vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

377 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, TasMan, camber, panoskapa, zamploutos, ertyanna

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Δεν το είχα σκεφτεί έτσι :tongue_smilie:
Πιστεύω ότι από τη στιγμή που σου πουλάει απλά μια μίξη αρωμάτων είναι κομπλέ, αλλά ίσως όντως να έχει θέμα νομικά.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ναι θα είχαμε vape bars...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Αν γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, δεν θα ήθελα να συμμετάσχω στις συζητήσεις για το τι θεωρεί ο καθένας "μικρή επιβάρυνση". Κουράστηκα μόνο που φαντάστηκα ένα τέτοιο νήμα  :shock_sick_01:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αυτό το θέμα είναι ακόμα πιο υποκειμενικό από το αν ένα υγρό είναι εύγεστο :)

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Νομικα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να σου φτιαξει κατι σαν s&v χωρις νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Στην Ελλάδα είμαστε, κανείς δεν είναι 100% σίγουρος τι απαγορεύεται και τι επιτρέπεται.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
για αυτο δεν εγραψα οτι ειμαι σιγουρος
με βαση τον νομο σε μια αλλη χωρα θα ελεγα οτι ειναι απολυτως νομιμο
στην Ελλαδα δινω ενα 80% να ειναι νομιμο αν δεν εχει νικοτινη

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Ούτε SnV δεν επιτρέπεται να σου φτιάξουν. Πόσω μάλλον ολοκληρωμένο υγρό. Αν δεν υπήρχε το νομικό κώλυμα, όντως θα είχε ενδιαφέρον, αλλά αμφίβολο μέλλον.
Υπάρχει κατάστημα το οποίο έχει ξεχωριστό εντελώς μαγαζί στο οποίο δεν υπάρχει τίποτα απολύτως έτοιμο. Εκεί έχει μόνο αρώματα, βάσεις, μπουστεράκια, SnV και μπουκαλάκια. Μπορείς να πας και να ζητήσεις να σου φτιάξουν σε υγρό όποιο άρωμα ή SnV έχουν. Και επειδή πρόκειται για σοβαρή επιχείρηση, θεωρώ ότι το έχουν ψάξει το θέμα από νομικής πλευράς. Μέχρι όμως να το διαπιστώσω αυτό, δεν θα αναφέρω το όνομα.
Προσοχή: δεν εννοώ να σου φτιάξουν μια συνταγή (πχ 5% Χ, 3% Ψ, 1% Ζ), αλλά να πας να πεις ότι θες πχ ένα Smoke 6ρι και να ανακατέψουν ένα μπουκαλάκι άρωμα με την ανάλογη μηδενική και νικοτινούχα βάση.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Τρύφωνα για συνταγές μιλάω εγώ και όχι για απλά s&v

AFK


Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Οι πιθανοτητες ειναι, σε τετοια περιπτωση, να βγεις απο το μαγαζι με ενα μη συμμορφουμενο με την TPD και τον εδω νομο προιον, δηλαδη ενα νικοτινουχο υγρο (εστω μικρης περιεκτικοτητας) σε δοχειο με περιεχομενο 30 η 50 μλ η και παραπανω.
Γιαυτο και λογικα ουτε SnV μπορουν να σου αναμιξουν.
Μη νικοτινουχα ισως, αλλα σε περιπτωση καρφωτης και ελεγχου, αναστατωση στο μαγαζι, αποστολη δειγματων στο χημειο για να αποδειχτει τι ειναι, ταλαιπωρια κλπ. κλπ.
Τωρα θα μου πεις " πιασε αυγο και κουρευτο", αλλα στην εποχη που ζουμε και με τους μπολικους λαλακους  και ρουφους που εχει γεμισει αυτος ο τοπος, καλο ειναι να μην αναφερουμε ονομαστικα μαγαζια που κανουν τετοιου ειδους εξυπηρετηση στους πελατες τους.

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Ναι. Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.
Μιλάω για υγρό χωρίς νικοτίνη.
Όπως το φτιάχνω εγώ για παράδειγμα.
Αρώματα και pg. Μετα βάζεις μόνος σου την νικοτίνη σου και την vg.
Αντί να πάω να πάρω το τάδε s&v να μου φτιάξει το κατάστημα ένα δικό μου


AFK


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Θυμάμαι 2 πράγματα.
1) Συζήτηση σε φεησμπουκική ομάδα παρασκευαστών, όπου επαγγελματίες ανέφεραν ότι απαγορεύεται η οποιαδήποτε μίξη ΜΕΣΑ στο κατάστημα, ακόμα κι αν ο πελάτης ζητήσει από το κατάστημα να του αναμίξουν το υγρό επειδή αυτός δεν γνωρίζει.
2) Σχετικό πρόσφατα "τρολάρισμα" στο νήμα για τον αντικαπνιστικό νόμο για τις παράλογες αντιθέσεις που προβλέπει. Ισως τώρα να καταλαβαίνω το γιατί επιτρέπεται η κυκλοφορία του ΗΤ αλλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η ΑΤΜΙΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗ
http://www.moh.gov.gr/articles/health/domes-kai-draseis-gia-thn-ygeia/antimetwpish-eksarthsewn/loipes-eksarthseis/antikapnistikh-politikh/5456-proionta-kapnoy-kai-synafh-proionta
Αν είχαν προνοήσει αυτήν την ιδέα που συζητάμε τώρα, μένω έκπληκτος. Δεν τους είχα για τόσο προνοητικούς. Να ναι αντιγραφή από άλλες χώρες; Να ναι το πόσο οργανωτικοί μπορούν να γίνουν όταν πρόκειται για εισπράξεις, χαράτσια, κλπ;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Όταν επιβληθεί φόρος σε αρώματα αλλά και σε υγρά που δεν υπόκεινται σε ΕΦΚ δεν θα υπάρχει θέμα απαγόρευσης.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Δεν ήθελα να το πω φωναχτά εγώ, Θέμη. :lipssealed:

καλησπερα.ψαχνω να βρω καποιο νημα για αρωματα after8 αλλα δεν το βρισκω πουθενα.υπαρχει καποιο νημα για αυτα?ευχαριστω

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63011 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3694 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 981 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 452 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem