vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

215 επισκέπτες, 8 χρήστες
Jorge, giorgosp, Tem, gigelis78, lagoudakis, Milarepa, white varadero, giorgos1999

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Έχεις κάποια συγκεκριμένη που σου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις.?

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Είχα δοκιμάσει το butterscotch της ecig σε έτοιμο υγρό όμως και μου έμοιαζε πολύ.
Άρωμα butterscotch βγάζει και η FA αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Ακόμα και να μην είναι αυτό ακριβώς που ζητάς, νομίζω ότι θα σου αρέσει γιατί είναι πολύ κοντά σε αυτό που ζητάς κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ πολύ φίλος..!!!!


Υπενθύμιση: υπάρχει το κουμπάκι bravo
Παρακαλούμε μην δημοσιεύετε μηνύματα μόνο επιδοκιμασίας.
Καλύτερα πατήστε μόνο το κουμπάκι Bravo δεξιά από τον τίτλο του μηνύματος ή αν έχετε να πείτε κάτι σχετικό με το θέμα, γράψτε και δυο λόγια γι' αυτό.
Με το bravo, σίγουρα ο αποδέκτης θα καταλάβει την επιδοκιμασία σας

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 18:07 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Εάν την ανακατέψω και με κάποιο καπνικό ελαφρύ, ποιό προτείνεις.??  :)
Κοίτα, εγώ βάζω ελάχιστη και σε συγκεκριμένα υγρά (1 σταγόνα στα 10ml σε Καφέ, Καμήλα ή Νουτάκο) οπότε δεν το έχω ψάξει πολύ σε συνταγές.
Αλλά ρίξε μια ματιά στο νήμα με DIY της Ατμος και θα βρεις κι άλλες ιδέες:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6318.0.html

Αποσυνδεδεμένος pelegrin07

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα δεν βρήκα την συνιστωμενη ποσότητα πρόσμιξης για το cantaloupe melon της FA .Μηπως την ξέρει κάποιος να μου την πεί?

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας


πάμε λοιπόν!!
το μπουκάλι της γλυκερίνης προφανώς χωράει 100ml wfi, αν κάνω απο τώρα τη μίξη , δε νόμίζω να έχω πρόβλημα με τη διάρκεια ζωής της γλυκερίνης ή τίποτα τέτοιο έτσι; η χημεία το χειρότερό μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2014, 14:37 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Kανενα προβλημα αρκει να το φυλας σε σκιερο και δροσερο μερος  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:













Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Γιατί να κάνεις εκ των προτέρων τη μίξη με wfi σε όλη την ποσότητα γλυκερίνης που έχεις? Δεν θα σου προσφέρει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Κανενα προβλημα, οπως ειπε κι ο Νικολαος, αλλα καλυτερα να μην την φτιαξεις ολη μαζι.
Σε περιπτωση που γινει καποιο λαθος κατα την αναμειξη ή το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που επιθυμεις,
τοτε θα αναγκαστεις να πεταξεις μια μεγαλη ποσοτητα.
Γι' αυτο καλυτερα να φτιαχνεις μικροτερες ποσοτητες καθε φορα (100-200ml) για να γλιτωνεις τις παραπανω περιπτωσεις.
Ασε που μετα απο λιγους μηνες μπορει να αλλαξεις ατμιστικα γουστα και να θες διαφορετικη τη συνθεση της βασης σου.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
οικονομία χώρου και χρόνου απλά , μια λιγότερη μπουκάλα σε κάθε μίξη, εκτος αν το ρίξω και στα παραμπουκαλάκια και ξεφύγω τελείως...  ::)
ναι για τα υπολοιπα το σκεφτηκα το "λαθος" στην αναμειξη, αλλα για τη γλυκερίνη ντάξει ε; ενα 10% στο λίτρο ειναι , τι διάολο
η πρόσμειξη που θα κανω με βάση νικοτίνης θα ειναι πιθανότατα PG ή και 50-50 -μεχρι το βράδυ ελπίζω να έχω αποφασίσει- , εκει συν τα αρώματα, ειναι ενα θέμα πράγματι με τις μαζικές μίξεις

αλλα το ποσοστό πρόσμειξης του νερου μπορεί να ρυθμίσει τον όγκο του ατμου ή καλύτερα να μη προσπαθίσω καν;
το θεμα ειναι πως δε θέλω τρελο ντουμανι, ειδικά όταν ειμαι έξω, αυτό το ρυθμίζω ήδη με χαμηλότερα βατ και μικρότερες τζουρες, αλλα σίγουρα δεν ειναι αυτοσκοπός το ντουμάνι, -εντάξει, ίσως... λίγο....-
 περισσότερο πάω στη vg για το βιολογικό του θέματος..  8)   
 
εντάξει το καταφέρατε και με βάλατε σε σκέψεις
εχω δει που κάποιοι βάζουν ελάχιστο νερό, αλλοι που βάζουν περισσότερο, μετά ειναι και αυτο με τα έτοιμα, δοκιμάζεις ένα άρωμα και μέχρι να πας σπίτι σου βγαίνει άλλο...  :tongue_smilie:
ειδομεν
ευχαριστώ παιδια για το κλικ!

συγχώνευση συνεχόμενων
Παρακαλούμε: Δεν υπάρχει λόγος να δημοσιεύετε συνεχόμενα μηνύματα. Αν ξεχάσατε κάτι ή θέλετε να πείτε κάτι επιπλέον, κάντε "τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα.
Ευχαριστούμε.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 09, 2014, 16:05 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Tο 10% αραίωση για τη VG  είναι πολύ σχετικό ποσοστό.
Εγώ ξεκίνησα με 10% ευτυχώς σε μικρή (30ml) ποσότητα για δοκιμή και δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα. Μου έβγαζε μια "υγρασία" στο άτμισμα.
Έχω πλέον στανταρντάρει σε αραίωση με 5-10% PG αντί για wfi και αν δεν θέλω να βάλω PG, είτε την ατμίζω χωρίς αραίωση είτε με ένα ελάχιστο 2-3% wfi.
Βασικά την προτιμώ χωρίς wfi, βγάζει και σύννεφα με αυτό τον τρόπο :)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
όντως η υγρασία ειναι ενα θέμα στον ατμό, δεν γνωρίζω πόσο "υγρή" ειναι απο μόνη της η γλυκερίνη..
ευτυχώς αρχίζω και παίρνω μια γραμμη τώρα, παω για ατμοποιητη πρώτα και με βλέπω να φουμάρω σκέτες απο γλυκερίνες -όπως γιουβέτσι- σε λίγες μερες για να εντοπίσω και ο ίδιος τα σημεία αναφοράς αυτα
ευχαριστώ
ρουφάμε και τα λέμε

Αποσυνδεδεμένος Tedys

  • **
  • 110
  • Φύλο: Άντρας
sorry παιδες δεν εχω διαβασει ολο το νημα οποτε δεν ξερω αν αναφερθηκε αλλα να κανω και εγω την ερωτηση μου
γιατι κανουμε μίξη με wfi ???

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Γιατι η καθαρη VG ειναι αρκετα πηκτη και δεν μπορουν να την εξατμισουν σωστα μερικοι ατμοποιητες.
Υπαρχουν βασεις απο σχεδον ολες τις εταιρειες υγρων που εχουν ηδη την πρεπουσα αραιωση, οποτε ειναι ετοιμες για ατμισμα.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
sorry παιδες δεν εχω διαβασει ολο το νημα οποτε δεν ξερω αν αναφερθηκε αλλα να κανω και εγω την ερωτηση μου
γιατι κανουμε μίξη με wfi ???

Κανουμε σε μερικές περιπτωσεις, όταν η βάση μας είναι υπερβολικά παχύρευστη. Και πάλι όμως δεν είναι υποχρεωτικο, μπορείς ας πουμε αν έχεις μια υπερβολικά παχύρευστη VG βάση, να την αραιώσεις με PG βάση και να είσαι έτοιμος.

εντιτ: μαζι γραφαμε nemesisrds...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 358 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557183 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538447 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60521 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238850 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1603 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12