vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Καλησπέρα! Μια γρήγορη ερώτηση....θέλω να κάνω ένα υγρό με αναλογία αρώματος 5%, αλλά δεν θέλω να βάλω μόνο ένα άρωμα μέσα, το 5% θα είναι απο  το κάθε άρωμα ή στο σύνολο του αρώματος όσα και αν είναι αυτά στον αριθμό ??
Συγνώμη αλλά ψάχνομαι και έχω απογοητευτεί απο τα μέχρι τώρα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση.
Αν θέλεις οπωσδήποτε το σύνολο όλων των αρωματικών ουσιών να είναι 5%, εννοείται πως όλα μαζί θα πρέπει αν είναι 5%!
Αν εννοείς πως ο παρασκευαστής προτείνει για ένα άρωμα αναλογία 5% αλλά εσύ θες να κάνεις μίξη αρωμάτων τότε το 5% δεν σε περιορίζει. Φυσικά δεν βάζεις άλλο τόσο από όλα (δεν θες να στουμπώσει το υγρό σου) αλλά στο σύνολο μπορείς να έχεις 7-8% αρώματα χωρίς πρόβλημα. Το πόσο ακριβώς θα το καθορίσει το γούστο σου και οι δοκιμές σε μικρές ποσότητες.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Να κάνω και γω με την σειρά μου μια ερώτηση.


Σε ένα μπουκαλάκι της German Flavours με άρωμα cherry cream λέει επάνω 135% και σίγουρα έκαναν κάποιο τυπογραφικό λάθος. Το άλλο άρωμα που έχω είναι Virginia της ίδιας εταιρίας και λέει 3%.

Σε ένα DIY υγρό που έφτιαξα έβαλα:

10ml VPG 18gr
10ml VPG Mist 3 0gr
5 σταγόνες Virginia που έγραφε 3%
7 σταγόνες Cherry cream που δεν έγραφε σωστά το ποσό %.

Το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό και ισορροπημένο την επόμενη μέρα. (1 μέρα το άφησα για ωρίμανση)
Σήμερα είναι η 3 μέρα και νιώθω ότι έχει απαλύνει το άρωμα. Τι παίζει;


Ωρίμασε περισσότερο την 3 μέρα και χάθηκαν τα αρώματα; Πως μπορώ να κρατήσω την ποιότητα της γεύσης; Προσθέτοντας κι'άλλο άρωμα σε σταγόνες την επόμενη φορά;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
3η συνεχόμενη ημέρα ατμιζεις το ίδιο άρωμα, χωρίς κάποιο άλλο στο ενδιάμεσο;

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Χμμμμ ναι. Λες να είναι επειδή συνήθισα το άρωμα;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ πιθανό. Έχω παρατήσει ότι στις ιδιοκατασκευες μου το φαινόμενο είναι πιο έντονο απ' ότι με τα έτοιμα υγρά.
Κάνε μια δοκιμή να αλλάξεις για 1-2 μέρες υγρό και μετά ξαναδοκιμασε από την ίδια παρτίδα να δεις αν εντοπίσεις διαφορά προς το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Δυστυχως αυτο συμβαινει. Εγω το RY69 τη 2η μερα δεν το μυριζω / γευομαι καθολου.
Vaper's tongue / fatigue λεγεται.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis Hond

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay hungry Stay foolish
    • Olympic Idea
Αυτό το παθαίνω με έτοιμα υγρά απαλών γεύσεων όπως το πράσινο μήλο. Τώρα αυτό που έχω φτιάξει είναι πιο καπνικό με πιο έντονη και γλυκιά γεύση που να πω την αλήθεια, δεν περίμενα να έχω αυτό το σύμπτωμα. Τέσπα, θα το δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Ακριβως οπως ειπανε και τα αλλα παιδια ... εχεις κορεσμο στην γευση με το υγρο σου ... και ειδικα με κερασια μηλα φραουλες που ενω παιρνεις στην αρχη πολυ καλη γευση μετα υπαρχει ο κορεσμος και καταλαβαινεις μονο σαν να ειναι σκετη βαση ... θα σου προτεινα να εχεις και ενα σκετο καπνικο ή μια σκετη βαση και να ατμιζεις κανα 2ωρο την ημερα με αυτο .. και εναλαξ

Αποσυνδεδεμένος cruskro

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω αν το ερωτημα μου εμπιπτει στην ιδιοκατασκευη υγρων αλλα πιστευω πως εδω ταιριαζει καλυτερα.

Κανω εδω και λιγο καιρο σκετη βαση αλλα επειδη το βαριεμαι που και που και απο αρωματα δεν εχω βρει κατι που να με γεμιζει πολυ σκεφτομαι να κανω το εξης

Σαν ετοιμο υγρο μου αρεσει το bebeca balanced.
Σκεφτομαι να αγορασω ενα ετοιμο bebeca (12mg ή 18mg δεν εχω αποφασισει ακομα) και να το αναμειξω με μηδενικη σε νικοτινη βαση αφενος για να ριξω την νικοτινη (τωρα κανω περιπου 5mg νικοτινη) αφετερου να μειωσω το κοστος.

Ερωτησεις...

1. Ειναι ενδεδειγμενος και ασφαλης ο συγκεκριμενος συνδυασμος? Ειναι κατι που μπορω να κανω αφοβα ετσι? Δεν νομιζω να εχω καποιο θεμα?

2. Εχω αυτη τη στιγμη μια μηδενικη βαση απο flavour art. Μηπως ειναι καλυτερο να παρω μια μηδενικη βαση απο atmos lab μιας και το bebeca ειναι υγρο της atmow lab? Μηπως δεσει καλυτερα το υγρο με βαση της ιδιας εταιρειας? Ποια η αποψη σας?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Κατά τη γνώμη μου δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα από τον συνδυασμό. Εγώ θα το έκανα και απλώς θα το άφηνα 2-3 μέρες να δέσει.
Νομίζω όμως ότι με το 18άρι bebeca θα παραεξασθενήσει το άρωμα, αλλά φαντάζομαι ότι αφού κάνεις σκέτη βάση, αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό για σένα. :dontknow:

Αυτό το παθαίνω με έτοιμα υγρά απαλών γεύσεων όπως το πράσινο μήλο. Τώρα αυτό που έχω φτιάξει είναι πιο καπνικό με πιο έντονη και γλυκιά γεύση που να πω την αλήθεια, δεν περίμενα να έχω αυτό το σύμπτωμα. Τέσπα, θα το δοκιμάσω.


Καλησπέρα Βασίλη.


όταν το παθαίνω αυτό φτιάχνω ένα sorbet λεμόνι και συνήθως επαναφέρω σταδιακά τη γεύση αφού το ατμίσω για καμία ώρα.


20 PG - 80 VG , O νικοτίνη
3% λεμόνι (προτιμώ lemon sicily απο Flavourart) , 1% Lime (όποιο υπάρχει) , 2% μέντα και προσθέτω λίγη koolada


φιλικά

Αποσυνδεδεμένος sector7

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Θελω να μπω και γω στο diy απλα μπερδευομαι λιγο πως θα μετρησω τα υγρα.
Θελω να παρω απο atmos 2 βασεις balanced η μια θα ειναι με νικ και η αλλη θα ειναι 0.
Πως θα βρω ποσο πρεπει να βαλω απο αυτες τις 2 βασεις πχ για να βγαλω ενα τελικο υγρο - βαση με 2mg νικοτ.;
Πχ στα halo περνεις ενα μπουκαλακι 30ml με 6mg απλα θελω τωρα να κανω δικα μου να ριξω το κοστος και την νικοτ ακομα πιο χαμηλα.
Ευχαριστω πολυ απλα ειμαι λιγο ασχετος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Για να υπολογιζεις ποσα ml απο καθε βαση και αρωμα πρεπει να προσθετεις,
μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο απο τα προγραμματα μιξης υγρων που κυκλοφορουν.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.msg95637.html#msg95637

Για να μετρας τα ml θα χρειαστεις καποιο ογκομετρικο δοχειο και για μικροτερες ποσοτητες συριγγα.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ή
Άλλος ένας εύκολος τρόπος:
Έστω ότι θες να φτιάξεις 30 ml υγρό με νικ 2mg/ml.
1) Υπολογίζεις πρώτα πόση θα είναι η συνολική νικοτίνη:
30ml X 2mg/ml = 60mg
2) Βρίσκεις πόση νικοτινούχα βάση χρειάζεσαι, ανάλογα με την περιεκτικότητά της, διαιρώντας: για 20άρα νικοτινούχα βάση, θα χρειαστείς
60mg:20mg/ml = 3ml
3) Αυτός θα είναι ο όγκος της νικοτινούχας. Προσθέτεις και τον όγκο του αρώματος και το υπόλοιπο θα είναι η μηδενική βάση:
 
νικοτινούχα +  άρωμα +  μηδενική = συνολικός όγκος

Ξεκινάς με λιγότερο συνολικό όγκο, για μεγαλύτερη σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος marnik

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
ή κατεβαζεις το ejuice me up και στα λεει ολα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 199 42398 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:02
από Aoratix
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos