vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

360 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, zamploutos, camber, dkostas, Ελένη Π, TasMan

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #585 στις: Νοεμβρίου 15, 2016, 00:27 »
Στην αρχη, μαζι με τα αλλα. Το koolada εχει αμεσο αποτελεσμα, vanillin δεν εχω δοκιμασει.

Αποσυνδεδεμένος kakalos2

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
  • Άγγελος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #586 στις: Νοεμβρίου 15, 2016, 00:31 »
η ξεkoolada δρα άμεσα.
η vanilin συνήθως μπαίνει για να ενισχύσει αλλά αρώματα που έχουν βανίλια μέσα (french vanilla, vanilla custard κτλ) και με καθε επιφύλαξη πιστεύω ότι θέλει τον χρόνο της.
γενικά τα μόνα αρώματα που δεν θέλουν Steeping είναι τα φρουτενια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #587 στις: Νοεμβρίου 15, 2016, 20:28 »
Μπορούμε μίξη αρωμάτων εκτός βάσης για να δούμε μυρωδικό αποτέλεσμα και μετά να τα ρίξουμε στην βάση ??
 ΥΓ. Γελάστε άφοβα φυσικά απλά δώστε και μια αιτιολογημένη απάντηση
Μετά το πρώτο εξάμηνο στα DIY, που κυκλοφορούσα στο σπίτι σαν τον τρελό επιστήμονα περιμένοντας να αναφωνήσω "εύρηκα", αυτή η μίξη και το μυρωδικό αποτέλεσμα (και γ@μώ τις ατάκες) ήταν η μεθοδολογία που ακολούθησα.
Εξαιρετικά τα αποτελέσματα, αλλά τότε δεν κάναμε ένα κάρο μανέστρες στα μαγειρέματά μας. Άρωμα, βάση, ανάδευση, υπομονή, άτμισμα.

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #588 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 00:14 »
Παιδια πηρα αρωμα Primo Verde της T-Juice (πολυ σκουρο το αρωμα στο μπουκαλακι) και εκανα για αρχη ενα 30μελο με ποσοστο 14% και 9αρι σε νικοτινη (ασχετο). Το θεμα ειναι οτι το υγρο μου βγηκε αρκετα θολο. Σε μικρη ποσοτητα πχ στο σταγονομετρο δεν φαινεται αλλα σε μεγαλη ποσοτητα δηλ στο μπουκαλι ειναι εμφανεστατη η θολουρα. Ειναι νορμαλ αυτο για το συγκεκριμενο αρωμα ή θα παει νεροχυτη;;;; Ευχαριστω.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #589 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 00:24 »
καλησπέρα, διαβάζω σε διάφορα άρθρα οτι τα γλυκαντικά (sweetener, sucralose, EM) παίζει να είναι επιβλαβή για ατμισμα... ισχύει κατι τέτοιο? και αν ισχύει αυτο, υπάρχει αλλος τρόπος (γευσεις) για να δώσουμε μια γλυκάδα στα υγρά μας??

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #590 στις: Νοεμβρίου 18, 2016, 09:50 »
Απ' όσο γνωρίζω, δεν έχει αναφερθεί κάτι για βλάβη στην υγεία από γλυκαντικό... Ούτε κάποια έρευνα έχει γίνει... Το μόνο γλυκαντικό που έχω δει να συνοδεύεται από ανάλυση εργαστηρίου είναι της Atmoslab. Οπότε νομίζω οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις γλυκαντικό, αλλά...με μέτρο ;) Μη βάλεις δλδ μισό μπουκαλάκι γλυκαντικό και δυο σταγόνες άρωμα... :))



Από την άλλη, ένα υγρό μπορείς να το γλυκάνεις προσθέτοντας κάποιο άλλο γλυκό άρωμα πχ καραμέλα, βανίλια, σοκολάτα κλπ


ΥΓ   :hmmm: Προσωπικά, θα διάλεγα το sweetener TPA ή sweety Atmoslab αν ήθελα να γλυκάνω με γλυκαντικό, αλλά μέχρι στιγμής προτιμώ την καραμέλα ή την βανίλια για να γλυκάνω κάποιο άλλο άρωμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2016, 10:06 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος variax

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #591 στις: Νοεμβρίου 20, 2016, 03:57 »
παιδια,κανεναν καλο καφε εκτος απο eliquid france να φτιαξω με μπισκοτο F.A..?

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #592 στις: Νοεμβρίου 20, 2016, 08:34 »
Coffee espresso της FlavorArt! Πάρα πολύ καλό άρωμα, σκέτου εσπρέσο. Αν σου αρέσουν οι μέτριες ως προς τη γλύκα γεύση σκέτος με το μπισκότο της FA είναι πολύ καλός, αν το θες λίγο πιο γλυκό πρέπει να βάλεις και κάτι άλλο μέσα. Σκέψου ότι βγαίνει λιγότερο γλυκό από σκέτο μπισκότo FA. Για πιο γλυκιά γεύση είναι ωραίο και το up της FA

Αποσυνδεδεμένος spastos

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #593 στις: Νοεμβρίου 20, 2016, 09:28 »
Παιδια πηρα αρωμα Primo Verde της T-Juice (πολυ σκουρο το αρωμα στο μπουκαλακι) και εκανα για αρχη ενα 30μελο με ποσοστο 14% και 9αρι σε νικοτινη (ασχετο). Το θεμα ειναι οτι το υγρο μου βγηκε αρκετα θολο. Σε μικρη ποσοτητα πχ στο σταγονομετρο δεν φαινεται αλλα σε μεγαλη ποσοτητα δηλ στο μπουκαλι ειναι εμφανεστατη η θολουρα. Ειναι νορμαλ αυτο για το συγκεκριμενο αρωμα ή θα παει νεροχυτη;;;; Ευχαριστω.
Καλημερα 
Καλυτερα να αρχιζεις απο χαμηλα το αρωμα και μετα να ανεβαινεις.
Αλλα ειναι τοσο ευπλαστα τα υγρα που διορθωνεται αμα βαλεις παραπανω βαση.
Η εταιρεια T-Juice λεει απο 10 έως 15% άρωμα.
Σιγουρα θελει κανα μηνα ωριμανση.
Τελος ειναι καπνικο καπνικο τασακιλα που λεμε.(αμα σου αρεσουν τα τοσο καπνικα θα σου κανει σιγουρα)
Δωστου χρονο και αναδευση οποτε μπορεις καθε μερα της πρωτες μερες τουλαχιστον.
Εχω δοκιμαση σε ετοιμο υγρο και ηταν όντως αρκετα σκουρο. :)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #594 στις: Νοεμβρίου 20, 2016, 09:36 »
Σε πτι μπερ τύπου υπάρχει μπισκότο ?

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #595 στις: Νοεμβρίου 20, 2016, 22:16 »
Καλημερα
Καλυτερα να αρχιζεις απο χαμηλα το αρωμα και μετα να ανεβαινεις.
Αλλα ειναι τοσο ευπλαστα τα υγρα που διορθωνεται αμα βαλεις παραπανω βαση.
Η εταιρεια T-Juice λεει απο 10 έως 15% άρωμα.
Σιγουρα θελει κανα μηνα ωριμανση.
Τελος ειναι καπνικο καπνικο τασακιλα που λεμε.(αμα σου αρεσουν τα τοσο καπνικα θα σου κανει σιγουρα)
Δωστου χρονο και αναδευση οποτε μπορεις καθε μερα της πρωτες μερες τουλαχιστον.
Εχω δοκιμαση σε ετοιμο υγρο και ηταν όντως αρκετα σκουρο. :)



Έχει ωριμασει πανω απο μηνα φιλε μου. Το υγρο ειναι σκουρο αλλα δεν με προβληματιζει αυτο. Με προβληματιζει οτι ειναι θολό. Ξερει κανεις τιποτα γι αυτο;; Το ατμιζω ή το πεταω;; Help

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 20, 2016, 23:05 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #596 στις: Νοεμβρίου 21, 2016, 00:52 »
Σε πτι μπερ τύπου υπάρχει μπισκότο ?
Μου έχουν πει για το biscotto της Atmos Lab αλλά ελλείψει προσωπικής εμπειρίας, μη σε πάρω στο λαιμό μου...

Αποσυνδεδεμένος larsus

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #597 στις: Νοεμβρίου 22, 2016, 13:26 »
Καλησπερα φιλοι του φορουμ . Ψαχνω απεγνωσμενα για βοηθεια και οταν βρηκα το φορουμ ειδα στη μεση του ωκεανου μια σανιδα σωτηριας . Πηρα 3 αρωματα(10 ml ekasto) RY4 Asian (καπνικο) , Hazelnut Praline και Double chocolate (δε θυμαμαι κατασκευαστη)  και 280ml βαση 50/50 . Ενω ο φιλος στο καταστημα οπως και ο αδερφος μου , μου υπεδειξαν να κανω μικρες μιξεις για να βρω τι θα μου αρεσει , εγω πηρα και τα εριξα ολα μαζι (σαν ηλιθιος οπως καποιοι σωστα θα παρατηρησετε) . Μετα απο 3 μερες , ετσι για τη δοκιμη , πηρα 2ml να τα δοκιμασω . Το αποτελεσμα πολυ καπνικο κατι που με αηδιασε . Πηρα αλλο ενα μπουκαλακι πραλινας και το εριξα μεσα . Μετα απο 3 μερες παλι πηρα μια μικρη ποσοτητα να δοκιμασω και παλι το καπνικο ηταν πολυ μπροστα . Στελνω νεροχυτη 'η υπαρχει καποιος τροπος να το σωσω ? Ειναι 310 ml και το λυπαμαι να το πεταξω

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #598 στις: Νοεμβρίου 22, 2016, 13:38 »
Πριν το πετάξεις, η γνώμη μου είναι να πάρεις μια μικρή ποσότητα, 10-20ml και να προσθέσεις  άλλη τόση σκέτη βάση. Θα δεις έτσι αν φταίει ο συνδυασμός των αρωμάτων που δεν σου αρέσει, ή αν έπεσε πολύ άρωμα. Τώρα το r4 Asian, το βρίσκω πολύ βαρύ και ίσως αυτό να φταίει για την γεύση την πολύ καπνική που αναφέρεις. Καλή τύχη και να ξεκινάς καλύτερα με μικρές ποσότητες γιατί πολλές φορές το αποτέλεσμα δεν αντέχεται.... :)

Αποσυνδεδεμένος larsus

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #599 στις: Νοεμβρίου 22, 2016, 13:51 »
Ξεχασα να παραθεσω πως αλλη μια δοκιμη που εκανα ηταν να βαλω 4 σταγονες απο το υγρο που εφτιαξα μεσα στον 2ml ατμοποιητη μου μαζι με το Greedy Scrach που ατμιζω . Παλι το καπνικο ξεχωριζε !!! Αρα μαλλον ηταν πολυ το αρωμα του καπνικου στη μιξη πιστευω . Να φτιαξω 200ml χωρις καπνικο μονο με πραλινα και σοκολατα να τα ριξω στο υπολοιπο μπας και σβησω το πολυ καπνικο ? Λιγες νοτες ηθελα μονο καπνικο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 62964 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3683 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 974 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14116 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 451 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem