vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, infernity, apollwnas21

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Αν πάρεις την νικοτίνη σε vg θα καταλήξεις με 1.85 λίτρα, 2.6mg, 52pg/48vg, στο περίπου και χωρίς να υπολογίσουμε το νερό που θα έχει η νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Εντάξει, κομπλέ θα είμαι! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Πολυ καλησπερα σε ολους
Αποφασισα να αρχισω να φτιαχνω τα δικα μου υγρα ατμισης (σα κοστος το να αγοραζω καθε 3 και λιγο ετοιμα δε με συμφερε,εβγαινε πολυ παραπανω απο τα κανονικα τσιγαρα οποτε....)
και θελω τη πολυτιμη βοηθεια των παλιων ατμιστων εδω μεσα, οπου φτιαχνουν τα υγρα τους μερακλιδικα και με αγαπη.
Εχει να κανει με τη δοσολογια του αρωματος,κατι σας ειπα τωρα γιατι το θεμα ειναι μεγαλο και σηκωνει πολυυυυ κουβεντα και αποψεις αλλα θα προσπαθισω να ειμαι πιο συγκεκριμενος ωστε να μπορεσω να βοηθιθω
Σιγουρα,προς το παρον,θελω να αρχισω να δημιουργω πιο απλα υγρα,πχ καραμελα,βανιλια,σοκολατα δηλαδη μια γευση αντε δυο το πολυ πχ σοκολατα με βανιλια.και οχι κλονους ετοιμων υγρων,αυτο πιο μετα ακομα δε νομιζω οτι θα ειναι καλη ιδεα θα χαθω.
Το θεμα ειναι τη εταιριας αρωμα βαζω κτλ αλλα η ερωτηση μου ειναι η ακολουθη με αρωμα απο την eliquidfrance (βανιλια,καραμελα) και Atmos (Chocolate premium) αυτα πηρα για αρχη ποσο επι της % αρωμα πρεπει να βαζω?Δε λεω για σταγονες καθε μπουκαλι εχει τι δικια του μυτη και θα γινει χαος αμα μιλαμε για σταγονες.
Πχ στα 5ml (δοκιμαστικη ποσοτητα,μη παει χαμενη η βαση κ το υγρο γενικα) να βαλω 10% αρωμα,δηλαδη 0,5ml?
και αντιστοιχα στα 10ml 1ml αρωμα?Ναι μεν ειναι θεμα γουστου και προτιμησης αλλα λογικα οπως το βλεπω υπαρχει ενα μινιμουμ και ενα μαξιμουμ πχ το να βαλω στα 5ml 0,005 ml αρωμα δεν εχει νοημα θα ατμιζω βαση,ουτε και ολο το αρωμα μεσα με 5 ml βασης.
με συριγγα βαζω,εχω τα γαντακια μου και τα γυαλια γιατι ποτε δε ξερεις τι μπορει να πεσει πανω σου.
Aααα!!! Η βαση μου ειναι (40/60 vg/pg) 3mg νικοτινη Eliquid France αμα αυτο βοηθαει
Συγνωμη αμα το ποσταρα σε λαθος θεμα
Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Χαράλαμπε ακόμα δεν κατάλαβα τι θες;

Κάνεις ερώτηση και απαντάς στην ερώτηση σου μόνος σου, οτι λες τα ίδια θα σου πουν όλοι.
Αν θες τις προτεινόμενες δοσολογίες μπες στo site της εταιρίας να δεις τις αναλογίες.
Τώρα αν θες να κάνεις μίξεις να ξέρεις πως τα αρώματα που είναι βαριά σκεπάζουν τα υπόλοιπα.
Οπότε αν πάρουμε σαν παράδειγμα τη σοκολάτα με τη βανίλια και τη καραμέλα αν τα βάλεις όλα μαζί να ξέρεις θα σκεπάζει τα υπόλοιπα αν τα βάλεις ισόποσα, επίσης πρέπει να έχεις και ένα άρωμα που να κυριαρχεί και να παίζουν νότες από τις άλλες γεύσεις, δεν το λέω εγώ... η γκουρμέ κουζίνα το λέει.
Οπότε αν μιλάμε για τα 3 υλικά που αναφέρεις εγώ θα είχα τη σοκολάτα κυρίαρχη 70% τη βανίλια 20% επειδή ταιριάζει φοβερά με τη σοκολάτα και 10% τη καραμέλα επειδή είναι μπουχτηστική και θα σε αηδιάσει μετά απο λίγο.


Ψάξε και λίγο τις συνταγές που προτείνουν οι φίλοι εδώ, θα βρεις πολλά ενδιαφέρον πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Γεια χαρα Alxhmisth
Το οτι απανταω μονος σε αυτα που ρωταω μονο καλο ειναι αρχισω να καταλαβαινω τη φαση,ειδα συνταγουλες και με τα 3 αρωματα που εχω για αρχη εκανα το πρωι αυτο με τη σοκολατα παρα πολυ κοντα στις αναλογιες που μου προτεινες και εσυ αλλα και ειδα στο φορουμ και ιντερνετ
Οντως η καραμελα ειναι καπως,δοκιμασα μονη της σε 10% και δε μαρεσε,ενω σε ενα αλλο δειγμα που εφτιαξα κοντα στο 6,5% ηταν μακραν καλυτερο, αν δε παθεις δε θα μαθεις....Ποσο μαλλον για τη πρωτη σοδια μου στα DIY υγρα.
Γενικα ειχα στο μυαλο μου κατι σα τις καραμελες balloo αλλα λαθος καραμελα πηρα,ειναι μαλλον για να τη συνδιαζεις με αλλα αρωματα για να βγει ωραιο υγρο....
Τεσπα θελω μαλλον να παρω κανα δυο αρωματακια ακομα (καφε,μπισκοτο) για να κανω κατιτις σοβαρο...Πχ το relax της Eliquidfrance το οποιο μαρεσει κιολας,αλλα οχι σε καπνικο δηλαδη αντι να βαλω RY4 να βαλω σκετη καραμελα...
Ευχαριστω και καλα ατμισματα 

Λοιπον, αρχισα κ εγω τα πρωτα πειραματα diy. Προσπαθω να βγαλω κατι τυπου milk and honey, βρηκα συνταγη αλλα δεν βρηκα τα υλικα ολα κ αυτοσχεδιαζω κ λιγο.. Μυριζω το υγρο στις 2 μερες ωριμανης κ μου φαινεται πως πρεπει να προσθεσω λιγες σταγονες ακομα κρεμας- χτυπαει το peanut butter αν κ εβαλα πολυ λιγο.. Να το κανω ή να περιμενω να ωριμασει καλα κ να δω μετα; Επισης θα ηθελα να μου πει καποιος αν εχει δοκιμασει κλωνο του συγκεκριμενου υγρου κ αν εχει να μου προτεινει καποια παρομοια συνταγη.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Να προτείνω συνταγή για το συγκεκριμένο υγρό, δεν έχω, αλλά για την αναμονή που ρωτάς, θα σου πω να περιμένεις τουλάχιστον μια 10αρια μέρες πριν συμπληρωσεις άρωμα κρέμας, μιας και τα αρώματα τύπου κρέμα αργούν να αναδειχτουν στο υγρο μας συγκριτικά με άλλα, όπως το φυστικοβουτυρο. 

Τελικα, στα diy η υπομονη ειναι το πιο δυσκολο κομματι!! Ευχαριστω για τη διευκρινιση, γιατι υπεθεσα πως τα αρωματα στην αρχη της ωριμασης ειναι πιο δυνατα κ με τον καιρο πεφτει η ενταση τους γι αυτο κ ελεγα να προσθεσω... Οσο για τη συνταγη, δεν εννοω το ιδιο, αλλα αν υπαρχει κατι παρομοιο ειτε σε diy ειτε σε ετοιμο, γιατι μου αρεσει πολυ κ δεν μου μοιαζει με καποιο απο οσα εχω δοκιμασει.
Ακομα μια ερωτηση... Ειδα μια συνταγη με δυο αρωματα. Εχει 42 σταγονες απο το ενα κ 28 απο το αλλο. Δεν ειναι υπερβολικη ποσοτητα 70 σταγονες αρωματα για 10ml υγρο;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 30, 2016, 19:15 από joy.tech »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Αναλόγως το σταγονομετρο. Υπάρχουν σταγονομετρα μπουκαλιών αρωμάτων που οι 40 σταγόνες αντιστοιχούν σε 1ml, άρα με τις 70 σταγόνες είμαστε κάτω απτό 20% αρώματος, νούμερο φυσιολογικό για τους Αμερικανούς που αρέσκονται σε ποσοστά αρώματος 15-25% στα υγρα τους.

Ο καλύτερος τρόπος όμως για να υπολογίζεις ποσότητα αρώματος είναι η μέτρησή της σε ml κι όχι σε σταγόνες. 

Επιπλέον, αν το ποσοστό αρώματος που βλέπεις σε κάποιες συνταγές σου φαίνεται υπερβολικό, μπορείς να κρατάς σταθερές τις αναλογίες μεταξύ των αρωμάτων και να μειώνεις το συνολικό ποσοστό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Παιδιά, όποιος ασχολείται με diy και θέλει να έχει καλό αποτέλεσμα πρέπει να έχει αρκετή υπομονή.
Θέλει και δοκιμές για να βρεις τι αρωμα σου αρέσει, σε τι αναλογίες θα το βάλεις είτε μόνο του είτε σε συνδυασμό με άλλα, καλή ανάδευση και μετά υπομονή για την ωρίμανση.
Δεν υπάρχει μαγικός τρόπος να βγάλεις καλό υγρό, ενημέρωση και προσπάθεια θέλει.

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Καλησπερα 
Αναμενω να τελειωσει το σταδιο της ωριμανσης της 1ης μου DIY σοδειας και καθε φορα που παω να τα ανδευσω βλεπω ενα ''δαχτυλιδι''στη σταθμη του υγρου?Ειναι κατι το φυσιολογικο η οχι?Η συνταγη εκτελεστηκε με απολυτη εφαρμογη των συμβουλων,οδηγιων και ποσοτητων στα υγρα/αρωματα
Η βαση ειναι στα 40/60 PG/VG της ELiquidfrance,οποτε ειναι λιγο παχυρευστη 
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
πώς το ανάδευσες?

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό το δαχτυλίδι που βλέπεις είναι ο αφρός που έχεις δημιουργήσει επειδή το χτύπησες σαν nescafe φραπέ ατέλειωτη ευχαρίστηση..
Τα υγρά τα αναδευουμε (κυκλικά ) δεν τα χτυπάμε, γιατί οξειδώνονται .
Παντως μην σε ανησυχεί , θα φύγουν μόλις αφήσεις το υγρό να ηρεμήσει και να κάτσει..

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Τα εκανα πανω-κατω σα φραπεδακι αλλα οπως πολυ καλα καταλαβε ο Psit αλλα και κυκλικα και δεξια,αριστερα.
Τωρα τα εκανα ενα κυκλικο ανακατεμα απαλο να φυγει το δακτυλιδι και μετα που θα τσεκαρω πιστευω να εχει εξαφανιστει,σα αρωμα μια χαρα παμε...
Psit ευχαριστω για αλλη μια φορα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix