vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, gfilip, petr@n

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #495 στις: Οκτωβρίου 17, 2015, 00:49 »
Αν ψάχνεις ναργιλέ, τσέκαρε liqua two apples και Natura narghile apple.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #496 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 08:12 »
Καλημερα, θελω τη βοηθεια σας σε κατι, μιας και φτιαχνω μονος μου υγρα τελευταια αρωματα, βασεις κτλπ λογω εξοικονομησης χρηματων κυριως μηδενικης νικοτινης απλα εχω αλλη μια βαση νικοτινης 18mg οπου και ρυθμιζω ποσο θα σταζω στο τανκακι  αναλογα τις ορεξεις μου, το θεμα ειναι πως η συγκεκριμενη βαση νικοτινης ειναι της hexocell ετοιμη για ατμισμα και αραιωμενη κανονικοτατα και οχι μονο δεν εχω throat hit, μιλαμε για μηδενικο throat hit οσο και να σταξω επιπλεον εχω και ενα καψιμο-γδαρσιμο στο λαιμο λες και καταπινω βελονες καθε φορα που προσθετω εστω και 2-3 σταγονες απο τη συγκεκριμενη βαση στο τανκακι για να αναμειχθει με τη μηδενικη (2 με 3 mg συνολο περιπου) Σκεφτομαι πως ή ο λαιμος μου κανει παιχνιδια και δε σηκωνει νικοτινη αν και περιεργο μιας και οταν καπνιζα εκανα ενα βαρυ καπνο στο 2ημερο-3ημερο maximum ή η συγκεκριμενη βαση νικοτινης ειναι απλα για πεταμα, ακομα και καπνο απο κανονικο πουρο να κατεβασω μονοκοπανια μετα απο αποχη ενως χρονου απ το καπνισμα δε θα με καψει στο λαιμο τοσο πολυ οσο οταν προσθετω τη συγκεκριμενη βαση, και μαλιστα εχω τσεκαρει με πολους ατμοποιητες και με πολλες ολοκαινουριες εργοστασιακες και επισκευασιμες κεφαλες μηπως εφταιγε κατι αλλο αλλα παλι το ιδιο ακριβως, μηδενικο throat hit και καψιμο στο λαιμο σε σημειο να εχεις πονολαιμο για μια ολοκληρη ημερα αν το κατεβασεις ακομα και με 3 σταγονες, τις προαλες περασα απο ενα καταστημα με δυνατοτητα δοκιμης καποιων υγρων που ηταν ηδη μεσα σε τανκακια και δοκιμασα ενα νικοτινουχο υγρο 9αρι που δυστηχως δε ρωτησα τη μαρκα :( , πρωτων θελω να ρωτησω ειναι αληθεια τοσο χαλια η συγκεκριμενη ''επωνυμη'' νικοτινουχα βαση ή μονο σε εμενα υπαρχει αυτο το προβλημα λογω ευαισθησιας του συγκεκριμενου υγρου ξερω γω?


Και δευτερον θελω να μου πειτε τη καλυτερη νικοτινουχα βαση με το καλυτερο throat hit και το καλυτερο νικοτινουχο υγρο αντιστοιχα που να μη γδερνει το λαιμο σαν να καταπινεις φλογες εκτος και αν ειναι σχετικο και δεν εχει να κανει με το υγρο αλλα με το λαιμο του καθενος και την ευαισθησια που εχει στην νικοτινη.


Ευχαριστω προκαταβολικα και ελπιζω να μη σας κουρασα.


Διόρθωση κειμένου κατόπιν αίτησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2015, 14:20 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #497 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 09:36 »
Φίλε μου ή 9αρα χεξοσελ που χρησιμοποίησα πρόσφατα από φίλο ήταν εξαιρετική. Αοσμη με κανονικό χτύπημα για τα κυβικά της :)) και εξίσου καλή κατά τη δική μου άποψη με ουμαμι και τ τζους. Δεν μπορώ να εξηγήσω τη δική σου περίπτωση με τη βάση ούτε να τη θέσω σε αμφισβήτηση. Δεν ξέρω αν είναι θέμα παρτίδας ή κάτι άλλο. Όσα χεξο υγρά έχω δοκιμάσει έχουν ίδια συμπεριφορά σε σχέση με τη βάση που περιεγραψα ποτέ γδαρσιμο ή κάψιμο. Το αν αρέσουν ή όχι είναι άλλο θέμα

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #498 στις: Οκτωβρίου 18, 2015, 09:49 »
Υποθέτω ότι ρίχνοντας την βάση στο ήδη έτοιμο υγρό,αυτό δεν ανακατεύεται με αυτό που έχεις στο τανκ. Οπότε,είτε στην τζούρα σου θα τραβήξεις την βάση με το 18 και θα νιώσεις το χτύπημα παραπάνω από τα γούστα σου,είτε θα τραβήξεις το μηδέν υγρό οπότε δεν θα έχεις χτύπημα. Θα σου πρότεινα να φτιάχνεις 2 υγρά και να τα ωριμάζεις. Ένα με την μηδέν και ένα με την νικοτίνη που θες ώστε να σε καλύπτει σε όλες τις φάσεις σου ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #499 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 10:03 »
Εχω μια ερωτηση, 10 σταγονες 18mg βασης νικοτινης (κανονικες εχω απο κατω φωτο απο το συγκεκριμενο παρομοιο μπουκαλακι)  σε 10 ml βασης μηδενικης ή υγρου μηδενικης νικοτινης, ποση νικοτινη θα εχει το μειγμα που θα φτιαξουμε?

Διόρθωση γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2015, 13:31 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος pilotos

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑτΜήτσος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #500 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 10:23 »
Εχετε να προτείνετε, κάποιο πρόγραμμα, android, για υπολογισμό ιδιοκατασκευής υγρών, που να έχει όμως τις βάσεις έτοιμες, και όχι να ζητάει ποσοστό νερού και νικοτίνης.

Να βάζω δηλαδή αναλογία pg/vg έτοιμης βάσης με νικοτίνη Χ περιεκτικότητας, συν κάποια άλλη βάση πχ για να το φέρνω εκεί που θέλω.

Καλημέρα!


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #501 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 10:27 »
Εχω μια ερωτηση, 10 σταγονες 18mg βασης νικοτινης (κανονικες εχω απο κατω φωτο απο το συγκεκριμενο παρομοιο μπουκαλακι)  σε 10 ml βασης μηδενικης ή υγρου μηδενικης νικοτινης, ποση νικοτινη θα εχει το μειγμα που θα φτιαξουμε?


Μπακάλικα εντελώς περίπου 0,6. Θα σε βοηθήσει αυτό εδώ το πρόγραμμα όπως και τον Πιλότο που ρώτησε. για android δεν ξέρω

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #502 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 10:33 »
Οταν λες 0,6 ενοεις 6 mg, εξαρα νικοτινη που λεμε ας πουμε, ισως ειναι τελειως χαζη η ερωτηση αλλα δεν εχω ιδεα απο τετοια.


(απο κατω η φωτο που ξεχασα να ανεβασω πριν για τις σταγονες που ελεγα)

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #503 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 10:38 »
Όχι. Λέω 0,6 mg. Κάτω από 1 mg. Οι 10 σταγόνες που λες είναι ελάχιστη ποσότητα. Μπακάλικα ξαναλέω, υπολόγισε 30 σταγόνες = 1 ml. Αν έβαζες 10 ml από το 18άρι υγρό, τότε προφανώς έχεις 18άρι υγρό. Αν βάλεις το 1/10 = 1 ml  θα έχεις 18/10 = 1,8 mg. Αφού έβαλες το 1/3... Όσο και αν είναι, είναι κάτω του 1 mg

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #504 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 12:13 »
Giogosmc είναι πολύ λάθος αυτό που κάνεις. Δε ρίχνεις νικοτινουχα βάση υψηλής συγκέντρωσης στο τανκακι και περιμένεις να πάρεις αντίστοιχο αποτέλεσμα με μια. Σωστά αραιωμενη βάση. Την ανάμιξη σου πρέπει να την κάνεις πριν προσθέσεις υγρό στο τανκ ώστε να μπορεί να ομογενοποιηθει σωστά. Όπως το κάνεις δε διαλύεται σωστά η νικοτίνη. Και σε άλλες τζούρες παίρνεις τζουφιο μηδενικό χτύπημα και σε άλλες βελόνες όπως είπες.

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #505 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 15:46 »
@giorgosmc:
Δεν υπάρχει "καλύτερη βάση", δεν υπάρχει "καλύτερο" throat hit και σίγουρα δεν υπάρχει "καλύτερο" υγρό. Εσύ βλέπεις τι σου αρέσει. Η νικοτίνη ανεβάζει το χτύπημα, η PG βοηθάει, κάποιες γεύσεις συχνά δίνουν ανάλογη αίσθηση στο λαιμό (μενθόλες, κανέλλα).
Η Hexocell γενικά δεν έχει θέμα. Ό,τι δεν σου πάει το αφήνεις και πας παρακάτω.

Πάντα να ανακατεύεις καλά τα συστατικά του υγρού σου.
Δεν συγκρίνουμε σταγόνες με ml με ακρίβεια, πού να ξέρουμε τι βγάζει καθενός το σταγονόμετρο.
Είναι βασικά πράγματα και είσαι καιρό στο ΗΤ. Διάβασε λίγο...

Αποσυνδεδεμένος kingdm

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #506 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 18:58 »
Μια ερώτηση κι από εμένα..  Έχω παρατηρήσει ότι είτε σε έτοιμα είτε σε diy υγρά αυτά που μου αρέσουν να ντριπαρω η να ατμιζω σε ατμοποιητή τύπου billiow / lemo δε μου αρέσουν σε ατμοποιητη με σφιχτη τζουρα τύπου kl+ η φαινόμενο και το αντίθετο.

Δεν έχω βρει ως τώρα κάποιο υγρό να με ικανοποιεί και στις δύο περιπτώσεις. Σας συμβαίνει κάτι αντίστοιχο?

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #507 στις: Οκτωβρίου 22, 2015, 19:05 »
 και εγώ στα σταξιματα προτιμω γλυκά  ενω στον τανκατο τα γλυκα με λιγωνουν..

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #508 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 00:49 »
Καλησπερα, σκεφτομαι για αγορα των υγρων αναπληρωσης pharmacig απλα θα ηθελά να τα δοκιμασω πρωτα πριν αγορασω, γνωριζετε καποιο καταστημα που μπορεις να δοκιμασεις αρωματα τουλαχιστον καποια σαν δειγματα?

Αποσυνδεδεμένος zorlac

  • **
  • 143
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #509 στις: Οκτωβρίου 23, 2015, 16:15 »
Για δες εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,25836.msg896287.html#msg896287. Τρέχουν ένα διαγωνισμό με τα συγκεκριμένα υγρά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171627 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42822 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364