vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ Μάκη!
Πυραζίνη και MTS δεν είναι η ίδια ουσία??

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Ευχαριστώ Μάκη!
Πυραζίνη και MTS δεν είναι η ίδια ουσία??

Όχι δεν είναι τα ίδια. :nope:

Άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο.

Το MTS είναι της Flavour Art και η πυραζίνη είναι της TPA.

Δες στα λινκ που βάζω τις περιγραφές τους:


http://www.zerobacco.gr/idiokataskeyes-ygron/aromata/the-perfumer-s-apprentice-10ml-rebottled/tpa-acetyl-pyrazine-5ml.html

http://www.antismoke.gr/el/1456-mts-vape-wizard-flavor-flavourart-.html

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Ααα, μάλιστα... :)
Τι ουσία/ες είναι το MTS ξέρουμε?
θα μπορούσε κάποιος να μου πεί εαν μπορεί να χρησιμοποιηθεί οχι μόνο σε καπνικά αλλα και σε κρέμες, φρούτα κτλ?
 

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί παντού όπου θέλουμε να κάνουμε κάτι από αυτά που λέει (mellow, thick, smooth). Εγώ το έχω βάλει με πολύ καλά αποτελέσματα στο ΤΥ4 και στο Java Juice της T-Juice που μου θέριζαν τον λαιμό. 1-2 σταγόνες ανά 10ml και τώρα είναι όνειρο.

Μπορείς να το βάλεις σε ότι μίξη θες, απλά να σκέφτεσαι ότι κόβει από την διακριτότητα των αρωμάτων. Δηλαδή αν έχεις φτιάξει ένα γλυκό μπανάνα, καραμέλα, μπισκότο, κρέμα μπορείς να διακρίνεις ανά στιγμές το κάθε άρωμα μέσα στο μείγμα σου και τι κάνει, πως δένει με τα υπόλοιπα κτλ. Με το MTS είναι λίγο σαν να πετάς όλα μέσα στο μπλέντερ και να βγαίνει ένα πράγμα. Ανάλογα και πόσο θα βάλεις βέβαια.

Πολύ χρήσιμο και με αρώματα φρούτων που είναι πολύ έντονα (raspberry πχ). Τα ηρεμεί λίγο. Δεν είναι κάτι που βάζεις συνέχεια πάντως. Μόνο όταν δεις ότι χρειάζεται (πχ δεν έχεις το αποτέλεσμα που θες ακόμα και μετά από 2-3 βδομάδες στο υγρό).

Η σύστασή του είναι trade secret νομίζω. Η TFA έχει κάνει reverse engineer και έβγαλε το Smooth, το οποίο είναι triacetin, αλλά δεν νομίζω ότι το πέτυχαν τελείως. Βασικά το MTS είναι σαν το Magic Mask της ίδια εταιρίας αλλά πιο πολύ για καπνικά, ενώ το magic mask και καλά είναι για μη καπνικά. Πάντως δεν είναι απαραίτητο να το βάζεις μόνο σε καπνικά, ούτε θα κάνει τις συνταγές καπνικές αν βάλεις όσο πρέπει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 20, 2016, 23:46 από mindtrapper »

Αποσυνδεδεμένος defsta

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Κατατοπιστικότατος!!
Απ'οτι καταλαβαίνω, προτείνεις πρώτα να δοκιμάζουμε τι φτιάξαμε και μέτα κρίνουμε αν χρειάζεται προσθήκη MTS ή όχι, ε?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
τα φώτα σας γιατί μπερδεύτηκα με τα calculators... έχω φτιάξει ένα υγρό 65ml βάση και 10 ml άρωμα σύνολο αν τα υπολόγισα σωστά 75ml με 13% άρωμα, ποσα ml άρωμα πρέπει να ρίξω ακόμα για να πάει στο 15% η αναλογια αρώματος??

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Πρόσθεσε 1,5 ml άρωμα. Έτσι θα έχεις 11,5 ml άρωμα σε 76,5 ml υγρού, δηλαδή 15%.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Theo164

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
τνχ!  με μπερδεύουν μερικές φορες τα calculators όλα όσα ξέρω ζητάνε το total amount και το το αρχικό ποσοστό νικοτίνης πρέπει να είναι μεγαλύτερο από αυτό που θέλουμε στο υγρό...
χρησιμοποιώ  βάσεις που τις έχω ετοιμάσει από πριν το μονο που θέλω είναι ο υπολογισμός των αρωμάτων, υπάρχει κάποιο calculator που να του δίνω ποσο βάση θέλω να βάλω έτοιμη και το ποσοστό των αρωμάτων που θέλω να προσθέσω και να υπολογίζει τα ml του αρώματος?
δεν με ενδιαφέρει να υπολογίζει νικοτίνη αναλογιες pg/vg, total amount...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Δες αυτό το calculator. Κάνει και πιο περίπλοκους υπολογισμούς, οπότε μελλοντικά που ίσως θέλεις να σου υπολογίζει και νικοτίνες και αναλογίες PG/VG θα είσαι έτοιμος. Σε πρώτη φάση θα αγνοείς αυτά τα νούμερα, θα του λες μόνο την επιθυμητή συνολική ποσότητα και θα προσθέτεις αρώματα με τα ποσοστά τους. Αν δεις στη φωτο από κάτω (κάνε κλικ για να μεγαλώσει) είναι το υγρό που συζητάγαμε από πάνω. Σου έχει χωριστά PG, VG και νικοτινούχα βάση αλλά εσένα σε ενδιαφέρει μόνο το σύνολο που βρίσκεται δεξιά από το 'Total Base'.

Το άλλο καλό που έχει αυτό το calculator είναι πως μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό στο site και να φυλάς εκεί όλες σου τις συνταγές. Επίσης μπορείς να δεις και συνταγές άλλων χρηστών, αλλά και να τις τροποποιήσεις όπως εσύ θέλεις. :)



« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2016, 15:59 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Πήγα πήρα βάσεις από το φαρμακείο, και νικοτίνη θα χτυπήσω μία 48άρα από ecig. 
1 κιλό vg και άλλο 1 pg. Λόγω διαφορετικής πυκνότητας νομίζω βγαίνουν 800ml vg και κοντά στο λίτρο pg, σωστά;
Δεν με νοιάζουν πολύ οι λεπτομέρειες, αλλά αν τα βάλω όλα σε ένα δοχείο, και τα δύο κιλά, μαζί με 100 ml της νικοτίνης, θα βγάλω κάτι κάπου στο 50-50 (με περισσότερη pg όμως) και κοντά στα 2.8 νικοτίνη σωστά;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
4800:1900 = 2,5 περίπου.
Η 48άρα είναι pg ή vg;

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Από ότι βλέπω στο Ίντερνετ, έχει και pg και vg και pg/vg. Να προτιμήσω vg για να έρθω κοντά στο 50-50 ε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Αν θες vg, ναι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60527 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238876 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12