρα, και αναλογικά πιο πολλά αν χρησιμοποιείς διπλή αντίσταση.
Όλα αυρά με κριτήριο αεράτης τζούρας η οποία ρυθμίζεται όπως θες, χωρίς δική σου εξωτερική παρέμβαση, στους 4 πρώτους.
Ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #227 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 20:09 »
Χρησιμοποιώ των C5 της Alterego πέρασα και από τον Epsilon C5 της Nobacco (δεν έμεινα ευχαριστημένος από τα φυτίλια) και κατέληξα στης Alterego. Θέλησα να πάρω και κανά 2 ακόμη και βλέπω στο site δεν είχε. Σε email που έστειλα μου είπαν πως δε θα διαθέτουν πλέον γιατί αν θυμάμαι είναι πλέον ξεπερασμένοι!! Τι γίνεται; Πάμε σε BDC ατμοποιητές; Θα σταματήσουν και οι άλλοι τους κλασικούς C5;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #228 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 22:51 »
Βλέπω είσαι με απλές ego.
Μπορείς να δοκιμάσεις τον iclear16 στο 1.5 ομ
Στη Θεσσαλονίκη τον έχω βρει στα vapeclub, αλλά νομίζω έχει και ο drantismoke και πιθανότατα και άλλοι. είναι της innokin

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #229 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 19:42 »
Σε ευχαριστώ petra για τη βοήθεια. Τώρα είμαι Καβάλα...Δεν ενημέρωσα το προφίλ μου. Έχω έναν Evic kai έναν Vamo2. Θα δοκιμάσω της Nobacco τον BDC και αν δε μείνω ευχαριστημένος θα προχωρήσω με τη βοήθειά σας σε άλλον ατμοποιητή κάνοντας παραγγελία από κάποιο eshop

Αποσυνδεδεμένος danai

  • *
  • 60
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #230 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 22:15 »
Ατμίζω εδώ και ένα χρόνο. Συνδιασμός provari και Vision Vivi Nova. Δεν θελω και και δεν ενδιαφέρομαι να μπλέξω με επισκευάσιμους κλπ.
Το πρόβλημα είναι το εξής.
Από όλος τους ατμοποιητές vision vivi nova όλοι μα ΟΛΟΙ χάνουν, έχουν διαρροές. Άλλος περισσοτερη κι άλλος λιγότερη. Αποτέλεσμα τα χέρια μου να γίνονται χάλια, να μην τολμάω να το βάλω στην τσέπη του παλτού μου και γενικά να είμαι με μια χαρτοπετσέτα όλη την ώρα.
Το μισό υγρό πάει χαρτοπετσέτα και το άλλο το ατμίζω. Εχουν πειραχτεί τα νεύρα μου. Εχω αλλάξει πάνω από 30 ατμοποιητές επλίζοντας πως απλώς έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι αλλά  :wall: .

Τι μπορώ να κάνω γιαυτο?

Κάθε βοήθεια όχι απλά ευπρόσδεκτη αλλά ...αναγκαία! :'(

Αποσυνδεδεμένος kostaspro

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #231 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 22:23 »
Νομίζω δοκίμασε Innokin iclear 30 ,30s τους έχω και ποτέ μα ποτέ δεν είχα την παραμικρή διαρροή είναι οι μόνοι εργοστασιακοί που έχω και θα τους έχω δεν με προβλημάτισαν ποτέ ...ααα ψέμα έχω και έναν Protank 2 και τράβαγα αυτά που περιγράφεις διαρροές από τον πόλο και γουργουρητό αφόρητο κατά την εισπνοή (υπερτροφοδοσία νομίζω)  δεν τον θέλω απλά τον βλέπω στο συρταρι αυτα...

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #232 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 22:28 »
30 ατμοποιητές με διαρροές και συνεχίζεις να παίρνεις τον ίδιο??? στο κατάστημα που τον πήρες ρώτησες??? γιατί τόσο μεγάλες διαρροές είναι παράξενο να συμβαινουν


Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #233 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 22:31 »
Για να καταλαβω: Εχεις αγορασει 30 ατμοποιητες Vivi Nova!!!!!????
Η μηπως εννοεις 30 κεφαλες;

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #234 στις: Ιανουαρίου 14, 2014, 22:43 »
Περίεργο...για 3 μήνες στην αρχή είχα σε καθημερινή χρήση 2 mini vivi nova και ένα vivi nova. Τους ευχαριστήθηκα και τους 3 και πάνω σε αυτούς έκανα και τις πρώτες μου αντιστάσεις. Κάποιες αντιστάσεις του εμπορίου ήταν φυσικά καλύτερες από άλλες και κάποιες ήταν πραγματικά για τα σκουπίδια από πλευράς γεύσης. ΟΜΩΣ διαρροή δεν είχα ποτέ από κανέναν. Τους δούλευα με διάφορες ego αλλά και evic. Αγορασμένοι από nexxton αν θυμάμαι καλά. Δοκίμασες να πας στο κατάστημα που αγόρασες τον/τους vivi nova και τις κεφαλές ; Δοκίμασε επίσης να πάρεις καμία κεφαλή από αλλού. Αν μπορείς περιέγραψε καλύτερα από που έχεις διαρροές...
Μήπως με το σφίξιμο ράγισες το τανκάκι του ;
Μήπως έχασες κανένα o-ringάκι εκεί που ενώνεται η βάση ή το πάνω μέρος με τον πλαστικό διαφανές τανκ ;
Μήπως δεν βιδώνεις καλά την κεφαλή και χάνεις από εκεί ;

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #235 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 00:16 »
παιδια για να λεμε την αληθεια το ποιος ατμοποιητης προτιμουμε ή είναι καλύτερος δεν ειναι και πολύ "πραγματικη" ερώτηση/απάντηση αφού όλοι ξέρουμε είτε(χρησιμοποιουμε bottom coil είτε χρησιμοποιούμε vivi nova ή CE4-5-6) πως η σωστή ερώτηση είναι "τί/ποιές κεφαλές χρησιμοποιείτε"...


Απο τα παραπανω ασφαλως εξαιρουνται τα clearo τυπου Ce(cs) 3, vivi nano, tidy κλπ που έχουν φίξ φιτιλοαντιστάσεις και δεν παίρνουν ανταλλακτικές κεφαλές...


Για να απαναντησω ομως και γω με την σειρα μου (δεν θυμαμαι αν εχω ξανααπαντησει σε αυτο το νημα), θα έλεγα πως τα τρία καλύτερα καλύτερο είναι :


1.Οποιοδήποτε bottom coil (τύπου bcc) με κεφαλές Smok.
2.Το Ce3 (ή αλλιώς CS3).
3.Οποιοδήποτε clearo με κεφαλές aspire bdc.

Αποσυνδεδεμένος danai

  • *
  • 60
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #236 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 00:44 »
ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Θα δοκιμάσω τον Innokin iclear 30. Δεν έχω να χάσω τίποτε.
Ναι 28 ατμοποιητές για την ακρίβεια (όχι αντιστάσεις) και κάποιοι χάναν τρελλά και κάποιοι "δάκρυζαν" ενοχλητικά. Οχι δεν ράγισε κανένα τανκ ούτε έσπασε κανένα δαχτυλίδι.

Χάνουν από τον κάτω πλευρά και γύρω από τα "παράθυρα".

Δεν αγοράστηκαν φυσικά από ένα κατάστημα αλλά από διάφορα και μερικοί ήρθαν από παραγγελία από Κίνα (καμμιά 10ρια).

Συνέχισα να τους χρησιμοποιώ γιατί σε όσα μαγαζιά ρώτησα η απάντηση ήταν ότι "είναι συνηθισμένο πρόβλημα και καλύτερα να πάω σε επισκευάσιμους".

Δεν θέλω επισκευάσιμους, θέλω έναν απλό και καθαρό ατμοποιητή να κάνει τη δουλειά του με δυνατό ζεστό ατμό. Δεν θέλω να μπλέκω με συρματοτσουμπλέκια, φυτιλομαραφέτια κλπ. Τόσο δύσκολο είναι πια??? :wall:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #237 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 01:21 »
Οχι, δε ζητάς κάτι περισσότερο από αυτό που κάποιοι ατμιστές ακόμη και μετά από 4 χρόνια στον ατμό κάνουν. Σε νιώθω όσο δε φαντάζεσαι όταν αναφέρεσαι στα συρματοτσουμπλέκια κλπ κλπ  :))
Προβλήματα με διαρροές στα κλιαρομάιζερ είναι κάτι που συχνά θα συναντήσεις. Συνήθως με μικρό βαθμό και ελεγχόμενο.
Μια και έχεις ήδη μοντ, μπορείς να δοκιμάσεις όποιον θέλεις, χωρίς να ανησυχείς μήπως δεν σου φτάνει η ισχύς της μπαταρίας τους.
Από όσους έχω δοκιμάσει ως τώρα, με διαφορά κορυφαίο σε αποδοση ΚΑΙ ΑΝΤΟΧΗ θεωρώ τον gemini mini, με top coil διπλή αντίσταση στα 2.2 ομ και άτμισμα στα 4.8 βολτ.
Εχω 3 κομμάτια από τις αρχές Ιουνίου και τα χρησιμοποιώ εναλλάξ. 7,5 μήνες μετά, δεν έχω διαρροές από κανέναν στις συνδέσεις πλαστικού με μέταλλο, ή στα κουμπώματά του. Μόνο τα πλαστικά επιστόμια αλλάχτηκαν. Για να είμαι εντελώς ακριβής, από τον πόλο έχουν ελάχιστο δάκρυσμα, κάτι που απαιτεί 2-3 φορες τη μέρα σκούπισμα του πόλου της μπαταρίας με χαρτοπετσέτα. Οτιδήποτε άλλο είχα, σε πολύ λιγότερο χρονικό διάστημα έσπαζε ή είχε αποκολλήσεις, με αποτέλεσμα να αχρηστεύεται από διαρροές.


Εξίσου καλή ποιότητα κατασκευής μου έχουν αφήσει και οι aspire, αλλά με μικρότερη διάρκεια ζωής των κεφαλών.


Βέβαια ισχύει αυτονόητα το ότι καλό είναι αυτό που σου ταιριάζει, οπότε μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις από μονη σου.
Αλλος χρυσός κανόνας είναι οτι αν δε σου κάτσει κάτι για δεύτερη φορά, προσπερνάς και πας στο επόμενο μοντέλο. Το καλύτερο να είναι για όλο το φόρουμ, αν δοκίμασες δυο κομμάτια και δε σε βόλεψαν, τότε για σένα είναι το χειρότερο

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #238 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 03:03 »
Συμφωνώ απολύτως με την petra. Gemini uber alles.
Για τον iclear30s να έχεις υπόψιν σου ότι έχει θέμα τροφοδοσίας με τα υγρά μαρμελάδα (75+% VG)  και δεν του αρέσουν οι πολλές αλλαγές γεύσης. Διαρροες δεν έχει, ούτε καν στον πόλο, πρέπει να τον παραγεμίσεις για να στάξει υγρό. Μόνο κάποιες φορές υγροποιούνται ατμοί στο επιστόμιο και ίσως να σου έρθει λίγο υγρό εκεί. Κι έχει και λίγο αυξημένη κατανάλωση από τον gemini, αλλά (λίγο) περισσότερο ατμό και πιο σφιχτή τζούρα, αλλά ισάξια γεύση.

Αποσυνδεδεμένος ΑΕΤΟΣ

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #239 στις: Ιανουαρίου 15, 2014, 05:11 »
αγορασα και εγω πριν κανα μην τον μεγαλο vivinova στο πακετο με τις δυο ανταλακτικες αντιστασεις διαφορετικα ωμ. με αυτην που ειχε μεσα και την δευτερη πηρα τοσο ασχημο καμενο μαζι με πλαστικουρα ενα πραγμα με ανακατεψε και μες χαλασε τοσο που δεν ηθελα ουτε να τον βλεπω... στην τελευταια μου προσδπαθεια εριξα τα βατ στα 6 και παλι αμα εκανα δευτερη μακροσυρτη τζουρα παλι καμενο.. μετα απο 3 μερες λεω ας δοκιμασω και την τριτη αντισταση και μολις ανοιξα το κουτι ηταν σκετη πλημυρα μεσα... αυτο μαζι με το οτι πηρα τοσο καμενο εφτανε για να τελειωσει αδοξα ο ατμοποιητης στα σκουπιδια... φανταζομαι επεσα σε ελατωματικες κεφαλες για το καμενο αν και μου κανει εντυπωση πως ειναι δυνατον να ειναι δυο ελατωματικες κεφαλες στην συσκευασια του ατμοποιητη... παντως η διαρροη ισχυει...


τον iclear30 δεν τον δοκιμασα επειδη φιλος ειπε οτι εχει διαρροες αλλα δεν ειναι αυτο ειναι οτι θα δοκιμασω τον καινουργιο τον iclear30s που μου αρεσει περισσοτερο σε εμφανιση και θα ταιριαζει καλυτερα στο zmax μου


τον τελευταιο καιρο παντως εχω κατασταλαξει και ειμαι πολυ ικανοποιημενος στον epsilon xl.  τιμιος ατμοποιητης κατα τη γνωμη μου...  πολυ μεγαλη αυτονομια με τα 5ml του. γευση ντουμανι χτυπημα τα γνωστα απο τους μικρους ce4-c5. ενα αλλο συν εναντι των μικρων ειναι η λιγο πιο αερατη τζουρα που εχει απο τοn μικρο epsilon και δινει αυτο το κατι τις που ελειπε κατα τα γουστα τα δικα μου....  διαρροες απολυτως μηδενικες οπως και να τον αφησεις ισια αναποδα στο πλαι... και απεξω αλλα και στον πολο.
στα αρνητικα του θα βαλω ισως την εμφανιση που μοιαζει σαν μπουκαλα? ;D  και επισης η ευαισθησια του αν πεσει κατω χαλαει πιο ευκολα απο τους μικρους ce4.. αλλα με 8 ευρω που κοστιζει μικρο το κακο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364