vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

506 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, dkostas, Sergios

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4200 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 10:32 »
Καθώς τα τελευταία χρόνια δεν έχω πολυ χρόνο να κάνω εκτενή έρευνα αγοράς θα ήθελα προτάσεις για αγορά ατμοποιητή. Οι προτιμήσεις μου:

Ισχύς 35-55W
Restricted direct lung τζούρα χωρίς σφυρίγματα η πολύ θόρυβο
Μονή αντίσταση
Χωρητικότητα 4ml+ (δεν έχω πρόβλημα στη χρήση bubble glass)
810-στυλ επιστόμιο (δεν έχω ήδη drip tip που θέλω να χρησιμοποιήσω, απλά κάτι σε στυλ όπως το χαμηλό στρογγυλεμένο του Zeus Χ θα ήταν ιδανικό)
Χαμηλός σε ύψος
Σταθερή απόδοση σε έλεγχο θερμοκρασίας (χρήση με DNA75C Odin Mini).

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4201 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 10:37 »
Εεε τον Blotto Mini της Dovpo θες, απλά πράγματα.. :D

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4202 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 12:27 »
Το υγρο στο τανκ μαυριζει οπως συμβαινει με ολους σχεδον τους ατμοποιητες οταν μαυρισει και το βαμβακι απο κατω.Με ''βρωμικο'' υγρο στο 3ο τανκ το βαμβακι θελει αλλαγμα και το υγρο χρωματιζεται χωρις να παρατηρειται αλλοιωση στη γευση.
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα που είχα με τον Era, και γι' αυτό ρωτάω και για τον Bishop που είναι παρόμοιας λογικής, ήταν έντονο. Με καθαρό υγρό (φρουτάκια) που σε άλλον RTA έκανα πάνω από 30ml χωρίς πρόβλημα σ' αυτόν στα 4-5ml το υγρό άρχιζε να μαυρίζει και να αλλοιώνεται η γεύση. Αν ο Bishop σου φαίνεται «φυσιολογικός» και όπως οι περισσότεροι ατμοποιητές τότε είναι καλό σημάδι!

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4203 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 13:32 »
Αν και το υγρό παίζει ρόλο στο μαυρισμα (τα NET μου βγάζουν πολύ γρήγορα μαύρη κηλιδα), δεν είναι ο μονος παράγοντας.

Επίσης παίζει ρόλο και η καμπάνα και πόσο ζεσταινεται (γι'αυτό συχνά εμφανίζεται μετά απο επανωτες τζουρες), και ψιλιάζομαι πως η ποσότητα του βαμβακιού που απαιτείται παίζει ρόλο.  Αρα σίγουρα καποιοι ατμοποιητές έχουν μεγαλύτερη τάση να εμφανίζουν μαυρη κηλίδα.

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4204 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 16:41 »
Καθώς τα τελευταία χρόνια δεν έχω πολυ χρόνο να κάνω εκτενή έρευνα αγοράς θα ήθελα προτάσεις για αγορά ατμοποιητή. Οι προτιμήσεις μου:

Ισχύς 35-55W
Restricted direct lung τζούρα χωρίς σφυρίγματα η πολύ θόρυβο
Μονή αντίσταση
Χωρητικότητα 4ml+ (δεν έχω πρόβλημα στη χρήση bubble glass)
810-στυλ επιστόμιο (δεν έχω ήδη drip tip που θέλω να χρησιμοποιήσω, απλά κάτι σε στυλ όπως το χαμηλό στρογγυλεμένο του Zeus Χ θα ήταν ιδανικό)
Χαμηλός σε ύψος
Σταθερή απόδοση σε έλεγχο θερμοκρασίας (χρήση με DNA75C Odin Mini).

Ευχαριστώ.
Leto με κλειστά τα μάτια  .

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4205 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 19:06 »
Πήγα στο Περιστέρι και πήρα τον Blotto Mini τελικά. Σε λίγο θα τον στήσω.

Αποσυνδεδεμένος soulplayer

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4206 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 19:27 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Σε στήσιμο με μονή αντίσταση πάντως, προσωπική μου άποψη είναι ότι, η απόδοση του είναι μέτρια..Το peak του είναι σε στήσιμο με 2πλη αντίσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2021, 00:23 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4207 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 19:28 »
Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα που είχα με τον Era, και γι' αυτό ρωτάω και για τον Bishop που είναι παρόμοιας λογικής, ήταν έντονο. Με καθαρό υγρό (φρουτάκια) που σε άλλον RTA έκανα πάνω από 30ml χωρίς πρόβλημα σ' αυτόν στα 4-5ml το υγρό άρχιζε να μαυρίζει και να αλλοιώνεται η γεύση. Αν ο Bishop σου φαίνεται «φυσιολογικός» και όπως οι περισσότεροι ατμοποιητές τότε είναι καλό σημάδι!
Παρόμοιας λογικής είναι κ ο Φλας αλλά δεν γυρνάει υγρό στο τανκ ! Πως θα μπορούσε άλλωστε αφού η τροφοδοσία γίνεται από πάνω !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4208 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 20:06 »
Αυτό μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση κι εμένα! Πάντως μου συνέβαινε.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4209 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 20:18 »
Πήγα στο Περιστέρι και πήρα τον Blotto Mini τελικά. Σε λίγο θα τον στήσω.
Σε στήσιμο με μονή αντίσταση πάντως, προσωπική μου άποψη είναι ότι, η απόδοση του είναι μέτρια..Το peak του είναι σε στήσιμο με 2πλη αντίσταση.
Με 3,5 με μονή και με 2αρι σε διπλή. Χρειάζεται όμως και το βυτίο της sheel για να γεμίζεις.
Γεύση;;;; Εντάξει ....δεν νομίζω να έχεις πάρει καλύτερη.
Γνώμη μου για σύρμα 2*28+36



Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Παίρνοντας αφορμή από άλλο θέμα (Τι κρατάτε στο χέρι σας τώρα) και τα πολύ θετικά σχόλια που διάβασα εκεί για τον Bishop RTA της Ambition Mods θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει περίπτωση σ' αυτόν τον ατμοποιητή να γυρίζει πίσω υγρό στο tank και να μαυρίζει το υγρό πολύ γρήγορα; Είχα τον ERA και μου το έκανε αυτό χωρίς ποτέ να βρω λύση. Εκεί αναγκαζόμουν να κλείνω τα υγρά όταν δεν τον χρησιμοποιώ για να περιορίσω το φαινόμενο μέχρι που βαρέθηκα! :)

Ευχαριστώ!
Κατά βάση το υγρό μαυρίζει από 3 πράγματα.
Βρώμικο υγρό.
Πολλά βατ.
Λάθος τροφοδοσία.
Το πρώτο το βλέπεις απλά αλλάζοντας υγρό χωρίς να αλλάξεις βαμβάκι.
Το δεύτερο κατεβάζοντας τα watt θα δεις αλλαγή.
Το τρίτο εάν κάτσεις και παρακολουθήσεις την τροφοδοσία κατά το ατμισμα.
Παντός από πείρα θα σου έλεγα εάν μαυρίζει σχετικά γρήγορα να δεις πρώτα την τροφοδοσία σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2021, 00:26 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2300
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4210 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 20:41 »
Παρόμοιας λογικής είναι κ ο Φλας αλλά δεν γυρνάει υγρό στο τανκ ! Πως θα μπορούσε άλλωστε αφού η τροφοδοσία γίνεται από πάνω ! Sent from my iPhone using Tapatalk
Μην παίρνεις όρκο, θα εκτεθείς. :) Αν τα steel wicks (τα μεταλλικά σωληνάκια τροφοδοσίας) δεν ακουμπούν απλά το βαμβάκι αλλά (επειδή το έχεις παρακάνει στο βαμβάκι) μπαίνουν μέσα του, τότε μιά χαρά επιστρέφει "βρώμικο" υγρό στο τανκ. Μου το έχει εξομολογηθεί κάποιος που ξέρω, υπό τον όρο να μην αποκαλύψω ποτέ το όνομά του, :lipssealed:  

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4211 στις: Ιανουαρίου 05, 2021, 21:00 »
Δε μου έχει συμβεί ποτέ κ έχουν υπάρξει φορες που το βαμβάκι ήταν τέζα μπουκωμένο ;!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος nick21

  • *
  • 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4212 στις: Ιανουαρίου 06, 2021, 21:46 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά ποιον θεωρείται καλύτερο mtl μέχρι 40 ευρώ με γεύση γιατί αυτοί στα videos στο youtube θα μας τρελάνουν εντελώς.. 

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4213 στις: Ιανουαρίου 06, 2021, 23:06 »
Κλωνος skyline. Κατα τη γνωμη μου.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS
« Απάντηση #4214 στις: Ιανουαρίου 06, 2021, 23:55 »
Εξαρτάται πως το εννοείς το μτλ ! Μτλ 0.8 , 1.2 η πιο αέρατο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171744 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557983 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9303 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364