vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

404 επισκέπτες, 3 χρήστες
thanos1071, Jorge, camber

Twitter

Χτύπημα και νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Χτύπημα και νικοτίνη
« στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 11:32 »
Ανοίγω το θεματάκι για να εκφράσω μια απορία μου (μπορεί να είναι και ανόητη).

Το χτύπημα στο λαιμό είναι κατά βάση , συνάρτηση της περιεκτικότητας σε νικοτίνη αλλά και του ατμοποιητή.

Με το ίδιο υγρό, δεν αισθανόμαστε το ίδιο χτύπημα με διάφορους ατμοποιητές ή Καρτο κλπ.

Το ερώτημα είναι...γιατί?

Αν δηλαδή για να πάρω το ίδιο χτύπημα που παίρνω από τον Α ατμοποιητή πρέπει να ανεβάσω την περιεκτοκότητα νικοτίνης, τότε ανεβάζοντάς την και ατμίζοντας με τον Β ατμοποιητή, παίρνω ή δεν παίρνω περισσότερη νικοτίνη??


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χτύπημα και νικοτίνη
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 11:47 »
Εγώ πιστεύω Πάρη, οτι οφείλεται καθαρά στην ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ που αναπτύσει ο κάθε ατμοποιητής, όπως και στην επιφάνεια της αντίστασης. Μεγαλύτερη θερμοκρασία---> καλύτερο χτύπημα :hmmm:
Αυτό δείχνει η διαφορά μεταξύ ενός ατμ LR ή ενός HV σε σχέση με έναν απλό.
Συνάρτηση συτών των 2 είναι επίσης και το πως συμπεριφέρεται σε σχέση με αυτά ο κάθε τύπος ατμ και τι αποτέλεσμα δίνει η καύση-εξάτμιση του υγρού, αν δλδ είναι VG ή αν είναι PG ή μίξη των 2 μαζί, και να υπολογίσουμε επίσης και τα αρώματα και το απιονισμένο νερό ίσως τα οποία μπαίνουν στην εξίσωση.
Είναι πολλές οι παράμετροι για το τελικό χτύπημα-γεύση που παίρνουμε από κάθε ατμ-κάρτο, όπως επίσης και οι μικροδιαφορές που παρουσιάζουν στην κατασκευή τους και οι παρόμοιοι ατμ :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Χτύπημα και νικοτίνη
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 11:50 »
Ναι..εντάξει..σύμφωνος σε όλα αυτά. Αλλά το βασικό ερώτημα είναι.

Εχω το ίδιο υγρό και ατμίζω με δυο διαφορετικούς άτμο. Στον έναν καταλαβαίνω και στον άλλο όχι, χτύπημα.

Λαμβάνω και με τους δυο, την ίδια νικοτίνη (ασχέτως τι καταλαβαίνω εγώ ) ή όχι??


Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χτύπημα και νικοτίνη
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 11:52 »
Από τι στιγμή που εξ-ατμίζεται όλο το υγρό, πιστεύω πως ναι.
Ο ατμ που σου δίνει καλύτερο χτύπημα, έχει παρατηρηθεί οτι τελειώνει γρηγορότερα το υγρό, ενώ αντίθετα αργότερα, εκείνος που δεν σε ευχαριστεί.
Πάντα με μία επιφύλλαξη τα λέω αυτά :)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Χτύπημα και νικοτίνη
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 11:58 »
Από τι στιγμή που εξ-ατμίζεται όλο το υγρό, πιστεύω πως ναι.
Ο ατμ που σου δίνει καλύτερο χτύπημα, έχει παρατηρηθεί οτι τελειώνει γρηγορότερα το υγρό, ενώ αντίθετα αργότερα, εκείνος που δεν σε ευχαριστεί.
Πάντα με μία επιφύλλαξη τα λέω αυτά :)

Λογική σκέψη, αναφορικά με το τελείωμα ολόκληρου του υγρού, όμως μήπως η θερμοκρασία παίζει ρόλο και στην απορρόφηση ? Δηλαδή πιο θερμός ή πιο ψυχρός ατμός, δεν απορροφάται το ίδιο? άρα δεν περνάει και η ίδια ποσότητα?

Επιπλέον σχετικό ερώτημα. Είχα και έχω ακόμη έναν 306 LR. Είναι ο άτμο από τον οποίο έχω πάρει το πιο δυνατό χτύπημα μέχρι τώρα (όχι με μόντες κλπ) και συνάμα έχει πολύ ζεστό ατμό. (είτε με dripp tip είτε με φίλτρο)

Ζεστό ατμό παράγει και ο Κάρτο Ε2 R4 αλλά το χτύπημα πολύ υποδεέστερο.

Επομένως μπορούμε να εξάγουμε το συμπέρασμα πως η θερμοκρασία του ατμού δεν είναι ίσως τόσο καθοριστική για το χτύπημα ?

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Χτύπημα και νικοτίνη
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 12:04 »
 :dontknow: Να περάσει ο επόμενος  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Χτύπημα και νικοτίνη
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 12:15 »
Το κτύπημα για ίδια ποσότητα νικοτίνης λογικά έχει να κάνει και με την πυκνότητα του ατμού .
Ο 306LR που κι εγώ τον έχω δοκιμάσει του ρίχνω 2 σταγόνες πάνω στο πλέγμα και με μια μεγάλη τζούρα τις...εξαφανίζει!
Αρα έχει μεγάλη πυκνότητα ο ατμός που φτιάχνει και ίσως γι αυτό κτυπά τοσο πολύ.


Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Χτύπημα και νικοτίνη
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 03, 2011, 14:11 »
Η ποσότητα του υγρού που βρίσκεται πάνω στην αντίσταση τη στιγμή που θερμαίνεται.
Η μέγιστη ισχύ που αποδίδει εκείνη τη στιγμή το η_τ πάνω στο υλικό της αντίστασης.
Ο χρόνος που χρειάζεται για να φτάσει στη μέγιστη θερμοκρασία λόγω του υλικού της αντίστασης.
Η μέγιστη Θερμοκρασία που φτάνει το υλικό
Η απόσταση που διανύει και η θερμοκρασία του περιβάλλοντος  χώρου μέχρι να φταίει στο λαιμό ο ατμός

παραδειγμα 3 - CE2 regular 2,4 -CE2 xl 2,4, CE2 xl 2,8
xl 2,4 δυνατότερο χτύπημα απο 2,8
regular 2,4 κατα τη γνωμη μου λιγο καλύτερο χτύπημα απο xl  2,4 και σαφως περισσότερο απο xl 2,8
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2011, 14:16 από sokin »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1020 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 468 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem