vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

502 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #900 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 00:51 »
Σε ενα ατμοποιητη παιζουν πολλα ρολο στο τι αποδοση θα εχεις.
Για παραδειγμα , αν κανεις πολυ χωντρη την αντ/ση , ο αερας θα σπαει ας πουμε επανω της και ετσι θα την αγκαλιαζει χωρις να χανεις ουτε λιγο ποσοστο απο το αποτελεσμα που μπορει να σου δωσει ο αερας.


Αυτο ειναι ενα παραδειγμα που σε καποιον αρεσει , σε καποιον αλλο οχι.


Εμενα μου αρεσουν οι χοντρες αντ/σεις γιατι παιζω σε πολλα Watts και ετσι θα πρεπει να εχω και πολυ υγρο καθως και πολυ τροφοδοτικο υλικο στην αντισταση , για να εχεω και υγρο πολυ , αλλα και το ιδιο το υγρο να λειτουργει και σαν ψυκτικο στην ανοδο της υπερβολικης θερμοκρασιας................και.......και.......και................


Ειναι πολλα και πολλα απο αυτα εχουν σχεση αμεση με τον τροπο που σου αρεσει να ατμιζεις γενικα.
Με τον καιρο και με δοκιμες μαθαμε ολοι μας .  Κανενας δεν ηξερε καποτε.  Ολοι μας μαθαμε απο τις αποτυχιες.  Αν δεν εχεις αποτυχιες , δεν προκειται να μαθεις ποτε.


Καποτε οταν μαθαινα να οδηγω φορτηγο , επαθα μια ζημια.
Με πηραξε παρα πολυ , αλλα ο πατερας μου μου ειπε οτι αν δεν πληρωσεις το συνεργειο , δεν θα μαθεις ποτε να οδηγεις.
Αυτο που ηθελε να πει ηταν οτι αν δεν εχω αποτυχιες , δεν θα μαθω τον σωστο τροπο και απλα θα οδηγω (στηνω) χωρις να ξερω τι ακουω ή τι και που ποναει το φορτηγό (ο ατμοποιητης).


Καλα εεεεε.........στα παραδειγματα ειμαι το κατι αλλο ετσι............... :o :o :o ::)




Υ.Γ.


Αν ειναι σωστα στημενος και δεν υπαρχει καμμενο ή hot spot κλπ. κλπ. κλπ. , τοτε δεν εχει καμια επιπτωση.
Απο τα 5 χρονια που ατμιζω , τα 4 ειναι στο ''πλεμωνι''.... ;D
Τωρα πλεον δεν μπορω να παρω τσιγαρισια....... :eyesplash: :idiot1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #901 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 00:53 »
Σε σώζει η μικρή κατανάλωση Βασίλη  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #902 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 00:56 »
Ναι ναι.......


Τοσο λιγο που ατμιζω ............ δεν εχω κανενα προβλημα........ :tongue_smilie:


Αμα γραψω και τα ml ....... θα με παρουν με τις πετρες...... :))

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #903 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:00 »
Προφανως υπαρχουν αμετρητοι παραγοντες στο ατμισμα.προσωπικα και για να πω την αληθεια ακομη και σαν καπνιστης δεν ημουν μανιακος.προσπαθω να δω το ατμισμα ενναλακτικο τροπο " καπνισματος",αλλα με σκοπο τον καθαρο αερα καποια στιγμη.δεν θελω να σκεφτω οτι θα κολλησω στον ατμο και μια ζωη θα ειμαι δεσμιος απο χημικα υγρα και μπαταριες.αυτη τη φιλοσοφια εχω και ισως καποιοι κολλητοι μου με πηρανε στο λαιμο τους δειχνοντας νου τον δρομο σε επισκευασιμους και σε πολυ καλυτερη γευση που λογικα θα δοκιμασω....


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #904 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:01 »
Για γραψε ml, να ξερουμε τι μελλον μας περιμενει  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #905 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:07 »
35<ml>25 :))

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #906 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:10 »
Ασε που εχω την εντυπωση οτι ορισμενοι συναδελφοι ατμιστες δεν το αφηνουν στην κυριολεξια απο το χερι και ισως λαμβανουν και μεγαλυτερη νικοτηνη απο τοτε που εκαναν κτ..!!!!!


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #907 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:12 »

Για γραψε ml, να ξερουμε τι μελλον μας περιμενει  :tongue_smilie:





Εεεεεε...καπου αναμεσα σ' αυτα που γραφει ο Netsplit.....


Ετσι οπως ειναι η νικοτινη στο η.τ. , ας κανω παραπανω.
Την αποβαλω εξαλλου.  Μπορει αργα , αλλα την αποβαλω.   Ενω στο τσιγαρο ...... κολλουσε στο πλεμωνι

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #908 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:14 »





Εεεεεε...καπου αναμεσα σ' αυτα που γραφει ο Netsplit.....
ρε συ βασιλη!!!! Τοσα πολλα μλ τη μερα;;;; Οχι ρε φιλε εχεις ξεφυγει.δεν κανει τετοια καταναλωση χημειας.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #909 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:15 »
Ειμαι και βαρυς στη νικοτινη ............... αστα βραστα........ ;D

Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #910 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:19 »
Οχι ρε βασιλη.οχι αγορι μου.αυτο μοιαζει με εμμονη.οχι τοσο πολυ.ολα θελουν το μετρο τους.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #911 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:23 »
ε ναι...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #912 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 01:44 »
Οριστε μας....το νημα του Βασιλη εγινε....
 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #913 στις: Οκτωβρίου 01, 2015, 21:07 »
Καλησπέρα, μέχρι στιγμής έχουν πέσει στα χέρια μου ατμοποιητές με deck για single coil και σήμερα έχω έναν που έχει deck για διπλό coil. Έχω μόνο kanthal 28mm σπίτι και στους υπόλοιπους στήνω συνήθως 7-8 σπείρες για να βγάλω μια αντίσταση 1.4 με 1.5. Για να έχω το ίδιο αποτέλεσμα στον ατμοποιητή με το διπλό coil τι πρέπει να κάνω? ή είναι εντελώς διαφορετικής λογικής?

Κάποιος αν μπορεί πολύ απλά να μου εξηγήσει :)

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #914 στις: Οκτωβρίου 01, 2015, 21:12 »
Όταν στήνεις με διπλό coil η συνολική αντίσταση βγαίνει η μισή από αυτή που είναι κάθε coil. Δηλαδή εάν φτιάξεις δυο αντιστάσεις 1,5Ω και τις βάλεις η τελική συνολική αντίσταση στον ατμο σου θα είναι 0,75Ω. Συνήθως με διπλές αντιστάσεις στήνουμε σε subohm γιατί για να πετύχεις διπλή αντίσταση πάνω του 1Ω θα πρέπει η κάθε μια αντίσταση να είναι 2Ω κοκ.
Α και να προσθέσω πως εννοείται ότι και οι δύο αντιστάσεις σου πρέπει να είναι ίδιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2015, 21:18 από mankar72 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275905 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364