vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 7 χρήστες
Xxristos, dkostas, Jorge, Milarepa, maprix, Tem, lagoudakis

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Αρα απο οτι καταλαβαινω και τα αρωματα περιεχουν VG , PG , νικοτινη , νερο , κλπ που θα πρεπει να υπολογισω ??  :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Ειχα την εντυπωση οτι λεει π.χ στις οδηγιες ενος αρωματος οτι σε 10ml βασης βαζουμε 0.3ml - 0,5ml αρωματος .Καπως ετσι νομιζα οτι θα ειναι.  :-\ :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Συνήθως έχουν pg, στην οποία είναι διαλυμένοι οι εστέρες του αρώματος.
Μερικά έχουν και vg ή μόνο vg.
Νικοτίνη δεν έχουν.
Πάντως, αν τα αρώματα είναι 2-3% τις διαφορές μην τις σκέφτεσαι καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Καλημερα σε ολους.
Μετα απο πληροφοριες που εχω μαζεψει απο εσας και calculators , εφτασε πλεον η στιγμη να κανω την πρωτη μου αγορα σε υγρα DYI .
Η βοηθεια που εχω παρει απο εσας ειλικρινα ειναι παρα πολυ καλη.
Εστω ψυχολογικα ειναι σαν να εχω καποιον διπλα μου.
Στο ζητουμενο.
Σκεφτομαι να παρω τα εξης.
Βασεις UMAMI και απο αρωματα Flavor Art και TPA .
Ειναι καλα να ξεκινησω με αυτα τα υλικα ? Δεν κανω σκετη βαση . Θα κανω ωριμανση των υγρων και οτι χρειαζεται για να παρω ενα καλο αποτελεσμα.Απλα δεν το εχω κανει ξανα και εχω αγχος για το αν διαλεγω καλες πρωτες υλες.


Ευχαριστω πολυ !!! :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Τοσο η βαση που διάλεξες, όσο και τα αρώματα θεωρούνται αξιόλογα κατά γενική ομολογία. Μην ανησυχείς γι αυτό, αρκεί τα αρώματα να ταιριάζουν στις γευστικές σου προτιμήσεις. Ό,τι χρειαστείς κατά τη διαδικασία, μη διστάζεις να ρωτάς. Όλα τα παιδιά στο forum είναι πρόθυμα να βοηθήσουν. Βεβαιώσου ότι θα έχεις τα επιθυμητά επίπεδα νικοτίνης και vg, pg. Καλή αρχή!!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Andreas81

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Child_In_Time
Θελω να βαλω τουρκικα καπνα , σε συνδιασμο με ξηρους καρπους και υπονοια απο βανιλια , μελι .
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 14, 2015, 19:34 από Andreas81 »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
 Ξέρει κανείς τί ποσοστό αραίωσης έχουν τα Holy Juice? Δεν το βρίσκω πουθενά! Πήρα μια καραμέλα για την γυναίκα μου αλλά δεν γράφει τίποτα για αραίωση..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκινησε με μια σταγονα στο ml και μετα απο μερικες μερες ωριμανσης βλεπεις αν θες περισσοτερο.

Δες και το νημα των αρωματων αυτων ατο φορουμ. http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=20509.0

Αποσυνδεδεμένος Αχιλλεας1981

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα στην ομορφη παρεα!
Πριν 2 μερες παρελαβα τον subtank mini και eleaf istick 30w.
Πριν μια εβδομαδα περιπου,ειχα παει σ'ενα καταστημα για να δοκιμασω υγρα και για να δω σε τι θα καταληξω!
Με τα πολλα,διαλεξα το camila atmos lab με pg/vg. Πηρα τις βασεις,μια pg/vg 20ml nicotine και pg/vg 0ml nicotine.
Για αρωμα οπως ανεφερα πηρα το camila. To θεμα μου ομως ειναι αλλο!! Εβαλα τις αναλογιες που μου ειπε το καταστημα δηλ. 60ml pg/vg 20 nicotine..35ml pg/vg 0 nicotine και 5ml περιπου camila συνολο 100ml βαση με αρωμα.
Παιρνω λοιπον 1 μπουκαλακι των 20 ml και γεμιζω με το υγρο που εφτιαξα,ηρθαν και τα εργαλεια παραλληλα οποτε ημουν ετοιμος για την αρχη του ατμισματος :D  Τραβαω την πρωτη τζουρα :)  και ολη η χαρα που ειχα, εξαφανιστηκε σε κλασματα του δευτερολεπτου. Ηταν ενα πραγμα που δεν περιγραφεται,ο λαιμος μου ηταν λες και με τρυπαγαν με βελονες στην 2η τζουρα τα εβγαλα ολα. Δεν ξερω τι εκανα λαθος! Αυτο το πραγμα δεν μπορουσες να το ατμισεις με τιποτα! Ηταν τοσο δυνατο που σκεφτειτε, εγω καπνιζω 1 καπνο την μερα και δεν το αντεχα με τιποτα! Πηγα στο καταστημα εχθες για να τους δειξω το μιγμα μου,μολις δοκιμασε το παλικαρι απο το υγρου μου.του πεταχτηκαν τα ματια εξω! Αυτο μου λεει ειναι σκετο pg.Του ειπα τις αναλογιες που εβαλα 60-35-5 ακριβως οπως μου ειχε πει και το αποτελεσμα ηταν αυτο που εφερα.
Τελικα ξανα δοκιμαζω ετοιμα υγρα και κατεληξα σε camila 6ml nicotine σκετη vg.
Πηρα ενα ετοιμο μπουκαλακι και αλλες 2 βασεις,αυτη την φορα μονο vg 20ml nicotine και 0ml.
Ρωτησα παλι τις αναλογιες που θα πρεπει να βαλω και μου ειπε 50ml vg 20ml nicotine,45ml vg 0ml και 5ml αρωμα camila
Tωρα να πω την αληθεια φοβαμαι να ξανα φτιαξω 100ml βαση γιατι αν δεν μου αρεσει θα πεταξω παλι 100ml.
Τι πηγε στραβα στην πρωτη βαση; γιατι βγηκε τοσο χαλια; και ουτε καν πλησιαζε το ετοιμο,δεν λεω το ετοιμο ειναι αλλα τα ml αλλα ρε παιδια αυτο που βγηκε δεν αμιζοταν με τιποτα!
Μια βοηθεια απο τους γνωστες του αθληματος; γιατι ειναι αμαρτια να πεταξω παλι και αλλη βαση.
Η πρωτη δεν λεω ειχε πολυ pg και ισως με πειραξε,τωρα στην 2η τι να κανω;να βαλω τα ml που μου ειπανε; η να φτιαξω ενα μικρο μπουκαλακι για να δω πως μου καθεται;
Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα φρικαρα μ'αυτο που εκανα προχθες και τα ετοιμα υγρα στοιχιζουν!
Ευχαριστω εκ των προτερων και παλι συγνωμη για το μηνυμα :bye:

Μεταφορά από εδώ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2015, 20:57 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Βάσει της περιγραφής σου το αρχικό σου υγρό ήταν 50-50 με 12mg νικοτίνης και 5% άρωμα. Στη θεωρία μια χαρά ακούγεται, εκτός αν η νικοτίνη σου έπεσε πολυ. Έχεις ξανά ατμισει 12άρι υγρό;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Περίεργο. Τα DIY υγρά μπορεί να είναι λίγο τραχιά στην αρχή σε σύγκριση με τα έτοιμα αλλά σίγουρα όχι έτσι!
Η νικοτίνη ήταν όση ατμίζεις ή είσαι του 6mg; Η διαφορά είναι μεγάλη και σίγουρα θα την ένιωθες και στο λαιμό με κάμποσο γδάρσιμο. Αλλιώς... να έπεσε παραπάνω PG;
Κάνε μικρή ποσότητα για δοκιμή. Ας πούμε 5 ή 10 ml. Αν σου αρέσει, τότε φτιάξε μεγάλη ποσότητα κρατώντας τις αναλογίες. Δεν υπάρχει λόγος να πειραματιστείς με 100ml. Όταν δεν είσαι σίγουρος για την "συνταγή" σου ξεκινάς από το λίγο.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα στην ομορφη παρεα!
Πριν 2 μερες παρελαβα τον subtank mini και eleaf istick 30w.

Μια βοηθεια απο τους γνωστες του αθληματος; γιατι ειναι αμαρτια να πεταξω παλι και αλλη βαση.
Στα πόσα watt?


Αν το υγρό πάσχει από υπερβολική νικοτίνη, το αραιώνεις με μηδενική βάση, δεν το πετάς.

Αποσυνδεδεμένος Αχιλλεας1981

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα παιδια!
Οταν δοκιμασα το camila στην αρχη,με 14 νικοτινη,μου φανηκε πολυ καλο για αρχη!
οποτε,οταν εφτιαξα το μιγμα,ηθελα στο περιπου να μου βγει 13 με 14 νικοτινη.
Οταν ομως εφτιαξα το υγρο,ηταν απαισιο! :(  δεν μπορουσα να το ατμισω! με τιποτα!
Τωρα πηρα σε ετοιμο το camila 6ml nicotine σκετη vg και μου φαινεται πολυ ωραιο, πολυ ανετο και χαλαρο για ολη την μερα.
Το θεμα ομως ειναι θα πετυχει η συνταγη με τις βασεις; Δεν με νοιαζει αντι για 6 νικοτινη να παω στα 12 με νοιαζει να μπορω να το καπνιζω ανετα.Πιστευω οτι με χτυπησε η pg γιατι δεν εξηγειται διαφορετικα!
Το ετοιμο μου αρεσει παρα πολυ! Απλα δεν ξερω πως να το πετυχω οπως στο ετοιμο υγρο.
Θα φτιαξω ενα μικρο μπουκαλακι για αρχη των 30ml.Η ποσοτητα του αρωματος στα 100 ειναι 5ml,στα 30 θελει περιπου 1,5 ml;

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Πρώτο σου set είναι το 30άρι+subtank?

Αποσυνδεδεμένος Αχιλλεας1981

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Στα πόσα watt?


Αν το υγρό πάσχει από υπερβολική νικοτίνη, το αραιώνεις με μηδενική βάση, δεν το πετάς.


Καλησπερα!
Το δοκιμασα στα 14w με 1,2Ω αντισταση.
Το υγρο το εχω στην ακρη,αλλα δεν θελω να χαλασω κι αλλη μηδενικη σ'αυτο το μιγμα γιατι μπορει να το κανω χειροτερο.
Με την σκετη vg βλεπω οτι μου αρεσει παρα πολυ! απλα μου φανηκε περιεργο το οτι δοκιμασα απο συναδερφο με 50/50 pg/vg και μου ηταν απαλο,αντιθετως με το δικο μου που ηταν φωτια! :angry_orange:  Δεν ξερω τι εγινε και βγηκε ετσι!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πρώτο σου set είναι το 30άρι+subtank?


Ναι!! :)
Ξερω θα μου πειτε οτι επρεπε να παω σε κατι πιο απλο γι'αρχη και διαφορα τετοια!
Με τα ηλεκτρονικα ασχολουμε πολλα χρονια γενικα! Απο φιλους,γνωστους κτλ.
Εμαθα πολλα και ρωτησα πολυ πριν παρω την αποφαση ν'αφησω το Κ.Τ
Οποτε γνωριζω καποια πραγματα.Τωρα στο θεμα υγρων και βασεις δεν μπορω να πω οτι ξερω και πολλα! Τα βασικα θα ελεγα.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Οταν ειχα το περιπτερο,πολλοι γνωστοι μου,ατμιζαν και πειραματιζοντουσαν! Εγω τοτε εκανα 2 πακετα μαλμπορο και ο λαιμος μου ηταν αστα να πανε! Καποιοι μου ελεγαν να το κοψω και να το γυρισω στο Η.Τ εγω βεβαια δεν υπηρχε περιπτωση να το κανω!
Περασαν 5 χρονια απο τοτε και τωρα πηρα την αποφαση να το κανω,διοτι δεν πηγαινε αλλο!
Το θεμα μου ομως ειναι οτι,παντα δοκιμαζα ετοιμα υγρα και ποτε σε κατι ιδιοκατασκευης,οποτε ειχα ολιγον τι μαυρα μεσανυχτα! Με τους συναδερφους μου στην δουλεια αρχισα να μαθαινω το μιξαρισμα αλλα η πρωτη μου αποπειρα ηταν εντελως αποτυχια ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2015, 22:09 από Αχιλλεας1981 »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Πώς έκανες τις μετρήσεις των ml? Με σύριγγα ή με κάποιο άλλο τρόπο?
Πώς έκανες την ανάδευση για να ομογενοποιηθούν οι βάσεις και το άρωμα?
Το άφησες καθόλου να ωριμάσει ή το άτμισες με το που το έφτιαξες?
Γενικά να ξέρεις ότι είναι καλό να μη φτιάχνεις μονομιάς μεγάλες ποσότητες από ένα άρωμα που δεν το έχεις ξαναφτιάξει.
10ml είναι υπέρ αρκετά για να το δοκιμάσεις.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42518 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8856 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60515 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238846 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16757 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos