vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, dkostas, zalaros, kurtz, Dolmas, camber, Ηρακλης, petr@n

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #390 στις: Αυγούστου 07, 2015, 16:28 »
Να ρωτησω βαγγελη,γιατι τις θελεις τοσο παχυρευστες;
Γιατι στους ντριπερ ατμοποιητες εχω πιο γεματο ατμο και δεν εχω πολλα τσατ πατ σκασιματα απο το πολυ νερακι  :))
Ηδη την διαφορα την καταλαβα για τα καλα με την παντοφλα που επεσε γιατι μεσα στο σπιτι δεν εβλεπαν τπτ  :laugh1: :laugh1:
Ο hellboy με το clapton me 0,5 απογειωθηκε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #391 στις: Αυγούστου 08, 2015, 21:28 »
Το θέμα με τα μεγάλα ύψη είναι αυτό:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22937.0.html
όπου και μεταφέρθηκαν τα μηνύματα.
Από εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22937.msg871441.html#msg871441

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #392 στις: Αυγούστου 13, 2015, 12:39 »
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις ημερομηνίες λήξης. Έκανα μια μεγάλη παραγγελία από γνωστό κατάστημα. Κάποια υγρά που παρήγγειλα ήρθαν με ημερομηνία ληξης 12/2015. Επίσης μου έβαλαν και δώρο 2 υγρά που λήγουν 10/2015. Θεωρείτε ότι είναι ΟΚ ή μάλλον θα έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #393 στις: Αυγούστου 13, 2015, 13:00 »
δεν θα εχεις κανενα προβλημα,εχω ατμισει εγω υγρο που σε 1 μηνα εληγε

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #394 στις: Αυγούστου 20, 2015, 15:00 »
Καλησπέρα, μετά απο ένα σημαντικό χρονικό διάστημα αποχής ηλεκτρονικού τσιγάρου,αποφάσισα να το ξαναρχίσω.. Η ερώτηση μου είναι, τα υγρά τα οποία έχω (2-3 διαφορετικά μπουκαλάκια), έχουν ανοιχτεί περίπου 2-3 μήνες πρίν.. ατμίζονται; Γενικἀ πόσο αντέχουν τα υγρά ατμίσματος;(αν ανοιχτεί το μπουκαλάκι / και αν δεν ανοιχτεί;)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #395 στις: Αυγούστου 20, 2015, 15:08 »
Δεν έχουν ημερομηνία λήξης? Αν τα διατηρείς σε σημείο σκιερό και δροσερό, κρατάνε τουλάχιστον μέχρι τότε ακόμα και αφού ανοιχτούν.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #396 στις: Αυγούστου 20, 2015, 15:12 »
Είχαν ημ λήξης, ωστόσο το καρτελάκι που έχουν πάνω ξεθωριάζει μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα..

Αποσυνδεδεμένος Paladin

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #397 στις: Αυγούστου 20, 2015, 23:31 »
Βασικά , αν το υγρό ήτανε φρέσκο-φρέσκο , έχει το λιγότερο 1 χρονο ημερομηνία λήξης ... μερικές εταιρίες , δίνουνε 2 χρόνια.
Η Hexocell για παράδειγμα , δίνει 2 χρόνια .

Τώρα.. όπως είπα πριν , αν το υγρό ήτανε φρέσκο-φρέσκο .. γιατί υπήρχε περίπτωση το υγρό να το είχε ήδη 1 χρονο στο μαγαζί του .
Απο εκεί και πέρα, για να καταλάβεις αν το υγρό χάλασε, πρέπει να δεις το χρώμα του αν έχει σκουρίνει σε σύγκριση με ένα που είναι κλειστό.


Αλλά και χαλασμένο να είναι , δεν θα πάθεις τίποτα αν το ατμίσεις, εγώ έχω ατμίσει σκούρο Virginia που θεωρείτε χαλασμένο και δεν έπαθα τίποτα ( 30 ML μπουκαλάκι )






Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #398 στις: Αυγούστου 21, 2015, 01:58 »
Τα υγρά έχουν μίνιμουμ ένα χρόνο λήξης. Ο χρόνος αυτός είναι τυπικός, μια και η γλυκερίνη είναι συντηρητικό και δεν λήγει τόσο γρήγορα. Ισχύει περίπου το ίδιο με αυτό που ισχύει με το ελαιόλαδο. Για τυπικούς/νομικούς λόγους έχουν ημερομηνία λήξης μικρότερη από την πραγματική του, που μπορεί να είναι και κάποια χρόνια αν συντηρηθούν σωστά.
Μπορούν όμως να αλλοιωθούν πριν λήξουν ή και λίγο μετά από την τυπική τους λήξη αν είναι εκτεθειμένα σε φως ή ζέστη.
Οι αλλοιώσεις έχουν να κάνουν με την απώλεια έντασης του αρώματος και της νικοτίνης. Το βαθύτερο χρώμα που παίρνουν δεν είναι απαραίτητα κακό, μια και έχει να κάνει με την ομογενοποίηση των αρωμάτων μέσα στο υγρό. Εμπειρικά, από αυτά που έχουν γραφτεί εδώ, θα σου πω ότι πριν ακόμη λήξει η γλυκερίνη και το άρωμα - στο βαθμό να γίνουν ακατάλληλα για κατανάλωση - έχουν αλλοιωθεί η γεύση και η ένταση της νικοτίνης και έχουν πεταχτεί από τους ιδιοκτήτες τους.
Αλλά... υγρά έτοιμα να λήξουν δεν πουλάνε τα καταστήματα (συνήθως) Με μοναδική εξαίρεση τα house of liquid που έχουν πιο μικρές ημερομηνίες λήξης και μικρή κατανάλωση.
Οπότε, αν τα έχεις 3 μήνες ανοιχτά και είχαν τουλάχιστον 2-3 μήνες για να λήξουν, τότε στη χειρότερη περίπτωση είναι κοντά στην ημερομηνία λήξης τους και ατμίζονται άνετα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #399 στις: Αυγούστου 23, 2015, 02:34 »
Απο εκεί και πέρα, για να καταλάβεις αν το υγρό χάλασε, πρέπει να δεις το χρώμα του αν έχει σκουρίνει σε σύγκριση με ένα που είναι κλειστό.
Αυτό είναι λάθος.
Τα υγρά σκουραίνουν, πολλά σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Αυτό δεν είναι πρόβλημα και είναι παντελώς άσχετο με το αν είναι ληγμένα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #400 στις: Αυγούστου 23, 2015, 12:44 »
Και για να συμπληρώσω τον BigSur, συνήθως τα υγρά που σκουραίνουν πιο γρήγορα, είναι τα γλυκά.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xatzo

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #401 στις: Αυγούστου 23, 2015, 15:14 »
αμα γεμισω ενα τανκ 5μλ με ενα υγρο κανω λιγο και δν θελω αλλο ειναι οκ να βγαλω το υπολοιπο περιεχομενο και να το ξαναβαλω στο μπουκαλι η ειναι για πεταμα?

Αποσυνδεδεμένος AK47

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #402 στις: Αυγούστου 23, 2015, 15:28 »
Εγώ θα το πετούσα μπροστά στο φόβο του να μεταφέρω κατάλοιπα/γεύση από παλαιότερο υγρό/ά στο κυρίως μπουκάλι!

Sent from my OnePlus using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #403 στις: Αυγούστου 23, 2015, 15:57 »
Μπορείς να το βάλεις σε ένα καινούργιο καθαρό μπουκαλάκι των 5 ή 10ml που πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά και να το χρησιμοποιήσεις άλλη μέρα χωρίς να έχεις τον κίνδυνο να μεταφέρεις άλλη γεύση σε μη χρησιμοποιημένο υγρό.
Εγώ πάντως αν μου είχε αρέσει το υγρό αλλά απλώς ήθελα να αλλάξω γεύση δεν θα το πετούσα, αλλά θα έκανα τα παραπάνω. :)

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #404 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2015, 00:16 »
καλησπέρα παιδιά! ψάχνω να βρω ένα υγρό ως εναλλακτική του cookies της fa. Θέλω κάτι να μην είναι πετιμέζι αλλά να έχει αυτή την πυκνότητα που έχει το cookies το οποίο σαν γλυκά μου είναι οκ, απλά θέλω να δω και κάτι άλλο! την πυκνότητα που λέω θα την χαρακτήριζα και διαφορετικά "βουτυριλα!" δοκιμασα την βανίλια Μαδαγασκάρης πάλι από FA αλλά είναι πολύ γλυκό για τα γούστα μου. καμία πρόταση; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171661 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557893 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364