vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 2 χρήστες
dkostas, Sergios

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4335 στις: Απριλίου 21, 2021, 20:12 »

Ο αέρας ρυθμίζεται και από το εσωτερικό πιν που έχει τρεις διαφορετικές επιλογές (όπως έγραψε κι ο Τάκης πιο πάνω) αλλά και από το εξωτερικό δακτυλίδι. Ο χρήστης έχει πραγματικά πάρα πολλές επιλογές στον αέρα.  :thumpup:

[member=8577]tibolaso[/member]

Το υγρό που δοκιμάζω τους ατμοποιητές είναι το Atlas του ζιρομπάκου. Αγαπημένο... :)

Αποσυνδεδεμένος nextstep

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4336 στις: Απριλίου 21, 2021, 20:26 »
Διαβάζω ότι το πιν είναι λίγο θεματάκι...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4337 στις: Απριλίου 21, 2021, 20:30 »
Κοίτα. Τον ατμοποιητή τον είχα στα χέρια μου πολύ λίγη ώρα οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα ή όχι με το δισκάκι του αέρα. Είμαι σίγουρος πως ο billy στην παρουσίαση του (αν και όταν την κάνει) θα τα αναλύσει όλα αυτά.  :)

Αποσυνδεδεμένος otakis

  • **
  • 424
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4338 στις: Απριλίου 21, 2021, 20:37 »
μια χαρά είναι το pin-δισκάκι κ ο συνδυασμός με το airflow
τονε κάνανε στενό -22mm κ μοιραία παίρνει ύψος με την μακρύτερη καμπάνα

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4339 στις: Απριλίου 21, 2021, 21:17 »
Πως καλύπτει και αυτόν που θέλει 0,8 και αυτόν που θέλει 2,00 χιλ. ο ίδιος αέρας;

"...όσους ατμίζουν με τρύπες αέρα από 0,8mm έως 2,0mm"

έγραψε ο Σιπής. ;)


@cpbaroque

Τι θα γίνει με σένα; Θα μας ανάβεις φωτιές για τον Aspire Neeko και πριν σβήσει θα ανάβεις άλλη; :))

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4340 στις: Απριλίου 21, 2021, 21:33 »

Κι εγώ τον περίμενα πως και τι τον Νίκο αλλά τώρα που έφτιαξα τον τρίτο εβίβα μου δεν περιμένω κανέναν!  :laugh1:

Χωρίς να έχω πιάσει στα χέρια μου τον Νίκο φυσικά, έχω την αίσθηση πως οι ρυθμίσεις αέρα του Vertex είναι πιο ενδιαφέρουσες. Για να σου είμαι ειλικρινής δεν πολυκαταλαβαίνω αυτή την ιστορία με το πάνω και το κάτω πινάκι του Νίκου. Όπως καταλαβαίνω εγώ τα πράγματα, το πιο σφιχτό πινάκι (είτε επάνω είτε κάτω) αυτό θα είναι και το αφεντικό του αέρα. Θέλω να πω, αν κάτω έχεις βάλει το 0.8mm πινάκι τι διαφορά θα κάνει αν επάνω βάλεις το 1.2 ή το 2.0 ή και κανένα; Μπορεί βέβαια κάτι να μου διαφεύγει και πράγματι να μπορείς να κάνεις περισσότερους συνδυασμούς από τους έξι μόνο που εγώ αντιλαμβάνομαι. Αλλά θα τα δούμε στην πράξη όλα αυτά όταν θα τον αγοράσουμε αγοράσετε και τον δοκιμάσουμε δοκιμάσετε... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4341 στις: Απριλίου 21, 2021, 22:14 »
 cpbaroque Καλησπέρα ο Eviva που ειχε πρόβλημα το βιδακι ήταν ο v1 η ο v2?
Γιατί εμένα το βιδακι στον v1 είναι τόσο χαλαρο, που οταν το βιδώνω στο mod τερματίζει μέσα στον Ατμο και δεν μου το διαβάζει το mod.

ο v2 κανένα πρόβλημα!!

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4342 στις: Απριλίου 21, 2021, 22:21 »

Τον ν2 έχω Νίκο. Εβίβα ν1 δεν είχα ποτέ (πολύ σφιχτός για μένα...) και δεν έχω ιδέα αν είναι και ίδιες οι βίδες τους... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4343 στις: Απριλίου 21, 2021, 22:28 »
Tnx :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4344 στις: Απριλίου 21, 2021, 22:59 »
Επειδή ο Σιπής [member=13885]cpbaroque[/member] κοινώς Κωνσταντίνος, μου άναψε φωτιές :)) και μάλλον πρέπει να ζοριστώ για να κάνω και καμμία παρουσίαση  ;) θα πώ μερικά λογια για τον VERTEX μέχρι να κάνω κάτι με αυτή την παρουσίαση (εκτός εάν με προλάβει άλλος  ;) ;)).
Ο Vertex για εμένα μέσα στην λιτότητά του και στην πολύ καλή του τιμή, να μην ξεχάσω να βάλω και τα πολλά εξτραδάκια του (10 αντιστάσεις), είναι μία μεγάλη έκπληξη.
Δύο είναι τα μεγάλα του ατού.
1. Από γεύση απογειώνει αρκετά μεγάλη γκάμα υγρών.
2. Οι ρυθμίσεις του αέρα θα ικανοποιήσουν με μεγάλη ακρίβεια και τον πιό απαιτητικό MTLάκια.

Ένα πρόβλημα το οποίο αναφέρεται σε διάφορα Reviews που είναι το δισκάκι του αέρα (περιστρεφόμενο) πάνω στο ντέκ το ορινγκάκι που έχει, στην αρχή δεν εφαρμόζει καλά με αποτέλεσμα να πετάγεται λίγο προς τα έξω, με λίγη VG και λίγη πίεση το πρόβλημα λύνεται δια παντός.
Πρός το παρόν να παρακολουθήσετε τα 2 Reviews που σας βάζω και τα οποία ανταποκρίνονται κατά πολύ μεγάλο ποσοστό στην αλήθεια για τον VERTEX.





Περισσότερα στο άμεσο μέλλον.....................με υπομονή, διότι με την καραντίνα έμαθα να κινούμαι με ρυθμούς χελώνας :laugh1: :laugh1:



Υ.Γ. Ο Κωνσταντίνος να δοκιμάσει τον VERTEX χωρίς το δισκάκι του αέρα στο ντέκ και να μας πεί ξανά τις εντυπώσεις του για τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4345 στις: Απριλίου 21, 2021, 23:13 »
...Ο Κωνσταντίνος να δοκιμάσει τον VERTEX χωρίς το δισκάκι του αέρα...

Δεν το σκέφτηκα... :-[

Έχω φυράνει τελείως... :wall:

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4346 στις: Απριλίου 21, 2021, 23:33 »
Μην αγχώνεσαι ούτε και εγώ το είχα σκεφτεί (η καραντίνα φταίει) αλλά και η αλήθεια είναι δεν το έχω δοκιμάσει............. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος SAGITARIUS

  • *
  • 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4347 στις: Απριλίου 22, 2021, 00:55 »
Κι όπως πολύ εύστοχα αναφέρεται και στα σχόλια της παρουσίασης του Mermicon, περισσότερο σαν μετεξέλιξη του MD δείχνει να είναι ο Vertex. Κάτι σαν MD 2 όπως ακριβώς σχολιάζεται.
Να το πούμε βελτιωμένη έκδοση;;;;  Πεστε το κι έτσι.
Σχεδόν ίδιο ντεκ, ίδια ποστ για την αντίσταση και σχεδόν το ίδιο δισκάκι για τη ρύθμιση του αέρα βλέπω, μόνο που έχει μια επιπλέον επιλογή από τις δυο του προκατόχου του, θα μπορούσαμε να πούμε.
Το ίδιο "κουσουράκι" με το δισκάκι του αέρα που έχει και αυτός ο ατμο το αντιμετωπίζω κι εγώ στον MD ύστερα από 4 μήνες συνεχούς χρήσης και δε λέει να στρώσει. Δώστου Vg, δώστου πίεση όταν θα γίνει στήσιμο-πλύσιμο του ντεκ κι άντε πάλι απ' την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4348 στις: Απριλίου 22, 2021, 01:03 »
Αυτό το "είναι MTL αλλά κάνει και για σφιχτές πνευμονικές", δεν μπόρεσα ποτέ να το αποκρυπτογραφήσω.
Και όχι ως προς το θέμα της γεύσης, αλλά ως προς το τι θεωρείται σφιχτή πνευμονική. Ποια είναι τα όρια μεταξύ σφιχτής πνευμονικής, χαλαρής πνευμονικής και σχεδόν πνευμονικής...
Εγώ, για παράδειγμα, ξέρω πως δεν μου κάνουν οι MTL και θέλω περισσότερο αέρα. Ακόμα και με ΜΤL ατμοποιητή εγώ κάνω "πνευμονικές"... :))

Η κόρη μου, άλλο παράδειγμα, είναι της MTL τζούρας και όποτε δοκιμάζει το δικό μου, τρελαίνεται και λέει πως με τόσο αέρα θα αμολύσει αητό...
Από την άλλη ένας συνάδελφος, τρίτο παράδειγμα, που δεν κάνει πνευμονικές (δεν έχει τέτοιον ατμοποιητή), βρίσκει τον αέρα μου σχετικά λίγο, ενώ εγώ τον δικό του σχετικά πολύ...
Μύλος δηλαδή και άντε να μου εξηγήσεις τώρα τι εννοεί ο ποιητής με το σφιχτές πνευμονικές.
Κοινώς, αν δεν τον δοκιμάσει ο καθένας προσωπικά, δεν θα καταλάβει.

Αλλά ελέω καραντίνας, πως θα δοκιμάσεις, ειδικά όταν μένεις σε απομεμακρυσμένη περιοχή!

Οπότε κύριε Σιπή μου, λέω να περιμένω να τους αγοράσει ο [member=6716]Stepeha[/member] να τους δοκιμάσει και μετά να τους βάλει σε αγγελία... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4349 στις: Απριλίου 22, 2021, 18:00 »
...Ο Κωνσταντίνος να δοκιμάσει τον VERTEX χωρίς το δισκάκι του αέρα στο ντέκ και να μας πεί ξανά τις εντυπώσεις του για τον αέρα...

Τον δοκίμασα. Πολύ σφιχτός. Τόσο σφιχτός που φοβήθηκα μη γίνει καμιά έκρηξη! :laugh1:

Το φόρουμ είναι μέρος μαγικό κι εγώ θα συνεχίσω να γελάω με τα υπέροχα που διαβάζω εδώ κι ας με λέτε κακό... :deviltroll:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171743 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275706 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364