vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, white varadero, camber, zamploutos

Twitter

Αρχιτεκτονική Ατμοποιητών...

Αποσυνδεδεμένος pfsmoker

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Αρχιτεκτονική Ατμοποιητών...
« στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 00:28 »
Όσοι έχουν περάσει από κάποια σχολή πληροφορικής θα θυμούνται πολύ καλά ότι το μάθημα της αρχιτεκτονικής υπολογιστών ήταν ένα από τα χειρότερα μιας και αφορούσε πράγματα και λεπτομέρειες για την αρχή λειτουργίας σε βαθμό ανατριχιαστικά βαρετό και με ελάχιστες χρήσιμες πληροφορίες για το μέλλον.

Σε αντίθεση με αυτό όσον αφορά τους ατμοποιητές είναι μια συζήτηση και μια μελέτη θα έλεγα που τείνει να είναι αρκετά ενδιαφέρουσα τόσο γιατί μπορεί να αναδειχθούν παλαιότερα προβλήματα είτε γιατί μπορεί να ανακαλυφθούν νέες ιδέες όσον αφορά την σχεδίασή τους.

Όλα αυτά νομίζω ότι θα προκύψουν από την εμπειρία των ατμιστών και όχι από το τι καινούργιο θα βγάλει η κάθε εταιρία, καθώς έχει φανεί στην μέχρι τώρα ιστορία ότι οι εταιρίες πάνω κάτω ακολουθούν την ατμιστική κοινότητα και το τι αυτή ζητάει.

Αυτό το νήμα έχει σκοπό να φιλοξενήσει ιδέες και προβληματισμούς γενικά για την αρχιτεκτονική των ατμοποιητών.

Θα ήθελα να αρχίσω με κάποια θέματα που με προβληματίζουν μετά από 1 χρόνο+ στον ατμό έτσι ώστε να ακουστούν οι διαφορετικές απόψεις και γνώμες.
(Αν υπάρχει σχετικότερο θέμα παρακαλώ όπως μεταφερθεί.)


Βιασμός του υγρού
Εντάξει, ας αρχίσω με την νούμερο 1 απορία που μου έχει γεννηθεί εδώ και καιρό. Ως βιασμός του υγρού θέλω να παρομοιάσω την τάση που έχουν τα υγρά, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο, να αλλάζουν σύσταση, χρώμα, ιξώδες εντός των ατμοποιητών. Η θεωρία που έχω καταλήξει είναι ότι ο κύριος υπαίτιος είναι η θερμοκρασία που αναπτύσσεται εσωτερικά των clearo ανεβάζουν την θερμοκρασία των μεταλλικών μερών του ατμοποιητή και συνεπώς του υγρού. Αναφέρω τους clearomizer γιατί εκεί γίνεται αντιληπτό, σαφώς και θα γίνεται και σε τυφλούς ατμοποιητές. Το ερώτημα δεν έχει να κάνει τόσο στο αν είναι καλό η όχι, όσο στο αν επηρεάζει την γεύση. Σίγουρα σε ένα ατμοποιητή τύπου ce4+ που το virginia έχει γίνει "μέλι" λογικό είναι το φυτίλι να μην τροφοδοτείται σωστά. Αυτό δεν σημαίνει για μένα ότι είναι κακό, απλά είναι λάθος. Τι γίνεται όμως με την γεύση? Σας συνιστώ ένα πείραμα, πάρτε το υγρό αυτό και ρίξτε το σε dripping ατμοποιητή, θα παρατηρήσετε έντονη γεύση αλλά παραλλαγμένη αρκετά. Απορία σχετική: μήπως αυτοί οι κακόμοιροι ego-t, ego-c με το υγρό στο πιπάκι που παραδέχομαι ότι δίνανε καλή γεύση έφταιγε το γεγονός ότι το υγρό ήταν πιο απομακρυσμένο από τα μεταλλικά μέρη του ατμοποιητή? Ναι αλλά και εκεί άλλαζε η σύσταση του υγρού! Μήπως είναι αυτός τελικά ο  λόγος που οι dripping ατμοποιητές αποδίδουν τις γεύσεις καλύτερα? Πως τελικά θα έπρεπε να είναι ένας ιδανικός τρόπος τροφοδοσίας χωρίς να «βιάζετε το υγρό»? bottom feeder?
Τις γνώμες σας...


tank & Bottom Coil
Θα προσπαθήσω να περιγράψω την θεωρία μου σχετικά με τους bottom coil ατμοποιητές σε tank προσέχοντας να μην τους θάψω εντελώς γιατί είναι λεπτή η θέση μου! :)) :))
Επισημαίνω ότι είναι η προσωπική οπτική των πραγμάτων, δεν σημαίνει ότι είναι σωστή, προσφέροντας πεδίο προς συζήτηση.
Για αρχή να πω ότι από τότε που ανακαλύφθηκαν μου άρεσε τρομερά η ιδέα να μπορείς να βλέπεις το υγρό σου στο tank και εφόσον είναι χαμηλά η αντίσταση το φυτίλι θα βρέχετε συνεχώς οπότε θα έχουμε αδιάλειπτη παροχή υγρού χωρίς τις αμαρτίες των top coil! Με τον καιρό απέκτησα αρκετούς και πειραματίστηκα αρκετά. Το αποτέλεσμα που κατέληξα είναι ότι το μοντέλο αυτό δεν δουλεύει! Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω ότι καιρός είναι οι εταιρίες να αρχίσουν να ψάχνονται για κάτι καινούργιο και όχι να επαναλαμβάνουν συνεχώς την ίδια αρχιτεκτονική με διάφορα μοντέλα. Δεν λέω κάθε version διόρθωνε και κάτι, αλλά σε γενικές γραμμές το μοντέλο αυτό πάσχει.
Και εξηγούμε:
Ας κάνουμε ένα πείραμα, ας πάρουμε μια άδεια σύριγγα των 5ml, την τοποθετήσουμε ας πούμε στο 1ml και βουλώσουμε το στόμιο με το δάκτυλο. Τραβάμε προς τα έξω το έμβολο και παρατηρούμε ότι με τα βίας μπορούμε να φτάσουμε μέχρι τα 2-2,5ml. Αν τοποθετήσουμε τώρα στα 3ml και τραβήξουμε πάλι θα δούμε ότι μπορούμε να πάμε μέχρι τα 5+ml. Αυτό μας δείχνει ότι όσο μεγαλύτερος είναι ο αέρας εσωτερικά, τόσο πιο πολύ ανοχή έχει στην συμπίεση και αποσυμπίεσή του. Αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα και με τους bottom coil μέσα σε tank ατμοποιητές. Αναφέρω ενδεικτικά τα προβλήματα των T2 που έκαναν πλημύρα όταν η στάθμη του υγρού ήταν χαμηλά μέχρι και στο ότι, σχεδόν σε όλους του ίδιου τύπου, αν τους γεμίσεις μέχρι τέρμα έχεις κακή τροφοδοσία και ας κάνεις και λεπτόρρευστα υγρά. Για όλα φταίει ο αέρας και όταν κάποιες φορές καταφέρουμε να ατμίσουμε κανονικά, ας πούμε ότι θα είναι συγκυριακό και στο επόμενο 0,5ml κατανάλωσης τα πράγματα θα είναι διαφορετικά. 
Ειδικότερα στην περίπτωση που γεμίσουμε τέρμα το tank και κάνουμε σύγκριση ένα μικρής διαμέτρου με ένα μεγαλύτερης διαμέτρου tank θα δούμε ότι έχουμε ανάλογα αποτελέσματα λόγω του διαφορετικού όγκου του αέρα που υπάρχει και κατά πόσο "αφήνει" το υγρό μας να ποτίζει την αντίσταση.
Εν κατακλείδι όσα mm φυτίλι και να χρησιμοποιήσω για να επισκευάσω έναν evod ή έναν παρόμοιας λογικής κάποια στιγμή θα πάρω ή καψούλι ή πλημύρα. Επαναδιατυπώνω λοιπόν ότι το μοντέλο ok δουλεύει, αλλά δεν πρόκειται να είναι σταθερό λόγω φυσικής.
Τις γνώμες σας επίσης...


Είναι σκουριά αυτό που βλέπω?
Το φαινόμενο το έχω εντοπίσει σε επισκευάσιμους ατμοποιητές και συνήθως με κεραμικό. Μετά τα 7-10+ ml παρατηρείται σκουρόχρωμο υγρό στον πόλο να γλύφει τις τρύπες αερισμού και συνεπώς και τον πόλο της μπαταρίας που το χρώμα θυμίζει έντονα σκουριά. Για αρχή να πούμε ότι σκουριά δεν είναι σε καμία περίπτωση λόγω του ότι έχει παρατηρηθεί σε ατμοποιητές με τέτοια υλικά τα οποία δεν σκουριάζουν. Η πιο λογική εξήγηση είναι η μικρή διαρροή υγρού από την πολυκαιρισμένη αντίσταση που είναι γεμάτη επικαθίσεις και μαζί με την χάλια-αδιάφορη γεύση που έχεις στο στόμα, σου υπενθυμίσουν ότι πρέπει να αλλάξεις αντίσταση. Το ερώτημα πάλι για μένα δεν είναι αν είναι καλό ή κακό αλλά το γιατί. Τι συμβαίνει σε μια πολυκαιρισμένη φυτιλοαντίσταση? Ξαφνικά το φυτίλι αποθηκεύει περισσότερο υγρό? Το σύρμα είναι τόσο χάλια που δεν μπορεί να φτάσει μια σωστή τάση για ατμοποίηση? Με μια γρήγορη σκέψη θα έλεγα το δεύτερο αλλά δυστυχώς το φαινόμενο συνεχίζει να παρατηρείται ακόμα και αν ανεβάσουμε κατά πολύ τα volt.

Ελπίζω να προβλημάτισα καλοπροαίρετα και συγνώμη για το μακρύ post, όμως μέσα από κάτι τέτοια θέματα μόνο καλά μπορούν να βγουν.

ΥΓ:Θα μπορούσε το θέμα να λέγεται και «γκρινιάξτε για τον ατμοποιητή σας»!! ;D


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αρχιτεκτονική Ατμοποιητών...
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 29, 2013, 00:53 »
Για τους bottom coil θα συμφωνήσω εν μέρει.
Υπάρχει το πρόβλημα που λες αλλά δεν εμφανίζεται πάντα. Μου έχει τύχει να πετάξω κεφαλή στις πρώτες ώρες χρήσης γιατί είχε διαρροές και μου έχουν τύχει (οι περισσότερες) κεφαλές να δουλεύουν απροβλημάτιστα για μια βδομάδα και παραπάνω χωρίς υποτροφοδοσία και καμένο όταν είναι γεμάτος και χωρίς διαρροές όταν πάει να αδειάσει. Κι αυτό σε ατμοποιητή που παίρνει 4 ml μέσα.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Αρχιτεκτονική Ατμοποιητών...
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 30, 2013, 20:10 »
Ο βιασμός  :-[ δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τη θερμοκρασία των μεταλλικών μερών. Απλά από την καύση κάποια κατάλοιπα μένουν στην αντίσταση και κάποια επιστρέφουν μέσω του φυτιλιού πίσω στη δεξαμενή. Στους kayfun και russian που δεν υπάρχει άμεση επαφή μεταξύ του φυτιλιού και της δεξαμενής, δεν παρατηρείται ποτέ το φαινόμενο αλλαγής χρώματος και υφής.

Για τους bottom coil η θέση όλων είναι λεπτή οπότε να μη σχολιάσω  :) Συμφωνώ πάντως και μαζί σου και με τον atmos.

Η διαρροή στον πόλο οφείλεται στις επικαθήσεις πάνω στο σύρμα που όσο αυξάνουν τόσο μειώνεται η ποσότητα του υγρού που εξατμίζεται. Από την άλλη το ταλαιπωρημένο φυτίλι δεν μπορεί να συγκρατήσει την ίδια ποσότητα υγρού μ' ένα καινούργιο. Φυσικά το κομμάτι που ταλαιπωρείται είναι αυτό που έρχεται σε επαφή με την αντίσταση. Οι άκρες λοιπόν του φυτιλιού φέρνουν την ίδια ποσότητα υγρού η οποία από τη μια δεν εξατμίζεται και από την άλλη δεν μπορεί να συγκρατηθεί από το φυτίλι. Ως αποτέλεσμα φεύγει από την τρύπα του πόλου.
Η αύξηση των volt είναι μια λύση αφού θα αυξήσει τη θερμοκρασία του σύρματος και άρα την ποσότητα εξάτμισης.
Το dry burn επίσης θα βελτιώσει προσωρινά την κατάσταση αλλά δεν θα την εξαλείψει. Ναι μεν θα φύγουν τα κατάλοιπα, αλλά θα ταλαιπωρηθεί ακόμη περισσότερο το φυτίλι.


Αποσυνδεδεμένος rodokanator

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρχιτεκτονική Ατμοποιητών...
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 31, 2013, 03:22 »
Θα συμφωνησω μαζι σου σε ολα.Ευτυχως τωρα τελευταια με τις dual bottom coil κεφαλες εξαλειφτηκαν τα προβληματα οποτε μπορουμε να σβησουμε αυτο το προβλημα απο τη λιστα

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Αρχιτεκτονική Ατμοποιητών...
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 31, 2013, 13:04 »
Μου έχουν απαντηθεί και οι τρεις προβληματισμοί, η δικιά μου εμπειρία, αν και θεωρώ πως το ζήτημα αρχιτεκτονική σηκώνει πολύ περισσότερους.

Για αρχή ο χρωματισμός του υγρού. Ήμουν πάντα υπέρμαχος πως οφείλεται στο πλύσιμο που κάνει στην αντίστασή σου το υγρό. Για αυτό το λόγο εμφανίζεται περισσότερο στους top coil μιας και στους bottom πέραν της περιορισμένης ικανότητας να πλυθεί (η φιτιλοαντίσταση είναι ψιλοκρυμμένη) και το πιο "καραμελωμένο" υγρό κάτω θα πάει πρώτο για εξάτμιση.

Το ζήτημα υποπίεσης (ξέρω δε συμφωνούν όλοι με αυτό αλλά οκ..) δεν αφορά όλους τους ατμοποιητές. Το υγρό αποροφάται από το φιτίλι για διάφορους λόγους, σε διαφορετικές αναλογίες σε κάθε ατμοποιητή.
Ένας είναι η υποπίεση, άλλος η φυσική ροή (βαρύτητα), σίγουρα το γεγονός ότι όταν θερμένεται η αντίσταση και στεγνώνει στο πλάι το φιτίλι, τρέχει από την άλλη άκρη του για να το ξαναποτίσει (που αυτός είναι και ο κύριος)
Η υποπίεση απλά βοηθά. Στην κατασκευή bottom coil λοιπόν είχε λειτουργήσει (κι ακόμα δηλαδή) πολύ καλά το αποροφητικό υλικό. Carto (όχι τανκ, carto είπα), spheroid.. Φυσικά η πυκνότητα του αποροφητικού υλικού δημιουργεί πάλι θέματα, αλλά πετάς την υποπίεση κυριολεκτικά στα σκουπίδια, και μαζί με αυτήν όλα τα θέματα γεμάτο μη γεμάτο τανκ. Και φυσικά το μεγαλύτερο του ελάττωμα, όσο αδειάζει το αποροφητικό, βρέχει όλο και λιγότερο την αντίσταση, πράγμα που βόλευε τα "πάλι ποτέ" analog με carto, μιας και ταυτόχρονα έπεφτε κι η τάση της μπαταρίας, άρα ζέσταινε και λιγότερο την αντίσταση!

Η σκούρα καραμέλα από τους επισκευάσιμους, οκ απαντήθηκε. Σε απόδειξη απλά θα πω, πως σε επισκευάσιμους που στον τυπικό καθαρισμό τους πέρναγα από τη διαδρομή εισαγωγή αέρα ατμοποιητή-είσοδος αέρα αντίστασης (όπως ο nautilus) δε μου παρουσιάστηκε ποτέ. Σε άλλους που ήταν κρυφή (spheroid 1, και λατρεμένος επισκευάσιμος vivi nova) όταν κάποια στιγμή είδα την διαδρομή αυτή μετά από μήνες (spheroid όταν άνοιξε ο πάτος του, vivi nova σε αποσυναρμολόγηση μέσα στο σωλήνα μέχρι την κορυφή) μπόρεσε να συγκριθεί με τη σχάρα συνοικιακού σουβλατζίδικου (soap free, since 1956)

Άρα... Ας θέσω κι εγώ προβληματισμούς αρχιτεκτονικής, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι.

Πως μπορούμε να κάνουμε έναν ατμοποιητή bottom coil (ώστε να βοηθά κι η βαρύτητα), χωρίς να λειτουργεί με υποπίεση που θα επηρρεάζεται με άλλες συνθήκες, αλλά λύνοντας το πρόβλημα της πτώσης ροής υγρού σε αποροφητικά υλικά. Αυτός είναι ο δικός μου προβληματισμός αρχιτεκτονικής.

Φτιάχνει κάποιος γυάλινο ή πλαστικό τανκ, και το θέλω γιατί θέλω να βλέπω τη στάθμη, σε ατσάλινο ατμοποιητή. Γιατί δε σταντάρεται σε όλους τους ατσάλινους ένα κλουβάκι με τέσσερις πέντε γραμμές μετάλλου, ώστε να μην σπάσει στην πρώτη πτώση; Για να πουλήσει κι άλλο; Γιατί θα ξαναβάλεις δηλαδή γυάλινο-πλαστικό αντί ενός μεταλικού, αν σου έχει ήδη σπάσει μια φορά;



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9202 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364