vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, yorgoss, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1410 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 00:54 »
Υπάρχουν βάσεις (pg/vg/cbd) διαφόρων περιεκτικοτήτων χωρίς άρωμα που μπορείς να προσθέσεις κατά βούληση ή ακολουθώντας ιατρική συμβουλή στο υγρό σου και υπάρχουν και υγρά με άρωμα ώστε να ατμίζονται χωρίς ανάμιξη.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1411 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 03:18 »
Τα οποία βάσει Ν.4419 θα έπρεπε να μην κυκλοφορούν, καθώς εμπεριέχουν ισχυρισμούς υγείας, πράγμα το οποίο απαγορεύεται. Εκτός αν:

α) Δεν πωλούνται ως "ατμίσιμα" υγρά

β) Ακολουθείται κατά γράμμα ο Νόμος, που σημαίνει ότι αφού δεν περιέχουν νικοτίνη, τότε δεν είναι "υγρά αναπλήρωσης που περιέχουν νικοτίνη", οπότε ο Ν.4419 δεν έχει εφαρμογή πάνω τους.


Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να μας ενημερώσουν οι έμποροι για το τι ακριβώς ισχύει με αυτή την κατηγορία υγρών. Εκτός αν ερμηνεύω τελείως λάθος το Νόμο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1412 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 08:31 »
Στην Αγγλία πάντως προτάθηκε τα νοσοκομεία να πωλούν ηλεκτρονικά τσιγάρα και να δημιουργήσουν χώρους για ατμιστές.
Εδώ είμαστε σε άλλο σύμπαν.

Αποσυνδεδεμένος Efi76

  • *
  • 64
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1413 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 09:24 »
Δε ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος, αλλά θα ρωτήσω: Έχω δει να πωλούνται υγρά cbd για άτμισμα. Αυτά πως χρησιμοποιούνται, αυτούσια γεμίζοντας το tank του ατμοποιητή, ή το αραιώνεις ρίχνοντας πχ σταγόνες σε έτοιμο υγρό ατμίσματος ανάλογα με την ένταση;
Τα cbd λάδια (προφανώς και τα υγρά που έχουν κυκλοφορήσει ) είναι απαλλαγμένα από την thc  δλδ την ψυχοτρόπό ουσία της καναβης . Το cbd  χρησιμοποιείται για άτομα αυτιστικά και άτομα που πάσχουν από επιληψίες.  Επίσης σαν ουσία , δημιουργεί κορεσμό .
Σε οποιαδήποτε μορφή και να το βρεις είσαι σίγουρος πως θες να το χρησιμοποιήσεις ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 14, 2019, 18:53 από Efi76 »

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1414 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 12:07 »
Γιατί να μην το χρησιμοποιήσει; Μια χαρά είναι...υπάρχουν έτοιμα υγρά ναι που τα βάζεις απευθείας στο τανκ (όπως δλδ και τα υπόλοιπα) ,υπάρχουν και έλαια που μπορείς να προσθέσεις σταγόνες στο υγρό σου...

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1415 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 12:26 »
Εγώ έλαιο δεν θα έβαζα να ατμίσω πάντως.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος knstn

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1416 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 13:35 »
Δεν αναφέρομαι σε έλαια κλπ, αλλά σε υγρά cbd μέσα σε pg/vg κατάλληλα για χρήση σε ατμιστικό εξοπλισμό.

Με είχε ρωτήσει πριν μέρες συγγενής καρκινοπαθούς, αν ξέρω κάτι επειδή ατμίζω, του 'πα όχι, και είπα να ρωτήσω.

Είχα δει στο παρελθόν ατμομάγαζα να διαθέτουν αυτό τον τύπο cbd. Αλλά πριν μήνες. Τώρα με τα "καινούρια", δεν ξέρω τι έχει γίνει.

Ο άλλος δε μπορεί να κόψει το τσιγάρο απο το άγχος, και κάνει και ακτινοβολίες... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1417 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 13:37 »
Μιλάω για έλαια που είναι κατάλληλα και για ατμισμα...τεσπά οποιος είναι προκατειλημμένος με την κάνναβη ας μη δοκιμάσει...

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1418 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 13:52 »
Τα πράγματα με το cbd είναι πολύ περίεργα. Δεν ξέρω αν κάνει τόσο καλό όσο λένε αλλά έχει πολύ χρήμα η υπόθεση και το προμοτάρουν πολύ. Επειδή ανέφερες τη λέξη καρκίνο όμως ο ίδιος ο Rubin (o Καναδός που είχε φτιάξει το λάδι πρώτος και το έδωσε σε καρκινοπαθείς) σε συνέντευξη όταν ρωτήθηκε έιπε ότι χρησιμοποιήσε όλο το φυτό για να φτιάξει λάδι (υψηλής περιεκτικότητας σε thc) κι όχι μόνο το μέρος που έχει cbd.
Tα υγρά αναπλήρωσης για άτμισμα είναι πανακριβα,το πιο φτηνό με περιεκτικότητα 20mg/ml έχει 13 ευρώ τα 10 ml.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1419 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 13:54 »
Η δική μου έρευνα (και το γράφω έτσι για να τονίσω την μικρή σημασία που έχει) έδειξε ότι η απορρόφηση του CBD μέσω υγρού ατμίσματος είναι πολύ μικρή. Αν θέλεις μια γνώμη knstn, πες στον άνθρωπο να πάρει λάδι CBD που το βάζεις στη γλώσσα με σταγονόμετρο. Η συγκέντρωση που έχει εκείνο είναι σαφώς μεγαλύτερη. Το να αφήσει το τσιγάρο και να περάσει στο άτμισμα είναι μια διαφορετική μάχη. 

Αποσυνδεδεμένος Efi76

  • *
  • 64
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1420 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 15:24 »
Δεν αναφέρομαι σε έλαια κλπ, αλλά σε υγρά cbd μέσα σε pg/vg κατάλληλα για χρήση σε ατμιστικό εξοπλισμό.

Με είχε ρωτήσει πριν μέρες συγγενής καρκινοπαθούς, αν ξέρω κάτι επειδή ατμίζω, του 'πα όχι, και είπα να ρωτήσω.

Είχα δει στο παρελθόν ατμομάγαζα να διαθέτουν αυτό τον τύπο cbd. Αλλά πριν μήνες. Τώρα με τα "καινούρια", δεν ξέρω τι έχει γίνει.

Ο άλλος δε μπορεί να κόψει το τσιγάρο απο το άγχος, και κάνει και ακτινοβολίες... :dontknow:
Να κοιτάξει να βρει την καλύτερη εταιρεία με τα καλύτερα διαπιστευτήρια και να πάρει λάδι με την tch .  Να παίρνει το λάδι υπογλώσσια . 
  Να ξεκαθαρίσω πως εγώ δεν έχω κανένα ταμπού με την καναβη , δίνω λάδι cbd στον γιο μου λόγω αυτισμού . 
Από προσωπική εμπειρία και ενδελεχές ψάξιμο σου προτείνω να δείτε την εταιρεία της endoca . 
Εύχομαι τα καλύτερα ! 

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1421 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 16:35 »
Ενημερωτικά, αλλά δεν αποκλείεται να δοκιμάσω στο μέλλον. Ποιές είναι αυτές οι βάσεις που λέτε pg/vg/cbd?
Υπάρχει και μηδενική;
Τιμή;

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1422 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 17:15 »
Τα cbd λάδια (προφανώς και τα υγρά που έχουν κυκλοφορήσει ) είναι απαλλαγμένα από την tch δλδ την εξαρτησιογόνο ουσία της καναβης...

Μια μικρή διόρθωση: Η THC δεν είναι εξαρτησιογόνος διότι δεν έχει καμία τοξικότητα.
Η ίδια αποκλείεται να σε σκοτώσει, θα σε σκοτώσουν όμως σίγουρα οι σοκολάτες, πατατάκια, φουντούνια, πακοτίνια κλπ που θα καταναλώνεις με τον τόνο...

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1423 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 17:32 »
Ενημερωτικά, αλλά δεν αποκλείεται να δοκιμάσω στο μέλλον. Ποιές είναι αυτές οι βάσεις που λέτε pg/vg/cbd?
Υπάρχει και μηδενική;
Τιμή;
Για παράδειγμα αυτή ή αυτή.
Δεν τις έχω δοκιμάσει, είναι 2 αποτελέσματα που βρήκα στο Google.

Εκτός Ελλάδας υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 15, 2019, 00:51 από apva »

Αποσυνδεδεμένος Efi76

  • *
  • 64
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1424 στις: Ιανουαρίου 14, 2019, 18:49 »
[member=15219]karmakoma[/member] έχεις απόλυτο δίκιο . 
Έπρεπε να γράψω «ψυχοτρόπος ουσία» και πολύ λάθος , έγραψα «εξαρτησιογόνος» 
Πάω να το διορθώσω 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42783 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35026 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364