vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 1 χρήστης
dkostas

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #525 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 19:13 »
Mindtrapper νομίζω πως η Αναζήτηση του Κώστα είναι: έχω Μηδενικό υγρό αναπλήρωσης. Με πόση  με  πόση 9αρα Νικοτινούχα βάση αραιώνω ούτως ώστε να προσθέσω 3 mg στο μηδενικό υγρό μου ώστε να μην χάσει σε γεύση το υγρό του
Ίσως μπερδεύτηκες εσύ.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #526 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 19:15 »
Του λες να βάλει 1.1 ml νικοτινούχας 9άρας βάσης σε 30ml μηδενικού υγρού. Το τελικό υγρό θα έχει 9.9mg νικοτίνης συνολικά και θα είναι 31.1ml. 9.9/31.1 = 0.3183279742765273 ας πούμε 0.32mg.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #527 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 19:16 »
Εγω φταιω δεν ημουν ξεκαθαρος.με την προσφορα της εταιρειας για τα δωρεαν υγρα που ειναι για αυριο και επειδη δεν εχει υγρα με 3 νικοτηνη που κανω εγω αλλα εχει σε 9,ρωτησα αν θα μπορω να βαλω σε 1χ30 μελο με 9 νικ αλλα 2χ30 μελα με μηδενικη κΑι να παρω συνολο 90 μλ με 3.αυτο ηθελα και σορυ για την παρανοηση.


Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος e-Zatmisi

  • **
  • 194
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #528 στις: Οκτωβρίου 24, 2015, 19:23 »
Mindtrapper έχεις δίκιοοοοοο! Κώστα συγνώμη που σε μπέρδεψα με τους υπολογισμούς μου! :-[ . Κωστα και αυτό που λες γίνεται αυτό είχα προτείνει εξ αρχής


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #529 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 05:48 »
Καλημέρα, 5ml 9αρα νικοτίνη και 5ml βάση μηδενικής νικοτίνης βγάζουμε υγρό με 4,5 mg νικοτινης?

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #530 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 06:47 »
Καλημερααα, ναι 4,5 mg, στον υπνο σου το εβλεπες;   :nani: :)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #531 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 06:56 »
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, και κάτι άλλο 1ml ειναι 30 σταγόνες απο το σταγονόμετρο του συγκεκριμένου μπουκαλιού?




ΥΓ:  εχω πέσει με τις κότες και ξύπνησα νωρίς και λέω με τι να ασχοληθώ να περάσει η ώρα :P

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #532 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 07:06 »
Καλημερα.
Περιπου 33 σταγονες +/- παιζει σχεδον σε ολα το 1ml.Οποτε μια χαρα εισαι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #533 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 07:07 »
Α, σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω δεν το ξερω το συγκεκριμενο μπουκαλακι. Αν το εχεις δες αν μπορεις να βοηθηθεις απο αυτο το νημα. Και εγω με την τσιμπλα στο ματι ειμαι  :))

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #534 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 12:48 »
Καλημερα, θελω τη βοηθεια σας σε κατι, μιας και φτιαχνω μονος μου υγρα τελευταια αρωματα, βασεις κτλπ λογω εξοικονομησης χρηματων κυριως μηδενικης νικοτινης απλα εχω αλλη μια βαση νικοτινης 18mg οπου και ρυθμιζω ποσο θα σταζω στο τανκακι  αναλογα τις ορεξεις μου, το θεμα ειναι πως η συγκεκριμενη βαση νικοτινης ειναι της hexocell ετοιμη για ατμισμα και αραιωμενη κανονικοτατα και οχι μονο δεν εχω throat hit, μιλαμε για μηδενικο throat hit οσο και να σταξω επιπλεον εχω και ενα καψιμο-γδαρσιμο στο λαιμο λες και καταπινω βελονες καθε φορα που προσθετω εστω και 2-3 σταγονες απο τη συγκεκριμενη βαση στο τανκακι για να αναμειχθει με τη μηδενικη (2 με 3 mg συνολο περιπου) Σκεφτομαι πως ή ο λαιμος μου κανει παιχνιδια και δε σηκωνει νικοτινη αν και περιεργο μιας και οταν καπνιζα εκανα ενα βαρυ καπνο στο 2ημερο-3ημερο maximum ή η συγκεκριμενη βαση νικοτινης ειναι απλα για πεταμα, ακομα και καπνο απο κανονικο πουρο να κατεβασω μονοκοπανια μετα απο αποχη ενως χρονου απ το καπνισμα δε θα με καψει στο λαιμο τοσο πολυ οσο οταν προσθετω τη συγκεκριμενη βαση, και μαλιστα εχω τσεκαρει με πολους ατμοποιητες και με πολλες ολοκαινουριες εργοστασιακες και επισκευασιμες κεφαλες μηπως εφταιγε κατι αλλο αλλα παλι το ιδιο ακριβως, μηδενικο throat hit και καψιμο στο λαιμο σε σημειο να εχεις πονολαιμο για μια ολοκληρη ημερα αν το κατεβασεις ακομα και με 3 σταγονες, τις προαλες περασα απο ενα καταστημα με δυνατοτητα δοκιμης καποιων υγρων που ηταν ηδη μεσα σε τανκακια και δοκιμασα ενα νικοτινουχο υγρο 9αρι που δυστηχως δε ρωτησα τη μαρκα, θελω να ρωτησω μονο σε εμενα υπαρχει αυτο το προβλημα λογω ευαισθησιας του συγκεκριμενου υγρου ξερω γω?


Και δευτερον θελω να μου πειτε τη καλυτερη νικοτινουχα βαση με το καλυτερο throat hit και το καλυτερο νικοτινουχο υγρο αντιστοιχα που να μη γδερνει το λαιμο σαν να καταπινεις φλογες εκτος και αν ειναι σχετικο και δεν εχει να κανει με το υγρο αλλα με το λαιμο του καθενος και την ευαισθησια που εχει στην νικοτινη.


Ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω να μη σας κουρασα.

Μιας και το φόρουμ δε μου δίνει τη δυνατότητα να τροποποιησω το μήνυμα για να αποφευχθεί οποιαδήποτε παρεξήγηση απ την αναφορά μου στη βάση hexocell που ίσως ήταν προσβλητική κατά κάποιο τρόπο και κάποιοι να έχουν βγάλει συμπέρασμα αναφέρθηκα για συγκεκριμένη βάση νικοτίνης 18 mg που πολύ πιθανόν ο λαιμός μου να είχε ευαισθησία που σημαίνει πως δε θα έχουν και όλοι οι υπόλοιποι πρόβλημα, επίσης πολύ πιθανόν η προπυλενογλυκολη να με πείραξε στο λαιμό, τέλος να σημηωθει πως άλλα νικοτινουχα υγρά που έχω δοκιμασει απο hexocel & natura μικρότερης περιεκτικότητας σε νικοτίνη δεν μου προκάλεσαν τόσο έντονο πρόβλημα όσο η 18αρα νικοτινη που σημαίνει πως ίσως εχω κάποιου βαθμού ευαισθησία σε κάποιο συστατικό ή στην υψηλής περιεκτικότητας νικοτίνη, απλα.ηθελα να διευκρινίσω τα παραπάνω για τυχόν εντυπώσεις και προβληματισμους που προκάλεσα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2015, 18:18 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #535 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 14:03 »
Ευχαριστώ για τη βοήθεια, και κάτι άλλο 1ml ειναι 30 σταγόνες απο το σταγονόμετρο του συγκεκριμένου μπουκαλιού?

Για να κάνεις ακριβείς μετρήσεις για το πόσες σταγόνες είναι ένα ml, σε κάθε μπουκαλάκι, παίρνεις μία σύριγγα ινσουλίνης (για διαβητικούς) από το φαρμακείο της γειτονιάς (5 λεπτά το πολύ κοστίζει), βγάζεις το εμβολάκι και την βελόνα, καλύπτεις το σημείο που ήταν η βελόνα με το ένα δάκτυλο και στάζεις μέσα σταγόνες μετρώντας μέχρι να φθάσει στην διαγράμμιση του 1 ml. Tώρα ξέρεις πόσες σταγόνες σου δίνει κάθε σταγονόμετρο.
Εγώ π.χ. έχω μετρήσει 48 σταγόνες για 1 ml στα νέα μπουκαλάκια των αρωμάτων της Flavour Art, ενώ στα μπουκαλάκια της TPA 1 ml 34 σταγόνες.
Κάθε εταιρεία έχει διαφορές που οφείλονται είτε στο στόμιο - τρύπα του σταγονόμετρου είτε στην πυκνότητα του υγρού - αρώματος.
Σε κάθε περίπτωση για να έχεις ακρίβεια, μιας και οι περισσότερες αν όχι όλες οι συνταγές είναι σε ml, δούλευε με σύριγγες.
Για τα αρώματα που είναι πολύ μικρές ποσότητες χρησιμοποίησε την παραπάνω σύριγγα. Έτσι θα είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα που θέλεις να πετύχεις.

Τιπ:   Για να βγεί η βελόνα από την σύριγγα του 1 ml την ζεσταίνουμε με τον αναπτήρα και την τραβάμε με πένσα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #536 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 11:54 »
Παιδιά, μου χάρισαν κάποια έτοιμα υγρά της wanted που έχουν λήξει τον Αύγουστο. Είναι κατάλληλα για άτμισμα και απλώς θα έχουν ίσως ξεθυμάνει ή πάνε για πέταμα και να μην τα δοκιμάσω καν? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #537 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 11:55 »
Το πρώτο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #538 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 11:58 »
Ευχαριστώ spectrum. Ακόμη όμως κι αν έχουν ανοιχτεί ή με την προϋπόθεση ότι είναι ακόμη σφραγισμένα?

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #539 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:01 »
Αν τα  υγρα ειναι οξινα και ανοιγμενα να ειναι, δεν νομιζω να μπορουν να αναπτυχθουν μικροοργανισμοι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42757 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9162 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364