vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, Kouros17, lemon78, tibolaso, maprix

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1155 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 11:31 »
Όχι ExMortus
κάπου διάβασα στο φόρουμ ότι βάζεις λίγο mesh στην καμινάδα ή στην καμπάνα
και ανεβάζει πολύ τη γεύση! Δεν θυμάμαι σε ποιά στήλη το διάβασα αλλά θυμάμαι ότι
το στρίβεις σαν τσιγαρόχαρτο όπως όταν στήνεις genesis αλλά το βάζεις κάπου πριν από το drip tip.
Θα ήθελα πολύ να μάθω περισσότερα αν κάποιος γνωρίζει κάτι! :)


Μηπως κανετε και οι τρεις λαθος ;;;;


Ο demkoni στον Kayfun lite (οποτε ισχυει και για τον Kayfun lite plus V2) , εβαλε βαμβακι στην καμπανα εσωτερικα γυρω-γυρω απο την αντισταση , και εσωτερικα στην καμιναδα.
Αν κοιταξετε στο νημα του Kayfun , θα το βρειτε .   Δεν θυμαμαι πιο μήνυμα ηταν ομως .....  ;D


Δεν ξερω κατι για mesh , εκτός κι αν μου διαφευγει.   

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1156 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 12:20 »
Κάπου το έχω δει κι εγώ πάντως αλλά με τον εξής τρόπο. Κανονική αντίσταση πιασμένη στις βίδες του deck αλλά μέσα στο coil αντί για βαμβάκι έχει τοποθετηθεί mesh στριφογυρισμένο έτσι ώστε να δημιουργεί έναν κύλινδρο σαν καλαμάκι του φραπέ. :D


Επειδή το mesh πρέπει και να "μαζεύει" το υγρό από την βάση του deck έχει τοποθετηθεί στις δύο άκρες του βαμβάκι που έχει μπει με τέτοιο τρόπο ώστε να απορροφάει το υγρό από κάτω και με τη σειρά του να τροφοδοτεί το mesh. Πατώντας το fire η αντίσταση θερμαίνεται, με τη σειρά της θερμαίνει το mesh αφού το αγκαλιάζει σφιχτά υποθέτω (λογικά το σύρμα έγινε coil πάνω στο ήδη φτιαγμένο mesh ;) ) και τη συνέχεια τη φαντάζεστε..


Είμαι περιγραφικότατος ο κερατάς..  :))

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1157 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 12:36 »
Καλησπέρα σε όλους!Λέω και γω να πάρω τον πρώτο μου επισκευάσιμο και αυτό που ζητάω είναι κάτι που να απευθύνεται και σε αυτούς που ζητούν τσιγαρίσια τζούρα. μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για καμια πνευμονική πού και πού και αν δέχεται και μαμά κεφαλές πέρα απο το επισκευάσιμο κομμάτι ακόμα καλύτερα! Ααα ναι να είναι και εύκολος στο στήσιμο! :)
Μήπως ζητάω πάρα πολλά?Μήπως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο? :hmmm:  Από το γρήγορο διάβασμα που έκανα νομίζω ο Triton έχει αρκετά από αυτά, έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1158 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 12:41 »
subtank mini!πιό εύκολο στο γέμισμα,πιό εύκολο επισκευάσιμο(έρχεται με την συσκευασία,όχι χωριστά όπως ο τρίτων)παίρνει και χρωματιστά τζαμάκια αν θες να αλλάξεις διάθεση και εμφάνιση και μπορείς να βάλεις bell cup(πλαστικό που βιδώνει πάνω στη βάση και του αλλάζει την όψη αλλά και το ελαφραίνει!)

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1159 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 12:48 »
Λοιπόν φίλε μου να σου εξηγήσω: Εχω ήδη παραγγείλει τον μίνι πριν πάρα πολλές μέρες απο Κινεζομάγαζο και ακόμη περιμένω :'(
Εχω όμως ένα θέμα! Ατμίζω 3 διαφορετικά υγρά κατά τη διάρκεια της ημέρας, μου αρέσει αυτή η ποικιλία ενώ αυτό το πλύνε γέμισε ξαναπλύνε με κουράζει, οπότε μαζί με τον subtank( οταν με το καλό έρθει) θέλω ακόμη εναν για να αποφύγω αυτό που περιγράφω παραπάνω :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
ο UD goblin mini επίσης μου κίνησε την περιέργεια αλλα απ'ότι είδα είναι πιο απαιτητικός στο στήσιμο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2015, 12:57 από giorg0ss »

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1160 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 14:56 »
Φίλε μου,
Αναζητάς έναν ατμοποιητή με τσιγαρίσια τζούρα ... ο subtank mini, goblin mini, triton, atlantis και λοιποί, έχουν πολύ αεράτη τζούρα, (είναι και κουμούτσες εν τω μεταξύ).
Αν όντως σε ενδιαφέρει η τσιγαρίσια τζούρα, (κατά τη δική μου γνώμη πάντα), μάλλον θα έπρεπε να πας προς άλλη κατεύθυνση, προς καιφουνοειδείς ατμοποιητές.
Σε ενδιαφέρει ανέφερες και κάπου κάπου να "ρίχνεις" καμιά πνευμονική ... ο τηλέμαχος και ο λε ματζιστερ, μπορούν να σου δώσουν και τα δύο...
Δεν ανέφερες αν σε ενδιαφέρει η γεύση ... στη γεύση, όλoι αυτοί που σου πρότεινα, θεωρώ πως είναι ανώτεροι από τους σαμπτάνκηδες...

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1161 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 15:16 »
Nαι σωστά! Η γεύση ειναι το βασικότερο...προς kayfun ε? Για τον erlprinz που είναι και ένα κλικ πιο φθηνός έχετε άποψη? Αν και μοιάζει λίγο με ταπερ :hmmm:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
με τηλέμαχο κ.τ.λ βγαινω αρκετά εκτος μπάτζετ!! Σορρυ ξέχασα ν΄αναφέρω διαθέσιμο μπάτζετ 50-60Ευ

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1162 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 15:27 »
Κάπου το έχω δει κι εγώ πάντως αλλά με τον εξής τρόπο. Κανονική αντίσταση πιασμένη στις βίδες του deck αλλά μέσα στο coil αντί για βαμβάκι έχει τοποθετηθεί mesh στριφογυρισμένο έτσι ώστε να δημιουργεί έναν κύλινδρο σαν καλαμάκι του φραπέ. :D


Επειδή το mesh πρέπει και να "μαζεύει" το υγρό από την βάση του deck έχει τοποθετηθεί στις δύο άκρες του βαμβάκι που έχει μπει με τέτοιο τρόπο ώστε να απορροφάει το υγρό από κάτω και με τη σειρά του να τροφοδοτεί το mesh. Πατώντας το fire η αντίσταση θερμαίνεται, με τη σειρά της θερμαίνει το mesh αφού το αγκαλιάζει σφιχτά υποθέτω (λογικά το σύρμα έγινε coil πάνω στο ήδη φτιαγμένο mesh ;) ) και τη συνέχεια τη φαντάζεστε..


Είμαι περιγραφικότατος ο κερατάς..  :))


Kαπως ετσι γινεται.
Απλα το βαμβακι ειναι κανονικα περασμενο μεσα στο mesh και οχι στις ακρες μονο.


Ενας τροπος ειναι ο εξης:
Θα πρεπει να βρουμε ενα καλαμακι στενο (λεπτο).
Περναμε το βαμβακι μεσα στο καλαμακι και στη συνεχεια στρίβουμε το mesh επανω στο καλαμακι.
Βγαζουμε το καλαμακι και εχουμε το mesh τυλιγμενο στο βαμβακι.
Στη συνεχεια σφίγγουμε ελαχιστα το mesh στο βαμβακι για να ''πατησει'' καλυτερα.  Θα πρεπει απλα να στρίψουμε το mesh χωρις να πιεσουμε , γιατι ηδη το βαμβακι θα εχει καλυψει επαρκως το κενο.
Στρίβοντας ελαχιστα το mesh , εχουμε κανει το βαμβακι να καλυπτει στο έπακρο το εσωτερικο του mesh παντου.
Βαζουμε ενα λεπτο καρφι ή μια χοντρη καρφιτσα και στριβουμε το συρμα , προσεχοντας να παταει σωστα στο mesh το συρμα.
Αν σε καποιο σημειο δεν παταει σωστα το συρμα , το πιο συχνο θα ειναι να μας κανει hot spot.


Θελει λιγο κοπο αυτο το κολπακι και προσωπικα δεν το προτιμω  γιατι εχει πολυ μικρη βελτιωση σαν αποτελεσμα , απο αυτο που δινει το σκετο βαμβακι , απο τα δικα μου βεβαια χερια.
Καποιος αλλος μπορει να εχει θαυμαστα αποτελεσματα.
Εγω δεν καταφερα να παρω μεγαλη βελτιωση σε σχεση με το βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1163 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 15:51 »
Nαι σωστά! Η γεύση ειναι το βασικότερο...προς kayfun ε? Για τον erlprinz που είναι και ένα κλικ πιο φθηνός έχετε άποψη? Αν και μοιάζει λίγο με ταπερ :hmmm:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

με τηλέμαχο κ.τ.λ βγαινω αρκετά εκτος μπάτζετ!! Σορρυ ξέχασα ν΄αναφέρω διαθέσιμο μπάτζετ 50-60Ευ

προσωπική μου αποψη, ο ελπρίνζ έχει καλύτερη γεύση από καυφούν.Προσωπικά δε με δυσκόλεψε στο στήσιμο, αν σου δείξουν μία φορά πως μπαίνει το βαμβάκι δε δημιουργεί προβλήματα.Με το νάνο κιτ δε, γίνεται κουκλί.Για τηλέμαχο επίσης θα συμφωνήσω, τρελή ευκολία, πολύ ντουμάνι, πολλή καλή γεύση και γέμισμα από πάνω επίσης.Μεταχειρισμένο βρίσκεις με ένα 70άρι αλλά και ο κλώνος του με 20 ευρώ λένε ότι είναι πολύ καλός.

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1164 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 16:00 »
Υπαρχει καποιο site που μπορω να βρω κατι σε Τηλεμαχο μεταχειρισμενο? Η αν βρω καμια αγγελια εδω?

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1165 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 16:14 »
Εδώ βγαίνει κατά καιρούς σε αγγελίες αλλά για να τις δεις θα πρέπει να συμπληρώσεις τα 50 μηνύματα.

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1166 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 17:17 »
Εγώ πήρα τον τηλέμαχο σε κλώνο για δοκιμή ώστε αν μου αρέσει να πάρω τον αυθεντικό. Πριν λίγο ήρθε στο ταχυδρομείο οπότε δεν τον έχω δοκιμάσει (για την ώρα κάνει μπάνιο σε τσίπουρο) αλλά φαίνεται πολύ ποιοτική κατασκευή με πολύ καλά σπειρώματα. Περισσότερα μετά το στήσιμο και τη δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1167 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 17:20 »
Σε τσίπουρο είχα κάνει και εγώ μπάνιο έναν εργοστασιακο και μετά δεν έφευγε με τίποτα η τσιπουριλα.. αν και μου άρεσε η γεύση χα χα.  Τον τηλεμαχο κλωνο τον περιμένω και εγώ. Όταν τον δοκιμάσεις, μπες στο νήμα του να μας πεις τις εντυπώσεις σου.

Στάλθηκε από το JY-F1 μου


Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1168 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 17:22 »
Τέτοια λέγε μου και θα γυρίσω σπίτι αργά το βράδι από τη δουλειά και θα έχει κλείσει 12 ώρες στο τσίπουρο... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος izamel

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΜΑΡΙΑ
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #1169 στις: Νοεμβρίου 25, 2015, 17:28 »
Θα μας πεις αν καταλαβαίνεις τον γλυκανισο και το χτύπημα του αλκοόλ, για να ξέρουμε αν αξίζει ο τελαμαχος χαχαχα

Στάλθηκε από το JY-F1 μου


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171755 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182246 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9308 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364