vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 2 χρήστες
Jorge, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σε όλους.
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει......
Μου έδωσαν 3 μπουκαλάκια σκέτα καπνικά:
- pure black tobacco (pharmacig)
- red tobacco (pharmacig)
 - ry2 (american star)
Κάποια πρόταση για ανάμειξη ώστε να φύγει λίγο αυτή η σκέτη τσιγαρίλα....
Ευχαριστώ.....
Και καμια καραμελα κανει δουλεια καλη.

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο θελει δοκιμες και χρονο ξεκινας λοιπον για μενα με 50-50 pg-vg 18αρι φτιαχνοντας μικρη ποσοτητα δοκιμαζεις και αν σου πεφτει δυνατο πεφτεις σε νικοτινη (προσοχη το υγρο σου να ειναι τοσο ωστε  να μπορεις να χαμηλωνεις ή να αυξανεις watt αναλογα την διαθεση σου) πχ το πρωι μπορει να θελεις λιγο χτυπημα και αργοτερα περισσοτερο.
Και κατι αλλο, το υγρο σου να σου δινει χτυπημα σε λιγες τζουρες για να μην εισαι ολη την ωρα πανω στο επιστομιο
Θα δοκιμάσω με 18 τότε και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ πολύ.


Άλλη ερώτηση:
Για παράδειγμα εδώ, το 25/75 μπορούμε να το πάρουμε συνδυάζοντας μια βάση 100% PG + μια 100% VG;

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Τα πάντα με Βάσεις 100% τα κάνουμε ;)
Την συνταγή που κοιτάς όμως είναι λίγο παλιά και με 100αρα Νικοτίνη και με τελικό 20αρα
μήπως να δείς κάποια άλλη ?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Για παράδειγμα εδώ, το 25/75 μπορούμε να το πάρουμε συνδυάζοντας μια βάση 100% PG + μια 100% VG;

Φίλε Foyle.

Η συνταγή που δίνεις γίνεται με μια βάση 100% PG και μια 100% VG αλλά καλό είναι η νικοτινούχα βάση σου να είναι η VG μιας και το υγρό που θες να φτιάξεις περιέχει μόνο 25% PG. Γίνεται και με 100% PG βάση, αλλά θα πρέπει αυτή να είναι 400 mg/ml (ναι, 400!) και δεν θα σου συνιστούσα να μπλεχτείς με τόσο υψηλές περιεκτικότητες νικοτίνης ακόμα κι αν καταφέρεις να τις βρεις!

Δες στην φωτογραφία την συνταγή σου (με νικοτίνη 20 mg/ml όπως ήταν η αρχική που παρέθεσες) και τελικές αναλογίες 25% PG και 75% VG. Χρησιμοποίησα για νικοτινούχα βάση μία 40 mg/ml 100% VG που μπορείς εύκολα να βρεις στο εμπόριο. Και φυσικά μηδενική PG (αλλά και VG).

Ελπίζω να σε βοήθησα. ;)



« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2016, 22:45 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Καλησπέρα σε όλους. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει...... Μου έδωσαν 3 μπουκαλάκια σκέτα καπνικά: - pure black tobacco (pharmacig) - red tobacco (pharmacig) - ry2 (american star) Κάποια πρόταση για ανάμειξη ώστε να φύγει λίγο αυτή η σκέτη τσιγαρίλα.... Ευχαριστώ.....
http://www.cleansmoke.gr/shop/aksesouar_diy/prostheta_diy/vanillin-v-100-100-mgml-10ml/
Δεν το εχω δοκιμασει αλλα ισως να κανει δουλεια

Αποσυνδεδεμένος Foyle

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Τα πάντα με Βάσεις 100% τα κάνουμε ;)
Την συνταγή που κοιτάς όμως είναι λίγο παλιά και με 100αρα Νικοτίνη και με τελικό 20αρα
μήπως να δείς κάποια άλλη ?
Σ' ευχαριστώ, ωραία, αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω γιατί σκόπευα να πάρω μια 50/50 (20mg) και μια 50/50 (μηδενική), αλλά μάλλον ήταν λάθος επιλογή. Δε θα τη χρησιμοποιήσω τη συνταγή, τυχαίο παράδειγμα ήταν για να καταλάβω πως θα υλοποιω γενικά.

Φίλε Foyle.

Η συνταγή που δίνεις γίνεται με μια βάση 100% PG και μια 100% VG αλλά καλό είναι η νικοτινούχα βάση σου να είναι η VG μιας και το υγρό που θες να φτιάξεις περιέχει μόνο 25% PG. Γίνεται και με 100% PG βάση, αλλά θα πρέπει αυτή να είναι 400 mg/ml (ναι, 400!) και δεν θα σου συνιστούσα να μπλεχτείς με τόσο υψηλές περιεκτικότητες νικοτίνης ακόμα κι αν καταφέρεις να τις βρεις!

Δες στην φωτογραφία την συνταγή σου (με νικοτίνη 20 mg/ml όπως ήταν η αρχική που παρέθεσες) και τελικές αναλογίες 25% PG και 75% VG. Χρησιμοποίησα για νικοτινούχα βάση μία 40 mg/ml 100% VG που μπορείς εύκολα να βρεις στο εμπόριο. Και φυσικά μηδενική PG (αλλά και VG).

Ελπίζω να σε βοήθησα. ;)


(
.)

Σε έχασα στη συνταγή σου ;D
Δεν κατάλαβα γιατί χρησιμοποίησες 40άρα VG+PG+VG dilutant. Με 20άρα VG+PG δε θα έπαιρνες πάλι το ιδιο αποτέλεσμα (ή έστω κάτι παραπλήσιο της τάξης του 19,x mg);

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Κοίτα. Στο παράδειγμα που κάναμε (με ζητούμενη νικοτίνη 20mg), αν χρησιμοποιούσαμε 20άρα βάση δεν θα μας έβγαινε ποτέ το αποτέλεσμα γιατί τα αρώματα δεν έχουν νικοτίνη άρα θα έριχναν την περιεκτικότητα της. Θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε την 20άρα μόνο αν στοχεύαμε αρκετά πιο χαμηλά σε τελική νικοτίνη. Γενικά επειδή οι υπολογισμοί (τελικής νικοτίνης, ποσοστών αρωμάτων, αναλογίας PG/VG) είναι αρκετά περίπλοκοι, καλό είναι να έχει κανείς μηδενικές PG και VG, συν την νικοτινούχα βάση που μπορεί να είναι οτιδήποτε. Με τις τρεις αυτές βάσεις μπορούμε να φτιάξουμε ένα τελικό μείγμα που θα έχει ακριβώς την περιεκτικότητα σε νικοτίνη και τις αναλογίες PG/VG που θέλουμε.

Το calculator στο e-liquid-recipes.com είναι εξαιρετικό και μπορείς να εξοικειωθείς με όλη την διαδικασία αλλάζοντας συνεχώς τα νούμερα (δεδομένα και ζητούμενα). Δες το λίγο σαν παιχνίδι στην αρχή. Αυτό που έχω κάνει εγώ για να απλοποιήσω την ζωή μου είναι το εξής: έχω φτιάξει βάση με την αναλογία PG/VG που θέλω και λίγη περισσότερη νικοτίνη (10 mg αντί για 9 που κάνω) και εκεί βάζω τα όποια αρώματα. Αν το τελικό αποτέλεσμα είναι λίγο πάνω ή λίγο κάτω από το επιθυμητό (σε νικοτίνη ή PG ή VG) αποφάσισα να μην με νοιάζει. Οι αποκλίσεις άλλωστε δεν είναι και πολύ μεγάλες αν δεν κάνει κανείς υγρά με τρελά ποσοστά αρωμάτων.

Ελπίζω να βοηθάω με όλα αυτά που λέω. Φοβάμαι μην τα μπερδεύω περισσότερο τα πράγματα... ;D


ΥΓ. Να θυμάσαι πως τα πιο πολλά αρώματα είναι διαλυμένα μέσα σε PG, άρα και αυτά θα σου αλλάζουν τις αναλογίες PG/VG.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2016, 02:42 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Άντρες, γυναίκες, παιδιά!!!!  Ερώτηση!!!!  :sfyrigma:  
Έχω φτιάξει ένα υγράκι που όταν το έκανα δοκιμαστικό σε 20μελο ήθελε 5 μερούλες να βγάλει την τελική του γεύση. 
Προ ημερών το έφτιαξα σε 200μελο μιας και είναι επιτυχία.  8) 
Λόγω εντελώς διαφορετικής ποσότητας του μίγματος θεωρω πως μάλλον χρειάζεται διπλάσιος χρόνος για να δέσουν τα αρώματα με τόσο μεγάλη ποσότητα βάσης...
Εσείς τι λέτε? Θα θέλει πάλι 5 μέρες ή να περιμένω καμιά 10αριά τουλάχιστον? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Θα σου έλεγα ότι θέλει παραπάνω χρόνο και με ενδιάμεσες επαναληπτικες αναδευσεις. 
Δοκίμασε το όμως και στις 5 μέρες να δεις πως σου φαίνεται. Μπορεί να μην δεις διαφορά. 

Γιατί όμως εφτιαξες τόσο μεγάλη ποσότητα; Όταν φτάσεις στα τελευταία ml, μετά από πολλές μέρες δηλαδή, θα συνεχίζει να σου αρέσει η γεύση του, δε θα έχει χαλάσει; 

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Για να είμαι πιο συγκεκριμένος μιλάω για το my dude. Στο συγκεκριμένο υγρό ο δημιουργός αναφέρει 3-5 days steeping. Όλως περιέργως  :confused1: :confused1: :confused1: το υγρό από τις 3 μέρες ως και τις 20-27 που το χω ατμίσει δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά και είναι πολύ καλό αμέσως!
Έφτιαξα τόσο πολύ 1ον γιατί βαριέμαι να φτιάχνω συνέχεια υγρά και να πλύνω όλα τα συμπράγκαλα που χρειάζομαι για την διαδικασία και 2ον γιατί σίγουρα θα ζητάνε και φίλοι και θα καταλήξω με τη μισή ποσότητα μέσα σε πολύ λίγο χρόνο!  :laugh1:

Οι 5 μέρες είναι άυριο!  :bravo_encouragements:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Όντως, απτα συστατικά φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Πότε έρχεσαι ξανά Αθήνα είπαμε; :))

Πάντως σου είπα για τη μεγάλη ποσότητα γιατί οπότε έχω κάνει το λάθος, σε υγρό που στις 4-5 μέρες είναι έτοιμο, να φτιάξω ποσότητα που θα μου κρατήσει πάνω από μήνα, στο τέλος χαλάει αρκετά η γεύση και η "φρεσκάδα", ειδικά σε υγρά με πολύπλοκη συνταγή. Αλλά αφού το έχεις δοκιμάσει, κομπλέ. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Δυστυχώς Αθήνα θα ξανανέβω από Νοέμβρη πάλι...  :bye: 
Αν κατέβεις τίποτε διακοπούλες Κρήτη έλα προς τα Χανιά όμως.  ;) 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Ψηλέα, για να μη ταλαιπωρείσαι, στείλε μου ένα 30μελο και θα σου πω εγώ αν είναι έτοιμο ή όχι. ;D


Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 588
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
Καλησπέρα σε όλους μια ερώτηση ,τώρα που ζεστενει ο καιρός ειναι καλύτερα τα υγρά (άρωματα βάσης κτλ) στο ψυγείο η δεν έχουμε πρόβλημα ? 

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Κανενα προβλημα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 362 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34633 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8859 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538501 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12