vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, kon95, gfilip, ahill2, Lazy Dog, lidbab

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
cruiser το αντίθετο έχεις δοκιμάσει να το κανεις? δηλαδή να βάλεις αρώματα που προορίζονται για ζαχαροπλαστεία σε υγρό? είναι εφικτό κάτι τέτοιο?

Το αντίθετο κάνουμε όλοι. Τα αρώματα για τρόφιμα προορίζονταν αρχικά. Μετά με το η.τ. έβγαλαν καπνικά απλά.
Όμως υπάρχουν και (λίγα) αρώματα για τρόφιμα που είναι διαλυμένα σε έλαια και δεν μπορείς να τα ατμίσεις.

Οι γνωστές εταιρίες αρωμάτων (pa, FA κλιπ) αναφέρουν ποια είναι. Έχω δει αρώματα όμως σε supermarket που δεν ανέφεραν τον διαλύτη, οπότε δεν ασχολήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Ναι, και δεν είναι η φάση: α, είναι έλαιο όχι υδατοδιαλυτό άρα θα μαυρίζει το κοιλ ή οτιδήποτε. Είναι φάση: α, πήγα νοσοκομείο με λιπώδη πνευμονία...

Οπότε μόνο αρώματα που είμαστε σίγουροι 1000% ότι είναι υδατοδιαλυτά. Stick to those we know για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν είναι όλα τα αρώματα άτμισης κατάλληλα για βρώση.
Αν ξέρεις την καταλληλότητα του αρώματος από τον κατασκευαστή μπορεί να γίνουν πολύ νόστιμο υλικό.
Αλλά όχι στα τυφλά.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Έχεις περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό? Όσο έχω ψάξει μόνο το ανάποδο έχω διαβάσει.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι όλα τα αρώματα άτμισης κατάλληλα για βρώση.
Αν ξέρεις την καταλληλότητα του αρώματος από τον κατασκευαστή μπορεί να γίνουν πολύ νόστιμο υλικό.
Αλλά όχι στα τυφλά.

Νομίζω ότι αν είναι κατάλληλο για το αναπνευστικό είναι και για το γαστρεντερικό. Σίγουρα μπορεί να μην μας αρέσει η γεύση μερικών αν τα φάμε αλλά δεν έχω υπόψιν μου κάποιον κίνδυνο για την υγεία. Γνωρίζεις κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
cruiser
το αντίθετο έχεις δοκιμάσει να το κανεις?
δηλαδή να βάλεις αρώματα που προορίζονται για ζαχαροπλαστεία σε υγρό?
είναι εφικτό κάτι τέτοιο?

Όχι. Δεν το έχω κάνει και αυτό γιατί δεν γνωρίζω το διαλύτη.

Το αντίθετο κάνουμε όλοι. Τα αρώματα για τρόφιμα προορίζονταν αρχικά. Μετά με το η.τ. έβγαλαν καπνικά απλά.
Όμως υπάρχουν και (λίγα) αρώματα για τρόφιμα που είναι διαλυμένα σε έλαια και δεν μπορείς να τα ατμίσεις.

Οι γνωστές εταιρίες αρωμάτων (pa, FA κλιπ) αναφέρουν ποια είναι. Έχω δει αρώματα όμως σε supermarket που δεν ανέφεραν τον διαλύτη, οπότε δεν ασχολήθηκα.

Συμφωνώ εν μέρει: όντως τα αρώματα για υγρά αναπλήρωσης, είναι στην ουσία μαγειρικά/ζαχαροπλαστικά. Θεωρώ όμως, ότι δεν είναι ατόφια και ότι έχουν υποστεί κάποια επεξεργασία. Στο site της FA, αναφέρει αν είναι Oil Soluble και δίπλα αν είναι κατάλληλα ή όχι για άτμισμα. Φυσικά μιλάω για αρώματα τα οποία δεν είναι στο μυαλό μας αποκλειστικά συνδεδεμένα για το άτμισμα. Αν και τώρα που το σκέφτομαι, ένα προφιτερόλ αρωματισμένο με Soho δεν με χαλάει σαν ιδέα...

Δεν είναι όλα τα αρώματα άτμισης κατάλληλα για βρώση.
Αν ξέρεις την καταλληλότητα του αρώματος από τον κατασκευαστή μπορεί να γίνουν πολύ νόστιμο υλικό.
Αλλά όχι στα τυφλά.

Συμφωνώ απολύτως. Αν δεν το αναφέρει ο κατασκευαστής στην ιστοσελίδα ή στο μπουκαλάκι, καλό είναι πριν κάνουμε οποιαδήποτε απόπειρα, να επικοινωνήσουμε.

Τέλος, να υπενθυμίσω ότι όταν αποφασίζουμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι εκτός του σκοπού για τον οποίο προορίζεται, αναλαμβάνουμε πάντα κάποιο ρίσκο. Ελπίζω να αντιλαμβάνονται όλοι οι αναγνώστες ότι τα παραπάνω ποστ είναι κατά κανόνα εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα και ότι δεν τη βρίσκω μπαλκονάτος το απόγευμα, πίνοντας Sprite με άρωμα Atmos Lab Tzatziki...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Στο site της FA, αναφέρει αν είναι Oil Soluble και δίπλα αν είναι κατάλληλα ή όχι για άτμισμα.

Μα εκεί είναι η αντίφαση. Σε αυτά που δεν είναι κατάλληλα για άτμισμα υπάρχει αναφορά. Δεν αναφέρεται σε κανένα όμως ότι δεν είναι κατάλληλο προς βρώση. Ούτε καν στα καπνικά.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
τα εσανς εχουν εξυπηρετησει την υπαρξη  βιομηχανιας τροφιμων, αλλα σε οικιακη κουζινα ειναι ΑΝΟΗΤΟ να χρησιμοποιησει καποιος artificial flavors (σε ρεστοραν θα πηγαινε σπιτι του με κλωτσιες και θα μαζευε και μερικες κλωτσιες ακομα για να χει για το χειμωνα).
Η μονη τεχνιτη γευση που "επιτρεπεται" (κι αυτο επειδη δεν υπαρχει σε φυσικη μορφη) ειναι το γλουταμινικο μονονατριο. (οκ, και το "ξινο" αλλα αυτο δεν ειναι τεχνητο, απλα επεξεργασμενο)
Τα υπολοιπα ειναι απλα σκουπιδια χωρις καμια απολυτως διατροφικη αξια που εξυπηρετουν να υπαρχει γευση (τεχνητη) σε τοσο επεξεργασμενα τροφιμα που χωρις τα εσανς θα ειχαν γευση αχυρου.
Απο κει και περα η μαγκια στην κουζινα ειναι ο καθε ενας να μπορει να φτιαχνει τις γευσεις που θελει με φρεσκα η αποξηραμενα υλικα κι οχι με cheats.
Στη ζαχαροπλαστικη ειναι λιγο πιο χυμα τα πραγματα αλλα και παλι οχι τοσο που να θεωρουνται πανακεια τα τεχνητα αρωματα (τουλαχιστο απο σοβαρους ανθρωπους, οι σκιτζηδες που ανοιγουν ενα μαγαζακι για αρπαχτη ειναι αλλο θεμα)

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Nick, δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω για τα εστιατόρια, αλλά στην ζαχαροπλαστική δίνουν και παίρνουν....

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
ναι ειπαμε, οι ζαχαροπλαστες ειναι πιο χυμα αλλα κι αυτοι μεχρι ενα οριο. Τουλαχιστο οι καλοι του ειδους. Τωρα το μαγαζακι της γειτονιας μπορει να κανει οτι θελει...

Αποσυνδεδεμένος tsouts

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα, ψαχνω παντού αλλα δεν βρισκω απάντηση πουθενά. Η γυναικα μου καπνίζει Davidoff White Slim με 0,1mg νικοτίνης. Πήραμε Latakia μπουκαλάκι των 10ml με 9mg/ml νικοτίνη και ενα χωρις νικοτίνη.

Αν καπνίζει 15 τσιγάρα την ημέρα και η χωρητικότητα του ηλεκτρονικού τσιγάρου ειναι 2ml τότε τι μίξη πρεπει να κάνω ωστε να μην παίρνει παραπάνω νικοτίνη ή να την καλύπτει γενικά οτι θα ατμιζει καθημερινά.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
tsouts δεν νομιζω να παει ακριβως τοσο αναλογικα η νικοτινη του κ.τ με αυτη του η.τ.

Για μενα καλο ειναι να δοκιμασει το υγρο ως εχει και αν την ικανοποιει να μεινει σε αυτο τα mg νικοτινης.

Αλλιως προσθετεις επιπλεον υγρο που εχεις το οποιο δεν διαθετει νικοτινη για να μειωσης τα mg απο τα 9mg που ηδη εχεις.

Ενα ευκολο προγραμματι που μπορεις να αυξομειωσεις την νικοτινη και γενικα να πειραματιστεις ειναι αυτο εδω:

http://diy-mixing.com/?recipe=18717

Αποσυνδεδεμένος tsouts

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ teo77. Νομίζω οτι όντως καλυτερα ειναι να βρει μόνη της την μίξη που θα της ταιριάξει.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Έχεις περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό? Όσο έχω ψάξει μόνο το ανάποδο έχω διαβάσει.
Ας πούμε, τα καπνικά της AtmosLab δεν είναι κατάλληλα για βρώση, με δήλωση του παρασκευαστή.
Επιπλέον, τα προϊόντα που προορίζονται για άτμισμα δεν έχουν λόγο να κάνουν ειδική αναφορά πως δεν προορίζονται για φάγωμα ή όποια άλλη χρήση. Φυσικά μπορείς να στείλεις ένα mail στην FA να δούμε την άποψή τους.

Αποσυνδεδεμένος xristakos2006

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΧΙ η.τ αλλά συσκευή ατμίσματος PLEASE
Καλησπέρα
(δεν ξέρω εαν ρωτώ στο σωστό σημείο , καθώτι νέος στο φόρουμ)
Τα υγρά ΄της LIQUA από την FASTTECH είναι γνήσια ???
γιατί οι τιμές έχουν τεράστια διαφορά :confused1:

Ευχαριστώ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181999 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364