vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #690 στις: Μαρτίου 07, 2017, 15:30 »
ψάνω για κάποιο άρωμα που να δίνει γλύκα για υγρό που μου βγήκε κάπως άνοστο κ να χρησιμοποιείται και σε άλλες συνταγες. Σε μαγαζί που πήγα μου πρότειναν το caramel tpa - γιατί από κρέμες έχω αρκετά. Μετά παρατήρησα οτι μου έδωσαν το caramel candy. Θα μου χρησιμεύσει; Μήπως να πάω να πάρω κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #691 στις: Μαρτίου 07, 2017, 16:56 »
Ποιο είναι το άνοστο υγρό ή αν είναι δικής σου έμπνευσης, γράψε τουλάχιστο τι περιέχει.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #692 στις: Μαρτίου 09, 2017, 02:35 »
είναι δικής μου έμπνευσης το υγρό. Δε θυμάμαι ακριβώς τη συνταγή, πάντως είχε κάτι σε κρέμα, μέλι κ φιστίκι. είχε γίνει πολύ βαρύ απ το μέλι, φουλ μέλι δλδ κ  το αραίωσα. Αλλά το παράκανα τελικά με την αραίωση  κ έγινε άνοστο- άγλυκο. Ψάχνω τώρα τι μπορώ να προσθέσω να το διορθώσω.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #693 στις: Μαρτίου 09, 2017, 09:19 »
Στις συνταγές δικής σου εμπνεύσεως να σημειώνεις ακριβώς αρώματα και αναλογίες γιατί αν μετά από ένα μήνα ωρίμανσης βγει κάτι το φανταστικό, δεν θα μπορείς να το αναπαράγεις.
Γιατί δε δοκιμάζεις να προσθέσεις κρέμα και φυστίκι να δεις αν σου αρέσει με τις νέες αναλογίες?
Αν θες γενικά να δώσεις γλύκα σε υγρό, μπορείς να προσθέσεις μαλτόλη ή σουκραλόζη ή marshmallow. Σε όξινα φρούτα (φράουλα, berries κλπ) βάλε σουκραλόζη. Η μαλτόλη τα πνίγει με την ωρίμανση...

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #694 στις: Μαρτίου 09, 2017, 09:35 »
ναι, έκανα το τραγικό λάθος να μη σημειώσω τπτ και τώρα πρέπει να δοκιμάσω κάμποσα μπουκαλάκια ένα ένα :wall:
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου, είσαι κατατοπιστικότατος!! Επίσης, γι αυτό που λες για τη μαλτόλη, θα έχω πρόβλημα με πιο φρουτένια υγρά με τη red βάση από pink mule που έχει κ 1% ethyl maltol; σε ρωτάω γιατί ήδη έκανα μερικά φραουλένια, ένα με λάιμ και ενα τύπου λέμονάτο μπισκότο με μαρέγκα μ αυτή τη βάση κ δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να δω αποτέλεσμα. Αν προσθέσω λίγο φρούτο παίζει να στρώσουν;

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #695 στις: Μαρτίου 09, 2017, 12:46 »
Ανάλογα τα ποσοστά φρούτου που χρησιμοποίησες. Καλό θα ήταν να περιμένεις να ωριμάσουν και αν νιώσεις τη γεύση του φρούτου άτονη ή πνιγμένη, συμπληρώνεις.
Έχε υπόψιν πως κάποια φρούτα είναι γλυκά και γλυκαίνουν περισσότερο με την ωρίμανση. Έφτιαξα έναν κλώνο nana's cream με dragon fruit, banana cream & φράουλα και μετά από 1,5 μήνα το υγρό είναι πετιμέζι. Τι lemon sicily έριξα, τι σταγόνες κανονικού λεμονιού, τίποτε.
Γι αυτό το λόγο καλό θα είναι να μη χρησιμοποιείς τη red για dessert συνταγές. Να το γλυκάνεις μπορείς εκ των υστέρων, να αφαιρέσεις γλύκα δύσκολα...

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #696 στις: Μαρτίου 09, 2017, 13:13 »
τώρα που το σκέφτομαι, στην περίπτωση που θες να "αφαιρέσεις" γλύκα δε βοηθάει λίγη αραίωση με βάση; βέβαια θα μου πεις αυτή τη δουλειά θα κάνουμε; αραίωση/ προσθήκη κάθε τόσο; Τελικά το πιο ασφαλές για τα φρουτένια καταλήγω πως είναι να κάνουμε μικρές ποσότητες για να καταναλωθούν πριν παραγλυκάνουν   ::)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #697 στις: Μαρτίου 09, 2017, 13:46 »
Υπάρχουν κάποια αρώματα (πρόχειρα πρόχειρα, μου έρχονται τα DK Tobacco Base & M type της TPA, ΦΩΤΙΑ της atmosLAB) τα οποία εύκολα θα έκαναν κάτι τέτοιο, φυσικά με την ανάλογη χρήση βάσης. 
Επίσης και κάποιο πρόσθετο νομίζω κάνει κάτι τέτοιο (Bitter??), αλλά η ενασχόλησή μου με αυτά είναι μηδενική και δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #698 στις: Μαρτίου 09, 2017, 14:19 »
Bitter wizard της FA. Είναι ακριβώς γι αυτή τη δουλειά! ;)

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #699 στις: Μαρτίου 13, 2017, 23:48 »
θελω να κανω αυτη τη συνταγη,αλλα χρειαζεται Lorann's (LA)κρεμα μπανανα

Υπαρχει καποιο μαγαζι με αυτα τα αρωματα?

αν βαλω της Τpa η kαποιας αλλης εταιριας,θα επηρεασει πολυ λετε?

http://e-liquid-recipes.com/recipe/49573/Bombies+%2527nana+cream

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #700 στις: Μαρτίου 14, 2017, 00:11 »
δύσκολα θα βρεις Ευρώπη LA οπότε βουρ για ΤPA, capella, FA
και ναι θα είναι διαφορετική αλλά ούτως ή άλλος δεν θα ξέρεις την orginal οπότε δεν θα σε νοιάζει!

Αποσυνδεδεμένος slayer

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #701 στις: Μαρτίου 14, 2017, 01:03 »
ισως το καλυτερο υγρο που εχω δοκιμασει,ειναι το yaya dream
απο λ,απο οσο γνωριζω ειναι κλωνος του nana s cream..

αυτο θελω να πλησιαζει..

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #702 στις: Μαρτίου 21, 2017, 16:20 »
καλησπέρα σας,

θέλω να ρωτήσω το εξής:

πιο το ποσοστό pyrazine που χρησιμοποιούμε στις συνταγές μας 
κ επίσης πόσες σταγόνες ανά ml?? διότι σε μικρό παρασκεύασμα, είναι δύσκολη η μέτρηση απόσο γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #703 στις: Μαρτίου 21, 2017, 18:48 »
Ανάλογα με τις προτιμίσεις. Αλλά έπειδή έιναι δυνατό σαν άρωμα, θα σου πρότεινα 0.5 έως 1% να ξεκινήσεις. Σε σταγόνες, εγώ στο 10μελο 2-4 σταγόνες αναλογα τι φτιάχνω

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #704 στις: Μαρτίου 21, 2017, 20:44 »
θελω να κανω αυτη τη συνταγη,αλλα χρειαζεται Lorann's (LA)κρεμα μπανανα

Υπαρχει καποιο μαγαζι με αυτα τα αρωματα?

αν βαλω της Τpa η kαποιας αλλης εταιριας,θα επηρεασει πολυ λετε?

http://e-liquid-recipes.com/recipe/49573/Bombies+%2527nana+cream
Λιγο καθυστεριμενα αλλα καλιο αργα παρα ποτε.. LA, TPA κλπ εχει το chefsflavours.co.uk, απο κει αγοραζω. Εχω 20-30 αρωματα, απο κει ολα. Η banana cream της LA δεν ηταν του γουστου μου και εβαλα της TPA σε αυτην την συνταγη, οπως και σε αλλες. Αν τελειωσει η TPA θα παω σε LA απλα δεν την προτιμω. Σε πολλους αρεσει παραπανω η LA. Επισης ενω ειναι ξακουστη η ripe strawberry της TPA εμενα μου ανακατεβει το στομαχι κ βαζω κανονικη. Οτι αρεσει στον καθενα, δεν αλλαζει τοσο η συνταγη με ενα μονο παρομοιο αρωμα, στα πολλα ισως υπαρξει θεμα.
Τα ποσοστα ειναι πιο σημαντικα για μενα αλλα κι εκει το φτιαχνεις αν δεν σ'αρεσει κατι. Π.χ. pyrazine και ειδικα graham crust που ειναι κυριαρχα και εντονα αρωματα, με ενοχλουν επισης αρκετα. Αρα βαζω το μισο ή λιγοτερο στις συνταγες που τα εχουν για να μπορω να τα ατμισω.

@fasolia Συμφωνω με τον nekos στα ποσοστα, ειναι πολυ δυνατο και αν βαλεις πολυ παιζει να σου χαλασει ολο το υγρο. Με 2% που εφτιαξα καποιες συνταγες πηγαν κατευθιαν νεροχυτη. Ειμαι σιγουρος πως η μυρωδια του σκοτωσε μεχρι και το τελευταιο μικροβιο εκει μεσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2017, 20:51 από Tortugas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 943 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 2 3639 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:08
από Dorian
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem