vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, kon95, gfilip, ahill2, Lazy Dog, lidbab, grag

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #675 στις: Φεβρουαρίου 04, 2016, 19:22 »
πιστευω  οτι  τελικα  την  ποιοτητα  στα  υγρα  αναπληρωσης  ειναι  δυσκολο  ακομα  να  την  ορισουμε 

ειναι  ενα  τριγωνο  αναμεσα  παρασκευαστη  -  προμηθευτη  -πελατη 

στα  υγρα  βλεπω  πχ  [ αμερικανικα ]  γευση , τεχνικη,  προδιαγραφες  ειναι  ποιοτητα  ;    δεν  ξερω 

μαλλον  ακομα  θα  βασιστω  στην  ποιοτητα  του  μυαλου  ενος   ανθρωπου  που  φτιαχνει  ενα  υγρο 

παρα  σε  ανουσιες  αναλυσεις  μεσω  κουριερ   :)

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #676 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 11:55 »
Παίδες έχω έτοιμο υγρό στα 9mg νικοτίνης. Αν το αναμείξω με μηδενική μπορώ να το φτάσω στα 6mg  που ατμίζω ή θα χάσω πολύ άρωμα; Αν είναι να χθεί το άρωμά του πόσο ανάμειξη "σηκώνει";

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #677 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 12:05 »
Αν δεν θες να χάσεις καθόλου γεύση μόνο με 0 ιδίου υγρού, αλλιώς μόνο με δοκιμή
θα καταλάβεις αν σου κάνει, μπορεί να σου αρέσει και περισσότερο ;) 

Αποσυνδεδεμένος Chriski

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #678 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 14:53 »
ψάξε λίγο τα υγρά της atmos που συνεργάζεται με τη nobacco. Όλα σχεδόν τα έτοιμα, υπάρχουν και σε αρώματα. :)

Σε ευχαριστώ όπως και τους συνατμιστές  joy.tech και terabest39!  Έχω φτιάξει πλέον κάποια υγρά και μπορώ να πω ότι με καλύπτουν πολύ παραπάνω από ότι έτοιμο έχω δοκιμάσει στην αγορά! Θα δοκιμάσω και τα 2 τούρκικα που μου προτείνετε!!! :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Όχι πείτε ότι δεν είναι αλήθεια  :tongue_smilie:

Καλησπέρα  λοιπόν  έχω  μεγάλο  θέμα  με τις γεύσεις. ......θα μου πείτε  σωπα ο μονος είσαι! !
Ατμιζω 2 μήνες  περίπου  ,ξεκίνησα  με το tobacco  echo της nobaco  σε 12 άρα  νικοτίνη και είναι  και το σταθερό  μου υγρό  .
Δε τρελαίνομαι  αλλά  το αντέχω  για ολοήμερη  χρήση, τωρα θα ρωτήσετε  ποσα ml κάνω  ....λοιπον επειδή  3 βδομάδες τωρα με έχει  πιάσει  μια μανία  με επισκευασημους , στησιματα κλπ ειναι δύσκολο  να υπολογισω  θα ελεγα 6-7 ml .
Τωρα λόγω  διαφορετηκων στησιματων παιζω σε νικοτίνη  απο 0!!σε ντριπερ μέχρι  12 σε καιφουν,εβιβα κλπ.
Άλλο  ενα υγρό  που μου έχει  κάτσει  λίγο  είναι  το intenso της nobacco  της ιδιας σειρας πάλι.
Τις τελευταίες  μέρες  μαζί  με το πρόβλημα  του  ματωματος των ούλων  έπαθα  και ερεθισμο στη γλώσσα  και εχω χάσει  τελείως  τη γεύση  μου και δε μπορώ  να ατμισω ούτε  αυτά.
Έχω δοκιμάσει αρκετά από dea, ecig, fp, vapers boutique, αλλά αν και μου άρεσαν στην αρχή, σε δικό μου ατμο μετά απο 1-2 ml μου φέρανε αηδία!
Για να μην καταλήξω στο σίγουροHolborn κίτρινο, καρτομιζερ rizla ασημένιο και αντίσταση rizla slim
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2016, 16:09 από dimpapanak »

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Αν και ανήκει στα θέματα υγείας να πίνεις περισσότερο νερό, η PG/VG εύκολα ξεραίνουν το στόμα. Αν επιμείνει να πας σε ένα ιατρό  :thumpup:

Επίσης δοκίμασε και γλυκά υγρά ή φρουτενια να σπάσεις λίγο το καπνικό. Μπορεί να βρεις κάποιο που θα σου αρέσει

Κοιτα, αυτος ο κορεσμος -να σιχαθεις ενα υγρο- ειναι κατι που παιζει. Εγω τουλαχιστον αν χρησιμοποιησω ενα υγρο για δυο μερες στανταρακι θα το σιχαθω κ δε θα θελω να το μυρισω για μερικες μερες... Το intenso το ειχα παρει κ εγω αλλα δεν το αντεξα, μου πεσε πολυ γλυκο- αν δεν κανω λαθος ειναι καπνικο με βανιλια. Προσωπικα μιλωντας, οσο πιο συνθετο ή εντονο σε γευσεις-αρωματα ειναι ενα υγρο, τοσο πιο ευκολα κατανταει αηδια.  Επισης ειναι πολυ πιθανο ενα υγρο στη δοκιμη με μια- δυο τζουρες να μας αρεσει αλλα μετα απο λιγη ωρα να μας φανει αηδια. Το εχω παθει. Για μενα το κολπο ειναι να βρεις κ καποιο-α υγρα με καπως "απλη"γευση, να τα χρησιμοποιεις κ αυτα για να μη μπουχτιζεις. Μια αλλη λυση ειναι να κανεις σκετη βαση οταν βλεπεις οτι σε μπουχτιζουν τα υγρα, αλλα κ αυτο ειναι θεμα γουστου, εμενα πχ η σκετη βαση δεν μου αρεσε καθολου. Αν κ πηρα μια πολη καλη βαση, τωρα τη χρησιμοποιω μονο για να αραιωνω μερικα υγρα που μου φαινονται πολυ εντονα σε γευση. Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα καπως.

Σορρυ  παιδιά  αλλά  για κάποιο  λόγο  έχω  κάνει  3 edit  και μου κόβει  το μνμ
Ρωτάω  για να μη σας πολυκουραζω αν μπορεί  κάποιος  να προτείνει  κάποιο  απαλό  ,ξεκούραστο  υγρό  για όλη  μέρα  που να είναι  αποδεκτό  απο  πολύ κόσμο

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω την εξής απορία.. Σε πόσα τσιγάρα μέσης νικοτίνης (lights πχ 0,6 νικοτίνη - 8 πίσσα) αντιστοιχεί ένα 30ml υγρό 1,2% νικοτίνης?
Και ακόμα πιο συγκεκριμένα, πόσα "τσιγάρα" τέτοια έχει μέσα ένας ατμοποιητής 2ml με υγρό 1,2% ? Και ένας ατμοποιητής 4,5 ml ίδιο υγρό?

Ευχαριστώ!

@dimpapanak πολυ υποκειμενικο θεμα τα υγρα, μην το ξεχνας αυτο. παντως για μενα πολυ ευκολα υγρα σε "ημικαπνικο" που δε με κουραζουν ειναι τα highway απο rocknrolla, το orion's tribute απο ecovape royal reserve και το mary jane απο ecig. σε σκετο καπνικο που εχω δοκιμασει απο φιλους που το χρησιμοποιουν καθημερινα το virginia της liqua.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

 @knikol Στο θεμα αυτο νομιζω δυσκολα θα παρεις απαντηση. Οταν αρχισα το η.τ. μου ειπαν οτι 1 μλ ειναι 8-10 τσιγαρα. αλλα μαλλον δεν ισχυει αυτο. Παιζει ρολο το ποσοστο pg/ vg του υγρου- η vg ατμοπιειται πιο ευκολα- σε ποσα watt δουλευεις τη μπαταρια/μοντ σου, ισως ακομα και ο ατμοποιητης και οι αντιστασεις που χρησιμοποιεις κ το αν χρησιμοποιεις tc. Πχ εγω με τον ελεγχο θερμοκρασιας ανακαλυψα οτι τα υγρα τελειωνουν πολυ γρηγορα- λογω υψηλων θερμοκασιων κ watt.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2016, 17:08 από joy.tech »

Αποσυνδεδεμένος knikol

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε joy.tech δεν αναφέρομαι σε διάρκεια, αν κατάλαβα καλά, αυτό εννοείς..
Εγώ ρωτάω πχ με το a6 της alter ego με ατμοποιητή kanthal στα 1,2 ohm και υγρό 2ml μέσα με 1,2% νικοτίνης, σε πόσα τσιγάρα αντιστοιχεί?
Επίσης, σε melo 2 κουμπωμένο στο evic vtc mini με ατμοποιητή  kanthal στα 0,5 ohm και υγρό 4,5ml μέσα με 1,2% νικοτίνης, σε πόσα τσιγάρα αντιστοιχεί? το συγκεκριμένο ας πούμε στα 40 watt και 4,38 volt..
Αυτό..

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δεν υφίσταται η αναλογία που αναζητάς φίλε μου.

Μιλάμε για 2 διαφορετικούς τρόπους πρόσληψης νικοτίνης.

δεν εννοουσα διαρκεια knikol αναλογια με κ.τ εννοουσα. το παραδειγμα με tc που εγραψα οτι το τανκακι αδειαζει πολυ πιο γρηγορα ηταν παραδειγμα για να σου εξηγησω για πιο λογο δεν μπορεις να υπολογισεις ποσα "τσιγαρα" "καπνιζεις" με το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω την εξής απορία.. Σε πόσα τσιγάρα μέσης νικοτίνης (lights πχ 0,6 νικοτίνη - 8 πίσσα) αντιστοιχεί ένα 30ml υγρό 1,2% νικοτίνης?
Και ακόμα πιο συγκεκριμένα, πόσα "τσιγάρα" τέτοια έχει μέσα ένας ατμοποιητής 2ml με υγρό 1,2% ? Και ένας ατμοποιητής 4,5 ml ίδιο υγρό?

Ευχαριστώ!
Για να κάνεις ενα τέτοιο υπολογισμό δεν είναι και δύσκολο αλλά ουτε και ευκολο...κατα πρώτων θα πρεπει να γνωρίζεις πόσα τσιγάρα έκανες σε 1ωρα  αν ηταν εταιρίας υπάρχει μια σταθερή καύση στο τσιγάρο που ο χρόνος  καύσης ηταν στα 6 με 7 λεπτα ανα τσιγάρο σε φυσιολογικές συνθήκες   απο υπολογισμούς δικούς μου   όταν ήμουν καπνιστής  και μανιώδεις καπνιστής που το κτ δεν έφευγε απο τα χέρια μου ήθελα 6 κτ στην ωρα και χωρίς να υπερβαλω  ..γνωρίζοντας ότι το  κάθε  κτ έχει 0.6 mg νικοτίνης  αρα εκτός απο τα αλλά παράγωγα καύσης η ωριαία πρόσληψη ηταν στα 36 mg ..
στα υγρά ητ  έχω υπολογίσει οτι η ωριαία κατανάλωση είναι στο 1 έμελ με υγρά DIY 70/30 vg/pg στα 8 mg    και αντίσταση με σύρμα SS  απο 0.75 ωμ έως 0.90 στα 13 με 15 βατ και απο 180 έως 200 βαθμούς ..εδώ στα υγρά η νικοτίνη τα 8 mg είναι σε 1 έμελ αρα ωριαίος κάνω προσλήψεις νικοτίνης 8 mg ... αυτές η μετρισησ είναι απο δικά μου συμπεράσματα και αφορούν εμένα γιατί κάποιος άλλος ατμιστησ το 1 εμελ μπορεί να το καταναλώσει σε 2 η 5 η ακόμα 10 ώρες και υπαρχουν και άλλοι πολύ παράγοντες που έχουν αναφερθεί και ποιο πριν   το ίδιο είναι και με τα κτ  ...
       

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275476 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13959 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 391 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9153 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364