vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια, εχει φτιαξει κανεις κλωνο Supreme με κοκκινη βαση pink mule (70%PG/30%VG + ethyl maltol)?

 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Χρησιμοποιώ την κόκκινη Pink Mule για όλα μου τα DIY αλλά και σαν ατμιστικό υγρό (χωρίς άλλο άρωμα δηλαδή). Θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο έχω ατμίσει και έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από τις βάσεις από το φαρμακείο. Το supreme είναι και το πρώτο DIY που έκανα αλλά και το πιο αγαπημένο. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά έχω την αίσθηση πως λόγω της αυξημένης PG στην κόκκινη Pink Mule η γεύση είναι ακόμα πλουσιότερη από την πράσινη (50/50) που το έφτιαχνα στην αρχή. Γενικά οι βάσεις με αυξημένη PG τονίζουν περισσότερο την γεύση των αρωμάτων αλλά ίσως να υστερούν λίγο στην παραγωγή ατμού.

Εφ' όσον δεν είσαι από αυτούς που αποφεύγουν την πολλή PG, να χρησιμοποιήσεις την κόκκινη άφοβα και θα δεις και μόνος σου πως είναι μια εξαιρετική βάση. :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος lageor7

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Έχω φτιάξει και τις 2 συνταγές. Αυτή με τη μαλτόλη (χρησιμοποίησα Pink Mule Red) είναι πιο ωραία και φέρνει πιο κοντά. Την άλλη συνταγή την είχα φτιάξει με Flavourtec 70/30. Η PM Red όντως είναι ωραία και από μόνη της.   ;)

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα
Παρέλαβα σήμερα τα αρώματα από Chefs Flavours. Η acetyl pyrazine είναι εντάξει όπως φαίνετε στη φωτό?
Εάν την αφήσεις να ηρεμήσει κάθονται κρύσταλλοι στο κάτω μέρος. Αν είναι φυσικό αυτό, πως θα γίνει η ανάμειξη στα υγρά?
Θα βάλω από το υγρό τμήμα του μπουκαλιού, η πρέπει να μπουν και κρύσταλλοι στο δοχείο ανάμειξης? Περνάνε οι κρύσταλλοι από τις βελόνες της σύριγγας?
 
Στη φωτό ανακίνησα το άρωμα, γι αυτό φαίνονται σ' όλο τον όγκο οι κρύσταλλοι.



Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
φιλε μου προσωπικα δεν εχω παραλαβει και δεν εχω δει ποτε κατι παρομοιο.κρυσταλλοι μεσα στο υγρο???ας ελπισουμε να απαντησει και καποιος παλιοτερος αν ειχε αντιστοιχη εμπειρια

εχει συνδυάσει κανείς ry4 double με kentucky bourbon?(ολα με tpa?)βγηκε καλο?σε τι αναλογιες?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Δεν πρέπει να είναι ΟΚ, αν και δεν μπορώ να διακρίνω καλά στην φωτο σου. Πάντως κρυστάλλους δεν πρέπει να έχει μέσα η ΑΡ. Στείλε τους μήνυμα, είναι και 100ml (Lol ρε, φτιάχνεις δικό σου juice line και θες τόση; Βγάζει και 10 λίτρα υγρό άμα λάχει...)

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Πρώτη φορά στα τόσα χρόνια DIY που βλέπω πυραζίνη σε κρυστάλλους.Το μύρισες και είναι όντως πυραζίνη?!?!?!Πολύ περίεργο :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Μην εχοντας υπομονη για ψαξιμο ας ρωτησω .... Υπαρχει καποιος μαθηματικο-χημικος τυπος που να μας δινει τα ποσοστα  (αναλογιες) των βασεων που πρεπει να αναμιξουμε για να παρουμε την αναλογη νικοτινη στο τελικο μειγμα ?
Για παραδειγμα απο 18αρα ποση μηδενικη πρεπει να βαλουμε για να παρουμε 3αρι τελικο μειγμα ?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Μην έχοντας χρόνο να απαντήσω αναλυτικά

http://www.steam-engine.org/juice.asp

Καθε φορά που προσθέτεις ίσα μέρη μηδενικής σε ισα μέρη 18αρας ας πουμε  πηγαίνει η νικοτίνη στη μέση
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2016, 11:07 από pugsang »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
@Dhmfot

Αυτό που συμπεραίνω, είναι ότι δεν έχει γίνει πλήρης ομογενοποίηση των κρυστάλλων με την PG. Πολύ περίεργο πράγμα το οποίο πρώτη φορά συναντώ.

Τι θα έκανα εγώ: θα έφερνα το μείγμα σε θερμοκρασία δωματίου, γύρω στους 20οC, και θα του έκανα ανάδευση μέχρι να φτάσει σε πλήρη ομογενοποίηση. Αν δεν δούλευε ούτε αυτό, θα έκανα διήθηση με φίλτρο καφέ και θα έκανα εκ νέου διάλυση σε PG ότι έμενε στο φίλτρο με σκοπό να ενώσω μετά τα δύο μείγματα.

Εναλλακτικά, θα χρησιμοποιούσα την Πυραζίνη της TPA η οποία από όσο γνωρίζω (και από προσωπική πείρα), δεν έχει δημιουργήσει ποτέ κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Αν προσέξεις την ετικέτα Τρύφωνα είναι της TPA. Προφανώς, για ανεξήγητο λόγο, δεν έχει διαλυθεί σωστά.
Άρα φίλε Dhmfot ακολούθησε τα βήματα που προτείνει ο Cruiser79. Ίσως διαλυθούν πλήρως οι κρύσταλλοι και δεν έχεις πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Την πρόσεξα, γνωρίζω ότι η TFA και η TPA είναι στην ουσία οι ίδιες, αλλά αυτή που είχα χρησιμοποιήσει εγώ είχε τελείως διαφορετική συσκευασία. Πάνε και 3 χρόνια βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Ο Αγγλος τα βάζει σε αυτή την συσκευασία και αυτές τις ετικέτες. Εχω καμιά 50αρια. Αλλά έχω πάρει μόνο 10 και 30 ml. Και AP έχω πάρει και ήταν μια χαρά. Λες να φταίει το πολύ κρύο που "τράβηξε" στο ταξίδι? Μπορεί να μην ήταν διαλυμένη καλά, "πάγωσε" και στο "ταξίδι"...  :D :D

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Δεν αποκλείεται να φταίει κι αυτό που λες. Η διαλυτότητα, επηρεάζεται εμφανέστατα από την θερμοκρασία

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1606 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12