vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

198 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, aenaos, Lazy Dog, camber, lagoudakis, TasMan, Milarepa, white varadero

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Μετά απο 3 υγρά SNV 12/60, 20/60+30/60, σκέφτομαι το επόμενο υγρό να είναι DIY λόγω μικρότερου κόστους.

Σκέφτομαι να μου φτιάξουν σε κατάστημα υγρό 30 η 60 ml με 1-2 αρώματα και να βγεί σχετικά έντονο, οπότε αν μου φανεί βαρύ να μπορώ να το αραιώσω με VG, σε αντίθετη περίπτωση όμως, θα πρέπει να προσθέσω άρωμα και να περιμένω να ωριμάσει.

Δεν έχω δοσομετρητές κλπ εργαλεία.Σχετικά με τον υπολογισμό του ποσοστού αραίωσης, είδα πως υπολογίζεται όταν θέλουμε να φτιάξουμε-αντιγράψουμε κάποιο συγκεκριμένο SNV, εφόσον αναφέρει ο κατασκευαστής το ποσοστό αραίωσης.

Εχω 1 γλυκερίνη των 250ml.Οπότε θα πρέπει να αγοράσω 1 μπουκάλι PG (Καλύτερα της ίδιας εταιρείας) +2 νικοτίνες για 6mg/ml+2 αρώματα απο τα οποία θα προστεθεί ποσότητα ανάλογα με το ποσοστό αραίωσης του κάθε αρώματος.Το υπόλοιπο των 2 αρωμάτων, θα μου μείνει για το το επόμενο υγρό.

Είναι αυτά τα υλικά που χρειάζονται;Θα βγεί όντως μικρότερο το κόστος του κάθε υγρού;Απο ότι βλέπω, υπάρχουν αρώματα των 10-20 ml πχ της FlavorArt η της Pholotimo η της Hexocell με 4-5€.

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Η γνώμη για αρχή είναι να μη μπλέξεις με συνταγές. Θα σου πω τι κάνω εγώ. Σε ένα άδειο μπουκάλι 100 ml ρίχνω ένα άρωμα smoke της after8 3 booster pg και 60  ml vg. Τα ανακατεύω και το αφήνω ήσυχο για κανα μήνα. Θέλει προγραμματισμό . Όταν ξεκινάς το ένα φτιάχνεις το άλλο για τον άλλο μήνα. Αν βρεις το άρωμα που σου αρέσει είναι πολύ φθηνότερο.

Αποσυνδεδεμένος 4son

  • **
  • 194
Καί ή ecig Hellas έχει τίμια αρωματακια ρίξε μια ματιά και από εκεί.και σέ νορμάλ τιμές και ποσοστά αρώματος.. έχει αρωματακια που Με 5,,€ βγάζει 200 ml υγρό 

Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Μετά απο 3 υγρά SNV 12/60, 20/60+30/60, σκέφτομαι το επόμενο υγρό να είναι DIY λόγω μικρότερου κόστους.

Σκέφτομαι να μου φτιάξουν σε κατάστημα υγρό 30 η 60 ml με 1-2 αρώματα και να βγεί σχετικά έντονο, οπότε αν μου φανεί βαρύ να μπορώ να το αραιώσω με VG, σε αντίθετη περίπτωση όμως, θα πρέπει να προσθέσω άρωμα και να περιμένω να ωριμάσει.

Δεν έχω δοσομετρητές κλπ εργαλεία.Σχετικά με τον υπολογισμό του ποσοστού αραίωσης, είδα πως υπολογίζεται όταν θέλουμε να φτιάξουμε-αντιγράψουμε κάποιο συγκεκριμένο SNV, εφόσον αναφέρει ο κατασκευαστής το ποσοστό αραίωσης.

Εχω 1 γλυκερίνη των 250ml.Οπότε θα πρέπει να αγοράσω 1 μπουκάλι PG (Καλύτερα της ίδιας εταιρείας) +2 νικοτίνες για 6mg/ml+2 αρώματα απο τα οποία θα προστεθεί ποσότητα ανάλογα με το ποσοστό αραίωσης του κάθε αρώματος.Το υπόλοιπο των 2 αρωμάτων, θα μου μείνει για το το επόμενο υγρό.

Είναι αυτά τα υλικά που χρειάζονται;Θα βγεί όντως μικρότερο το κόστος του κάθε υγρού;Απο ότι βλέπω, υπάρχουν αρώματα των 10-20 ml πχ της FlavorArt η της Pholotimo η της Hexocell με 4-5€.

Καλημέρα.

Το πιο πιθανόν είναι ότι έχεις δοσομετρητές αλλά δεν το ξέρεις! Αν κοιτάξεις προσεκτικά τα σέικερ, τα ποτήρια των ράβδων και ειδικά τους κάδους των μούλτι, θα δεις ότι έχουν διαβάθμιση, ακόμα και το πλαστικό καπάκι του αναδευτήρα του φραπέ έχει. Για πιο ακραίες περιπτώσεις, δες την Αργυρώ! Πάρε μερικές σύριγγες και τα πιο απλά γάντια χωρίς πούδρα από ένα φαρμακείο και έχεις τα πάντα. Τις συνταγές σου καλό θα είναι να τις υπολογίζεις εδώ, βάσει των χαρακτηριστικών του υγρού που θέλεις (ποσοστά νικοτίνης, PG & VG) και του ποσοστού αραίωσης που δίνει ο κατασκευαστής του αρώματος. Γνώμη μου για το τελευταίο, να ξεκινάς από χαμηλά και αν θέλεις πιο δυνατό άρωμα προσθέτεις. Διαφορετικά θα πρέπει ή να το αραιώσεις αν σου έχουν μείνει βάσεις ή να το παροπλίσεις. Καλή επιτυχία και να θυμάσαι ότι δεν κάνεις χημεία, δεν φτιάχνεις φάρμακο για να είσαι απόλυτα ακριβής στις ποσότητες.

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με τον kyrgiannis πως το καλύτερο για αρχή, είναι να βρεις κάποιο έτοιμο άρωμα που να σου αρέσει με συγκεκριμένες δοσολογίες κ να το φτιάχνεις. Όταν καταλάβεις λίγο πως λειτουργεί με τα αρώματα κ τις δοσολογίες το δοκιμάζεις ξεκινώντας από χαμηλά ποσοστά όπως λέει και η olga και ανεβαίνεις. Αλλιώς είναι δύσκολο και πιθανόν ακριβότερο να κάνεις συνταγές με αρώματα στη λογική δοκιμάζω κ βλέπω τι μου αρέσει. Το πιο πιθανό σε αυτή την περίπτωση, είναι να κάνεις δοκιμές να μην σου αρέσει το αποτέλεσμα, και να σου μένουν τα  αρώματα μετά αχρησιμοποίητα.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
 να θυμάσαι ότι δεν κάνεις χημεία, δεν φτιάχνεις φάρμακο για να είσαι απόλυτα ακριβής στις ποσότητες.
:respect: :respect: :respect:
ΜΕΓΑΛΗ κουβέντα!!! 

να πω και εγώ την μπαρούφα μου, πάρε μία ζυγαριά ακριβείας να ξεκινήσεις το DIY.
ΑΝ δεν τα καταφέρεις με τα υγρά τουλάχιστον θα σου μείνει η ζυγαριά για τα ναρκωτικά ;D


Δες αυτά:


Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
υγρό 30 η 60 ml με 1-2 αρώματα
Είναι λίγο σπάνιο να πετύχεις θεαματικό αποτέλεσμα με τόσο λίγα αρώματα, όχι ότι δεν γίνεται , αλλά είναι δύσκολο.
Το smoke που σωστά αναφέρθηκε  πιο πάνω είναι από τις περιπτωσεις που στέκονται άνετα από μόνα τους.

Για παράδειγμα, για να φτιάξεις μια ωραία μπισκοτοφράουλα δεν αρκεί να αναμείξεις απλά ένα μπισκότο και μια φράουλα.
Το πιθανότερο είναι να χρειαστείς πολλά περισσότερα αρώματα.

Υπάρχουν και αρώματα που είναι πιο πολύπλοκα κι όχι μονοδιάστατα, και αυτά δίνουν συνήθως πιο γευστικό και πολυδιάστατο αποτέλεσμα.
Εδώ είναι το νήμα τους http://vaping.gr/index.php/topic,30582.0.html και προσωπικά σε αυτά θα σου έλεγα να στραφείς .

Αποσυνδεδεμένος Leon_GR

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας.

Θα ρωτήσω στο link με τα πολυδιάστατα υγρά, σίγουρα υπάρχουν κάποια που θα μου αρέσουν.

Το πιο πιθανό είναι να επιλέξω κάποιο καπνικό, δεν θέλω φρούτα και πολύ γλυκά, πχ μπισκότο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Θα συμφωνήσω με τον 4son οτι η e-cig.gr έχει πάρα πολλές και φθηνές επιλογές για DIY συμπυκνωμένα αρώματα. Έχω δοκιμάσει να φτιάξω την δική μου συνταγή μείξη απο 2 αρώματα και δεν βγήκε άσχημη. Εφόσον σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι τέτοιο, άνοιξε έναν λογαριασμό ΕΔΩ πρόκειται για site με συνταγές απο όλον τον κόσμο, θα βρείς όλα τα υγρά ακόμα και τα λιγότερο δημοφιλή και θα εκπλαγείς. Όταν πάω να κάνω κάποια δική μου μείξη, συμβουλεύομαι πάντα αυτό το site βρίσκοντας παρεμφερείς συνταγές.  

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα και τα flavorah recipes & alltheflavors. Το πρώτο έχει το καλό ότι χρησιμοποιεί αρώματα της ίδιας εταιρείας και έχει ωραίες συνταγές για όλα τα γούστα. Επίσης υπάρχουν αρκετά Ελλάδα από τα αρώματα και έτσι αποφεύγεις τα πολλά και διαφορετικά αρώματα που συνήθως υπάρχουν μόνο εξωτερικό. Το alltheflavors επίσης έχει πολύ καλές και δημοφιλής συνταγές. Αυτά και από μένα και καλά μαγειρέματα.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα και καλη χρονιά.Απο εξωτερικό ποια eshop έχουν καλές τιμές στα αρώματα και στα μεταφορικά;

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Από nomnomz που δεν έχει τελωνείο για παραγγελία 60€ αρώματα τα μεταφορικά που ήθελαν ήταν σχεδόν 30£!!! Η παραγγελία φυσικά δεν έγινε. Από chefsflavors έχεις τελωνείο.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chkontog

  • ***
  • 688
  • Φύλο: Άντρας
Στο τελωνείο τι μπορει να γινει;

Στάλθηκε από το 21051182G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος funes

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

Το πιθανότερο είναι να κστασχεθουν αν τα ανοίξουν.... Γιστι απαγορεύεται η εισαγωγή τέτοιων ειδών από ιδιώτες τουλάχιστον.... Οι εταιρείες δε ξέρω. Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο ευχαρίστως να μάθουμε.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click


Υποτίθεται βάζουν ετικέτες αρώματικα έλαια.... Αλλά δε νομίζω ότι πιάνει πλέον.

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Για να μην έχεις πρόβληματα.... Ψάξε χώρες εντός τελωνειακης ένωσης.... Ευρώπη..... Και κοίτα Βουλγαρία.... Εκεί θα βρεις όχι όμως τεράστια ποικίλια. Αν θες μονο αρώματα.... Υπάρχουν και Ελλάδα σελίδες με μεγάλη ποικιλία... Και πάρα πολύ καλά αρώματα. Τιμές διαφέρουν.... Αλλά πραγματικα υπάρχουν πολύ καλές επιλογές και Ελλάδα. Δεν αναφέρω ονόματα γιατί δε ξέρω αν επιτρέπεται. Αν θες μπορώ ν σου πω μερικές σε πμ. Αν επιτρέπεται τα γράφω και εδώ.... Απλά δε ξέρω και δε θέλω να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2022, 20:22 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42505 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538416 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60508 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238833 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos