vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, kyrgiannis, aalex, vasim

Twitter

Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1260 στις: Μαΐου 14, 2018, 18:49 »
Έχω ξεβγάλει καλά το μόνο σίγουρο! Θα δοκιμάσω άλλο ένα υγρό και θα δω.

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1261 στις: Μαΐου 18, 2018, 20:59 »
Σε συνέχεια των παραπάνω μάλλον οσφρητικά και γευστικά εντοπίζω κάτι σε αυτά τα υγρά. Anyway από αύριο θα έχω τα S&V μου έτοιμα κι όλα καλά.

Αλλά κάθε μέρα ανακαλύπτω και κάτι καινούριο και πιστέψτε με αναπολώ την απλότητα του κ/τ (ντρέπομαι !!!!)

Διάβασα κάτι περίεργα για τις κεραμικές κεφαλές και αναστατώθηκα....!! (Λες και το κ/τ είναι ακίνδυνο....)
Ισχύει κάτι παρόμοιο και για το βαμβάκι;;;

Οι EC2 του Melo 4 (αναπάντεχο δώρο) είναι με βαμβάκι ή είναι κεραμικές;;

Οι GT2 0.4Ω της Vaporesso είναι επίσης κεραμικές;;

Δεν έβγαλα άκρη με τις ιστοσελίδες των κατασκευαστών....

[member=20916]Κώστας Άλεξ[/member] για ποιο λόγο δεν τις χρησιμοποιείς πλέον;;

Σας ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1262 στις: Μαΐου 18, 2018, 21:13 »
Πλέον χρησιμοποιώ μονάχα επισκευάσιμους ατμοποιητές. Από αυτούς που έχω διαλέξει, μονάχα ο Eviva έχει παρόμοια τεχνολογία με κεραμικό.

Πάμε τώρα στα ερωτήματα: Οι κεφαλές της vaporesso που φέρουν τα αρχικά ECC είναι κεραμικές. Οι άλλες όχι. Για melο δεν γνωρίζω.

Αυτό που είχες διαβάσει είναι ότι οι κεραμικές αντιστάσεις υπάρχει περίπτωση να πετάξουν κάποια μικροσωματίδια πιθανώς επιβλαβή. Στην περίπτωση του η.τ. το κεραμικό δεν ξύνεται και στην ουσία αποτελεί μονάχα τον περιοριστή του χώρου ατμοποίησης, όπως το κάνει εδώ και χιλιάδες χρόνια σε κεραμικά σκεύη, γάστρες κλπ. Δεν νομίζω ότι υφίσταται πρόβλημα, χωρίς βεβαίως να το υπογράφω κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1263 στις: Μαΐου 18, 2018, 21:51 »
Αυτό που διάβασα για τις κεφαλές της  Vaporesso είναι ότι το απορροφητικό υλικό είναι κεραμικό και χρησιμοποιούν βαμβάκι ως ενδιάμεσο υλικό με το μεταλλικό τοίχωμα του ατμοποιητή.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1264 στις: Μαΐου 18, 2018, 21:57 »
καλες οι εν λογω κεφαλες, κ ανθεκτικες. ;)

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1265 στις: Μαΐου 18, 2018, 21:58 »
καλες οι εν λογω κεφαλες, κ ανθεκτικες. ;)
Ποιες;

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1266 στις: Μαΐου 18, 2018, 22:05 »
Vaporesso

Αποσυνδεδεμένος galandar

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1267 στις: Μαΐου 18, 2018, 22:11 »
Και με το κεραμικό της υπόθεσης τι γίνεται;; Συμφωνώ ότι είναι πολύ ιδιαίτερες!

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1268 στις: Μαΐου 18, 2018, 22:24 »
τιποτα δε γινεται.

Αποσυνδεδεμένος miklaoys

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1269 στις: Μαΐου 27, 2018, 18:22 »
καλησπερα παιδια παρακολουθω το φορουμ εδω και τρεις εβδομαδες και σημερα αποφασισα να εγγραφω γιατι εχω μια απορια. ατμιζω εδω και μιαμιση εβδομαδα αν και στο παρελθον ειχα ξαναπροσπαθησει απλα ο εξοπλισμος μου δεν με καλυπτε. πριν 2 εβδομαδες αγορασα τον tfv8 baby και πραγματικα το χτυπημα και η γευση ειναι εκπληκτικα. το θεμα μου ομως ειναι οτι στις 4-5 μερες η αντισταση αρχιζει να βγαζει καμενο. ατμιζω στα 35w 0.25 ohm που ειναι το προτεινομενο για αυτην την αντισταση και ατμιζω την γευση Nougat απο cirκus. εκανα μια ερευνα και λεει οτι οι γευσεις με γλυκαντικα καταστρευουν πιο γρηγορα τις αντιστασεις. ισχυει? τα φρουτενια αρωματα εχουν το ιδιο θεμα? τελος εχετε καμια απλη γλυκη diy συνταγη με 2-3 αρωματα για να μου κραταει περισσοτερο? 

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1270 στις: Μαΐου 27, 2018, 18:35 »
Ισχύει. Αφήνουν πολλά κατάλοιπα τα γλυκά και τα φρούτα. Κατέβασε watts.
Για τα υπόλοιπα, ρίξε μια ματιά στα διάφορα νήματα τα σχετικά με τα υγρά. 

Αποσυνδεδεμένος miklaoys

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1271 στις: Μαΐου 27, 2018, 18:57 »
οποτε πρεπει αναγκαστηκα να κινηθω προς πικαντικα/καπνικα η υπαρχουν συγκεκριμενα αρωματα φρουτων/γλυκων τα οποια κανουν λιγοτερη ζημια? συγνωμη αν γινομαι βαρετος απλα προσπαθω να μαθω  :-\

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1272 στις: Μαΐου 27, 2018, 19:01 »
ολα τα υγρα αφηνουν καταλοιπα.. λογικο
τα φρουτενια, γλυκα περισσοτερο.
τα καπνικα (οχι ολα) συνηθως αφηνουν λιγοτερο.
βασικο ειναι το τι σου αρεσει, σαν γευση.

Αποσυνδεδεμένος st2anger

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1273 στις: Μαΐου 27, 2018, 19:14 »
οποτε πρεπει αναγκαστηκα να κινηθω προς πικαντικα/καπνικα η υπαρχουν συγκεκριμενα αρωματα φρουτων/γλυκων τα οποια κανουν λιγοτερη ζημια? συγνωμη αν γινομαι βαρετος απλα προσπαθω να μαθω  :-\
Παρε εναν dripper να σωθεις :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers
« Απάντηση #1274 στις: Μαΐου 27, 2018, 19:57 »
καλησπερα παιδια παρακολουθω το φορουμ εδω και τρεις εβδομαδες και σημερα αποφασισα να εγγραφω γιατι εχω μια απορια. ατμιζω εδω και μιαμιση εβδομαδα αν και στο παρελθον ειχα ξαναπροσπαθησει απλα ο εξοπλισμος μου δεν με καλυπτε. πριν 2 εβδομαδες αγορασα τον tfv8 baby και πραγματικα το χτυπημα και η γευση ειναι εκπληκτικα. το θεμα μου ομως ειναι οτι στις 4-5 μερες η αντισταση αρχιζει να βγαζει καμενο. ατμιζω στα 35w 0.25 ohm που ειναι το προτεινομενο για αυτην την αντισταση και ατμιζω την γευση Nougat απο cirκus. εκανα μια ερευνα και λεει οτι οι γευσεις με γλυκαντικα καταστρευουν πιο γρηγορα τις αντιστασεις. ισχυει? τα φρουτενια αρωματα εχουν το ιδιο θεμα? τελος εχετε καμια απλη γλυκη diy συνταγη με 2-3 αρωματα για να μου κραταει περισσοτερο?
Το υγρό που αναφέρεις διαβάζω ότι έχει γεύση ψημένο αμύγδαλο με καραμέλα.
 Το έψαξα γιατί μου έκαναν εντύπωση τα σχόλια για τα φρουτένια υγρά. 
Επειδή φτιάχνω πολλά υγρά για το μόνο που είμαι σίγουρη είναι ότι τα φρουτένια αργούν πολύ να αφήσουν κατάλοιπα.
 Οι καραμέλες και οι ξηροί καρποί καταστρέφουν βαμβάκια κι αντιστάσεις. 
Δοκίμασε κάποιο καθαρά φρουτώδες , ένα shake & vape για αρχή και θα το εξακριβώσεις και μόνος σου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172057 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 424 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10500 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364