vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 10 χρήστες
blalck, pngtszs1976, Lazy Dog, dkostas, lidbab, webtool, camber, mfk, zamploutos, takoulas

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος IreneGR

  • **
  • 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 28/12/2017 ....
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1245 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 15:41 »
Έχει βγάλει SnV, η Halo. Εdit: Λάθος, απλά mix shot είναι, έχεις δίκιο..

[member=21782]IreneGR[/member] Στα Nατούρα, η καλύτερη ωρίμανση που βρήκα πάντως, ήτανε σε περιβάλλον νεροχύτη. Στα έχει πει και ο [member=14501]modivin[/member] :))
Καλά και ως noob που είμαι σε μια γρήγορη φάση σκέφτηκα ότι εννοείς να βάλω τα μπουκαλάκια μέσα στον νεροχύτη - να τα αφήσω εκεί να ωριμάσουν  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Έχω πάρει τα natura προς το παρόν γιατί δοκιμάζω τη μέθοδο SnV και δε θέλω να πετάξω τα λεφτά μου, σίγουρα στο μέλλον θα πάρω και κάτι πιο ακριβό να δω τη διαφορά στη γεύση!

Να ρωτήσω ξανά γιατί μάλλον δεν το είδατε. "Μπορώ σε ένα υγρό να βάλω διαφορετικές μάρκες νικοτίνης;"

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1246 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 15:46 »
Το SnV ενώ είναι καλή ιδέα θεωρητικά, έχει εξελιχθεί σαν τηλεμάρκετινγκ.

Μπορεί να μην είναι κατά βάση  κακό προϊόν, αλλά το πλασάρουν ως εξαιρετικά πιο καλό από ότι είναι στην πραγματικότητα (ανακάτεψε και σε 2 ώρες ατμίζεις - δεν ισχύει), και την λύση σε όλα τα προβλήματα (χωρίς να είναι) και το βαράνε στο κεφάλι χωρίς λόγο, ποντάροντας στην ασχετοσύνη ή στην βαρεμάρα του άλλου.

Σε κάποιον που έρχεται από τα έτοιμα υγρά, μπορεί να φαίνεται σχετικά λογική η τιμή σε σχέση με το πόσο κοστίζει το έτοιμο υγρό σήμερα και με ελάχιστο παραπάνω κόπο, αλλά σε κάποιον που έρχεται από το DIY, το κόστος είναι απαράδεκτα μεγάλο, χωρίς να του προσφέρει τίποτα απολύτως περισσότερο.

Λίγη βάση και 10 μέρες λιγότερης ωρίμανσης δεν αξίζουν με τίποτα διπλάσια και τριπλάσια τιμή από ένα OneShot.

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1247 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 15:50 »
[member=21782]IreneGR[/member] Γενικά ναι, δεν υπάρχει κάποιος πιστεύω, που να πει ότι έβαλα δύο διαφορετικές μάρκες και χάλασε το υγρό, απλά η προφανής απάντηση, είναι ότι φαίνεται πιο λογικό να έχει την ίδια νικοτίνη το υγρό. Εγώ πάντως το έχω κάνει και ήμουνα κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1248 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 15:51 »

Αλλά πλέον δεν έιμαστε στην εποχή του χαλκού, να πληρώνουμε χρυσάφι προκάτ αρώματα, ως και καλά Snv.
Σίγουρα, αλλά έλα στην θέση ενός τελείως αρχάριου (όχι οτι εγώ δεν είμαι), στην επαρχία, χωρίς ατμιστικό κύκλο, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση και θα δείς πως τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα. 
Εγώ χωρίς να έχω την παραμικρή σχέση, παρήγγειλα το joyetech aio box βασισμένος μόνο σε reviews. 
Μαζί με αυτό, πάλι μέσω reviews αποφάσισα να πάρω το relax απο elf. Μάλλον ο συνδιασμός μου έκατσε καλά γιατί έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. 
Μετά είδα πως όλοι εκθειάζαν το tribecca της halo. Δεν το έβρισκα και πήρα την απομίμηση. 
Τώρα άρχισα το DIY. Σίγουρα έκανα "λάθη", αλλά το ψάχνω και μαθαίνω όσο μπορώ. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1249 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 15:53 »
Δεν φταις εσύ για τα λάθη σου. Φταίνε αυτοί που τα πλασάρουν ως μάνα εξ' ουρανού. Δες και το παραπάνω ποστ μου.

Αποσυνδεδεμένος dazed

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
  • ... makes Jack a dull boy
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1250 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 15:59 »
Ευτυχώς το ανακάλυψα σχετικά γρήγορα και με βοηθήσατε και όλοι εσείς σε μεγάλο βαθμό.  :D

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1251 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 16:07 »
Πάντα έτσι γίνεται, και είναι λογικό. Και εγώ λόγω στενοκεφαλιάς, δεν πήρα εργοστασιακό mtl, και προτίμησα το pico και melo 3 σκέτο, γιατί μου φαινόταν φθηνότερο, και πίστευα ότι θα πετύχω τσιγαρίσια τζούρα. Μία εβδομάδα μετά πήρα και triton mini. Πάλι εγώ έμεινα για πολύ καιρό αποκλειστικά στα "καπνικά", απλά επειδή με έπειθε περισσότερο η μαρκετίστικη ονομασία, από τα λογικά επιχειρήματα (δεν υπάρχει υγρό "τσιγάρο" π.χ.). Μέχρι σήμερα, εξακολουθώ να κάνω του κεφαλιού μου πολλές φορές, ενώ βλέπω καλές ενδείξεις για το αντίθετο, και το μετανιώνω μετά.

Αλλά ακριβώς επειδή οι συμβουλές των παιδιών, με έχουνε γλυτώσει από απείρως περισσότερες κακές αγορές, νιώθω χρέος μου να μιλήσω για κάτι που είμαι σίγουρος, για να προειδοποιήσω άλλους. Έχω δοκιμάσει και εγώ αυτά τα υγρά, συμφωνώ δεν είναι και εντελώς για πέταμα (έχω δει και χειρότερα), αλλά δεν είναι vfm επιλογή για κανένα λόγο. Όταν από τη μία έχεις κατάλογο με 450(!!!) υγρά(που σημαίνει ότι δεν τα έχει δοκιμάσει ΟΥΤΕ ο ίδιος που τα πουλάει ΣΙΓΟΥΡΑ), που τα περισσότερα είναι στυλ: φιστίκι (σκέτο), φράουλα (σκέτη), μπανάνα (σκέτη) κλπ, και από την άλλη έχεις μια σειρά εταιρείες, που πουλάνε one shot (και Snv, και αυτά one shot σε μπουκάλι είναι), με περιπλοκότερες συνταγές, που φτιάχνονται με βάση κατευθύνσεις που έχουν γίνει πια κανόνες μετά από χρόνια δοκιμών στην παραγωγή υγρών, πάνω κάτω στο ίδιο κόστος, νιώθω υποχρεωμένος να πω ότι το ένα έιναι αρπαχτή. Και πίστεψέ με τα έχω δοκιμάσει τα Nατούρα και το 2015 που έκανα πρώτη προσπάθεια, και το Μάιο που ξεκίνησα πάλι, και ΔΕΝ είναι καλά υγρά, ειδικά γι ατην τιμή τους. Αν θέλουμε ευκολία, χωρίς να μας νοιάζει τι ατμίζουμε, υπάρχουν και τα Τζάμπο υγρά. Ότι πιστοποιηση έχει το ένα, έχει και το άλλο. Τόσο απλό.

Αποσυνδεδεμένος Parafron4

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1252 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 16:43 »
Για πείτε ρε παιδιά να μαθαίνουμε κ εμείς οι αρχάριοι "καλες"μάρκες έτοιμων υγρών που βγαίνουν και σε συμπυκνωμένα να δοκιμάσουμε. Μέχρι στιγμής έπαιρνα μόνο έτοιμα υγρά αλλά πλέον έχω εφοδιαστεί με βάσεις μονολιτρες μπουκάλια γυάλινα σύριγγες κτλ κ δοκιμάζω της flavourart κ της hexocell.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος opel007

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1253 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 16:54 »
ToB , TPA , big mouth , flavourart , κλπ

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1254 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 17:02 »
Οι εταιρείες παραγωγής αρωμάτων που έχουν το καλύτερο  "όνομα" στην αγορά είναι η The Perfumers Apprentice (TPA), Capella, Flavour Art (FA), Flavorah μεταξύ άλλων. Αυτές πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (Πχ Soho από FA), δεν βγάζουν mix shots, αλλά τα αρώματα τους χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με άλλα σε συνταγές.
Οι περισσότερες εταιρείες υγρών χρησιμοποιούν αυτά τα αρώματα για τα υγρά τους. Όσο και αν φαίνεται παράδοξο, για μένα αυτό είναι ένα κριτήριο "ποιότητας" των υγρών, το αν χρησιμοποιούν αρώματα γνωστών εταιρειών δηλαδή. Σηκώνει συζήτηση, βέβαια.

Έχουμε αρκετές εταιρείες με καλά, ποιοτικά υγρά στη χώρα μας πάντως. Tα mix shot της Αfter8 που είπα παραπάνω, τα υγρά Dan Lucas, τα SnV και mix shot της Paragon, τα SnV της VnV liquids, τα υγρά και τα SnV της Lamda ενδεικτικά, έχουν αρκετή ποικιλία, και σε πολλές περιπτώσεις έχουνε πρωτοπορήσει όσον αφορά συνταγές. Για το τελευταίο, η After 8 νομίζω έχει μείνει λίγο πίσω.

Προσωπικά, λατρεύω και τα mix shots της αγγλικής Divine, που υπάρχουνε στην Ελλάδα σε πολύ καλή τιμή και βγάζουν πολλά ml. Είναι συνταγές γνωστού άγγλου DIYer, αυτού που έχει βγάλει τη γνωστότερη συνταγή για Lemon Tart (υπάρχει στα Divine). Τα Egoist επίσης ήταν αρκετά ικανοποιητικά από ξένες εταιρείες για μένα.
Εννοείται πως αυτά είναι προσωπικές επιλογές, απλά πιστεύω ότι αξίζουν σε σχέση με άλλα που έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1255 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 17:03 »
Για πείτε ρε παιδιά να μαθαίνουμε κ εμείς οι αρχάριοι "καλες"μάρκες έτοιμων υγρών που βγαίνουν και σε συμπυκνωμένα να δοκιμάσουμε. Μέχρι στιγμής έπαιρνα μόνο έτοιμα υγρά αλλά πλέον έχω εφοδιαστεί με βάσεις μονολιτρες μπουκάλια γυάλινα σύριγγες κτλ κ δοκιμάζω της flavourart κ της hexocell.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
καπνικα? φρουτα? μπακλαβαδες? γαλακτο....  ?
τι ακριβως ψαχνεις?

Αποσυνδεδεμένος Parafron4

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1256 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 17:12 »
Ευχαριστώ μάγκες.
Για τα Τpa έχω ακούσει κ από άλλους καλά λόγια αλλά βγάζει κ έτοιμα υγρά για να δοκιμάσω πρώτα;
Είμαι των καπνικών αλλά και η φράουλα από  flavourart δεν με χάλασε μπορώ να πω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος tzavardin

  • ***
  • 545
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1257 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 17:17 »
Τσέκαρε αυτό που έγραψα πιο πάνω. Οι εταιρείες αυτές ΤPA, FA δεν βγάζουnε mix shot, δηλαδή αναμεμειγμένες συνταγές, που απλά τις αραιώνεις και τις ατμίζεις, αλλά αρώματα που τα αναμειγνύεις μεταξύ τους για να κάνεις συνταγές. Οι εταιρείες που έγραψα παρακάτω, παίρνουν τα αρώματα αυτών των ετιρειών και φτιάχνουν έτοιμα υγρά, ή mix shot που τα αραιώνεις, ή SnV. Όχι ότι θα πάθεις τίποτα αν φτιάξεις μία φράουλα σκέτη από FA ας πούμε, αλλά θα την βαρεθείς αμέσως, δεν μπορείς να την έχεις για πολλή ώρα.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1258 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 17:20 »
καποια ωραια καπνικα εχει κ η DEA.  (mexico)
επισης το divino της e-cig

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #1259 στις: Ιανουαρίου 13, 2018, 17:30 »
 Οπως σου γραφει ο αποπανω, υπαρχουν αρκετες αξιολογες εταιρειες αρωματων.
 Προσωπικα ειμαι φανατικος της flavorart, πολυ παλια ιταλικη εταιρεια στον χωρο των αρωματων, ενα ονομα-εγγυηση.
 Απο αυτην, δημοφιλη συμπυκνωμενα  ειναι το κλασσικο της RY4, το SOHO και αρκετα αλλα, αλλα ειναι θεμα γουστου κυριως.

 Ορεξη ναχεις και υπαρχουν αρκετες καλες εταιρειες και πολυ καλα αρωματα για DIY.

 Για τα SnV που λετε, συμφωνω, ειναι απλως ενας εξυπνος ελιγμος των εταιρειων, μιας και δεν ειναι  (τυπικα) ετοιμα υγρα αναπληρωσης.
 Δεν ειναι και καμια πατεντα φοβερη η κατι το καινοφανες, ο μικροτερος απαιτουμενος χρονος ομογενοποιησης, νομιζω οτι οφειλεται απλως στο γεγονος οτι εχουν μεσα μεγαλυτερη ποσοστητα PG η και VG, απο τα αρωματα η τα one shot και ετσι εχει γινει ηδη μια ομογενοποιηση μεσα στο μπουκαλι.
 Ειναι σαν να βαλω πχ σε ενα μπουκαλι τα αρωματα που απαιτει μια συνταγη, να προσθεσω λιγη βαση και να το αφησω ετσι για μερικες μερες.
 Οταν μετα απο αρκετες μερες προσθεσω και την υπολοιπη βαση, ειναι λογικο να χρειαζεται πλεον μικροτερος χρονος ομογενοποιησης.

 Εδω που τα λεμε παντως, ειναι σημερα η μοναδικη λυση για οποιον δεν θελει, δεν μπορει, βαριεται κλπ να ασχοληθει, εστω και λιγο, με το DIY.
 Οταν βαριεσαι η δεν ξερεις, πληρωνεις, αυτο ειναι κατι που ισχυει σε πολλα πραγματα στην ζωη..;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42747 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364