vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 5 χρήστες
giorgos1999, camber, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ

Αποσυνδεδεμένος kostas naxioths

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 01:17 »
Πολυ βασικο ειναι να καταληξεις στο υγρο.Πολλες φορες δοκιμη με λαθος υγρο για τα γουστα του  καθενος τον κανει ν αφησει γρηγορα το ατμισμα.εμπειρικα θα σου πω οτι κανω δευτερη προσπαθεια με το η.τ και νιωθω οτι δεν θα ξανακαπνισω ποτε γιατι εχω βρει τη καλυτερη μου με τα υγρα που επελεξα.Ατμιζω ενα vivi nova με εργοστασιακη ego


υγρα atmos bebeca που δεν βρηκα διαφορες μεγαλες απο τριμπεκα


flavor art ry4-virginia maxx blend

Αποσυνδεδεμένος Υπ_Ατμών

  • *
  • 5
  • I vape therefore I am
    • Total War Hellas
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 09:50 »
Καλημέρες. ;D
Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ αυτό ,...ειλικρινά με βοήθησε αφανταστα όσο καιρό αμφιταλαντευόμουν ως προς το αν θα
περάσω στο η.τ. ή οχι.


Καινούργιος λοιπόν και στο φορουμ και στο η.τ.

----------------------------------------------
Εχω το Nobacco Hybrid -Ε- 2.4Ω. Απο πλευράς λειτουργικότητας το εν λόγω τσιγάρο μου εχει κάνει εξαιρετική εντύπωση.
Σφιχτή τζουρα (εκανα στριφτό και αυτό μου αρέσει διοτι εχω συνηθίσει ετσι) , οχι κουμπιά οσο τραβας τοσο ατμο παιρνεις.
Απο όσα δοκίμασα μου φανηκε το καλυτερο.


Ατμίζω εδώ και περίπου μια εβδομάδα.
Εντυπώσεις?:


Ε-ι-μ-α-ι
ε-ν-θ-ο-υ-σ-ι-α-σ-μ-έ-ν-ο-ς!!!!!!!
-------------------------------------------------------------------
Έχω όμως καποια θεματάκια και αποφάσισα να εγγραφώ ώστε να ζητησω τη βοήθεια σας.

Ξεκινάω λοιπον:
1.
Μαζί με το Hybrid πήρα ενα υγρό Virginia Medium (0.6 mg nic) . Ειλικρινά ,όσο καλη εντυπωση μου εδωσε το η.τ. σαν κατάσταση, παραλίγο να μου τη χαλάσει το υγρό.
Κατ'εμε το παραπάνω απλά ειναι κακό υγρό. Απίστευτο βάρος στο στομάχι και σφίξιμο στην αναπνευστική οδό, γλύκητητα χωρίς λόγο, και πολλές φορές υγρό στο στόμα. 
Μολις εχθές πηγα σε ενα μαγαζάκι της γειτονιάς μου που εμπορεύεται κυριως Queen/FA/AtmosLab
Με ενημέρωσε οτι τα συμπτώματα κυρίως μπορεί να οφείλονται α) στο γεγονός οτι εχω ευαίσθητο στομάχι(που όντως έχω) β) στο γεγονός οτι μπορεί να έχω δυσανεξία στην PG(οπως παρατήρησα στο σχετικό υποφόρουμ σας , τα συμπτωματα που περιέγραψα, ειναι λιγο πολύ συχνά σε ανθρώπους με δυσανεξία στην PG)

Εκ των υστέρων αναζητώντας πληροφορίες , εμαθα οτι τουλαχιστον το εν λόγω υγρό ειναι μίξη PG & VG αλλά με την τελευταία να μη ξεπερνάει ενα 4-5%(και την 1η να ειναι κυρίως ~90%)
Αλλάζοντας λοιπόν μάρκα είπα να πάω σε πράγματα που προτείνονται εδώ απο χρήστες αλλά πρωτίστως σε Φυτική Γλυκερίνη ("VG" λέγεται ναι?)

Επέλεξα MAXX BLEND απο FA και τουλάχιστον ως προς τα συμπτώματα (στομάχι-σφίξιμο) προς το παρόν απο χθές, δεν έχω τιποτα

Αλλα θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε αν το εν λόγω ειναι μονο VG ωστε να καταλήξω και εγώ τί θα παίρνω (VG ή PG) διοτι εφόσον λυθηκε το προβλημα
προφανώς αυτό εφταιγε. (το φιαλίδιο αναγράφει Glυcerol FU > τι ειναι ?)

2.
Ο ΜΑΧΧ Blend επιλέχθηκε κυρίως κατόπιν δοκιμής αν και ειχα επηρεαστεί απο τα reviews των χρηστών σας.
Ειδικά ενα παλικάρι εδω μέσα εχει κανει εναν απολυτο κατάλογο δεν το θυμαμαι πως το λένε αλλα την εταιρεία την εγραφε με κοκκινα γράμματα και σκια
ενώ στη λιστα του ουκ εστιν αριθμός ως προς το τι εχει δοκιμάσει. Να ειναι καλά το παιδι, με βοήθησε αρκετά.

MAXX BLEND
Δεν λέω, καλός ειναι , αλλά ιδιαίτερα γευστικός. Εγώ αυτό δεν το πολυθέλω.
Χρειάζομαι μια ηπια γεύση. Τον MAXX blend --επειδή κατα τα άλλα ειναι εξαιρετικός--θα τον εχω γενικά για μετά το φαΊ ή το βράδυ κατα το άραγμα.
Ουτως ή αλλως η γευση του ειναι σχεδόν ιδια με αυτή της πίπας. (αν οχι πανομοιοτυπη)

Τι θελω να ζητήσω? Βοηθήστε ως προς το υγρό "ρουτίνας". Ενα δηλ. υγρό που θα έχω για καθημερινή χρήση και θα ειναι καπινικό.
Ημουν καπνιστής καπνού "ΚΑΡΕΛΙΑΣ ΒΙΡΤΖΙΝΙΑ" (ή OLD HOLBORN) και ψάχνω κατι με γευση μεν , αλλά οπως προείπα, ήπια.
Εχω δοκιμάσει
ATMOS Αγρινιο
ΑΤΜΟΣ Cigar (υπάρχει τετοιο?, μπορεί να ήταν αλλη εταιρεία)
FA MAxx blend
FA Cowboy Mix
FA Virginia
FA RY4
τα 4 τελευταία και το "Αγρινιο" θυμάμαι να μου εχουν κάνει καλή εντύπωση , αλλα επειδη τα δοκίμασα επανωτά, γευστικά δεν τα θυμάμαι καθολου διοτι ολα τα υπερκάλυψε η γεύση του ΜΑΧΧ.
Ποιο θα θεωρούσατε οτι ειναι "περισσότερο καπνός" αλλά με ηπια γεύση.

Εχω επίσης υποψιν να δοκιμάσω LAttica FA.

Αυτό που εχω προσέξει γενικά ειναι οτι ολα ειναι τέλεια στη δοκιμή, μετά όμως σε καθημερινή χρήση, οι έντονες γεύσεις (π.χ. MAXX blend) σε μπουχτίζουν , και για αυτό θέλω κατι ηπιο.


3.
Καπνιζα περίπου 6-10 τσιγάρα ημερησίως .
Ποσο υγρό να υπολογίζω ως αντίστοιχο? 0.8-1.0 μλ?
-----------------------------------------------------------------------------------------

Τελος
οσοι απλά το ξεκινησατε παιδες, απλά συνεχίστε το.


Χθες μετα απο 15 χρόνια , αντιλήφθηκα οτι η γυναίκα μου κάπνισε κρυφά.
(εννοω οτι πλεον μυριζομαι τα παντα.... :laugh1: , για τις αλλες λειτουργίες του οργανισμού -π.χ. υπνος/ αναπνοή ? δε το συζητάμε, ενα 15-20% καλυτερα ήδη απο την 1η μερα)


Αυτα ευχαριστώ, ξερω σας κουρασα, και να με συγχωρείτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2013, 10:23 από Υπ_Ατμών »

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 10:34 »
Φίλε υπ'ατμών μπράβο σου, καλή αρχή και συνέχισε έτσι.
Θα δείς οτι όσο περνάει ο καιρός τόσο θα βελτιώνονται γεύση/όσφρηση/αντοχή και πολλά αλλα στον καθένα οργανισμό ποικίλουν.



Τωρα οσον αφορά το καπνικό υγρό, μιας και ήμουν καπνιστής olld holborn κίτρινο, περνώντας απο πολλές γεύσεις και υγρά βρήκα τελικά το καπνικό που μου αρέσει στο RY69 απο atmos lab και φρουτένιο φράουλα απο (atmos παλι) και πολλές φορές κάνω και μια μίξη μεταξύ των δύο υγρών που προσωπικά μου αρέσει πολύ.
Το RY69 σου προτείνω να το δοκιμάσεις μιας και πρόκειτε για εντελώς (κατα την γνώμη μου) καπνικό υγρό.


Αλλο ένα που θα σου προτείνω είναι αν θέλεις και έχεις διάθεση να ασχοληθείς με τα do it yourself υγρά, μιας και το τι ατμίζεις θα ξέρεις, και την βάση που σε σε ενοχλεί θα μπορείς να επιλέγεις σε αναλογία (vg/pg) και το πόσο άρωμα/νικοτίνη κτλ.


Την ποσότητα υγρού που θα ατμίζεις θα την βρείς απο μόνος σου, παίζουν πολλοί παράγωντες και είναι ανάλογα την περιεκτικότητα νικοτίνης, πόσο θα σου αρέσει το υγρό, πόσο σε καλύπτει κτλ κτλ κτλ.
Εγώ σε άλλα υγρά έκανα 1.5ml και σε άλλα  :baby:  όλη μέρα (3-4-5+ml).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2013, 10:47 από supernova »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 10:44 »
Φίλε υπ'ατμών καλώς όρισες . :bye: Πέρνα καιαπόδώ. ;)


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.msg574904.html#new

Κατά τα άλλα. :dontknow:
Θα συμφωνήσω με το supernova. :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 10:52 »
Κι εγώ θα συμφωνήσω και θα προτείνω το Maxx Blend από Inawera, το οποίο έχω για ελαφρύ (στη γεύση) ολοήμερο άρωμα.
Μπες σιγά-σιγά στα DIY (δεν είναι και κάτι δύσκολο-προσοχή θέλει μόνο). Έτσι μπορείς να φτιάξεις το υγρό ακριβώς με τη ποσότητα αρώματος που σε ικανοποιεί και παράλληλα να κάνεις οικονομία.
Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 11:55 »
Και εγώ όπως και ο παραπάνω θα σου πρότεινα RY69. 15-16 σταγόνες στα 10 ml αν πας σε DIY.
Άσε το όμως να ωριμάσει, να πάρει ένα ωραίο κίτρινο χρώμα. Θα σε αποζημιώσει η υπομονή. Έκανα ένα τέτοιο προχθές και εχθές το οποίο το είχα ξεχασμένο και νόμιζα ότι κάπνιζα κανονικά.


Γενικά την αίσθηση του μπουκώματος θα την έχεις με όποιο υγρό θα "νομίζεις" ότι έχεις για μόνιμο. Καλύτερα έχε 2 ατμοποιητές με διαφορετικά αρώματα και έτσι θα βοηθηθείς αρκετά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 12:02 »
Φίλε Υπ' Ατμών καλησπέρα.

Καλώς μας ήρθες και μπράβο για την ακαπνία σου!

Στα λεγόμενά σου, θα πω τα εξής:

1. Όχι 0.6 mg αλλά 0.6%, ήτοι 6 mg/ml. Τα υγρά της FA βγαίνουν σε 3 βάσεις: Traditional (50PG-40VG-10 water), Velvet Cloud(80VG-20 water) και Ice Blade(90PG-10 water). Βλέπεις το μπουκαλάκι σου και κρίνεις, λογικά θα έχεις ψωνίσει Velvet.

2. Το Virginia και το RY4 από FA, είναι και τα πιο δημοφιλή της καπνικά, από όσο ακούω τουλάχιστον. Προσωπικά, στην αρχή είχα ενθουσιαστεί με το Cuban Supreme της ίδιας εταιρίας, πλέον, το καπνικό μου είναι μια μίξη Cuban Supreme και RY4. Αν ψάχνεις κάτι ουδέτερο από αυτή την εταιρία (ή από VapeHeaven που παράγει με αρώματα FA), μπορείς να δοκιμάσεις το Camtel. Για τα δικά μου γούστα, πολύ ουδέτερο. Επίσης, καλό είναι να εναλάσσεις γεύσεις στη διάρκεια της ημέρας. Στην αρχή είχα πάντα μαζί μου ένα καπνικό, ένα γλυκό και ένα φρούτο ή καφέ. Πλήρες γεύμα δηλαδή. Όταν θα φτάσεις σε σημείο να μην νιώθεις έντονα τη γεύση, τότε είναι η στιγμή που θα χρειαστεί να προμηθευτείς σκέτη βάση και να την ατμίσεις για ένα χρονικό διάστημα ώστε να ξεμπουκώσουν οι κάλυκές σου.

3. Μην μπεις καν στο τριπάκι του υπολογισμού. Άτμισε όσο νιώθεις ότι σε ευχαριστεί. Ο οργανισμός σου θα σου δώσει ένα αίσθημα κορεσμού όταν είναι ικανοποιημένος από Νικοτίνη. Ακόμα δεν είμαστε σίγουροι για το ακριβές ποσό απορρόφησης της νικοτίνης από τον οργανισμό με τη μέθοδο του ατμίσματος (προσωπικά πιστεύω ότι είναι μικρότερο ποσοστό από το τσιγάρο), αλλά σε απόλυτα νούμερα, 1 ml υγρό 6ρι έχει όση νικοτίνη έχουν 6,67 τσιγάρα full flavor(πχ Marlboro Κόκκινο με 0,9mg). Και πάλι, ο τρόπος απορρόφησης φαρμακευτικής νικοτίνης μέσω ατμού είναι εντελώς διαφορετικός από τον τρόπο απορρόφησης καπνικής νικοτίνης μέσω καπνού.


-----------------------------------------
Μετά τον πρώτο σου μήνα στο άτμισμα, δοκίμασε το αγαπημένο σου ουίσκι. Θα νομίσεις ότι πίνεις τελείως διαφορετικό ποτό από αυτό που έπινες τόσα χρόνια. Κάθε μέρα θα βελτιώνεται η υγεία σου, η όσφρησή σου και η γεύση σου και συνολικά η ποιότητα ζωής σου.

Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος artemide

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #97 στις: Απριλίου 03, 2013, 11:31 »
Γεια σας!  :)

Είμαι νέο μέλος και απ'ότι κατάλαβα δε μπορώ ακόμα να δημιουργήσω νέο θέμα, σωστά;  Γι'αυτό θα ζητήσω τη βοήθειά σας από εδώ, ελπίζω να το δείτε αρκετοί.

Είμαι γυναίκα, 42 ετών και κάπνιζα τα τελευταία 24 χρόνια.  Τα τελευταία 5 χρόνια, μετά από αναπνευστικά προβλήματα που είχα πήγα από τα βαριά τσιγάρα στα πιο ελαφριά που υπάρχουν (Pall Mall γαλάζιο, 0,1mg) αλλά κάπνιζα πάρα πολλά, γύρω στα 50-70 την ημέρα.  Έδινα γύρω στα 300 ευρώ το μήνα για τσιγάρα.  Η εξάρτησή μου είναι κυρίως ψυχολογική, κι αυτό αποδείχτηκε πρόπερσι όταν σταμάτησα το κάπνισμα για ένα μήνα χωρίς κανένα απολύτως σωματικό σύμπτωμα.  Καπνίζω κυρίως από συνήθεια, ιδιαίτερα όταν βαριέμαι, όταν πεινάω και όταν προσπαθώ να κρατηθώ ξύπνια. 

Το Σάββατο αγόρασα το πρώτο μου ηλεκτρονικό τσιγάρο, ένα Ovale eGo-C, κατόπιν πληροφοριών που πήρα απ'αυτό εδώ το φόρουμ.  Πήρα 2 υγρά Ovale, ένα Black Old Tobacco και ένα Coffee.  Έκτοτε έχω αντιμετωπίσει τα εξής προβλήματα:

- Όταν ρουφάω βαθιά πνίγομαι και με πιάνει βήχας, όπως όταν επιχειρούσα παλιότερα να καπνίσω πιο βαρύ τσιγάρο.  Μήπως είναι μεγάλο το ποσοστό νικοτίνης;  Πήρα το πιο μικρό, 9mg, αλλά η πωλήτρια μου είπε ότι αντιστοιχεί σε τσιγάρο 0,4mg, κι εγώ μέχρι τώρα κάπνιζα 0,1mg, μήπως πρέπει να το αραιώσω, και με τι;

- Άτμισα το Σάββατο κανένα δίωρο και μετά έπεσα για ύπνο γιατί είχα φοβερό πονοκέφαλο (τον είχα από πριν πάρω το η.τ.).  Όταν ξύπνησα είχα πόνο στο στήθος, αριστερά και προς τα πάνω, σαν να άρχιζε από τον αριστερό πνεύμονα και επεκτεινόταν στον αριστερό ώμο.  Πονούσα όταν ανέπνεα και όταν κουνούσα το πάνω μέρος του σώματος.  Στην αρχή νόμιζα ότι παθαίνω έμφραγμα και σκέφτηκα ότι είναι μεγάλη γκαντεμιά τώρα που αποφάσισα να κοψω το ρημάδι.  Τελικά έζησα  ;D .  Ο πόνος συνεχίστηκε και τις επόμενες μέρες κι εγώ συνέχισα να ατμίζω κανονικά.  Σήμερα έχει φύγει τελείως. 

- Είχα φοβερή υπνηλία τις προηγούμενες μέρες, πιο πολύ κοιμόμουνα παρά ήμουνα ξύπνια. 

- Από χτες άρχισε να πονάει ο λαιμός μου όταν καταπίνω, χωρίς άλλα συμπτώματα. 

Χτες και προχτές δοκίμασα να κάνω ένα κ.τ., το κάπνισα μέχρι τέλους αλλά βρομούσε φοβερά και γύρισα τρέχοντας στο η.τ.  Σήμερα δοκίμασα και με καφέ και μου φάνηκε μια χαρά (το η.τ.).  Γενικά μου αρέσει πολύ και την έχω καταβρεί.  Με προβληματίζουν όμως αυτά τα συμπτώματα που ανέφερα παραπάνω.  Έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι χρήστες κάτι τέτοιο;  Γενικά παρουσιάζω διάφορα κουλά συμπτώματα κατά καιρούς γιατί πάσχω και από ένα κληρονομικό αιματολογικό νόσημα, γι'αυτό δε μπορώ να είμαι βέβαιη ότι είναι από το η.τ.  Δεν αισθάνομαι πάντως και κανένα ξαλάφρωμα αναπνευστικό, ίσως είναι και νωρίς ακόμα. 

Ατμίζω γύρω στα 3ml την ημέρα, κυρίως από το Black Old Tobacco, το Coffee το δοκίμασα και μου φάνηκε ότι δεν έβγαζε αρκετό ατμό, σε νικοτίνη είναι τα ίδια, έχουν τέτοιες διαφορές ανάλογα με τη γεύση ή έπεσα σε χαλασμένο; (ληγμένο δεν είναι πάντως, αν και είναι κανα εξάμηνο πιο παλιό απ'το άλλο)

Τον ατμοποιητή πρέπει να τον ξεπλένω με νερό κάθε φορά που αδειάζει η αμπούλα;  Και πώς θα καταλάβω πότε θέλει πέταμα;

Την αμπούλα πρέπει να την πλένω;

Η μία μπαταρία την ώρα που φορτίζει ανάβει στο φορτιστή το κόκκινο φωτάκι αλλά καθε 10 δευτερόλεπτα ανάβει και το πράσινο για μια στιγμή.  Δεν έχω παρατηρήσει αν διαρκεί λιγότερο από την άλλη.  Υπάρχει πρόβλημα λέτε; Μήπως είναι ελαττωματική;

Αυτό το passthrough που είδα εδώ:
http://www.funstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=61
κάνει για το δικό μου η.τ.; (Ovale eGo-C)  Θα με βόλευε πολύ αφού περνάω πολλές ώρες στον υπολογιστή. 
Αυτά τα "ολίγα" για τώρα, αν θυμηθώ κι άλλες απορίες θα επανέλθω...  :angel:
Παρακαλώ ρίξτε τα φώτα σας.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #98 στις: Απριλίου 03, 2013, 11:41 »
Καλώς ήρθες στον κόσμο του Η.Τ.
για το πνίξιμο όταν ρουφάς λογικό είναι καθώς έχει διαφορά με το Κ.Τ
για τα συμπτώματα που έχεις μπορεί να είναι
ή απο την έλλειψη του Κ.Τ. ή προκαλείται απο την γλυκερίνη
και τα δυο με το καιρό θα τα συνηθίσεις
σε λίγο καιρό θα δεις τα πρώτα θετικά αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #99 στις: Απριλίου 03, 2013, 12:20 »


- Όταν ρουφάω βαθιά πνίγομαι και με πιάνει βήχας, όπως όταν επιχειρούσα παλιότερα να καπνίσω πιο βαρύ τσιγάρο.  Μήπως είναι μεγάλο το ποσοστό νικοτίνης;  Πήρα το πιο μικρό, 9mg, αλλά η πωλήτρια μου είπε ότι αντιστοιχεί σε τσιγάρο 0,4mg, κι εγώ μέχρι τώρα κάπνιζα 0,1mg, μήπως πρέπει να το αραιώσω, και με τι;

Τα υγρά αραιώνονται με φυτική γλυκερίνη (VG) ή με προπυλενική γλυκόλη (PG). Ίσως πρέπει να ανατρέξεις λίγο μέσα στο φόρουμ για το πώς γίνονται όλα αυτά. Υπάρχουν οδηγίες και βιντεάκια. Παρ'όλα αυτά δεν πιστεύω ότι φταίει το υγρό αλλά ο τρόπος που ατμίζεις. Πρέπει να αλλάξεις το τρόπο που τραβάς τζούρες. ;D Αργές και μακρόσυρτες....

 Γενικά μου αρέσει πολύ και την έχω καταβρεί.  Με προβληματίζουν όμως αυτά τα συμπτώματα που ανέφερα παραπάνω.  Έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι χρήστες κάτι τέτοιο;  Γενικά παρουσιάζω διάφορα κουλά συμπτώματα κατά καιρούς γιατί πάσχω και από ένα κληρονομικό αιματολογικό νόσημα, γι'αυτό δε μπορώ να είμαι βέβαιη ότι είναι από το η.τ.  Δεν αισθάνομαι πάντως και κανένα ξαλάφρωμα αναπνευστικό, ίσως είναι και νωρίς ακόμα. 

Θα νιώσεις σίγουρα ξαλάφρωμα στην αναπνοή. Είναι πολύς ο καιτός που κάπνιζες και το πνευμόνι δεν έχει ακόμα συνέλθει. Σίγουρα, επίσης, θα νιώσεις και διάφορα "κουλά" γιατί εκτός από τη νοκοτίνη έπαιρνες και πολλές άλλες ουσίες με το κ.τ. οι οποίες αν και δεν σου έδιναν τίποτα, τώρα λείπουν από τον οργανισμό και κάνουν παρενέργειες. Ίσως δεις ταχυπαλμίες, ανήσυχο ύπνο, νευρικότητα, πονάκια σε διάφορα μέρη του σώματος, εξανθήματα. Όλα θα φύγουν σε 2-3 μήνες. Μπορεί και λιγότερο. Κοίτα, όμως, αν έχεις και κάτι άλλο, όπως κάποιο οργανικό πρόβλημα ή άγχος;... :hmmm:

Ατμίζω γύρω στα 3ml την ημέρα, κυρίως από το Black Old Tobacco, το Coffee το δοκίμασα και μου φάνηκε ότι δεν έβγαζε αρκετό ατμό, σε νικοτίνη είναι τα ίδια, έχουν τέτοιες διαφορές ανάλογα με τη γεύση ή έπεσα σε χαλασμένο; (ληγμένο δεν είναι πάντως, αν και είναι κανα εξάμηνο πιο παλιό απ'το άλλο)

Η απόδοση σε ατμό-γεύση-χτύπημα διαφέρει από υγρό σε υγρό, αλλά και ανάλογα τον ατμοποητή. Δοκίμασε και άλλους ατμοποιητές μέχρι να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει καλύτερα. Ίσως κάποια στιγμή καταλήξεις και σε κάποιον επισκευάσιμο. Ψάξε το φόρουμ. Θα βρεις απαντήσεις για όλα. :)

Τον ατμοποιητή πρέπει να τον ξεπλένω με νερό κάθε φορά που αδειάζει η αμπούλα;  Και πώς θα καταλάβω πότε θέλει πέταμα;

Όταν πιά δεν σου δίνει αυτό που θές! Δυστυχώς πρέπει να δοκιμάσεις μερικούς μέχρι να αρχίσεις να συνηθίζεις και να καταλαβαίνεις τις διαφορές.

Την αμπούλα πρέπει να την πλένω;

Δεν κάνει κακό. Πλένε την.

Η μία μπαταρία την ώρα που φορτίζει ανάβει στο φορτιστή το κόκκινο φωτάκι αλλά καθε 10 δευτερόλεπτα ανάβει και το πράσινο για μια στιγμή.  Δεν έχω παρατηρήσει αν διαρκεί λιγότερο από την άλλη.  Υπάρχει πρόβλημα λέτε; Μήπως είναι ελαττωματική;

Όχι είναι φυσιολογικό αυτό.

Αυτό το passthrough που είδα εδώ:
http://www.funstore.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=61
κάνει για το δικό μου η.τ.; (Ovale eGo-C)  Θα με βόλευε πολύ αφού περνάω πολλές ώρες στον υπολογιστή. 

Το σπείρωμά του είναι 510. Κάνει.
Ελπίζω να βοήθησα
;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #100 στις: Απριλίου 03, 2013, 12:53 »
Καλημέρα και καλώς μας ήλθες!

Ένα ένα τα θέματά σου:

Κατ' αρχάς, το ego-C που πήρες, είναι πολύ καλή επιλογή για ξεκίνημα. Ναι, είναι τσιμπημένο από τιμή λόγω ονόματος OVALE χωρίς να έχει κάποια ουσιαστική διαφορά από τα άλλα, όμως προσωπικά το θεωρώ ένα επιπλέον κίνητρο να παραμείνεις στον ατμό.

α) Πνίξιμο και βήχας. Δεν έχω δοκιμάσει υγρά Ovale και δεν έχω ίδια άποψη, πάντως όσοι γνωστοί και φίλοι μου τα χρησιμοποίησαν ως τα πρώτα τους ατμιστικά υγρά, παρουσίασαν τα ίδια ακριβώς συμπτώματα, μαζί με έντονο γδάρσιμο στο λαιμό. Έχω την εντύπωση ότι έχουν λίγο παραπάνω προπυλενική γλυκόλη. Δοκίμασε και υγρά άλλων εταιρών, κατά προτίμηση με υψηλότερο ποσοστό φυτικής γλυκερίνης. Αν και τότε δεις ότι σε καίει στο λαιμό, τότε ρίχνεις τη νικοτίνη. Ακριβής αντιστοιχία νικοτίνης ητ σε σχέση με τα τσιγάρα τα κανονικά, δεν υπάρχει, είναι κάτι που όχι παράλογα έχουν εφεύρει οι πωλητές για να διευκολύνουν τους καπνιστές στη μετάβαση.

β) Πόνοι. Γνωστό είναι ότι το σώμα έχει τη δυνατότητα να μεταφράζει ψυχολογικά ζητήματα σε πόνο ή άλλα σωματικά συμπτώματα. Το σώμα σου περνάει μια αλλαγή και αυτή μπορεί να τη μεταφράσει σε πόνο, ζαλάδα, ή οτιδήποτε άλλο. Εφ' όσον πέρασε, και εφ' όσον έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή καλό είναι να κάνεις εξετάσεις, μην ανησυχείς. Ότι έρευνες έχουν γίνει μέχρι στιγμής τουλάχιστον, δεν έχουν να δείξουν κάτι αρνητικό!

γ) Αν ψάξεις στην περιοχή νέων μελών, θα βρεις ένα νήμα το οποίο έχει να κάνει με οδηγίες προς νεοεισερχόμενους. Εκεί θα δεις ότι η υπνηλία είναι σημάδι κάποιας (οποιασδήποτε) απότομης στέρησης. Τον πρώτο καιρό και μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός σου την στέρηση άπο τις 2500+ ουσίες που βρίσκονται στον καπνό του τσιγάρου, να κοιμάσαι καλά!

δ) Πονόλαιμος. Βλέπε α).

ε) Γεύση. Μην ξεχνάς ότι η γεύση σου και οι γευστικοί σου κάλυκες είναι καμμένοι από την χρόνια εισπνοή καπνού. Όσο περνάει ο καιρός, θα φτιάχνει και θα γίνεται πιο ευαίσθητη, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να πίνεις κάποιο ποτό πχ το οποίο έπινες χρόνια, και να νομίζεις ότι πίνεις κάτι τελείως διαφορετικό. Για τον πρώτο καιρό, μην πολυδουλεύεις μη καπνικά αρώματα, προσπάθησε να ομαλοποιήσεις τη μετάβαση όσο γίνεται περισότερο.

στ) Πλύσιμο ατμοποιητή. Ο ατμοποιητής του C δεν πλένεται. Υπάρχει τρόπος να παρατείνεις τη διάρκεια ζωής του για μερικές μέρες, άλλα δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο. Όταν δεις ότι δεν έχει πλέον απόδοση κατά τα γούστα σου (δυσκολία στη τζούρα, υπερβολική διαρροή, αδιάφορη γεύση) απλά τον αλλάζεις. Αυτό που πρέπει να προσέξεις κατά την αλλάγή, είναι πριν τον τοποθετήσεις να στάξεις δυο σταγόνες υγρό στο καρφάκι και να περιμένεις λίγο να ποτίσει πριν το χρησιμοποιήσεις, αλλιώς θα σου έρθει μια απαίσια γεύση από το υγρό που έχει το φυτίλι από το εργοστάσιο. Οι αμπούλες (ή φιλτράκια ή τανκ), καλό είναι κάθε 10 περίπου μέρες να τις λύνεις τελείως και να τις πλένεις με οινόπνευμα, ώστε να αφαιρούνται συγκεντρώσεις υγροποιημένου ατμού και τίποτα βακτηρίδια (γνωστό πως το ανθρώπινο στόμα δεν είναι και ότι πιο καθαρό!!!). Αλλαγή, δεν χρειάζονται εκτός και αν σπάσουν ή ανοίξει πολύ η τρύπα τροφοδοσίας με αποτέλεσμα ακατάσχετη διαρροή.

ζ) Μπαταρία. Οποιαδήποτε μπαταρία τύπου ego και οποιασδήποτε μάρκας ή μοντέλου κάνει μια χαρά για το ητ σου. Αρκεί να είναι τύπου ego.

Ελπίζω να βοήθησα!!!

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #101 στις: Απριλίου 03, 2013, 13:28 »
- Όταν ρουφάω βαθιά πνίγομαι και με πιάνει βήχας, όπως όταν επιχειρούσα παλιότερα να καπνίσω πιο βαρύ τσιγάρο.  Μήπως είναι μεγάλο το ποσοστό νικοτίνης;  Πήρα το πιο μικρό, 9mg, αλλά η πωλήτρια μου είπε ότι αντιστοιχεί σε τσιγάρο 0,4mg, κι εγώ μέχρι τώρα κάπνιζα 0,1mg, μήπως πρέπει να το αραιώσω, και με τι;

Δεν υπαρχει αναλογια σε mg τσιγαρου και ηλεκτρονικου τσιγαρου απλα λεμε οτι μεχρι το 9 ειναι για χαμηλης περιεκτικοτητας νικοτινη τσιγαρα, μεχρι το 18 για μεσαια προς μεγαλη και απο εκει και πανω για θεριακληδες. Εκτος απο αραιωση μπορεις να παρεις και ενα μηδενικο και η να τα βαλεις μαζι να βγει 4,5 η απλα να βαλεις περισσοτερο απο το μηδενικο και να το κανεις εκει που θες...

- Άτμισα το Σάββατο κανένα δίωρο και μετά έπεσα για ύπνο γιατί είχα φοβερό πονοκέφαλο (τον είχα από πριν πάρω το η.τ.).  Όταν ξύπνησα είχα πόνο στο στήθος, αριστερά και προς τα πάνω, σαν να άρχιζε από τον αριστερό πνεύμονα και επεκτεινόταν στον αριστερό ώμο.  Πονούσα όταν ανέπνεα και όταν κουνούσα το πάνω μέρος του σώματος.  Στην αρχή νόμιζα ότι παθαίνω έμφραγμα και σκέφτηκα ότι είναι μεγάλη γκαντεμιά τώρα που αποφάσισα να κοψω το ρημάδι.  Τελικά έζησα  ;D .  Ο πόνος συνεχίστηκε και τις επόμενες μέρες κι εγώ συνέχισα να ατμίζω κανονικά.  Σήμερα έχει φύγει τελείως. 

- Είχα φοβερή υπνηλία τις προηγούμενες μέρες, πιο πολύ κοιμόμουνα παρά ήμουνα ξύπνια. 

- Από χτες άρχισε να πονάει ο λαιμός μου όταν καταπίνω, χωρίς άλλα συμπτώματα. 

Χτες και προχτές δοκίμασα να κάνω ένα κ.τ., το κάπνισα μέχρι τέλους αλλά βρομούσε φοβερά και γύρισα τρέχοντας στο η.τ.  Σήμερα δοκίμασα και με καφέ και μου φάνηκε μια χαρά (το η.τ.).  Γενικά μου αρέσει πολύ και την έχω καταβρεί.  Με προβληματίζουν όμως αυτά τα συμπτώματα που ανέφερα παραπάνω.  Έχουν αντιμετωπίσει κι άλλοι χρήστες κάτι τέτοιο;  Γενικά παρουσιάζω διάφορα κουλά συμπτώματα κατά καιρούς γιατί πάσχω και από ένα κληρονομικό αιματολογικό νόσημα, γι'αυτό δε μπορώ να είμαι βέβαιη ότι είναι από το η.τ.  Δεν αισθάνομαι πάντως και κανένα ξαλάφρωμα αναπνευστικό, ίσως είναι και νωρίς ακόμα. 

Δες εδω για διαφορες παρενεργειες και θα την βρεις την λυση αν και ενας γιατρος για σιγουρα θα ηταν το καλυτερο...

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,542.0.html

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7451.0.html

Ατμίζω γύρω στα 3ml την ημέρα, κυρίως από το Black Old Tobacco, το Coffee το δοκίμασα και μου φάνηκε ότι δεν έβγαζε αρκετό ατμό, σε νικοτίνη είναι τα ίδια, έχουν τέτοιες διαφορές ανάλογα με τη γεύση ή έπεσα σε χαλασμένο; (ληγμένο δεν είναι πάντως, αν και είναι κανα εξάμηνο πιο παλιό απ'το άλλο)

Αν σε ολα τα αλλα ειναι τα ιδια και απλα αλλαζει ο ατμος τοτε λογικα ο καφες εχει χαμηλη περιεκτικοτητα σε vg (φυτικη γλυκερινη). Μπορεις να δεις στην ετικετα τα ποσοστα η να ρωτησεις στο μαγαζι που τα πηρες...

Η μία μπαταρία την ώρα που φορτίζει ανάβει στο φορτιστή το κόκκινο φωτάκι αλλά καθε 10 δευτερόλεπτα ανάβει και το πράσινο για μια στιγμή.  Δεν έχω παρατηρήσει αν διαρκεί λιγότερο από την άλλη.  Υπάρχει πρόβλημα λέτε; Μήπως είναι ελαττωματική;

Ετσι κανουν ολοι οι φορτιστες... Μια χαρα ειναι...

Αποσυνδεδεμένος artemide

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #102 στις: Απριλίου 06, 2013, 10:06 »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας, δυστυχώς δεν προλαβαίνω τώρα να σχολιάσω, μόνο μια γρήγορη ερώτηση θα ήθελα να κάνω:

έβαλα να ατμίσω σκέτη VG χωρίς νικοτίνη και μου μυρίζει καμμένο, έχει χαλάσει ο ατμοποιητής μου;  Ατμός παράγεται αλλά βρομάει καΐλα.  Να τον πετάξω;

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #103 στις: Απριλίου 06, 2013, 10:10 »
ναι αν βγάζει καμμένο
και άργησες μάλιστα

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΣ ΑΤΜΙΣΤΗΣ
« Απάντηση #104 στις: Απριλίου 06, 2013, 10:19 »
Καταρχας γιατι μηδενικη βρε απο την αρχη;, και καμενο να μην σου εβγαζε σε λιγο θα το πετουσες μονη σου και θα επαιρνες πακετο... Τεσπα η vg που πηρες τι ειναι; Ο ατμοποιητης ποιος ειναι; Ρωταω γιατι μπορει να φταιει η vg επειδη μπορει να ηθελε αραιωση με wfi(ενεσιμο νερο δηλαδη) σε καποιο ποσοστο και αν ηθελε και εσυ δεν εβαλες μαλλον ειναι πολυ πηχτο για τον ατμοποιητη σου και σου βγαζει καιλα. Για τον ατμοποιητη ρωταω γιατι εστω και αραιωμενη vg να του εβαλες μερικοι δεν το εχουν και πολυ με την vg...
Τελος μην αποκλειεις οτι τετοια γευση σου βγαζει η συγκεκριμενη vg...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8366 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180704 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536495 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59836 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237627 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136167 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085378 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10292 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12