vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, zamploutos, panoskapa, Jorge

Twitter

Υγρά eCig.gr

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #90 στις: Νοεμβρίου 29, 2014, 19:10 »
Δεν καταλαβαίνω γιατί μετράτε σταγόνες και δεν παίρνετε μια σύριγγα 1ml να κάνετε τη δουλειά σας.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #91 στις: Δεκεμβρίου 01, 2014, 13:40 »
 Ένα ελαφρύ κρυωματάκι με πήγε λίγο πίσω και με έκανε να καθυστερήσω το δεύτερο μέρος των συγκεκριμένων υγρών. Τώρα που άρχισε να περνάει, συνεχίζω με έξι υγρά από τη σειρά Red Label της Ecig. Η μεθοδολογία και πάλι ίδια, με μία μικρή (!) προσθήκη. Αυτή τη φορά εκτός από τον μπαρουτοκαπνισμένο μου κλώνο Kayfun 3.1ES, θα χρησιμοποιηθεί και ο νεοαποκτηθείς κλώνος Erlkonign. Τον έχω κάποιο καιρό αλλά ήμουν διστακτικός στη χρήση του μέχρι τουλάχιστον να βρω τα χούγια του. Για κάθε νέο υγρό θα μπαίνει φρέσκο βαμβάκι και θα στρώνει με άτμισμα 1 ml σκέτη βάση, ενώ μετά το άδειασμα του τανκ θα γεμίζει με σκέτη βάση για έλεγχο επιμονής της γεύσης. Να αναφέρω εδώ ότι τους ατμοποιητές δεν τους γεμίζω τελείως αλλά κάπου στα 2 ml. Και στη φάση δοκιμής του υγρού αλλά και μετά που απογεμίζω με σκέτη βάση. Ο λόγος είναι απλός: είναι πολλά τα ml Άρη...
 

Vaped Queen, 6mg.
Kayfun 3.1ES Clone, MC 1.6Ω Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο. Ίδιο στήσιμο και στον Erl.

Με επιφύλαξη έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη καθώς το κρύωμα δεν είχε υποχωρήσει πλήρως. Ω του θαύματος, είχα όσφρηση. Καπνικό και ωραίο άρωμα που παραπέμπει σε ελληνικά καπνά, και κάτι άλλο το οποίο όμως ήταν τόσο καλά κρυμμένο που δεν μπόρεσα να το αναγνωρίσω. Γέμισα τους ατμοποιητές μου και ξεκίνησα με τον 3.1. Δυνατή καπνική γεύση που γεμίζει το στόμα και αφήνει μία εντύπωση ότι πρόκειται για εξαιρετικό άφιλτρο τσιγάρο, χωρίς όμως μυρωδιά και γεύση από καμένο χαρτί και το κλασσικό τασάκι που συναντάμε σε κλασσικά τσιγαρίσια υγρά. Πλούσιο ντουμάνι και χτύπημα λιγότερο από το αναμενόμενο, σε εννιάρι θα είναι φανταστικό. Στη ρινική εισπνοή, το υγρό ανεβαίνει ένα επίπεδο και εμφανίζεται και ένα άρωμα το οποίο κάτι μου θυμίζει αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Στην εκπνοή από τη μύτη τώρα, δεν αλλάζει κάτι στην εμπειρία. Έβαλα όμως σκοπό να αναγνωρίσω το κρυμμένο άρωμα το οποίο βρήκα στη ρινική εισπνοή αλλά και στην επίγευση. Έπιασα λοιπόν τον Erl και τον έβαλα στο SVD. Η συμπεριφορά του υγρού ίδια. Αλλά τώρα, ήταν καθαρό το «κρυμμένο νόημα». Είμαι σχεδόν σίγουρος τώρα ότι πρόκειται για blackberry. Είμαι από τους λίγους που τους άρεσε το blackberry της Atmos Lab και έχω την εντύπωση ότι περί αυτού πρόκειται. Εντάξει, δεν παίρνω και όρκο ότι είναι το άρωμα από τη συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά το blackberry είναι εκεί. Πάντα με την επιφύλαξη του κρυώματός μου. Άδειασα και τους δύο ατμοποιητές ατμίζοντας και απογέμισα με σκέτη βάση. Στον 3.1 η γεύση επέμεινε μέχρι τέλους, παρόλο που τον είχα στραγγίξει πριν. Στον Erl, επίσης. Οκ, μπορεί να μην είχε την αρχική ένταση αλλά και πάλι ήταν καθαρή. Σε αυτό το σημείο μπήκα να ελέγξω και την περιγραφή στη σελίδα της εταιρείας, η οποία μας μιλάει για καπνά Αγρινίου με νότες από κόκκινο ρούμι. Το καπνικό του θέματος το δέχομαι καθώς τι πιο απλή προσομοίωση από άφιλτρο τσιγάρο και καπνά Αγρινίου. Το ρούμι, δεν το βλέπω. Τουλάχιστον σε σχέση με άλλες γεύσεις που περιέχουν ρούμι. Παρόλα αυτά είναι ένα ευχάριστο υγρό το οποίο έχει προοπτικές να ανέβει πολύ. 82/100
 
Superior Blend, 6mg
Kayfun 3.1ES Clone, MC 1.5Ω Double Twisted Kanthal A1 0.25mm, 3mm διάμετρο.
Erl Clone, MC 1.6Ω Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο

Φέρνοντας το μπουκαλάκι στη μύτη, ξεχωρίζει μία και μόνο μυρωδιά. Αυτή της σοκολάτας. Ονειρευόμενος λοιπόν ένα υγρό με καπνική βάση και σοκολάτα, γέμισα τους ατμοποιητές μου. Με την πρώτη τζούρα η προσδοκίες μου επιβεβαιώθηκαν, με μια ευχάριστη διαφοροποίηση. Ελαφριά και όχι πολύ έντονη καπνική βάση, από βαριά καπνά όμως, με αρώματα και ισχυρή γεύση από κακάο. Όσοι είχαν την τύχη να δοκιμάσουν καθαρό κακάο, μπορούν να καταλάβουν ότι η μυρωδιά του είναι γλυκιά και σοκολατένια, χωρίς όμως γλυκάδα στην γεύση. Όσοι δεν την είχαν, μπορούν να επισκεφτούν ένα σούπερ μάρκετ με χώρο super foods, όπου και μπορούν να βρουν τα λεγόμενα cocoa nibs ώστε να καταλάβουν ακριβώς τι εννοώ. Όσο προχωρούσε η δοκιμή και το στόμα μου συνήθιζε τη γεύση, η απαλότητα του καπνικού κομματιού γινόταν όλο και πιο ευχάριστη, αλλά και η σοκολάτα πιο γλυκιά. Ευχάριστη κατά πολύ, αλλά γλυκιά, γεγονός που με ξένισε καθώς η αρχική μου εντύπωση ήταν πιο μεστή και γεμάτη. Αυτή η γλυκάδα μάλιστα είναι το μειονέκτημα του υγρού καθώς λειτουργεί σαν ένα ενδιάμεσο στάδιο μεταξύ της καπνικής βάσης και του κακάο, εξαλείφει στην ουσία το σώμα και τον χαρακτήρα του υγρού καθώς διαχωρίζει τις γεύσεις αντί να τις αφήνει να ανακατευτούν με ομαλότητα. Και στο δικό μου μυαλό, αυτός ήταν και ο σκοπός του κατασκευαστή, να δημιουργήσει δηλαδή ένα υγρό με δύο στρώματα τα οποία να προσφέρουν μια ομαλή μετάβαση από το ένα στο άλλο. Το χτύπημα στα αναμενόμενα επίπεδα για την περιεκτικότητα του υγρού σε νικοτίνη ενώ το ντουμάνι για άλλη μια φορά σε πολύ ανώτερα επίπεδα αν λάβουμε υπ’ όψιν τις αναλογίες του υγρού σε pg/vg. Στη ρινική εισπνοή το κακάο καλύπτει τα πάντα, ενώ στην ρινική εκπνοή μένει μια αίσθηση από καπνό και σοκολάτα η οποία είναι πολύ ευχάριστη. Ένα πολύ θετικό του υγρού είναι ότι η επίγευσή του είναι διακριτή με έντονα τα πικρά στοιχεία της σοκολάτας. Έπιασα λοιπόν και τον Erl στα χέρια μου και έψαξα για διαφορές. Δεν νομίζω ότι ο Erl το αγάπησε και ιδιαίτερα αυτό το υγρό καθώς η αίσθηση ήταν σαν σκέτη βάση με ένα ελαφρύ άρωμα σοκολάτας. Αφού λοιπόν άτμισα και τα δύο τανκ μέχρι τέλους, με ευχαρίστηση πρέπει να ομολογήσω, απογέμισα με σκέτη βάση τους ατμοποιητές για να δω και τι τάσεις έχει το υγρό σε τέτοιες συνθήκες. Στον μεν 3.1 η γεύση παρέμεινε για πολύ ώρα με το τελείωμα του τανκ να αφήνει μια γλυκιά αίσθηση βάσης αρωματισμένης διακριτικά με σοκολάτα. Στον Erl όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Ότι είχε μαζέψει το βαμβάκι από την δοκιμή, κατέβηκε στο υγρό με αποτέλεσμα να πάρει χρώμα, ενώ η σοκολάτα ήταν ακόμα πιο διακριτική. Σε αυτό το σημείο μπήκα στη σελίδα της εταιρείας για να δω και την περιγραφή η οποία μας μιλάει για τρία διαφορετικά φύλλα καπνού και άρωμα Bourbon. Αν όντως πρόκειται για τρία φύλλα καπνού, τότε πρόκειται για πολύ ήρεμες ποικιλίες, και όσο για το bourbon, ή οτιδήποτε έχει να κάνει με παρόμοιο ποτό, άφαντο. 77/100
 
9 Tears Old, 6mg
Kayfun 3.1ES Clone, MC 1.5Ω Double Twisted Kanthal A1 0.25mm, 3mm διάμετρο.
Erl Clone, MC 1.6Ω Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο

Το πιο παράξενο με αυτό το υγρό είναι η παντελής έλλειψη μυρωδιάς από το μπουκάλι. Όσο και αν προσπαθούσα να καταλάβω, δεν εντόπισα το οτιδήποτε. Αρνούμενος να πιστέψω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ισχύει, το απέδωσα στα τελειώματα του κρυώματός μου και γέμισα τους ατμοποιητές. Η πρώτη εντύπωση ήταν εξαιρετικά μπερδεμένη, καθώς φαινόταν καθαρά το μέτριας έντασης καπνικό και κάτι ακόμα το οποίο έλπιζα να αναγνωρίσω στη συνέχεια. Αυτό λοιπόν έγινε αφού προχώρησα στο σημείο που αφήνω ατμό να περάσει στη μύτη. Το κρυμμένο στοιχείο λοιπόν, ήταν μπαχαρικά. Μετά από μερικές τζούρες ακόμα, κατάφερα να καταλάβω ότι το γαρύφαλλο ή μοσχοκάρφι ήταν το κρυμμένο στοιχείο. Σαφής λοιπόν η πρόθεση του κατασκευαστή να παίξει σε ρυθμούς Kretek Tobacco, και δεν μιλάω για το ομώνυμο υγρό της Liqua, αλλά για το συγκεκριμένο είδος το οποίο περιλαμβάνει καπνά και μπαχαρικά και είναι δημοφιλές σε αρκετές χώρες του εξωτερικού. Το χτύπημα ελαφρά πάνω από το αναμενόμενο αλλά απόλυτα ταιριαστό καθώς η έντονη γεύση του υγρού το ζητάει το ανεβασμένο χτύπημα. Ντουμάνι υπερπλούσιο για άλλη μια φορά ενώ στη ρινική εκπνοή αυτό το ελαφρύ κάψιμο που μένει στη μύτη ολοκληρώνει την καπνική εμπειρία και την αίσθηση του μπαχαρικού. Ευχάριστη επίσης και η επίγευση από γαρύφαλλο, χωρίς όμως και ιδιαίτερη διάρκεια. Αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό ιδιαίτερα όταν εμπλέκονται τόσο δυνατές γεύσεις. Περίλαβα λοιπόν και τον Erl μήπως και ανακαλύψω τίποτα καινούριο. Εδώ λοιπόν, το καπνικό του πράγματος καταπιέζεται και η γεύση από το γαρύφαλλο επικρατεί. Πολύ θετικό είναι ότι η γεύση δεν μένει στο στόμα για πολύ, καθώς σε μια τέτοια περίπτωση θα είχαμε την εντύπωση ότι βρισκόμαστε στη φάση της χώνεψης μετά από μία γερή δόση κοκκινιστό. Αφού λοιπόν άδειασαν τα τανκ και των δύο ατμοποιητών, έβαλα τη σκέτη βάση για να δω και τη συμπεριφορά του υγρού σε αυτή τη φάση. Στον 3.1 έμεινε η καπνική γεύση εξασθενημένη για αρκετή ώρα, ενώ η γλύκα της βάσης έκανε το υγρό να μοιάζει με αναθυμιάσεις από τεντούρα. Κοντεύοντας στο τέλος, η καπνική γεύση χάθηκε τελείως και το μόνο που απέμεινε ήταν μία όχι και πολύ διακριτικά αρωματισμένη με μπαχαρικά βάση. Η οποία ήταν και ιδιαίτερα ευχάριστη. Στον Erl, η συμπεριφορά ήταν σχεδόν ίδια με τη διαφορά της γεύσης του γαρύφαλλου να είναι πιο επίμονη. Εδώ είναι το σημείο στο οποίο επισκέφθηκα τη σελίδα της εταιρείας ώστε να δω την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για μεστό άρωμα τσιγάρου. Από την περιγραφή, συμπεραίνω ότι κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει καθώς αναφέρει κάτι για real tobacco. Μέχρι νεωτέρας λοιπόν δεν την λαμβάνω υπ’ όψιν.
 
Nocturne, 6mg
Kayfun 3.1ES Clone, MC 1.5Ω Double Twisted Kanthal A1 0.25mm, 3mm διάμετρο.
Erl Clone, MC 1.6Ω Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο

Το πρώτο υγρό της σειράς το οποίο με μπέρδεψε απίστευτα. Η μυρωδιά στο μπουκαλάκι ήταν ανεπαίσθητη και έδειχνε κάτι γλυκό με νότες σοκολάτας. Γέμισα τους ατμοποιητές μου και ξεκίνησα τη δοκιμή. Στον 3.1 λόγω πάχους σύρματος χρειάστηκε να ανεβάσω τα βολτ αρκετά για να δώσει η αντίσταση αρκετή ενέργεια. Η γεύση ήταν αρκετά μπερδεμένη και δυσκολεύτηκα πολύ να ξεχωρίσω τι γίνεται. Υπήρχε μία αίσθηση καπνικού αλλά μόνο ως αίσθηση ατμού και όχι ατόφια γεύση. Σίγουρα υπήρχαν δυο τρία αρώματα ακόμα, τα οποία όμως ήταν τόσο μπερδεμένα μεταξύ τους που ήταν αδύνατο να ξεχωρίσω γεύσεις. Συνέχισα να το ατμίζω χαλαρά προσπαθώντας να ξεχάσω ότι έκανα δοκιμή, μήπως και καταφέρω να το καταλάβω. Μάταια. Άδειασε το τανκ και έβαλα σκέτη βάση για να δω την περίπτωση να αναδείξει κάποια αρώματα. Αναγνώρισα κανέλα και κάτι φρουτένιο. Το άφησα στην άκρη με σκοπό να το επαναλάβω την άλλη μέρα. Άλλαξα το βαμβάκι, άτμισα αρκετή σκέτη βάση και ξαναγέμισα τον 3.1. Μάλλον το διάλειμμα ωφέλησε καθώς πλέον ήταν ξεκάθαρες οι γεύσεις. Καπνά και μηλόπιτα! Αρκετά πιο καθαρό το μήλο και η κανέλα και μία απόπειρα ζύμης, όχι πολύ πετυχημένη αλλά τη δουλειά της την κάνει. Με καθαρό μυαλό και μύτη, άφησα τον ατμό να περάσει και από κει και έγινε αισθητή η οξύτητα του μήλου καθώς και ένα κάψιμο από την κανέλα, η οποία πρέπει να αναφέρω ότι βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα και δεν καλύπτει τα πάντα. Στη ρινική εκπνοή, αυτή η αίσθηση απλά στρογγύλευε. Έπιασα τον Erl για να δω και τι έχει να πει εκεί το υγρό. Πιο έντονες οι γεύσεις και πλέον δεν είχα καμία αμφιβολία ότι η διάθεση του κατασκευαστή ήταν να φτιάξει ένα καπνικό υγρό αρωματισμένο με μηλόπιτα. Περισσότερο βέβαια έτεινε σε μία μηλόπιτα αρωματισμένη με ταμπάκο αλλά δεν έχει καμία σημασία καθώς ήταν μια χαρά υγρό. Το ντουμάνι για άλλη μια φορά πλούσιο και το χτύπημα αρκετά ελαφρύ αλλά δεν θες κάτι άλλο από ένα τέτοιο υγρό. Η επίγευση τώρα, είναι αυτό το οποίο λείπει σε μεγάλο βαθμό από αυτό το υγρό καθώς είναι πολύ ελαφριά. Πρόκειται απλά για μια γλυκάδα με όξινες νότες η οποία όμως από τη στιγμή που έχεις καταλάβει το υπόλοιπο υγρό απλά το συμπληρώνει. Το κακό με την έλλειψη επίγευσης, είναι ότι μετά από λίγο ξεχνάς ότι μόλις άτμισες και θες συνέχεια. Βοηθάει και το ελαφρύ χτύπημα σε αυτό. Αφού άδειασαν και οι δύο ατμοποιητές, έβαλα σκέτη βάση και στους δύο. Στον 3.1 δεν άλλαξε κάτι από αυτό που περιέγραψα παραπάνω. Στον Erl τώρα, σαν να βρήκα και κάποιες κρυμμένες γεύσεις από καβουρντισμένο ξηρό καρπό αλλά μπορεί να είναι η ιδέα μου. Μπορεί και να οφείλεται και στον τρόπο τροφοδοσίας, και συγκεκριμένα στο σημείο που η αντίσταση ατμοποιεί το υγρό που έχει μείνει στο βαμβάκι και εκείνη τη στιγμή σκάει σκέτη βάση, πιο πηχτή. Σενάρια κάνουμε. Ανακάλυψα όμως ότι με όλη αυτή τη μπερδεψοκατάσταση, άτμισα και τα δέκα ml από το μπουκαλάκι σχεδόν χωρίς να το καταλάβω. Σε αυτό το σημείο, μπήκα στη σελίδα της εταιρείας ώστε να κοιτάξω την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για σκληρό και αρωματικό, το φρούτο πίσω από το έντονο καπνικό άρωμα του Harsh. Ίσως ο συνδυασμός καπνού και μήλου να είναι που βγάζει αυτή την αίσθηση της μηλόπιτας. 88/100
 
Dark Smoke, 6mg
Kayfun 3.1ES Clone, MC 1.5Ω Double Twisted Kanthal A1 0.25mm, 3mm διάμετρο.
Erl Clone, MC 1.6Ω Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο

Στη μυρωδιά τουλάχιστον, πιο dark δεν γίνεται. Άρωμα από βαρύ και σκούρο φύλλο καπνού, αρκετά παλαιωμένο. Μου έφερε στο μυαλό κάτι πούρα περιπτέρου, τα Tuscan Extra Vecchia τα οποία από όσο θυμάμαι ήταν πολύ βαριά. Γέμισα τους ατμοποιητές μου και ξεκίνησα με τον 3.1 πρώτα. Η γεύση στην αρχή έδινε την εντύπωση από έναν ελαφρύ καπνό (ναι! Ελαφρύ!) αρωματισμένο με ροδόνερο. Στην πραγματικότητα, η αίσθηση ήταν ίδια με αυτή της φρέσκιας αμυγδαλόπαστας. Όσο το μελετούσα βέβαια, τόσο άρχισε να μου θυμίζει κάτι άλλα υγρά του παρελθόντος. Έστυψα λίγο το κεφάλι μου και θυμήθηκα ότι έχω συναντήσει παρόμοιες γεύσεις στο Ovale Black Old Tobacco και στο DEA Venere. Ίσως οφείλεται στην δημοτικότητα που είχε αυτό το υγρό της Ovale αυτό γιατί παρατήρησα και την ίδια ξηρή αίσθηση που αφήνει στο στόμα. Στη ρινική εισπνοή το ροδόνερο ήταν υπερβολικά δυνατό και παρόλα αυτά ταιριαστό με το υπόλοιπο υγρό, ενώ ακόμα και στην εκπνοή από τη μύτη, το άρωμα ήταν ακόμα έντονο. Χτύπημα αρκετά πιο δυνατό από το αναμενόμενο, γεγονός το οποίο βοηθιέται και από αυτή την ξηρή αίσθηση που ανέφερα πιο πριν. Το ντουμάνι ελαφρώς λιγότερο από τα προηγούμενα της σειράς αλλά και πάλι ικανοποιητικό. Η επίγευση και πάλι μικρή σε διάρκεια όσον αφορά τα αρώματα του υγρού, αλλά η αίσθηση πικράδας και ξηρότητας στο στόμα παραμένει για λίγο, αφήνοντας της αίσθηση ότι έχεις καπνίσει πούρο, χωρίς όμως τα συνηθισμένα αρώματα που θα συναντούσε κάποιος σε μια τέτοια περίπτωση. Ανέλαβα και τον Erl για να δω τι έχει να πει και σε αυτό τον ατμοποιητή. Πιο στρογγυλή γεύση, με κάθε υπόνοια καπνικού να έχει εξαφανιστεί και με μεγαλύτερη έμφαση στη γλυκάδα και το τριαντάφυλλο, με μία στρογγυλεμένη γεύση σαν να έχεις μόλις φάει marzipan. Βέβαια, εδώ ήταν αρκετά πιο αισθητό το χτύπημα καθώς είναι χαρακτηριστικό που αναδεικνύεται από αυτό τον ατμοποιητή. Αφού άδειασαν και οι δύο, έβαλα σκέτη βάση για να δω τη συμπεριφορά της γεύσης και την επιμονή της. Στον 3.1 λοιπόν, η ένταση της γεύση εξαφανίστηκε σχετικά γρήγορα και μέχρι το τέλος παρέμεινε μία ελαφρά γεύση από το τριαντάφυλλο. Ευχάριστη αλλαγή ήταν ότι λόγω της vg εξαφανίστηκε εκείνη η ξηρή αίσθηση και αντικαταστάθηκε από πιο πλούσιο σώμα στον ατμό. Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα αν η εταιρεία έβγαζε το συγκεκριμένο υγρό με βάση στην οποία να υπερτερεί η vg. Στον Erl τώρα, η γεύση του υγρού επέμεινε για αρκετά περισσότερα ml και πολύ πιο καθαρή. Ίσως όχι τόσο πολύ η γεύση αλλά το άρωμα καθώς ήταν πολύ πιο φανερό στη ρινική εισπνοή. Σε αυτό το σημείο επισκέφτηκα τη σελίδα της εταιρείας για να δω την περιγραφή η οποία μας μιλάει για δυνατό καπνό με έντονο τσιγαρίσιο άρωμα και καθαρή γεύση. Μάλλον όχι και τόσο!!! 87/100
 
Hellas Str8 V.2, 6mg
Kayfun 3.1ES Clone, MC 1.5Ω Double Twisted Kanthal A1 0.25mm, 3mm διάμετρο.
Erl Clone, MC 1.6Ω Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο

Και σε αυτό το υγρό, εντύπωση έκανε η έλλειψη έντασης στο άρωμα από το μπουκαλάκι. Γέμισα λοιπόν τους ατμοποιητές μου και ξεκίνησα με τον 3.1. Η πρώτη μου εντύπωση λοιπόν, και δέχομαι το γέλιο, ήταν φράουλα! Ξανακοίταξα το μπουκαλάκι και απόρησα. Όσο λοιπόν προχωρούσε η δοκιμή, τόσο ηρεμούσε η γεύση και μπόρεσα να αναγνωρίσω το καπνικό του θέματος το οποίο ήταν εξαιρετικά ευχάριστο, με μία γλυκόξινη νότα να του δίνει μια τσαχπινιά. Ενδιαφέρων συνδυασμός τον οποίο βάλθηκα να εξερευνήσω λίγο ακόμη! Φόρτωσα τον Erl και άρχισα να δοκιμάζω και εκεί. Πιο έντονο το καπνικό στοιχείο εδώ, παραδόξως, αλλά και πιο καθαρή η γεύση του φρούτου. Θύμιζε λίγο γλυκιά φράουλα με μια οξύτητα από εσπεριδοειδή και γενικά ήταν αρκετά ευχάριστο. Το χτύπημα στα αναμενόμενα επίπεδα, ενώ το ντουμάνι πλούσιο. Στη ρινική εισπνοή η όλη εμπειρία απέκτησε ένταση ενώ στην εκπνοή από τη μύτη εμφανίστηκε μία αίσθηση γλυκάδας, η οποία όμως ευτυχώς έφυγε γρήγορα. Μου θύμισε τη γεύση και τα αρώματα που έπαιρνα κάνοντας μια πατέντα πιο παλιά. Ενίοτε κάπνιζα στριφτό και αν έμενε κανένα σακουλάκι χαμένο για καιρό και ο καπνός ξεραινόταν, έβαζα μέσα μια φέτα πορτοκάλι και το άφηνα 2 μέρες ψυγείο. Ο καπνός ανασταινόταν και μάλιστα καλύτερος από πριν. Αυτό το οποίο με στενοχώρησε, είναι ότι έλλειπε η παρουσία της επίγευσης, πράγμα που έχω συναντήσει στην πλειοψηφία των υγρών της κόκκινης και τη λευκής σειράς που δοκίμασα, χωρίς αυτό βέβαια να είναι και καθοριστικός παράγοντας για την πλειοψηφία των ατμιστών. Αφού άδειασα τους ατμοποιητές ατμίζοντας, έβαλα και τη σκέτη βάση για τον έλεγχο της επιμονής της γεύσης. Πανομοιότυπη συμπεριφορά και στους δύο. Μία γεύση άγουρων φρούτων, ευχάριστων κατά τα προσωπικά μου γούστα, σε συνδυασμό με τον πυκνό ατμό που προσφέρει μια βάση με υπεροχή της VG. Σαν αίσθηση και μόνο, όχι γεύση, θα χαρακτήριζα αυτό το κομμάτι ως ίδιο με την αίσθηση που έχει κάποιος τρώγοντας ωμούς ξηρούς καρπούς μαζί με όξινα αποξηραμένα φρούτα, π.χ. φράουλες ή cranberries. Σε αυτό το σημείο επισκέφτηκα τη σελίδα της εταιρείας για να δω την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για ξηρό καπνό Ξάνθης, ξανθό με ελαφρύ άρωμα που φέρνει στο μυαλό ποικιλία Ελληνικών καπνών και στιβαρή γεύση παραδοσιακού τσιγάρου. Νομίζω χρειάζεται μια αναθεώρηση στο τι είναι το στιβαρό παραδοσιακό τσιγάρο, γιατί αν ήταν τόσο γευστικό όσο αυτό το υγρό, δεν ξέρω αν θα το είχα κόψει… 89/100
 
Γενικό συμπέρασμα
 Και πάλι όχι και τόσο γενικό καθώς από έξι υγρά δεν μπορείς να είσαι και πολύ γενικός. Η κεντρική ιδέα λοιπόν της σειράς, είναι η χρήση πιο εξεζητημένων γεύσεων σε σχέση με τη white label σειρά, καθώς και η μετακόμιση του καπνικού στοιχείου σε δευτερεύοντα ρόλο. Πιο ελαφρά τα καπνά που χρησιμοποιούνται και παίζουν περισσότερο το ρόλο του αρωματισμού του υγρού, με τις άλλες γεύσεις να πρωταγωνιστούν. Θα ήθελα κάπως περισσότερη vg σε αυτή τη σειρά λόγω της έντασης των γεύσεων και γιατί τα υγρά είναι καπνικά μόνο στην αίσθηση και όχι τόσο στη γεύση. Από τη σειρά ξεχώρισα το Hellas Str8 V.2 και το Dark Smoke, χωρίς να σημαίνει ότι τα άλλα δεν ήταν καλά. Αν επέλεγα και άλλο ένα, θα ήταν το 9 Tears Old. Θα επανέλθω δριμύτερος με τα 9 υγρά της σειράς Black Label.
 

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #92 στις: Δεκεμβρίου 01, 2014, 15:12 »
Συγχαρητήρια και πάλι  :thumpup:
Περαστικά, μας ανησύχησες.
Μαζί με ΤΣΑΜΠΙΚΑ το βράδυ, πάμε για overdose.

@ μέλη του φόρουμ
Νομίζω ότι πρέπει να τον ασφαλίσουμε για κρυώματα, ιώσεις και γενικά για υγροδοκιμοκατασταλτικές ασθένειες.
Προτείνω crowdfunding για πληρωμή ασφαλίστρων.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #93 στις: Δεκεμβρίου 01, 2014, 17:27 »
Δεν παίζεσαι ρε Τσιπ  :laugh1:

Άσε καλό είναι το διάλλειμα να γλιτώσω και το μπάφιασμα!!!

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #94 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 01:44 »
Αλήθεια, ποιός παράγει τα υγρά ecig και που;

Αποσυνδεδεμένος Makisss

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #95 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 06:43 »
Αυτο θα ρωτουσα κι εγω..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #96 στις: Δεκεμβρίου 04, 2014, 14:04 »
Ρωτηστε καλυτερα στον πινακα του καταστηματος ωστε να μπορει να σας απαντησει το ιδιο μιας κι εδω απαγορευεται να γραψει.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #97 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 14:34 »
 Ας ρίξουμε λοιπόν και μια ματιά στη σειρά Black Label και συγκεκριμένα στα 9 υγρά που μου έστειλε η εταιρεία για δοκιμή. Οι ατμοποίητές που θα χρησιμοποιήσω, είναι ένας κλώνος Kayfun 3.1ES και ένας κλώνος Erlkonign και το στήσιμό τους θα το αναφέρω σε κάθε υγρό καθώς ενδέχεται να αλλάξει. Ρεύμα θα δίνει με... παλμό ένα SVD και όλα τα υγρά είναι PG based στα 6mg νικοτίνης. Σε κάθε υγρό αλλάζει το βαμβάκι το οποίο «στρώνεται» με 1 ml σκέτη βάση Umami 87.5%VG και 5mg νικοτίνης, ενώ αφού αδειάσει το τανκ, προσθέτω μισό τανκ βάση για τον έλεγχο της επιμονής του αρώματος. Στα τανκ των ατμοποιητών θα μπαίνουν περίπου 2.5ml υγρό γιατί αλλιώς με βλέπω να μπαφιάζω!
 
Black Label Cigarillo, 6mg
 
Kayfun 3.1ES Clone, Double Twisted Kanthal A1 0.25mm, 1.5Ω
Erlkonign Clone, Kanthal D 0.28mm, 1.6 Ω
 
Κατά το σύνηθες πλέον της εταιρείας, όταν έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη, δεν ήταν εμφανής καμία χαρακτηριστική μυρωδιά. Ίσως ελάχιστη καπνική μυρωδιά αλλά μέχρι εκεί. Γέμισα τους ατμοποιητές μου και ξεκίνησα, περιμένοντας να γευτώ μία ωραία, καπνική, πουρίσια αίσθηση. Τζίφος! Το μόνο που μου έδωσε ο 3.1, ήταν μόνο μια πιο ελαφριά και πιο εκλεπτυσμένη έκδοση του Red Label Nocturne. Ίσως με κάποιο διαφορετικό καπνικό αλλά δεν παίρνω και όρκο. Έπιασα τον Erl για να δω μήπως και μου ξέφυγε κάτι αλλά μάταια. Παρόλο που βαθμολόγησα ψηλά το Nocturne, αυτό θα το βάλω στα 50/100. Αφ’ ενός είναι νόστιμο υγρό, αφ’ ετέρου όμως δεν μου αρέσει να παίρνω το ίδιο υγρό, απ’ την ίδια εταιρεία, με διαφορετικό όνομα και ετικέτα, η οποία δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Σίγουρος για την άποψή μου, δεν μπήκα καν στον κόπο να δοκιμάσω να βάλω σκέτη βάση ή να ερευνήσω την περιγραφή της εταιρείας, ίσως από φόβο μην χρειαστεί να χαμηλώσω
και άλλο τη βαθμολογία μου.
 
Black Label Puro Dark, 6mg
 
Kayfun 3.1ES Clone, Double Twisted Kanthal A1 0.25mm, 1.5Ω
Erlkonign Clone, Kanthal D 0.28mm, 1.6 Ω
 
Φέρνοντας λοιπόν το μπουκαλάκι στη μύτη, περίμενα να βρω μια μυρωδιά, είτε ανύπαρκτη είτε εξαιρετικά βαριά και έντονη. Έντονη μυρωδιά συνάντησα, αλλά από κάτι το οποίο δεν έχει καμία σχέση με πούρο: Blackberry. Ελπίζοντας να συναντήσω τη γεύση ενός βαρύ και καπνικού υγρού, ίσως αρωματισμένο με blackberry, γέμισα τους ατμοποιητές μου. Ξεκίνησα με τον 3.1 και τελικά οι ελπίδες μου δεν ευοδώθηκαν. Η γεύση ήταν ένα ωραιότατο βατόμουρο, ελαφρά κρεμώδες και καθόλου όξινο. Η έλλειψη γλυκάδας που υπήρχε στην αρχή καταλάγιασε σχεδόν γρήγορα και έδωσε το κατιτίς παραπάνω. Συνέχιζα να το ατμίζω και η αλήθεια είναι ότι με δυσκολία αναγνώρισα τελικά μία πολύ αμυδρή καπνική νότα στο πολύ βάθος του υγρού. Στη ρινική εισπνοή τώρα, το άρωμα από το βοτόμουρο ήταν τόσο έντονο που δεν υπήρχε περίπτωση να νιώσεις κάτι άλλο, ενώ στη ρινική εκπνοή τα πράγματα ήταν ακριβώς ίδια. Το χτύπημα σαφώς πιο ελαφρύ από το αναμενόμενο αλλά απόλυτα ταιριαστό ενώ το ντουμάνι σαφώς μειωμένο σε σχέση με άλλα της εταιρείας. Αυτό το οποίο παρατήρησα, ήταν η επίμονη επίγευση που μένει και δεν σε αφήνει με τίποτα να ξεχάσεις ότι δεν ατμίζεις αυτό το οποίο υπόσχεται η ετικέτα. Παρέλαβα τον Erl για επιπλέον εξερεύνηση της γεύσης, η οποία όμως απλά έγινε πιο έντονη. Αφού άδειασαν οι ατμοποιητές, γέμισα με σκέτη βάση για να δω κατά πόσο η γεύση περέμενε επίμονη. Για περίπου το μισό χρόνο η γεύση παρέμεινε έντονη, μόνο που λόγω της VG έγινε αρκετά γλυκιά σε σημείο να βρίσκομαι στα όρια του γούστου μου, και μετά άρχισε να υποχωρεί. Στο τέλος η εμπειρία έφτασε το τοπ της ευχαρίστησης, δίνοντας την αίσθηση μιας ανεπαίσθητα αρωματισμένης βάσης, και με δυσκολία καταλάβαινες πλέον το βατόμουρο. Δεν έβρισκα και ιδιαίτερο λόγο να το κάνω αλλά την επισκέφθηκα και τη σελίδα της εταιρίας για να δω την περιγραφή, η οποία όμως είναι ανύπαρκτη. Σαν υγρό και γεύση, δεν με κούρασε και δεν με χάλασε καθόλου. Αυτό το οποίο είναι ο μεγαλύτερος παράγοντας για την χαμηλή μου βαθμολογία, είναι το όνομα και οι υποσχέσεις τις οποίες αφήνει. Προφανώς με άλλο όνομα, πιο σχετικό με τη γεύση, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. 48/100.
 
Black Label French Pipe, 6mg
 
Kayfun 3.1ES Clone, Double Twisted Kanthal A1 0.25mm, 1.5Ω
Erlkonign Clone, Kanthal D 0.28mm, 1.6 Ω
 
Έχω γράψει και στο παρελθόν ότι διαφωνώ με την χρήση του «French» για να χαρακτηρίσουν αρκετές εταιρείες ένα καπνικό το οποίο θεωρητικά πρέπει να προσομοιάζει καπνά πίπας. Επίσης, έχω διαφωνήσει και με τη χρήση αρώματος κερασιού, αγριοκέρασου και βύσσινου σε συνδυασμό με καπνό με σκοπό την ονομασία « … pipe». Λαμβάνοντας όλες αυτές τις παραμέτρους υπ’ όψιν, έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη. Ω του θαύματος, παντελής έλλειψη μυρωδιάς βύσσινου και έντονη και βαριά καπνική μυρωδιά. Γέμισα τους ατμοποιητές μου και ξεκίνησα με τον 3.1. Γεμάτη γεύση καπνού, με έντονες κάποιες γλυκές νότες τις οποίες θα χρειαστεί να το παιδέψω λίγο για να τις αναγνωρίσω. Όντως, όσο προχωρούσε η δοκιμή, άρχισαν να εμφανίζονται πιο καθαρά αυτές οι γεύσεις αλλά συνεχίζω να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Μου θύμισε λοιπόν εκείνα τα σοκολατάκια που ήταν της μόδας εδώ και πολλά χρόνια, τα οποία ήταν γεμιστά με λικέρ, ένα βύσσινο μαζί με το κουκούτσι και το κοτσάνι προεξείχε. Δεν νομίζω πως μπορώ να περιγράψω καλύτερα την αίσθηση αυτή καθώς όπως και στα σοκολατάκια, ο συνδυασμός λικέρ – φρούτο είχε τόση ένταση ώστε κατάπινε εντελώς τη γεύση και το άρωμα της σοκολάτας και η ανάμειξη των γεύσεων στο στόμα άφηνε ένα κάπως όξινο αποτέλεσμα το οποίο ενισχυόταν και από το αλκοόλ. Στην περίπτωσή μας, πάνω στην καπνική βάση επικρατούσε αναρχία με τα αρώματα του βύσσινου σε μορφή γλυκού να είναι ο τελικός νικητής. Το χτύπημα ακριβώς στα αναμενόμενα επίπεδα, και ίσως να ήθελε και ένα κλικ παραπάνω, ενώ το ντουμάνι αρκετά ικανοποιητικό. Στη ρινική εισπνοή τώρα, ο καπνός ήταν άφαντος ενώ από το βύσσινο ήταν εμφανής μόνο η οξύτητα. Έκπληξη, και όχι πολύ ευχάριστη, μου προξένησε το ότι άρχισε να θυμίζει λιβάνι στο άρωμα. Στη ρινική εκπνοή, τα πράγματα ήταν ουδέτερα, με παραφωνία μια άσχημη και απροσδιόριστη μυρωδιά που έμενε στο χώρο και στη μύτη. Η επίγευση πραγματικά ανεπαίσθητη, με μικρές δόσεις βύσσινου πάνω σε κάτι που θυμίζει καπνό. Άλλαξα ατμοποιητή και ο Erl μου έδωσε τα ίδια ακριβώς πράγματα με μία μικρή διαφοροποίηση. Η γλυκιά οξύτητα ήταν σαφώς πιο έντονη, όπως και το χτύπημα. Αφού άδειασαν και οι δύο απογέμισα με σκέτη βάση, μόνο και μόνο για να ανακαλύψω ότι η γεύση ήταν εξαιρετικά επίμονη και κράτησε με ελάχιστο «σβήσιμο» μέχρι το άδειασμα. Δεν έψαξα την επιμονή περισσότερο, γιατί έπρεπε να αλλάξω στήσιμο για τις επόμενες δοκιμές. Εδώ είναι το σημείο στο οποίο επισκέφθηκα τη σελίδα της εταιρείας ώστε να δω την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για άνθη Μανώλιας με άρωμα γαλλικών καπνών και σπάνια μείγματα μπαχαρικών. Ίσως απλά να μην μπορώ να φέρω στο μυαλό μου τη γεύση του άνθους μανώλιας, καθώς δεν έχω φάει και ποτέ, ούτε και το άρωμα θυμάμαι, ίσως ο κατασκευαστής να έχει πολύ καλές προθέσεις γι αυτό το υγρό. 74/100
 
Black Label Colorado, 6mg, Kayfun 3.1ES Clone, MC 1.8Ω, Kanthal A1 0.25mm, 2mm διάμετρος
 
Χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα για το τι πρόκειται να συναντήσω, άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη μου. Πολύ αραιό άρωμα το οποίο το μόνο που θύμισε είναι κάτι σε αποσμητικό τύπου musk. Γέμισα τον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα τη δοκιμή. Φανταστική γεύση μυρωδάτου καπνού, που θυμίζει σε μεγάλο βαθμό κάτι που θα έβγαινε από μίξη καπνού πίπας και πούρων backwoods. Προσπάθησα πολλή ώρα να αναγνωρίσω τι ήταν αυτό το οποίο έδινε αυτή τη χαρακτηριστική γεύση, και τελικά βρέθηκα σε... τρίλλημα! Ρούμι? Μπράντι? Σιρόπι σφενδάμου? Συνδυασμός αυτών? Ειλικρινά δεν μπορούσα να καταλάβω. Και αυτό δεν με πείραξε καθόλου. Το υγρό ήταν φανταστικά ισορροπημένο, με τον καπνό να υπερέχει με σαφήνεια και τα άλλα αρώματα να συμπληρώνουν ευχάριστα χωρίς να καπελώνουν. Ευχάριστο το χτύπημα και το ντουμάνι σε μεγάλα επίπεδα, με τη ριική εισπνοή να εντείνει τα παράπλευρα αρώματα χωρίς όμως να μπορώ ακόμα να τα προσδιορίσω επακριβώς. Το ίδιο συνέβη και στη διάρκεια της ρινικής εκπνοής, στην οποία όμως ο καπνός υπερείχε με σαφήνεια. Σε αυτό το υγρό εντόπισα πλούσιο σώμα και χαρακτήρα, με την επίγευση όμως να περιορίζεται σε καπνό με μια ανεπαίσθητη γλυκάδα, πράγμα το οποίο με κάνει να τείνω με πάσα επιφύλαξη στο ότι οι παράπλευρες γεύσεις, τείνουν σε ρούμι ή μπραντι με ελάχιστο μέλι. Μόλις άδειασε ο ατμοποιητής μου, απογέμισα με σκέτη βάση και ξεκίνησα να ψάχνω την επιμονή της γεύσης. Το καπνικό κομμάτι, έσβησε σχετικά σύντομα, ενώ οι πλάγιες γεύσεις χάθηκαν μέσα στην ίδια τους τη γλυκάδα η οποία ενισχύθηκε πάρα πολύ από τη VG βάση μου. Σε αυτό το σημείο, επισκέφθηκα τη σελίδα της εταιρείας για να δω την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για μοναδική εμπειρία γεύσης. 80/100
 
Black Label Tile Mild, 6mg, Erlkonigin Clone, MC 1.6Ω, Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο
 
Και πάλι καμία υπόννοια στην περιγραφή για τη γεύση του υγρού. Και πάλι πολύ αδύναμο άρωμα στη μύτη το οποίο το μόνο που μου θύμισε ήταν κάτι που μοιάζει σε κάτι παλιά λικέρ τύπου Crème de Cacao. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Άλλο ένα πολύ καλό καπνικό υγρό που φέρνει σε καπνά τύπου Reemtsma (βλ. Davidoff, Silk Cut κλπ), με κάτι ακόμα μέσα το οποίο συνέχισε να με μπερδεύει και να με κάνει να προσπαθώ να το αναγνωρίσω για αρκετή ώρα. Σίγουρα, ότι και να ήταν αυτό, ήταν καβουρντισμένο. Κάτι σε φυστίκι τύπου Αιγίνης, ή κάστανο ή καρπούς από κακάο ή ακόμα και συνδυασμούς αυτών. Συνέχισα να το ατμίζω με την προσδοκία να το συνηθίσω ώστε να αναγνωρίσω ακριβώς τη γεύση αλλά εις μάτην. Πράγμα που όυτε και πάλι με πείραξε καθώς ήμουν αντιμέτωπος με ένα καπνικό άρωμα κατά βάση ξηρό, με πλούσιο σώμα και χαρακτήρα και που θα μπορούσε άνετα να προτιμηθεί από νεοεισερχόμενους στον χώρο του ατμού. Το χτύπημα ήταν σχετικά χαλαρό, κάτω από το αναμενόμενο, και το ντουμάνι σε ανεκτά, για τις αναλογίες του υγρού, επίπεδα. Στη ρινική εισπνοή το άρωμα από αυτό το μυστήριο καβουρντισμένο πράμα έγινε πιο έντονο, ενώ στη ρινική εκπνοή η αίσθηση ήταν κάπως αλμυρή. Με ευχάριστο παρόλα αυτά τρόπο. Η επίγευση παντελώς απούσα, με μία αίσθηση ξηρότητας να μένει στο στόμα, ευχάριστη όμως. Αφού άδειασε ο ατμοποιητής, γέμισα σκέτη βάση για να δω πόσο επίμονη είναι αυτή η γεύση. Το σημείο στο οποίο η VG βάση μου χτύπησε το MC ήταν απόλυτα διακριτό καθώς ένιωσα το στόμα μου να φουλάρει ατμό. Δύο τζούρες μετά, η ένταση του αρώματος είχε αρχίσει να σβήνει, με την μυστήρια εκείνη γεύση όμως να επιμένει να με μπερδεύει μέχρι που άδειασε ο ατμοποιητής. Σε αυτό το σημείο, μπήκα στη σελίδα της εταιρείας ώστε να διαβάσω την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για γλυκό σφένδαμο με τσιγαρίσια απόδοση. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, τότε είναι πολύ καλά καμουφλαρισμένο. 72/100
 
Black Label Blondy, 6mg, Kayfun 3.1ES Clone, MC 2.1Ω, Kanthal A1 0.25mm, 2mm διάμετρος
 
Για άλλη μια φορά δεν υπήρξε το παραμικρό στοιχείο για τη γεύση του υγρού στν περιγραφή. Όπως επίσης και στο άρωμα, το οποίο ήταν ασθενές και εντελώς απροσδιόριστο. Γέμισα λοιπόν τον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα. Όσο και αν προσπάθησα ατμίζοντας το υγρό, δεν κατάφερα όχι άκρη να βγάλω, ούτε καν να του δώσω δεύτερη ευκαιρία. Μία απροσδιόριστη χημική γεύση, με έντονη γλυκάδα που με έσπρωξε να αδειάσω τον ατμοποιητή και να τον καθαρίσω όσο πιο γρήγορα γίνεται, με την ελπίδα το επόμενο να είναι καλύτερο. Για το θεαθήναι, επισκέφτηκα και τη σελίδα της εταιρείας για να διαβάσω την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για καραμέλα βουτύρου και αρωματικό καπνό Ξάνθης. Σίγουρα όχι. 45/100
 
Black Label Firecracker, 6mg, Erlkonigin Clone, MC 1.4Ω, Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο
 
Και πάλι μυστηριώδης ονομασία, όπως και κανένα στοιχείο για τη γεύση του υγρού στην μυρωδιά. Γέμισα τον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Αυτό και αν ήταν σοκ! Στη νοτιοδυτική Αγγλία, υπάρχει μια περιοχή, η Κορνουάλη. Το τοπικό έδεσμα, είναι το λεγόμενο Cornish Pasty, μια ωραιότατη πίτα με ζύμη κουρού, γεμιστή με αυτό που ξέρουμε ως ψητό κατσαρόλας: μοσχαράκι, πατατούλες, καροτάκι και σέλινο. Ε, αν σας αρέσει αυτός ο συνδυασμός, αυτό είναι το υγρό σας. Με ιδιαίτερη έμφαση στο σέλινο. Γρήγορα άδειασε και καθάρισε και αυτός ο ατμοποιητής για να καθαριστεί και να υποδεχτεί το επόμενο, όσο έριχνα μια ματιά στη σελίδα της εταιρείας για την περιγραφή, η οποία μας μιλάει για Μεξικάνικο άρωμα με ατέλειωτους τόνους "Firecracker". Δυνατή γεύση, πολύ δροσιά και ελαφρύ γδάρσιμο κόκκινου tobacco. Το μόνο που βρήκα ως «γεύση Firecracker», ήταν κάτι πατατάκια. 47/100
 
Black Label Candy Full, 6mg, Erlkonigin Clone, MC 1.4Ω, Kanthal D 0.28mm, 3mm διάμετρο
 
Δεν μπορώ να πω ότι υποδέχτηκα με ενθουσιασμό το όνομα αυτού του υγρού, καθώς με έκανε να περιμένω κάτι σε σερμπέτι. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη. Μια ελαφρά μυρωδιά καπνικού μαζί με το χαρακτηριστικό άρωμα της αιθυλικής μαλτόλης ήταν εμφανώς διακριτή. Γέμισα ατμοποιητή και ξεκίνησα. Άτυχη επιλογή. Μια εντελώς χημική γεύση καπνού εμπλουτισμένη με τη γλύκα της μαλτόλης. Άδειασμα και καθάρισμα του ατμοποιητή και επίσκεψη στη σελίδα της εταιρείας για την περιγραφή η οποία μας μιλάει για σώμα αποστάγματος από φύλλα παλαιωμένα, δίνει έναν τόνο σοκολάτας και απόλαυσης, σαν το τσιγάρο που θα θέλαμε να δοκιμάσουμε. Δεν παρατήρησα τίποτα τέτοιο. 44/100
 
Black Label Vanilla Rum After, 6mg, Kayfun 3.1ES Clone, MC 2.1Ω, Kanthal A1 0.25mm, 2mm διάμετρος
 
Το υγρό το οποίο μου δημιούργησε τις μεγαλύτερες προσδοκίες από τη στιγμή που το έπιασα στα χέρια μου. Έφερα το μπουκαλάκι στη μύτη και όντως η βανίλια ήταν διακριτή καθώς και το ρούμι. Για μετά μου τη φύλαγε την έκπληξη! Μόλις γέμισα τον ατμοποιητή, και τράβηξα μια τζούρα, τα είδα κωλυόμενα. Για κακή μου τύχη δεν υπήρχε καμία προειδοποίηση ότι θα ήταν τίγκα στο βούτυρο και ότι ως πολέμιος αυτών των γεύσεων θα αηδίαζα. Δεν θα το βαθμολογήσω καν γιατί είναι μια γεύση  που απεχθάνομαι και δεν θα είμαι αντικειμενικός.
 
Συμπέρασμα
 
Στο σύνολο, δοκίμασα 21 υγρά από τη σειρά και όπως θα διαπιστώσατε, δεν αποκόμισα και τις καλύτερες εντυπώσεις. Πολλά μοιάζαν μεταξύ τους, για να μην πω ίδια με διαφορετική ετικέτα, και κατά κανόνα επικρατούσε το καπνικό με τη χημική του έννοια. Έχω την εντύπωση ότι η εταιρεία ακολούθησε εντελώς λανθασμένη στρατηγική παραγωγής καθώς δεν υπάρχει ταυτότητα στα υγρά και έχει δοθεί έμφαση σε έναν εντυπωσιακά μεγάλο κατάλογο. Δυστυχώς όμως, το diversification είναι καλή στρατηγική στις επενδύσεις χαρτοφυλακίου, και όχι στις γραμμές παραγωγής. Κατα συντριπτική πλειοψηφία, τα υγρά είναι κατώτερα των προσδοκιών. Θα προτιμούσα μια σειρά από δέκα ανώτερα υγρά, παρά τρεις σειρές από πολλά υγρά τα οποία είναι μέτρια και κάτω. Ευχαριστώ την εταιρεία που με εμπιστεύτηκε για τη δοκιμή και ελπιζω να μην παρεξηγήσουν την κριτική μου, καθώς θεωρώ ότι γνωρίζουν ότι είμαι αντικειμενικός κατά το δυνατόν περισσότερο. Είμαι αισιόδοξος πάντως καθώς υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, αρκεί να είναι διαθέσιμοι οι κατασκευαστές, και δεν μιλάω μόνο για την ecig, να ακούσουν τον παλμό της αγοράς και να επενδύσουν σε κάτι ανώτερο.

Σε αυτό το σημείο, να αναφέρω επίσης ότι έφτιαξα ένα blog στο οποίο θα είναι διαθέσιμα όλα τα review που έχω κάνει. Παιδεύτηκα να το οργανώσω και έφτιαξα μία ανάρτηση ανά υγρό για ευκολότερη αναζήτηση. Για όποιον λοιπόν ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά, η διεύθυνση είναι http://cruiser79.blogspot.gr/
 

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #98 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 14:47 »
Έχει δοκιμάσει κάνεις σας το άρωμα Baileys? Ήθελα να φτιάξω κάτι και δε βλέπω άλλη εταιρεία να έχει κάτι τέτοιο σαν άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #99 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 15:00 »
μολις ατμισα το divino cigar που ηρθε μαζι με το ιστικ δωρακι και εχω χασει τη μιλια μου , το εριξα μεσα στο delta και μου φενεται θα ατμισω σημερα ολο το 15μελο ...  απιστευτο υγρο για τα δικα μου γουστα

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #100 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 15:14 »
Πρέπει να το δοκιμάσεις σε dripper, η παλέτα των γεύσεών του γίνεται ακόμα πιο καταπληκτική.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #101 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 15:16 »
θα αλλαξω βαμβακι στο μαγμα και θα το τσεκραρω !!!!

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #102 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 15:24 »
Έχει δοκιμάσει κάνεις σας το άρωμα Baileys? Ήθελα να φτιάξω κάτι και δε βλέπω άλλη εταιρεία να έχει κάτι τέτοιο σαν άρωμα.

Το έχω πάρει στο παρελθόν, και μάλιστα από τα λίγα της εταιρίας όπου ξανααγόρασα, είχα γράψει τα αντίστοιχα εδώ.  Μετά από κάποιο καιρό με κούρασε βέβαια, αλλά παρότι  η γενική εικόνα των υγρών δε με έχει καλύψει, αυτό αποτέλεσε τότε μία εξαίρεση. Να τονισώ, μικρή αναλογία, αλλά αρκετή ωρίμανση.

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #103 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 15:46 »
Ωραία!! Το φραπέ με μπειλυς το χω λοιπόν. Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά eCig.gr
« Απάντηση #104 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 16:00 »
Πρέπει να το δοκιμάσεις σε dripper, η παλέτα των γεύσεών του γίνεται ακόμα πιο καταπληκτική.

μολις καθαρισα το magma αλλαξα βαμβακι και εσταξα divino cigar , ενταξει δε βλεπω διαφορα στη γευση απο τον delta ισως περισσοτερο χτυπημα στο magma ..

παντως τωρα που το σκεφτομαι το αρωμα του θυμιζει πολυ το classic απο el greco

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172312 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10766 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364