vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Giannis.B, trabaman, dkostas, maprix, GeorgeGTS, Sergios

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #540 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:34 »
Μικρόβια σε περιβάλλον vg/pg δεν αναπτύσσονται, οπότε από ασφάλεια είμαστε ΟΚ.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #541 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:34 »
Καλημέρα.
οταν ερχεται η ωρα για ανεφοδιασμο του ατμοποιητη,τα υγρα αναπληρωσης πρεπει να τα ανακινουμε πριν από κάθε χρηση?
εσεις τι κανεται? :D

Αποσυνδεδεμένος zorlac

  • **
  • 143
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #542 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:36 »
Απλά γεμίζω. Δεν τα ανακινώ.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #543 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:48 »
Εγώ συνηθίζω να τα ανακινώ, γιατί έχω διαβάσει ότι η νικοτίνη μένει επάνω.  :hmmm: Ας με διορθώσει κάποιος που να ξέρει, εαν κάνω λάθος. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:55 από ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #544 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 13:56 »
Ιδιαίτερα όσον αφορά τα έτοιμα υγρά, δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, για τη νικοτίνη εννοώ. Το ίδιο και για τα DIY εκτός από τις περιπτώσεις που κάποιος φτιάχνει βάση προσθέτοντας καθαρή νικοτίνη. Εκεί, υπάρχει περίπτωση να έχουμε στρώσεις νικοτίνης, αν δεν έχει γίνει σωστή ομογενοποίηση. Δεν γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις καθώς ένα μόνο άτομο θυμάμαι που έχει ασχοληθεί με καθαρή νικοτίνη. Και φυσικά δεν συστήνω σε κανέναν τον χειρισμό νικοτίνης σε τόσο μεγάλη καθαρότητα.

Ανακίνηση ή ανάδευση πριν τη χρήση, ίσως να χρειάζονται μερικές υλοποιήσεις υγρών που περιέχουν πολλή μενθόλη (σχηματίζει φιλμ σε κρυσταλλική μορφή στην επιφάνεια) ή "ελαιώδη" αρώματα (πορτοκάλι, λεμόνι, μανταρίνι καθώς έχει παρατηρηθεί φαινόμενο να ανεβαίνει το άρωμα επάνω και να μην ομογενοποιείται πλήρως). Και πάλι, μόνο σε ιδιοκατασκευές το έχω παρατηρήσει.

Σε ποσοστό άνω του 99%, τα έτοιμα υγρά είναι επαρκώς ανακατεμένα, ανακινημένα, αερισμένα, ωριμασμένα και ομογενοποιημένα, οπότε είναι έτοιμα για άτμισμα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις για τις οποίες είτε μας προειδοποιεί ο κατασκευαστής, βλ. Halo, είτε το ίντερνετ!

Αποσυνδεδεμένος dagalis1

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #545 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:25 »
βρε παιδια εχετε παρατηρησει οτι τα κανονικα υγρα του εμποριου ειναι ποιο παχυρευστα απο τα DIY υγρα που φτιαχνουμε??εμενα τα δικα μου diy μολις τα ακουμπαω πανω στο βαμβακι και στην αντισταση απορροφαται αμεσως ενω στα κανονικα σιγα σιγα. υπαρχει λετε καποιο θεμα η να μην δινω σημασια... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #546 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:32 »
Μήπως βάζεις πολύ wfi στη βάση σου; Εγώ που παίρνω βάαη έτοιμη για άτμισμα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #547 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:44 »
βρε παιδια εχετε παρατηρησει οτι τα κανονικα υγρα του εμποριου ειναι ποιο παχυρευστα απο τα DIY υγρα που φτιαχνουμε??εμενα τα δικα μου diy μολις τα ακουμπαω πανω στο βαμβακι και στην αντισταση απορροφαται αμεσως ενω στα κανονικα σιγα σιγα. υπαρχει λετε καποιο θεμα η να μην δινω σημασια... :dontknow:


Ανάλογα τη βάση, άλλες είναι πολύ αραιωμένες κι άλλες πολύ παχύρευστες.

Αποσυνδεδεμένος dagalis1

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #548 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 14:56 »
συγνωμη που δεν το ανεφερα ετοιμες περνω βασεις συνηθως της ατμος η τις ουμαμι και τα υγρα τα κανω 70/30 vg/pg με 3 - 4 % νικοτινη...δεν ξερω τι να πω..παντος και ντουμανι εχω και γευση. ισως ναι ειναι ιδεα μου  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #549 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 15:23 »
Καλά μην το λες. Ίσως να είναι δικιά μου ιδέα πως είναι το ίδιο, αφου κι εγώ ατμό χρησιμοποιώ

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #550 στις: Νοεμβρίου 09, 2015, 17:51 »
Το ίδιο και για τα DIY εκτός από τις περιπτώσεις που κάποιος φτιάχνει βάση προσθέτοντας καθαρή νικοτίνη. Εκεί, υπάρχει περίπτωση να έχουμε στρώσεις νικοτίνης, αν δεν έχει γίνει σωστή ομογενοποίηση. Δεν γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις καθώς ένα μόνο άτομο θυμάμαι που έχει ασχοληθεί με καθαρή νικοτίνη. Και φυσικά δεν συστήνω σε κανέναν τον χειρισμό νικοτίνης σε τόσο μεγάλη καθαρότητα.


Kids don't try this at home!


Δεν παρατήρησα ανομοιομορφία στην νικοτίνη, τουλάχιστον στην μεγάλη ποσότητα βάσης που έφτιαξα, ανακάτεψα καλά και άφησα να ομογονοποιηθεί. Οπότε μάλλον ούτε τότε ισχύει  :)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #551 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 20:30 »
το λοιπον επειδη πλεον εχω  χασει την μπάλα για το που πρεπει να ψαξω για την απορια μου κανω την ερωτηξη εδω  ;D
Εχω καποια υγρα diy (300 μλ) που μου τα χαλασε μια κυρια που μου εδωσε μια μηδενικη με αρωμα το οποιο απλα δεν ατμιζεται προς το παρων.
Επειδη τα λυπαμαι  να τα πεταξω και προβλεπω δυσκολους καιρους προσεχως με τις τιμες των υγρων αλλα και ακομα πιο δυσκολες καταστασεις σε ανοδων των οικονομικων μας  ;D ρωτω.
Αν τα βαλω στην καταψυξη τι θα παθουν?
Δεν το εχω κανει καμια φορα γιατι δεν προλαβαιναν  :))

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #552 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 20:33 »
Αν το υγρό σου ΔΕΝ έχει ωριμάσει, όταν το ξεπαγώσεις θα έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια αίσθηση με σήμερα.
Άφησέ το να ωριμάσει όσο εσύ κρίνεις και μετά κατάψυξέ το.
Δεν παθαίνει ΤΙΠΟΤΑ... Ειναι σαν τον Γκοτζίλα στον στρατό..... Σου μιλάω έχοντας φαρμακευτικές γνώσεις


Sent from my iPad using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 12, 2015, 20:56 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #553 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 21:34 »
Βαγγελη το υγρο που εχεις ειναι μηδενικο ?  σε ρωταω γιατι δεν ξερω τι θα κερδισεις αν τα βαλεις στην καταψυξη  και τα τα βγαλεις μια αλλη χρονικη στιγμη για να τα ατμισεις .. επειδη για να το κανεις συτο το λιγοτερο που θα κανεις ειναι να τα βαλεις σε 3 μπουκαλακια των 100 μλ ( γιατι αν το καταψυξεις ολο μαζι πρεπει να το ξεπαγωσεις ολο μαζι και να παει για ατμιση αμεσως ... δεν ξερω αν μπορρεις να το ξαναψυξεις) αλλα και αυτο δεν ξερω αν στην καταψυξη αντιδράσει και φουσκωσει ο παγος (παγωμενη γλυκερινη ) και βγει απο το μπουκαλι ... και το κοστος δεν ξερω αν αξιζει να το κανεις αν ειπαμε ειναι μηδενικο το υγρο και με αρωμα .. δηλαδη κοστος ολο και ολο 10 με 11 ευρω ...
στο λεω γιατι δεν ξερεις αν ολο αυτο ειναι οκ η οχι 100%  :( :( :-\

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #554 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 21:46 »
οχι Κωστα ηταν 12αρια και τα εκανα 6αρια που ατμιζω αλλα δυστυχως την πατησα σαν πρωταρης και δεν ελεγξα οτι η μηδενικη που μου εδωσε ηταν με αρωμα μεσα το οποιο δεν μου αρεσε καθολου .
Να λοιπον που θα μαθουμε και κατι καινουργιο  :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42713 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364