vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Αν φτιάξουμε ένα υγρό,άρωμα,βάσεις,μπουστεράκια νικοτίνης τα πάντα όλα και το αφήσουμε να ωριμάσει( ομογενοποιηθεί) στο χρόνο που ορίζει ο κατασκευαστής χωρίς ανάδευση, είτε με μιξεράκι είτε με το χέρι δε θα γίνει καλό; Η πεντάλεπτη ανάδευση επιταχύνει την ομογενοποίηση δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάλι πετάω τη νικο σε ενα βάζο από μέλι ρίχνω pg απο πάνω σταζω και λίγη vg κλεινω καπάκι κουνάω και ξεχνάω για 10 μέρες.
Μην κουράζομαι κιόλας....


Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Nai_Ego

Αν φτιάξουμε ένα υγρό,άρωμα,βάσεις,μπουστεράκια νικοτίνης τα πάντα όλα και το αφήσουμε να ωριμάσει( ομογενοποιηθεί) στο χρόνο που ορίζει ο κατασκευαστής χωρίς ανάδευση, είτε με μιξεράκι είτε με το χέρι δε θα γίνει καλό; Η πεντάλεπτη ανάδευση επιταχύνει την ομογενοποίηση δηλαδή;
Αν δεν κάνεις ανάδευση δεν θα έχεις ομογενοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν θέλω να αντιδικήσω με κανένα, αλλά νομίζω ότι πλάκα μεταξύ μας μπορούμε να κάνουμε,  σε νέους ατμιστές όμως πρέπει να τονίζουμε τους κινδύνους.

Κάποια σχόλια ήταν τουλάχιστον περιττά.
Και γι αυτό πήγαν εκεί που πρέπει.
Συγκεντρωθείτε οι υπόλοιποι παρακαλώ!

Nai_Ego

Για μίξεις μέχρι και 100-150ml υπάρχει και αυτή η λύση με κόστος μεταξύ 0€ - 3€.


Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Tα καγκουρολεντ ειναι το κερασακι στην τουρτα  :))  η υποψια μου ειναι οτι δουλια γινετια και απο το vibration ετσι οπως το βλεπω να κουνιεται , απο πατεντα παντως καλα παμε , αν και εχω φτιαξει με ανεμιστηρα και μαγνητες  μολις μου ηρθε η ιδεα να δοκιμασω να δεσω μπουκαλακι στη σεγα  :laugh1:   , καλα... δεν εχω και τοσο πολυ ορεξη , ας το δοκιμασει καποιος 

Να κανω και μια παρατηρηση σε οσα διαβαζω οτι προσωπικα με το απλο " μαγειρεμα " που κανω, ενα αρωμα και οι βασεις, διαφορα δεν καταλαβα ποτε , ειτε το φραπεδιασα ειτε το αναδευσα με κυκλικες κινησεις στο χερι , ειτε το εβαλα στον αναδευτηρα , σημασια για μας που κανουμε τα υγρα μας για εμας  ειναι στην τελικη να ειμαστε ικανοποιημενοι οι ιδιοι απο το τελικο αποτελεσμα , οποιον τροπο κι αν επιλεξουμε  

Nai_Ego

Για το led το γράφει ότι είναι κιτς αλλά εξηγεί ότι το έβαλε για να βλέπει πότε δουλεύει καθώς είναι αθόρυβο. Πάντως για δωρεάν ως 3€ δεν το λες και κακό. Ειδικά για τα SnV των 60ml...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν μου βρίσκετε και μια πατέντα για ογκομετρικό σωλήνα του ενός λίτρου γιατί έχω κάνει γράμμωση από την ανάδευση με το χέρι?

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Και δε χαιρεσαι.
Αλλοι πανε στα γυμναστηρια για γραμμωση.

Nai_Ego

Δεν μου βρίσκετε και μια πατέντα για ογκομετρικό σωλήνα του ενός λίτρου γιατί έχω κάνει γράμμωση από την ανάδευση με το χέρι?
Σούβλα για κοτόπουλο. Την βάζεις κάθετα και αναδεύεις.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
 Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά ο τίτλος του νήματος λέει 
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Εμείς εδώ αντί για βασικές, έχουμε ανάγει το θέμα ανάδευσης της βάσης σε επιστημονική διατριβή !
Τόλμησα να προτείνω έναν απλό τρόπο ανάδευσης με το χτυπητήρι του φραπέ και έχουν γραφτεί τουλάχιστον 10 σχόλια σε ανταπάντηση.(πιθανόν ο @Cruiser79 να έσβησε και μερικά ακόμη)
  Παιδιά : όλα καλά και άγια όσα λέτε.
Αλλά πιστεύω πως χάνουμε την ουσία. Η οποία είναι η προσωπική μας απόλαυση.
Προσωπικά δεν με χαλάνε λίγες φυσαλίδες φίλε [member=15018]GRat[/member].[/color]
Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν να γίνει τραχιά η βάση σε τέτοιο βαθμό ώστε να πάει στον νεροχύτη.
  Πιθανόν να κάνω λάθος. Όμως εδώ και 4 χρόνια που κάνω υγρά δεν πέταξα ούτε ένα ml από οξείδωση.
Μπορεί να είμαι απλά τυχερός ή ίσως η 1000αρα νικοτίνη που χρησιμοποιώ να είναι αντιοξειδωτική  :)) 
  Ασχέτως πλάκας θεωρώ πως η διύλιση του κώνωπα που γίνεται εδώ, τελικά αντί να βοηθά τους νέους ατμιστές, ίσως στην πραγματικότητα να τους αποθαρρύνει.

υ.γ. ΤΟ 1000αρα  που ανέφερα δεν είναι ορθογραφικό. Χιλιάρα εννοώ.





Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
μονο τον κωνωπα διυλιζουμε?  8)
για 18αρα νικοτινη κ την αραιωση της ρωτησε νεο μελος κ εφτασε μετα απο λιγο να ψαχνει για αναδευτηρα, για ταπερ,να φοβαται μην της οξειδωθεί κ δεν ξερω τι αλλο, με ολα αυτα που διαβασε.
ειπαμε, αλλά ενταξει...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
[member=13652]netsplit[/member]

Το οτι δεν έχεις πετάξει ml στα 4 χρόνια που ατμίζεις δεν σημαίνει απαραίτητα οτι τα υγρά που έφτιαξες ήταν όλα ατμίσιμα...

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
[member=15018]GRat[/member]
θεωρώ πως το σχόλιό σου δεν έγινε.
Και ναι, έχεις δίκαιο το είχα ξεχάσει  :wall:
Εκτός από υγρά για άτμισμα κάνω και εντομοκτόνα !

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Μια ανάδευση σίγουρα βοηθάει να ανακατευτούν τα στοιχεία που αποτελούν το τελικό υγρό.
Τώρα αν θα γίνει με μαγνητικό αναδευτήρα, μιξεράκι του καφέ ή με φραπεδιασμα, μικρό το κακό νομίζω. Σαφώς το καλύτερο αποτέλεσμα είναι με την μαγνητική ανάδευση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με τους άλλους τρόπους θα βγει κακό αποτέλεσμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 198 42395 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Ηρακλης
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181666 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538359 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60490 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238804 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos