vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1335 στις: Οκτωβρίου 25, 2019, 14:18 »
ευχαριτώ για την απάντηση. Οι αντιστάσεις έχουν εξελιχθεί καθόλου; Έχουμε άποψη για το spitback και τη θερμοκρασία του ατμού?
Μιλώντας για τους παραπάνω, δεν υπάρχει σπιτμπακ, όσο για την θερμοκρασία του ατμού, με τις αντιστάσεις 1,6 της Ιννοκιν και 1,6 για τον Ναυτίλο, στα 10-12 Watts για μένα είναι αρκετά χαμηλή να μη μου δημιουργεί πρόβλημα στα χείλη ή στην γλώσσα αλλά και να παίρνω ικανοποιητικη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1336 στις: Οκτωβρίου 25, 2019, 14:22 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Άψογα, σε ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2019, 14:54 από Buliwyf »

Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1337 στις: Οκτωβρίου 25, 2019, 14:33 »
Δεν μπορώ να φανταστώ πώς γίνεται να έχεις σκασίματα με αντιστάσεις 1.8 ή 1.6 Ω. Εκτός αν χρησιμοποιείς βάση που έχει νερό μέσα.

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1338 στις: Οκτωβρίου 25, 2019, 14:39 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Όταν έστηνα αντιστάσεις προφανώς κάτι έκανα λάθος με την τροφοδοσία.
Όσο για υγρά έτοιμα ή shake n vape έκανα. Δε γνωρίζω αν είχαν νερό στη βάση.
Ελπίζω να τα πάω καλύτερα αυτή τη φορά
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 25, 2019, 14:55 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος free

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1339 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 14:38 »

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα μερικές προτάσεις για τσιγαρίσιο  ατμοποιητή με γνώμονα την γεύση. Πρόκειται για τον γιο μου. Αυτή τη στιγμή έχει τον nautilus 2 και επειδή εδώ και λίγο καιρό έχει πρόβλημα (με δυσκολία διαβάζει τις αντιστάσεις) σκέπτεται την αγορά καινούργιου. Προσανατολίζεται προς Nautilus 2s ή Zlide.  Ποιον από τους δύο προτείνετε ή έχετε κάποια άλλη πρόταση να κοιτάξει? Του αρέσει η μέτρια προς αεράτη τζούρα.  Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1340 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 15:50 »
Zlide, Zenith, Nicolas
κ οι τρεις εξαιρετικοί

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1341 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 16:02 »
Ο nautilus 2s έχει την επιλογή για περισσότερο αέρα και έχει καλύτερη γεύση (με την 0,7 ωμ ) κατά την άποψή μου, Από την άλλη ο zenith και ο zlide έχει ανεπανάληπτη ευκολία χρήσης και ικανοποιητική γεύση (με την 0,8 ωμ). Δεν έχω ξεχωρίσει κανένα και έτσι εκτός σπιτιού έχω το zlide και στο σπίτι το ναυτίλο ( ο ναυτίλος έχει και εκδοσή με χωρητικότητα 2,6 ml)

Αποσυνδεδεμένος free

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1342 στις: Οκτωβρίου 29, 2019, 16:27 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Τον zenith τον έχω εγώ και τον έχει δοκιμάσει αρκετές φορές. Κάτι όμως δεν του αρέσει χωρίς να μπορεί να προσδιορίσει τι. Θα του πω να κοιτάξει και για το Nicolas. Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Vaso

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1343 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 14:34 »
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέα στο φόρουμ και το άτμισμα γενικώς! Χρειάζομαι λίγη βοήθεια για την επιλογή ενός τσιγαρίσιου ατμοποιητή αλλά έχω κάποια θεματάκια τα οποία θα σας παραθέσω και ελπίζω να μπορέσουμε να βγάλουμε μια άκρη!! :)


Ξεκίνησα το άτμισμα πριν 1,5 μήνα, με ένα istick pico75w και aspire Κ3 ατμοποιητή. Πιο πριν κάπνιζα στριφτά τσιγάρα, 18-20 τη μέρα, για καμιά 20ετία περίπου. Όλα τα υγρά που δοκίμασα το πρώτο εικοσαήμερο ήταν 50/50 με 6αρα νικοτίνη, όμως μου προκαλούσαν πολύ έντονη βραχνάδα, ενόχληση στο λαιμό και βήχα (κάποια, όπως το smoke, ήδη από τις πρώτες τζούρες ενώ άλλα όπως το supreme μετά άπω κανένα δίωρο ατμίσματος). Δοκίμασα να πέσω σε νικοτίνη, όμως δεν άλλαξε κάτι. Σε μαγαζιά που ρώταγα μου έλεγαν οτι είναι φυσιολογικό και θα μου περάσει, όμως δεν πέρναγε και κόντευα σχεδόν να εγκαταλείψω την προσπάθεια. Τελικά, μετά από διάβασμα και ψάξιμο, κατέληξα σε υγρά με 70vg και 30pg και νικοτίνη γύρω στο 4,5 με αντίσταση 0,7 στα 19-20 watt και η ατμιστική μου εμπειρία έγινε πολύ πιο άνετη. Με τον ατμοποιητή που έχω ωστόσο, δυσκολεύομαι να κάνω mtl τζούρες, οπότε θέλοντας και μη έμαθα να κάνω πνευμονικές. Έμαθα, που λέει ο λόγος δηλαδή, γιατί ακόμα πνίγομαι και βήχω μετά τη τζούρα μια στις δυο φορές  :)). Όμως σίγουρα δεν συγκρίνεται με πριν η όλη κατάσταση!
 
Τις προάλλες δοκίμασα από μια φίλη μια τζούρα από τον zlide που έχει και είδα το φως το αληθινό! Ωστόσο εκείνη ατμίζει 50/50 υγρά και μου είπε οτι πιθανόν τα δικά μου να μην τα σηκώνουν οι αντιστάσεις του συγκεκριμένου. Εδώ λοιπόν έρχομαι να ζητήσω τη βοήθεια σας! Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποιον mtl ατμοποιητή σαν τον zlide που οι αντιστάσεις του να σηκώνουν high vg υγρά χωρίς να θέλουν αλλαγή στο διήμερο;; 

Θα ήθελα ιδανικά να είναι εύκολος στη χρήση γιατί είμαι ολίγον άσχετη :(

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 
Καλό απόγευμα σε όλους!



Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1344 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 14:41 »
Καλώς την!

Αspire Nautilus GT με αντιστάσεις Aspire bvc 0.7 mesh :) Ερχεται και με μια τετοια μεσα στο πακέτο.

Στα 20 βαττ θα είσαι οκ, και οι συγκεκριμένες αντιστάσεις δουλευουν τελεια με 60/40 υγρα. Ακριβώς τα ίδια χρησιμοποιώ κι εγώ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αλλάζω αντίσταση μια φορά την εβδομάδα.

Μπορείς όμως να πάρεις και τον zlide και να χρησιμοποιήσεις τις καινούριες αντιστάσεις 1.0 Ohm (τις χρυσές) που αντέχουν high vg υγρα και παίζεις και με αυτές γύρω στα 20 βαττ. Απλα με τις συγκεκριμένες εγώ δεν πήρα την αεράτη mtl τζούρα που ήθελα. Παραείναι αεράτη mtl και αρχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία ο ατμός όταν περιορίζεις τον αέρα.

Και οι 2 είναι τοπ ατμοποιητές στην κατηγορία τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2020, 14:57 από Stepeha »

Αποσυνδεδεμένος Vaso

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1345 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 15:17 »
Stepeha σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! 
Ο Nautilus GT παίρνει μάλλον τις ιδιες αντιστάσεις με αυτές που χρησιμοποιω στον Κ3 , οποτε θα με συνέφερε. Από διαρροές πως τα πάει; Είναι εύχρηστος γενικά σαν τον zlide? Υγρά 60/40 μέχρι τώρα δεν έχω δοκιμάσει, μονο 70/30. Θα δοκιμασω μήπως βρω τη χρηση τομή! Οταν λες παραειναι αερατη η τζούρα του zlide με την 1.0 ohm αντίσταση , πιστεύεις είναι πάνω κατω σαν του Κ3 ή λιγότερο, γιατί του Κ3 παραειναι αερατη για τα γουστα μου. 
Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1346 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 15:24 »
Λογικά θα είναι ακόμα πιο αεράτη απο τον κ3...

Οσο για το ποσοστο, το λιγότερο 60/40 κανω. 70/30 είναι ο μέσος όρος μου. Μπορεί και 80/20 να του έχω βάλει μέσα.

Ο GT έχει ίσως την καλύτερη κατασκευή από όλους. Δεν έχει διαρροές και είναι πανευκολος.

Αποσυνδεδεμένος Vaso

  • *
  • 10
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1347 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 16:47 »
Πιο αερατη από τον Κ3; Πωπω! Αλλαζουν τόσο πολύ οι ατμοποιητες στη τζουρα αναλογα με την αντίσταση, ε;
Θα παω να δοκιμάσω τον GT σε κάποιο κατάστημα λοιπόν!
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1348 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 17:12 »
αν είσαι ευχαριστημένη από την γεύση στον Κ3, η γνώμη μου είναι να μην τον παροπλίσεις
οι περισσότεροι κλείνουν τις 2 ή τις 3 από τις 4 οπές του αέρα με ψιλά βιδάκια (από σκελετούς γυαλιών) κ γίνεται αρκετά σφικτός




Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1349 στις: Φεβρουαρίου 07, 2020, 17:23 »
... γιατί του Κ3 παραειναι αερατη για τα γουστα μου.
Όλοι οι ατμοποιητές εκτός του Κ3 έχουν πια δακτυλίδι ρύθμισης αέρα, όποτε είναι εύκολο να φτιάξεις την τζούρα σου όπως την θέλεις.
Έχεις δοκιμάσει την 1,8ohm στον K3;  (είναι πιο σφικτή από την 0,7)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14037 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9401 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43117 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364