vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

197 επισκέπτες, 8 χρήστες
aenaos, dkostas, Lazy Dog, camber, lagoudakis, TasMan, Milarepa, white varadero

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχήν το 99% τον ατμιστων πάνω από 100 mg ( και πολύ είπα ) δεν αγοράζει κανείς , αλλά και 3000 mg εγώ σου λέω να έχεις , εννοείται πως πρέπει να προσέχουμε, δεν θα κάνουμε υγρά με το στόμα ανοιχτό να πάει μέσα,  ούτε ατσουμπαλα τελείως ώστε να πάει σε μάτια κτλ.
Στο δέρμα δε το συζητάω γιατί είμαι παθών χρόνια και με δυνατά δηλητήρια, όχι μια 1000αρα νικοτίνη , με άφθονο νερό και απορρυπαντικό είναι μια χαρά. Εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ μα ποτέ κανένα ερεθισμό στο δέρμα μου .
Θάνατος προέρχεται μόνο αν πάρεις το μπουκάλι και το περάσεις για νεράκι …ειτε ειναι 20 mg νικοτινη ειτε δυνατο αλλο δηλητηριο

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Έτυχε, τη στιγμή που ο Nemesis δέχτηκε το τηλεφώνημα από τον φίλο του, να είμαστε πολλοί μαζί σε ατμοσυνάντηση.
Εντάξει, τέτοιες ώρες ποιος παίρνει την ευθύνη για το τι θα συμβεί. Στηριχθήκαμε όλοι στις εμπειρίες μας.
Προσωπικά, ένοιωσα ξανά το έντονο τσούξιμο στο μάτι και υπέθεσα ότι με άφθονο νερό θα περάσει, όπως έγινε στη δική μου περίπτωση.
Έλα όμως που δεν αντιδρούν όλοι το ίδιο.
Το μάτι του φίλου, μετά από πλύση με μπόλικο νερό, έμεινε κλεισμένο. Αν θυμάμαι καλά άνοιξε μετά από αρκετές ώρες - την άλλη μέρα.

Βεβαίως άλλο το μάτι, άλλο το δέρμα και άλλο το στομάχι.
Όμως δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι.
Στο στρατό παραλίγο να σβήσει, μπροστά στα μάτια μου, 17χρονο παιδάκι, από τσίμπημα μέλισσας.
Ευτυχώς που στο τάγμα υπήρχαν τα δέοντα.
Ειρωνεία: ο πατέρας του ήταν μελισσοκόμος  :yes:

Δυστυχώς, πορτιέρηδες ανάμεσα στη ζωή και το θάνατο άλλων δεν μας έχουν βάλει - ακόμα.

Άλλωστε, έτσι ξεκινήσαμε και το ΚΤ:
- Τι θα πάθω με ένα τσιγάρο; Σε μένα θα τύχει...

Με τα γνωστά επακόλουθα...

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
μα γιαυτο διευκρίνισα πως άλλο το ένα και άλλο το άλλο και αναφέρθηκα και σε αλλεργίες ... σαφώς και όλοι οι οργανισμοί δεν αντιδρούν το ίδιο , αλλά το να λέμε για νοσοκομεία και για ανακοπή όταν έρθει σε επαφή με το δέρμα ακούγεται κάπως. ειδικά σε όσους ξεκινάνε τώρα και δεν είχαν καμία επαφή με τέτοια πράγματα ως τώρα. :dontknow:


Κάποια στιγμή είδα ένα βίντεο που είχε ντυθεί για να κάνει  υγρά σα να ετοιμαζόταν για χειρουργείο ανοιχτής καρδιάς , στολή γάντια , μάσκα , σκουφάκι κτλ … εντάξει αν αυτό το πράγμα το δει ένας νέος που μόλις άρχισε να ψάχνετε ,δε πρόκειται να πιάσει όχι υγρό αλλά ούτε μπουκάλι στα χέρια του γιατί θα νομίζει πως κρατάει το τοπ επικίνδυνο δηλητήριο του κόσμου :D

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Γι αυτούς ακριβώς είναι και οι οδηγίες.
Και γι αυτό είμαστε όλοι εδώ.
Για να τους βοηθάμε και να τους προστατεύουμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Καλημέρα σας. Απόστολε, δεν ξέρω με τι δηλητήρια έχεις εμπειρία, πρέπει να σου πω όμως ότι θεωρώ τη Νικοτίνη ίσως την πιο τοξική ουσία στον πλανήτη, εκτός από τα δηλητήρια ενός ή δύο φιδιών. Επίσης, έχει ένα κακό: απορροφάται πολύ γρήγορα από το δέρμα. Συμφωνώ ότι το ντύσιμο σαν να πηγαίνεις να πολεμήσεις το Ebola, είναι υπερβολή για συγκεντρώσεις ως 24 ή 36mg που δουλεύουμε οι περισσότεροι, αλλά και πάλι ένα ζευγάρι γάντια μιας χρήσης νομίζω ότι δεν βλάπτει. Για παραπάνω συγκέντρωση, νομίζω ότι και τα γυαλιά επιβάλλονται. Και φυσικά, για την περίπτωση που κάποιος αποφασίσει να χρησιμοποιήσει καθαρή νικοτίνη, τότε ντύσιμο ΝΑΣΑ. Ήμουν πολύ κοντά μια εποχή να ασχοληθώ με καθαρή νικοτίνη αλλά τότε άτμιζα ακόμα 18 και 20MG και το κόστος μου θα έπεφτε σημαντικά. Τώρα που είμαι στα πέντε, δεν βλέπω λόγο, προτιμώ να παίρνω μια εικοσάρα βάση και να την αραιώνω 1:4. Μιας που ασχολείσαι με τοξικά, νομίζω πως θα συμφωνήσεις στο ότι η παραπάνω προφύλαξη δεν βλάπτει ποτέ ενώ η ελλειπής μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλο πρόβλημα.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Σύμφωνο απόλυτα .
Σαφώς και η πιο ενδεικτική προφύλαξη μπορεί να είναι σημαντική δε διαφωνώ .
Το έθεσες παρά πολύ σωστά , το μεγαλύτερο ποσοστό ατμιστων που χρησιμοποιεί αυτές τις περιεκτικότητες νικοτίνης με ένα ζευγάρι γάντια μια χρήσης είναι απόλυτα καλυμμένοι ,αλλά και να πέσει μια σταγόνα στο δέρμα δεν ήρθε και το τέλος τις ζωής του .

Όσοι χρησιμοποιούνε καθαρή νικοτίνη είναι σίγουρα πολύ ψαγμένοι στο θέμα και γνωρίζουν τους κiνδυνους , ένας νέος όμως που θέλει να χρησιμοποιήσει μια 20αρα νικοτίνη αν διάβαση πως μπορεί να πεθάνει με την επαφή στο δέρμα ,δε θα ασχοληθεί ποτέ .

οπότε καλό είναι να γνωρίζουν πως δεν χρειάζονται τον ΤΟΠ εξοπλισμό για να φτιάξουν ένα υγρό και φυσικά να μην τρομοκρατούνται με μια απλή επαφή

κάποια στιγμή έπρεπε να κάνω ένα εναίσιμο στη δουλεία μου πολύ τοξικό για τον άνθρωπο , αλλά μάλλον έπεσα σε ελαττωματική βελόνα και με το πάτημα έσκασε στο πρόσωπο μου ,αφού έριξα αμέσως άφθονο νερό πήγα στο νοσοκομείο εντελώς προληπτικά .το νερο με έσωσε  από περαιτέρω προβλήματα …
τώρα η το νερό με έσωσε η εγώ είμαι σκύλος και δε με ακουμπά κανένα δηλητήριο :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 31, 2014, 10:24 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Σε αυτό το φόρουμ είμαστε όλοι ενήλικες.
Ότι διαβάζουμε το φιλτράρουμε ΠΑΝΤΑ.
Ότι γράφουμε στο φόρουμ είναι μόνο για ενημέρωση - πρόληψη και όχι για τρομοκρατία.
Άλλωστε όπως έγραψα και παραπάνω, διαβάζουμε, βλέπουμε, καταλαβαίνουμε και αφού φιλτράρουμε, πράττουμε. ;)
Θεωρώ ότι περαιτέρω συζήτηση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα δεν χρειάζεται να γίνει.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ήδη έχουν διαγραφεί μηνύματα που ήταν προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Κάθε αναγνώστης μπορεί να διαβάσει τα προηγούμενα και να πράξει αναλόγως. Θα συμβούλευα να προσανατολιστείτε περισσότερο στις απαντήσεις με το μικρότερο ρίσκο σε ό,τι αφορά τη νικοτίνη.

Ας συνεχίσουμε με τις υπόλοιπες πρακτικές και ερωτήσεις - απαντήσεις στη μείξη υγρών. Όσο για τις προειδοποιήσεις του φόρουμ, υπάρχουν και στο πρώτο μήνυμα του παρόντος θέματος.

Κάθε μήνυμα που θα συνεχίσει την προηγούμενη αντιπαράθεση, θα διαγραφεί και θα υπάρχουν κυρώσεις σε όποιον το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα παιδια.

λοιπον λεω να ξεκινησω και εγω να φτιαχνω υγρα σιγα σιγα.
μπορειτε να μου πειτε ενα καλο προγραμμα για τον υπολογιστη για αυτη τη δουλεια;


Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
http://diy-mixing.com/


Ειναι παρα πολυ ευκολο calculator, αλλα θα βαζεις τις ποσοτητες που θες manually.
Μη σε αποπαρει.. Θα το συνηθισεις γρηγορα!!


Εαν εχεις καποια απορια, εδω ειμαστε..  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Αυτό είναι όντως πολύ καλό. Αν δεν σου κάνει μπορείς να δοκιμάσει κι άλλα που αναφέρονται εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.msg95637.html#msg95637
Επίσης αν έχεις απορίες για τη χρήση τους, διάβασε ή ρώτησε για το παραπάνω εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11448.0.html
ή για άλλα εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2621.0.html


EDIT: Η πληροφορία μπήκε και στο πρώτο μήνυμα του θέματος για εύκολη εύρεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2014, 16:10 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Κι από μένα, όπως σου είπα ιδιαιτέρως, ότι θέλεις μπορώ να βοηθήσω... Να σου γράψω και πώς να τα υπολογίζεις!
Όλα, εκτός από... κομπιουτεράκι!!!  :)) :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Το προγραμμα που μου καθεται καλυτερα ειναι το ejuice me up. Ομως διαβαζω αυτο εδω >> http://ejuice.breaktru.com/ejmutut.pdf και δεν καταλαβαινω την επεξηγηση για την πρωτη γραμμη. Δηλαδη το Nicotine Strenght e-juice. Τι ειναι αυτο και τι πρεπει να βαλω στα κουτακια της πρωτης γραμμης; Μηπως ειναι η δηλωση της νικοτινουχας βασης που θα επιλεξω να αγορασω;
Τα υπολοιπα νομιζω πως τα εχω.

Επισης καντε ενα κοπο ρε παιδια και πειτε μου τι πρεπει να αγορασω και πως θα χρησιμοποιησω το προγραμμα για να φτιαξω υγρο 10ml με 20% PG, 80% VG και 12 mg νικοτινη; Χωρις αρωμα για αρχη, μετα βλεπουμε.

Ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
To "Nicotine Strenght e-juice" ειναι τα χαρακτηριστικα της νικοτινουχας βασης σου, δηλαδη αναλογια σε PG/VG και περιεκτικοτητα νικοτινης σε mg/ml.

Για να φτιαξεις 10ml βασης με 20/80 PG/VG και νικοτινη 12mg, θα χρειαστεις 6.5ml βασης VG με νικοτινη 18mg/ml, 1.5ml μηδενικης βασης VG και 2ml μηδενικης βασης PG.
Aν η νικοτινουχα βαση σου ειναι 20mg/ml θα χρειαστεις 6ml νικοτινουχας VG, 2ml μηδενικης VG και 2ml μηδενικης PG.

Αποσυνδεδεμένος fumos

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστω Nemesis.

Δυο αποριες.

1. η μηδενικη VG γιατι χρειαζεται;
2. πως το εβγαλες αυτο με το συγκεκριμενο προγραμμα, τι δεδομενα του εβαλες;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42505 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538416 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60509 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos