vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #135 στις: Αυγούστου 10, 2014, 13:51 »
Για την ποιοτητα γλυκερινης κ νικοτινης των εν λογω εταιριων δεν εχει αναφερθει κατι κακο ως τωρα.
Ηangsen ηταν ισως ειναι ακομη πολλα υγρα της νομπακο που τα πουλαει πολυ πιο ακριβα.ειχα παρει καποια με 14 ευρω τα 20 μλ.
Αλλα...τα αρωματα αμφοτερων των εταιριων,  στα καπνικα κυριως υγρα τους,   πολλοι τα βρισκουμε ιδιαιτερα αηδιαστικα.
Βαρια και βρωμερα.
Οποτε,  ασχετα με το χειρουργειο λουκ των βιν τεο της, απεχουμε.
Κριση ιαπωνιας κ κινας ειναι τουλαχιστον ατυχης. Λογω πληθυσμου η κινα παραγει τοσο μεγαλες ποσοτητες προιοντων με εμφαση στα μικρα και φτηνα που δεν μπορει να γινει συγκριση ποιοτικη. Οχι μονο στη μεγαλη ποσοτητα υπαρχει και πολλη σαβουρα μαζι με το ποιοτικο,  αλλα την επενδυση που εκανε ο ιαπωνας σε πρωτοτυπη υψηλη τεχνολογια ακριβων προιοντων πχ λεξους,  ινβερτερ κλπ δεν την εχει κανει ακομη ο κινεζος,  που στηριζεται κυριως σε αντιγραφες η παραγωγη επι παραγγελια απο δυτικους πανω σε σχεδια των δυτικων. Τα δε πρωτοτυπα σχεδια τους αφιρουν κυριως μικρης αξιας προιοντα

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #136 στις: Αυγούστου 10, 2014, 20:01 »
Αφού αναφέρεις για Lexus & Inverter θα απαντήσω με τον κίνδυνο να μου γράψεις με πράσινα γράμματα ότι είμαστε off-topic.

Η σύγκριση μόνο ατυχής δεν είναι! Κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο, θα βρείς πολλές σχετικές αναφορές και συζητήσεις.

Εξ’ άλλου είναι πράγματα που τα έζησα ο ίδιος, δεν μιλάω για κάτι που μου είπαν άλλοι. Έζησα λοιπόν την εποχή που οι γιαπωνέζοι ταξίδευαν σε όλον τον κόσμο με μια φωτογραφική μηχανή στο χέρι και έβγαζαν φωτογραφίες διάφορων προϊόντων για να φτιάξουν φτηνά κακέκτυπα ευρωπαϊκών ή αμερικάνικων προϊόντων. Στις δεκαετίες του ‘50 και του ’60 η φήμη των γιαπωνέζικων προϊόντων ήταν ίδια με την σημερινή φήμη των κινέζικων προϊόντων. 

Θυμάμαι ότι ακόμη και την δεκαετία του ΄70 (που ήδη ως κράτος έκαναν στροφή στην ποιότητα εφαρμόζοντας το Kaizen) έφαγα καζούρα από φίλους όταν αγόρασα έναν γιαπωνέζικο δέκτη SSB γιατί πέταξα τα λεφτά μου σε γιαπωνέζικο σκουπίδι. Ήταν τότε που ο Καβαθάς (αντικατοπτρίζοντας το γενικότερο πνεύμα της εποχής) έγραφε ότι τα γιαπωνέζικα αυτοκίνητα ήταν "επικίνδυνα γιατί δεν έστριβαν στις στροφές".

Τα Lexus που ανέφερες ήρθαν πολύ αργότερα Ίσως μεταξύ των άλλων τα Lexus να είναι και μια απόδειξη της προσπάθειας απαγκίστρωσης της Toyota από το παρελθόν της.

Εμείς εδώ μιλώντας για κινέζικα προϊόντα ενδεχομένως το μυαλό μας πάει σε κλώνους, Fasttech, τσιμπιδάκια και φουρφούρια. Την αλήθεια την ξέρουμε όλοι.
Οι επενδύσεις που γίνονται στον τομέα της τεχνολογίας στην Κίνα είναι ασύλληπτες. Ήδη πάμπολλα εργοστάσια στην Κίνα φτιάχνουν προϊόντα ανώτερης ποιότητας που γίνονται ανάρπαστα στην Ευρώπη και στην Αμερική. Ένα από τα άπειρα παραδείγματα, η Foxconn.

Φοβάμαι ότι θα έρθει εποχή που τα προϊόντα θα γράφουν επάνω "Made with pride in China"...

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #137 στις: Αυγούστου 10, 2014, 20:10 »
Όταν έρθει αυτή η εποχή που λες τότε θα τα πάρω και θα τα ατμίσω με περιφάνεια (αν μου αρέσουν) προς το παρόν από μακριά και αγαπημένα  ;D

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #138 στις: Αυγούστου 10, 2014, 20:15 »
Παρακαλω να μεινουμε στο θεμα μας, ξεφυγαμε ηδη αρκετα και δεν κανει :)

Αποσυνδεδεμένος kirdou

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #139 στις: Αυγούστου 12, 2014, 23:49 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις είναι διαφωτιστικές.Μάλλον δεν θα τα δοκιμάσω  ;D .Απλά αναζητώ οικονομικότερα υγρά μιας και όντας νέος ατμιστής δεν γνωρίζω και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με μη έτοιμα υγρά και απο ότι βλέπω τα liqua είναι εξαντλημένα στο εν λόγω site.Κάτι άλλο.Υπάρχει γεύση υγρού πορτοκάλι απο κάποια εταιρεία;

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #140 στις: Αυγούστου 13, 2014, 00:12 »
Petra καλησπερα και καλως σας ξαναβρηκα καθως ξανα ατμιστης μετα απο απουσια 1 χρονου...Ηθελα να σε ρωτησω για κατι που ειπες και δεν ειμαι σιγουρος εαν καταλαβα σωστα..Ειπες πως πιθανον πολλα απο τα υγρα της Nobacco ειναι Hangsen?Επισης ειπες πως κυριως τα αρωματα που βαζουν στα καπνικα ειναι για πολλους αηδιαστικα..Ειναι αηδιαστικα σε συγκριση με τα αρωματα ποιων εταιριων και ποια εταιρια κατα την γνωμη σου χρησημοποιει ποιοτικα αρωματα σε καπνικα και μη?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #141 στις: Αυγούστου 13, 2014, 00:24 »
...Υπάρχει γεύση υγρού πορτοκάλι απο κάποια εταιρεία;

Το δύσκολο ερώτημα θα ήταν:
Υπάρχει εταιρεία που δεν έχει υγρό πορτοκάλι;
Δύσκολο να βρεθεί.
Μια απλή αναζήτηση στο φόρουμ θα σου δώσει πολλές επιλογές.
Πορτοκάλι μόνο του (φυσικό, σαν γρανίτα, σαν παγωτό) ή σε συνδυασμούς, στους οποίους όμως είναι κυρίαρχο.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #142 στις: Αυγούστου 13, 2014, 00:24 »


.Κάτι άλλο.Υπάρχει γεύση υγρού πορτοκάλι απο κάποια εταιρεία;
 

Υπάρχει εδώ.




Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #143 στις: Αυγούστου 13, 2014, 00:37 »
hello imjp


Καταρχήν να διευκρινίσω κάτι για να μην παρεξηγηθώ.
Οταν λεω αηδιαστικά, εννοώ στην μυρωδιά και τη γεύση. Αυτό δεν σημαινει απαραίτητη μη ποιοτικά, αλλά ότι είναι πολύ βαριά και με άσχημη μυρωδιά. Είναι θέμα γούστου περισσότερο. Κάτι σαν να λέμε οτι μας αηδιάζει η παστη αντσούγια, χωρίς απαραίτητα να σημαίνει οτι ειναι σαπια ή κακής ποιοτητας. Απλά είμαστε μαλωμένοι με τη γεύση της.
Κατ ουσίαν, θα μπορούσε ένα λαχταριστό υγρό με μυρωδιά πχ καραμέλα να μην ειναι ποιοτικο αν και γευστικό, αν είναι ζίγκα σε διακετύλιο και άλλα χημικά


Μη ποιοτικά θα χαρακτήριζα μόνο τα καπνικά της ιναβέρα διότι η μυρωδιά τους ήταν άκρως χημική και μου εφερνε απιστευτο πονοκέφαλο κι αναγούλα. Και πάλι με επιφύλαξη μήπως κάνω λάθος. Χημικοί δεν είμαστε.


hangssen ηταν σιγουρα η σειρα των 20μλ με usa mix, cigar και ry4 κλπ. Τις ιδιες ακριβώς ονομασιες αρωμάτων ειχα βρει παλια στο health cabin στα hangssen υγρά και ήταν η εποχή που τα hybrid της νομπακο ήταν hangssen. Πιθανόν να φέρνει και άλλα της ίδιας εταιρίας, αλλά πρέπει να τα βρεις σε κάποιο κινεζικο σαιτ και να συγκρινεις ονομασίες. Δεν είχα θέμα με την ποιοτητά τους, αλλά από γεύση ήταν χάλια


Στο θέμα της γεύσης, σε diy καπνικα σαφέστατα θεωρώ την ΦΑ κορυφή γευστικά και πολύ καλή και τη δικιά μας atmos
Ισως κάποια της TPA να σου αρεσουν επισης.


Αλλων εταιριών diy δεν εχω δοκιμάσει.
Σε ετοιμα βεβαια halo και liqua που έχει ιταλικά - λένε - αρώματα. Ιταλικής φιλοσοφίας θα σου πω εγώ για να ειμαστε σιγουροι. Αμφοτερα καλά, με την halo πιο μπροστά, παντα προσωπική γνώμη βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #144 στις: Αυγούστου 13, 2014, 03:21 »
Ευχαριστω  ;)

Αποσυνδεδεμένος alekos6466

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #145 στις: Αυγούστου 13, 2014, 11:49 »
κι εγώ ποτέ δεν τα συμπάθησα, αν και πολλοι είναι αυτοι που λένε οτι τα καπνικά τους είναι πιο κοντά στη γεύση του κ.τ. απο άλλα της αγοράς

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #146 στις: Αυγούστου 13, 2014, 14:43 »
Halo και El Toro κανω αυτες τις μερες και με καλυβουν απολυτα σε θεμα γευσης-χτυπηματος-ατμου...Τοσο το Tribeca 24mg οσο και το Eden 18mg....Δοκιμασα και αλλα υγρα καπνικα που τα εκανα με ορεξη στο παρελθον και με επιασε αναγουλα..Δεν ξερω γιατι συνεβη αυτο παντως καποια που τα γουσταρα παλαιοτερα τωρα ουτε καν να τα μυρισω και αλλα που δεν τα χωνευα καθολου,τα ατμιζω με ευχαριστηση...Απο DIY δυστηχως δεν με καλυψε τιποτα οσον αφορα τα καπνικα παρα μονο τα ΜΗ καπνικα με το καλυτερο το πρασινο μηλο απο ΑΤΜΟΣ με βαση Balance 50-50...Τα καπνικα αρωματα σε DIY απο οτι εταιρια και αν δοκιμασα αν  και δεν ειναι πολλα ειναι η αληθεια,ολα μου φανηκαν το ενα χειροτερο απο το αλλο....Οποτε απο εδω και περα μονο ετοιμα η εκτος και αν το γυρισω σε μη καπνικα ξανα

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #147 στις: Αυγούστου 20, 2014, 20:56 »
Ερωτηση εξπρεςς :
Για RDAs ποια είναι η συνιστώμενη περιεκτικότητα νικοτίνης στα υγρά ;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #148 στις: Αυγούστου 21, 2014, 00:07 »
Απάντηση στην ερώτησή σου, δεν υπάρχει! Όσο αρέσει σε σένα.

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #149 στις: Αυγούστου 21, 2014, 00:21 »
Απο ενα μαγαζι που αγορασα προσφατα εναν dripper μου ειπαν απο 0 μεχρι το πολυ 2mg και μου φανηκε καπως μικρο ... το οριο
για αυτο ειπα να ρωτησω κι εδω  :dontknow:
Βεβαια σε μια εβδομαδα που τον εχω τον δουλευω με 8mg και ακουγεται μια χαρα ..
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171669 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9268 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364