vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

254 επισκέπτες, 1 χρήστης
antre

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Να μαι κι εδω! Χεχε.. Βρε παιδιά... μην με βαρεσετε πολυ...αλλα τα μπουκαλάκια κατα την ωριμανση...τα ...αφήνουμε ανοιχτά ή κλειστά; Το πρωτο μηνυμα του atmos το διαβασα και δεν το λεει...Τεσπα εαν θελετε μου απαντατε..  :tongue_smilie:
Υγ: τι αποριες εχω πρωι πρωι ε; Απλα απο χθες το απογευμα κοιταξα τα νηματα για νεους ατμιστες και αυτη την πληροφορια δεν την βρηκα και εχω φαει σκαλωμα  :hmmm:  :confused1:

Οι αποψεις διιστανται, αλλοι λενε κλειστα, αλλοι λενε ανοιχτα για το πρωτο βραδυ. 
Θεωρω πως καποια αρωματα τα βοηθαει να ειναι μερικες ωρες ανοιχτα, για παραδειγμα αρκετα της FlavourArt που εχουν και εντονη γευση αλκοολης, νομιζω πως βοηθαει (σε συνδοιασμο με την θερμανση) αλκοολες και περισεια αρωματος να εξατμιζονται.
Επιστημη ομως δεν ειναι, ο καθε ενας εχει τον τροπο του.

Απλα κανε δοκιμες και δες τι σου ταιριαζει.

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Μου κάναν δώρο μια βάση umami 70/10 και το αρωμα ry69 του ατμος...συνιστόμενη ανάμειξη λεει 8% αν θέλω να φτιαξω 10μλ πόσο πρέπει να βάλω; 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Για 10ml υγρου θες 9.2ml βάση και 0.8ml άρωμα.

Απλα να ξέρεις πως το RY69 θέλει αρκετό καιρό "ωρίμανση", τουλάχιστον 2-3 βδομάδες. 

Αποσυνδεδεμένος vlassisd

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΕΚAΡΑ και ξερός Ατμός!!!
[justify]Παιδιά καλησπέρα [/justify]
[justify]Μπορώ να ρωτήσω κάτι μιας και είμαι άσχετος με το diy? [/justify]
[justify]Πήρα από Atmos Lab δύο βάσεις. Μια balanced (50-50 PG-VG) στα 20Mg νικοτινης και μια Mist Vg 0Mg για να ρίξω το επίπεδο νικοτινης. Και οι δύο βάσεις έτοιμες με απιονισμενο νερό. [/justify]
[justify]Σε 10ml μπουκάλακι έβαλα 6ml balanced, 3ml Mist και 20 σταγόνες άρωμα καραμέλα. [/justify]
[justify]Η πρώτη μου ερώτηση είναι :πόσο νικοτηνη σε mg/ml έχω φτιάξει και σε τι αναλογία PG-VG? [/justify]
[justify]Και το δεύτερο :το  υγρό μου φαίνεται πάρα πολύ νερουλο, σκέτο νερό. Έκανα κάτι λάθος ή κάτι παίζει με τις βάσεις της Atmos?  :hmmm:[/justify]
[justify]Συγγνώμη αν κούρασα και αν οι ερωτήσεις μου είναι αστείες αλλά έχω χάσει λίγο την μπάλα μιας και το κάνω για πρώτη φορά. [/justify]
[justify]Ευχαριστώ [/justify]

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Έχεις 10ml υγρού, με νικοτίνη 12mg/ml.
pg 30%, vg 60%, άρωμα 10% που ανεβάζει την pg στο 40% περίπου.
Όλα τα έκανες σωστά  :yes:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
προσπαθησα να κανω μια παραλλαγη του supreme,εβαλα 3% μπισκοτο,2%βανιλια και 2%καρυδα δεν προσθεσα καθολου tobacco,ολα αρωματα-βασεις απο atmos,μετα απο μια εβδομαδα ωριμανσης,ειπα να κανω μια δοκιμη,δεν πολυθυμιζει supreme,η καρυδα ψιλοεξαφανισμενη και κυριαρχη περισσοτερο το μπισκοτο,μου θυμιζει περισσοτερο υγρα με γευση δημητριακων  :confused1:.
λετε να θελει και αλλο να ωριμαση ή να προσθεσω περισσοτερη καρυδα-βανιλια για να δωσει λιγο παραπανω γλυκητητα?

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά τα diy υγρά αν τα αφήνεις πολύ καιρό για ωρίμανση γίνονται καλύτερα ή εξασθενούν τα αρώματα;;;;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Χμμμ και γιατι να μη το διαιρεσεις δια του δυο σε μπουκαλακια και το στο  ενα το αφηνεις να ωριμανση κιαλο  και στο αλλο να προσθεσεις αρωματα και να δεις τι θα βγει ?

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά τα diy υγρά αν τα αφήνεις πολύ καιρό για ωρίμανση γίνονται καλύτερα ή εξασθενούν τα αρώματα;;;;  :hmmm:

Απ' ότι κατάλαβα με την πρώτη μου δοκιμή χρειάζονται οι μέρες για ωρίμανση.
Έφτιαξα το Relax...  Στην αρχή μου μύριζε μόνο μπισκότο. Πολύ μπισκότο. Όταν λέμε αρχή ως τις 10+ μέρες, Έχει 2-3 μέρες που άρχισε να φαίνεται και η βανίλια. Έντονη μυρωδιά στην αρχή αλλά έχει αρχίσει και υποχωρεί. Σε 3-4 μέρες φτάνει στις 20 όποτε θα δούμε.

Απ' ότι έχω διαβάσει όμως στο φόρουμ... Μερικά αρώματα χρειάζονται οπωσδήποτε ωρίμανση ώστε να δέσουν στην συνταγή.

Αποσυνδεδεμένος goran

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν π.χ. ένα υγρό το αφήσεις 6 μήνες γίνεται καλύτερο ή τα αρώματα χάνουν την έντασή τους.....

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
κατι παρομοιο συμβαινει και σε μενα ,εντονο το μπισκοτο και τα αλλα εξαφανισμενα,για αυτο ρωτησα μηπως καποιος γνωριζει χρονους ωριμανσης για supreme.
το περιεργο ειναι οτι το αρωμα μεσα απο το μπουκαλακι δεν εχει καμια σχεση με το ατμισμα του,στο αρωμα ξεχωριζεις και την καρυδα και την βανιλια,για αυτο λεω μηπως θελει να δεσει ακομη.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
relax, supreme κλπ θέλουν πάνω απο 20 ημέρες για "δέσιμο".


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν π.χ. ένα υγρό το αφήσεις 6 μήνες γίνεται καλύτερο ή τα αρώματα χάνουν την έντασή τους.....

Τα έτοιμα υγρά που αγοράζεις είναι "φρέσκα" ; 

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν π.χ. ένα υγρό το αφήσεις 6 μήνες γίνεται καλύτερο ή τα αρώματα χάνουν την έντασή τους.....

Αναλόγως το υγρό. Κάποια, ιδίως τα πιο σύνθετα, μπορεί με τον καιρό η γεύση που θα βγάζουν να σου αρέσει περισσότερο.
Υπάρχουν υγρά όμως που μετά το μήνα είναι αρκετά χειρότερα απ όταν είναι φρέσκα.

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
relax, supreme κλπ θέλουν πάνω απο 20 ημέρες για "δέσιμο".


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Τα έτοιμα υγρά που αγοράζεις είναι "φρέσκα" ;
Στο εφταημερο δηλαδή πάλι καλά που ξεχώρισα το μπισκότο χαχα

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
@NEMESIS
Είναι σίγουρο αυτό και για τα καλά σφραγισμένα?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34620 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181734 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12