vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, TasMan, aalex

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Επίσης, αν δεν σε πειράζει κάποια από τις pg, vg...
μιας και το υγρό που έφτιαξες φαίνεται μια χαρά  :yes:

Χαμήλωσε την ισχύ. Το πολύ 11 watt.
Το ΗΤ δεν είναι "υποκατάστατο" νικοτίνης.
Απλά δεν έχει τις βλαβερές ουσίες που παράγονται από την καύση.
Από νικοτίνη... σκίζει.
Δοκίμασε με χαμηλότερη ισχύ και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είσαι ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος Αχιλλεας1981

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Πώς έκανες τις μετρήσεις των ml? Με σύριγγα ή με κάποιο άλλο τρόπο?
Πώς έκανες την ανάδευση για να ομογενοποιηθούν οι βάσεις και το άρωμα?
Το άφησες καθόλου να ωριμάσει ή το άτμισες με το που το έφτιαξες?
Γενικά να ξέρεις ότι είναι καλό να μη φτιάχνεις μονομιάς μεγάλες ποσότητες από ένα άρωμα που δεν το έχεις ξαναφτιάξει.
10ml είναι υπέρ αρκετά για να το δοκιμάσεις.


Εχω συριγγα των 20ml Πηρα πρωτα απο την νικοτινουχα  επειτα απο την μηδενικη και τελος εβαλα το αρωμα.Το ανακατεψα ελαφρως,και το αφησα περιπου μια εβδομαδα.Βεβαια καθε μερα το ανακατευα λιγακι.Δεν ξερω αν εχω κανει κατι λαθος αλλα αυτο το πραγμα δεν ατμιζεται με τιποτα.
Το παλικαρι στο καταστημα πνιγηκε με την μια ;D 



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Επίσης, αν δεν σε πειράζει κάποια από τις pg, vg...
μιας και το υγρό που έφτιαξες φαίνεται μια χαρά  :yes:

Χαμήλωσε την ισχύ. Το πολύ 11 watt.
Το ΗΤ δεν είναι "υποκατάστατο" νικοτίνης.
Απλά δεν έχει τις βλαβερές ουσίες που παράγονται από την καύση.
Από νικοτίνη... σκίζει.
Δοκίμασε με χαμηλότερη ισχύ και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα είσαι ΟΚ.


Θα το ξαναδοκιμασω με πιο λιγα βατ,αν και δεν νομιζω ν'αλλαξει κατι γιατι επαιξα και στα 11 watt.Σιγουρα κατι δεν εχει γινει σωστα.
Θα φτιαξω παλι απο το ιδιο με λιγοτερα ml να δω τι γινεται.Αν παλι ειναι αδυνατον να το ατμισω,θα μεινω μονο στην vg.
Σ'ευχαριστω για την βοηθεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2015, 23:04 από Αχιλλεας1981 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μία ερώτηση και από μένα:

Ποιες βάσεις χρησιμοποίησες? Ήταν σίγουρα 20mg η νικοτινούχα?

Αποσυνδεδεμένος Αχιλλεας1981

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα!
Οι βασεις ειναι τις atmos lab 50/50 pg/vg 20ml nicotine (balance) και 50/50 pg/vg 0ml nicotine (balance) και αρωμα camila τις atmos lab

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Πολύ περίεργο...

Είχα ακούσει ότι οι βάσεις Atmos δεν είναι όπως παλιά, αλλά τέτοιο πράγμα όχι. Θα σε βάλω σε έξοδα αλλά θα σου προτείνω να κάνεις και μια δοκιμή με άλλη βάση. Αν πετύχει, τον βρήκαμε το φταίχτη...

Και ποτέ μα ποτέ δεν φτιάχνουμε με τη μία 100ml υγρό. Ιδιαίτερα αν είναι η πρώτη μας προσπάθεια. Δοκιμή σε μικρότερο όγκο ώστε σε περίπτωση που υπάρξει αστοχία, να ελαχιστοποιήσουμε τη φύρα μας.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Αχιλλέα, παραβίασες κάθε άγραφο νόμο περί πρώτης επαφής με το άτμισμα και την πάτησες
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2015, 12:45 από Doubt »

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
εμένα μου μοιάζει σαν ή να μην ήταν η μηδενική μηδενική ή κατάλάθος με την σύριγγα να πείρε μόνο απο  την 20 αρα βάση. οι ενδείξεις φαίνονται σαν υπερβολική νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Σήμερα πήρα το Soho της FA. Μήπως ξέρει κανείς σε τι ποσοστό χρειάζεται αυτό το άρωμα?

Αποσυνδεδεμένος Αχιλλεας1981

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ περίεργο...

Είχα ακούσει ότι οι βάσεις Atmos δεν είναι όπως παλιά, αλλά τέτοιο πράγμα όχι. Θα σε βάλω σε έξοδα αλλά θα σου προτείνω να κάνεις και μια δοκιμή με άλλη βάση. Αν πετύχει, τον βρήκαμε το φταίχτη...

Και ποτέ μα ποτέ δεν φτιάχνουμε με τη μία 100ml υγρό. Ιδιαίτερα αν είναι η πρώτη μας προσπάθεια. Δοκιμή σε μικρότερο όγκο ώστε σε περίπτωση που υπάρξει αστοχία, να ελαχιστοποιήσουμε τη φύρα μας.


Εχεις δικιο! Δεν επρεπε να κανω με την μια,100ml απλα ακουσα το καταστημα και υπολογισα οτι θα μου βγει καλο!
Αν το ηξερα απο την αρχη,δεν θα το εκανα! Εχθες,οταν πηγα στο σπιτι,εβαλα παλι απο το υγρο που ειχα φτιαξει αλλα αυτη την φορα με λιγοτερα watt.Μια απο τα ιδια,χαλια γευση,πολυ δυνατο χτυπημα σε σημειο πνιγμου και εντονου βηχα.
Εριξα λιγο απο την μηδενικη αλλα χαλασε εντελως η γευση μετα.Το χτυπημα ομως υπηρχε ακομα.
Μηπως επειδη περιεχουν και οι δυο pg και εβαλα περισσοτερη νικοτινη,να με χτυπησε; Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει γινει!
Στους συναδερφους μου που δοκιμασα ηταν τελειο! Ωραια γευση,ωραιο χτυπημα ολα μια χαρα και οι αναλογιες ιδιες με τις δικες μου,η μονη διαφορα ηταν στο αρωμα.Αυτοι βαζουν 2 με 3 γευσεις.
Τους εδωσα λιγο απο το δικο μου και εβηχαν λες και καπνιζαν πρωτη φορα τσιγαρο κανονικο.
Δεν μπορω να καταλαβω! Υπαρχει περιπτωση να επεσα σε σκαρτο υλικο;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αχιλλέα, παραβίασες κάθε άγραφο νόμο περί πρώτης επαφής με το άτμισμα και την πάτησες


Σιγουρα κατι εχει γινει λαθος!
Το θεμα ειναι πιο ειναι το λαθος; Οι αναλογιες ηταν καθαρες και ακριβης!Δεν εκανα πραγματα του κεφαλιου μου!Οτι μου ειπαν εκανα!
Τους ειπα μαλιστα τι ακριβως θελω και πως το θελω κι ετσι μου εδωσαν αυτην την  " συνταγη " Δεν ξερω τι πηγε στραβα!
Τωρα πηρα 2 αλλες βασεις μονο vg. Θα κανω πρωτα ενα 20ml για να δω τι θα βγει! Προβλεπω να φτιαχνω το φαρμακο κατα της φαλακρας ;D  οπως εκανε στην Ελληνικη ταινια ο Μανελης. :laugh1:



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2015, 18:05 από Αχιλλεας1981 »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
SOHO.
Στα 30 μιλ.υγρο 2.5 μιλ. αρωμα.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Σήμερα πήρα το Soho της FA. Μήπως ξέρει κανείς σε τι ποσοστό χρειάζεται αυτό το άρωμα?


Στο site της flavourart λέει 20% προτεινόμενη αναλογία αν καταλαβαίνω καλά.


Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Εκει εγω είμαι οκ.
Από εκει και περα ο καθενας οπου το καταλαβαινει καλυτερα.
Πετρος  :thumpup:

Ερώτηση: (είναι μάλλον diy για αυτό την κάνω εδώ) Ξέρω ότι άν αναμίξουμε ένα έτοιμο με 18mg και ένα με 6mg πάει στα 12mg, εγώ για να το κάνω λίγο πιό ελαφρύ έβαλα λίγο περισσότερο από την 6αρα ώστε να βγεί κάπου στα 9-10mg, με το μάτι κυρίως σε ένα άδειο μπουκαλάκι. Ουσιαστικά φαντάζομαι ένα 60% από την 6αρα και ένα 40% από την 18αρα την πάνε κάπου στα 10mg έτσι; Ρωτάω διότι έκανα αυτή την ανάμιξη στο bebeca που το ατμίζω πρώτη φορά, στον gs air στα 8 watt/3.6 volt και το χτύπημα είναι αρκετά δυνατό. Έκλεισα τις τρυπούλες του ατμοποιητή αρκετά και πάλι το χτύπημα παραμένει πολύ. Εϊναι έτσι το bebeca;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
60/40 6αρα/18αρα θα σου βγαλει υγρο κοντα στο 11mg/ml νικοτινη.
Αφου εχεις τη δυνατοτητα να το κατεβασεις κι αλλο, βαλε μεγαλυτερο ποσοστο απο την 6αρα (ή δοκιμασε τη και σκετη).

Σε ευχαριστώ. Θα τη δοκιμάσω και σκέτη 6αρα μάλλον, απλά αναρωτιέμαι άν είναι το υγρό που έχει τόσο χτύπημα (έχω δοκιμάσει και αλλα 50-50 και δεν ήταν τόσο) ή ο ατμοποιητής, άν και τόσο με άλλα υγρά δεν είχα, αλλά μπορεί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538453 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12