vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1335 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 05:14 »
Δεν τον έχω ακόμα, τον περιμένω, αλλά μήπως παίζει να γυρνάς τον έλεγχο υγρών αντί για αέρα; Για κοίτα μέσα, οι τρύπες που έχει για να πηγαίνει το υγρό στο ντεκ ανοιγοκλείνουν έτσι όπως περιστρέφεις;

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1336 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 05:48 »
Nαι ανοιγοκλείνουν! Βασικά το δαχτυλίδι αέρα τερματίζει και δεξιά και αριστερά. Οταν τερματίσει το δαχτυλίδι (δηλαδή όταν κλείσουμε τελείως ή ανοίξουμε τέρμα τον αέρα) αν συνεχίσουμε να το γυρνάμε ανοιγοκλείνουν και οι τρύπες του υγρού! Αυτό τουλάχιστον συνέβαινε το πρώτο μισάωρο που τον δούλευα! Μετά απο αυτό το σημείο γυρνούσα το δαχτυλίδι του αέρα και ανοιγόκλειναν οι τρύπες εισαγωγής υγρού ενω οι τρύπες του αέρα έμεναν στο ίδιο σημείο! Τι έγινε ρε παιδιά; Πάνω που φτιάχτηκα απο τον ατμό στη πρώτη δοκιμή (πολύ αέρας, απίστευτη γεύση) έχω ξενερώσει τη ζωή μου τώρα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2016, 05:58 από giorg0ss »

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1337 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 09:52 »
Ερωτησουλα !!!! Έχει γίνει παρουσίαση του gem ;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Chriski

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1338 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 12:00 »
@Chriski

Να σου προτείνω, από προσωπική εμπειρία κι αρκετή χρήση, τους εξής:
Calix, Phenomenon, Eviva, Τηλέμαχο, Kayfun, Expromizer.

Στήνω με ni200, είτε pure, είτε tempered, 0,25μμ - 0,32μμ, 200ºC - 230ºC, 15w - 40w.

Ατμίζω μόνο τσιγαρίσιους κι είμαι της γεύσης!




Σε ευχαριστώ πολύ έχω βγει και έχω δοκιμάσει κάποιους και κλείνω στον kayfun. Απλά με απασχολεί λίγο το κόστος... :hmmm:

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1339 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 13:06 »
Καλησπέρα , νεος ατμιστης και εγώ με κάποιες απορίες.
Εχω εναν GS tank 22mm με istick30w.
Σε ερώτηση σε άλλα θέματα για το αν μπορω να στήσω αντίσταση απο κάποιο μέλος έλαβα απαντηση με βιντεάκι diy που δείχνει πως γίνεται η ανακατασκευή.
Κάποια άλλα μέλη (2) μου έγραψαν οτι δεν γίνεται χωρίς όμως να μπούνε σε λεπτομέρειες.
Ετσι είπα να γράψω και πιο συγκεκριμένα εδώ μήπως και γράφω κάτι λάθος ή δεν έχω καταλάβει καλά.

1.Οταν λέμε επισκευάσιμος ατμοποιητής εννοούμε να φτιάχνεις-στήνεις μόνος σου τις αντιστάσεις και όχι κατι άλλο σωστα?

2. Τελικά τι ισχύει για τον ατμο μου? το diy ειναι σωστό? ή οι χρήστες που μου είπαν όχι

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1340 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 13:10 »
1. Σωστά!
2. Ο ατμοποιητής σου δεν είναι επισκευάσιμος, ότι μπορείς να ανακατασκευάσεις την αντίστασή του είναι άλλο θέμα (δεν τον ξέρω οπότε δεν γνωρίζω αν γίνεται), αυτό γίνεται με πολλές αντιστάσεις εργοστασιακών ατμοποιητών.

Το να ανακατασκευάσεις σαν αρχάριος εργοστασιακή αντίσταση ίσως να σου είναι δυσκολότερο από το να στήσεις έναν εύκολο επισκευάσιμο.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1341 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 13:19 »
Στο βιντεάκι που είδα είναι πανέυκολο να γίνει, απλά δεν έχω καταλάβει γιατι  δεν θεωρείται επισκευάσιμος απο την στιγμή που το βλέπουμε.....  Γιαυτο λέω μήπως δεν εχω καταλάβει κατι σωστά.


Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1342 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 13:25 »
Το ότι ανακατασκευάζεται η κεφαλή αντίσταση ενός άτμο δεν σημαίνει ότι είναι επισκευάσιμος.

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1343 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 13:43 »
Αρα λάθος είχα καταλάβει απο την αρχή.
Εχουμε και λέμε δηλαδή οτι υπάρχουν 1. ατμοποιητές που πουλιούνται αρχής εξαρχής για να στήνεις  αντίσταση
και
2. υπάρχουν ατμοποιητές που πουλιούνται με την προϋπόθεση να παίρνεις την αντισταση σαν ανταλλακτικό, ασχετα άμα εσύ θες να κάνεις πατέντα και να την φτιάξεις μόνος σου( εννοείται και η ευθύνη δικιά σου) σωστά?

Δηλαδή το βίντεο που είδαμε αναφέρεται σε πατέντα και όχι σε κανονική κατασκευή αντίστασης.


Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1344 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:11 »
Το βίντεο αφορά ανακατασκευή όχι πατέντα.
Το ότι ξεχωρίζουν τους ατμο σε επισκευασιμο ή οχι αφορά μόνο αν έχει κάποιο ντεκ όπου εκεί βάζεις σύρμα και βαμβάκι χωρίς να παίρνει εργοστασιακές κεφαλές. Με απλά λόγια επισκευασιμο είναι οτι δεν παίρνει κεφαλή.
Βέβαια υπάρχουν ατμο με κεφαλές που επισκευάζεται, τύπου subtank η CLR κεφαλές για προϊόντα της joyetech

Αν ακολουθήσεις το βίντεο θα έχεις μια ανακατασκευή της εργοστασιακής κεφαλής σου

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1345 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:16 »
Αλχημιστή με κάλυψες πλήρως με την απάντηση γιατι τα είχα κάνει σάμαλι στο κεφάλι μου!

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1346 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:24 »
Nαι ανοιγοκλείνουν! Βασικά το δαχτυλίδι αέρα τερματίζει και δεξιά και αριστερά. Οταν τερματίσει το δαχτυλίδι (δηλαδή όταν κλείσουμε τελείως ή ανοίξουμε τέρμα τον αέρα) αν συνεχίσουμε να το γυρνάμε ανοιγοκλείνουν και οι τρύπες του υγρού! Αυτό τουλάχιστον συνέβαινε το πρώτο μισάωρο που τον δούλευα! Μετά απο αυτό το σημείο γυρνούσα το δαχτυλίδι του αέρα και ανοιγόκλειναν οι τρύπες εισαγωγής υγρού ενω οι τρύπες του αέρα έμεναν στο ίδιο σημείο! Τι έγινε ρε παιδιά; Πάνω που φτιάχτηκα απο τον ατμό στη πρώτη δοκιμή (πολύ αέρας, απίστευτη γεύση) έχω ξενερώσει τη ζωή μου τώρα

Όπως είπα δεν τον έχω ακόμα αλλά μου ακούγεται σαν να είναι πιο σφιχτός ο έλεγχος του αέρα από τον έλεγχο των υγρών. Δοκίμασε να ανοίξεις τις τρύπες του υγρού στο φουλ και μετά κρατώντας το σημείο που έχει τις ραβδώσεις σταθερό με το ένα χέρι να γυρίσεις με το άλλο χέρι τον αέρα. Λογικά τα υγρά θα μείνουν ανοιχτά και το αέρας θα ρυθμιστεί. Μάλλον θέλει να μαλακώσει λίγο το o-ring που έχει στον αέρα για να γυρίζει ανεξάρτητα με το επάνω κομμάτι που είναι για το flow control.

Αποσυνδεδεμένος Stentor

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1347 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 14:25 »
Eχαι καποιος αποψη περι του Ehpro Morph Tank?
 http://www.eciggity.com/morph-tank-by-ehpro-eciggity/

Αποσυνδεδεμένος TigerBill

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1348 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 19:22 »
γεια σας! αγορασα τον Goblin mini 2 απο μαγαζι στην Ελλαδα και δοκιμασα να τον στησω με 2 αντιστασεις αλλα δυστηχως η 1 απο τις 4 βιδες στο deck δεν ξεβιδωνει με τιποτα, δοκιμασα σταυρωτα κατσαβιδια διαφορων διαστασεων χωρις επιτυχια δυστηχως, με αποτελεσμα να χαλασω τη βιδα εντελως, >:( ηθελα να ενημερωσω καποιον πιθανο αγοραστη να το εχει υποψη του, κατα αλλα τον χρησημοποιω με μονη αντισταση, αρκετα καλη γευση, δυσκολος στο να μην εχει διαροες, αλλα γενικα πολυ ομορφος σε μαυρο που τον εχω αγορασει.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1349 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 20:00 »
Γεια χαρα παιδες! 

εχω παρει τον Kayfun lite V2 plus (clone) με evic mini Και μπαταριες vtc5

με προβληματιζει αυτο στο manual (παραθετω φωτο) . τι σημαινει ακριβως? 


ο kayfun εχει 2 μεγεθη και εγω εχω επιλεξει το μικρο μεγεθος!

επισης οι μπαταριες ειναι γυρω στο 50% φορτιζμενες. το φορτιζω πληρως αυτη τη στιγμη. (πριν το χρησιμοποιησω)

ευχαριστω εκ των προτερων !!http://postimg.org/image/o7w3wmyr5/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364