vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος Orion

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
  • Παράδειγμα προς απομίμηση
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3150 στις: Απριλίου 10, 2017, 21:34 »
Καλησπέρα , είμαι ο Βασίλης , εδώ και 6 μέρες χρησιμοποιώ ένα ΑΙΟ χωρίς τη διάθεση να στρίψω τσιγάρο , δεν θα πώ ακόμα οτι έκοψα το τσιγάρο, ελπίζω να τα καταφέρω  (θεωρώ οτι είμαι σε μεταβατικό στάδιο , παρα πολυ πρώϊμο μεταβατικό στάδιο)  γιατί πολύ απλα αυτό πίστευα οταν το ειχα κόψει " μαχαίρι " πριν δυο χρόνια και για αρκετό διάστημα  αλλά τελικά πρίν περίπου εξι μήνες ξανακάπνισα , αρχιζοντας απο ενα δύο και σε πολύ συντομο χρονικό διάστημα να θέλω 30gr καπνού περίπου ανα τριήμερο .
 Προς το παρόν το άτμισμα με βοηθάει σε βαθμό που δεν φανταζόμουν οτι θα γινόταν , άρχισα να σας διαβάζω πρίν δυό τρείς μέρες... και έχω να διαβάσω αρκετά που θα με βοηθήσουν πιστεύω, γι' αυτό λοιπόν σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την προσπάθειά σας να τα μοιραστείτε , καλώς σας βρήκα. 

Αποσυνδεδεμένος kostas...

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3151 στις: Απριλίου 12, 2017, 01:20 »
Γεια σας.

Είμαι ο Κώστας 47 ετών, 35 περίπου χρόνια καπνιστής και εδώ και 6 μήνες ατμιστής. (τον τελευταίο μήνα χωρίς κ.τ.)

Σιωπηλός αναγνώστης του φόρουμ που με βοήθησε πολύ και σας ευχαριστώ γι' αυτό!

Αποσυνδεδεμένος Billias

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3152 στις: Απριλίου 12, 2017, 20:58 »
Γεια σας παιδιά.
Με λένε Βασίλη, από Κρήτη και εδώ και περίπου τρία χρόνια ασχολούμαι με το η.τ., αφού σταμάτησα ύστερα από χρόνια το τσιγάρο.
Χαίρομαι που υπάρχει αυτό το σαιτ που μας βοηθάει να λύνουμε τις όποιες απορίες μας.
Καλώς σας βρήκα και καλά ατμίσματα.

Αποσυνδεδεμένος 20ysmoker

  • 1
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3153 στις: Απριλίου 13, 2017, 12:03 »
Καλημέρα, :bye:
Είμαι η Κατερίνα από Θεσσαλονίκη 39 ετών και...δεν είμαι καλά :-\
20 χρόνια κάπνισμα..πλέον δημιούργησαν αρκετά προβλήματα...και επιτέλους το πήρα απόφαση να στραφώ στο ηλεκτρονικό κόβοντας από τη πρώτη μέρα το κάπνισμα. Σας βρήκα googlaροντας γιατί θα ήθελα να ενημερωθώ πρώτα πριν μου πουλήσουν ότι πιθανώς να θέλουν να πουλήσουν, μια και κάνω μπαμ οτι είμαι εντελώς άσχετη με το θέμα.
Εκτός από τα βασικά (τι είναι το η.τ....τα μέρη που το αποτελούν...την ορολογία κλπ), μπορεί κάποιος να προτείνει και ένα (δύο,τρία) κατάστημα στη Θεσσαλονίκη όπου μπορώ να τα δώ όλα αυτα, πιθανώς να δοκιμάσω κι όλας, και να ξέρουμε ότι δεν θα μας προτείνουν ότι τους συμφέρει αλλά θα μπούν στη διαδικασία να εξυπηρετήσουν πραγματικά? 
Δεν ξεκινάω κακοπροαίρετα, απλά οι ελάχιστοι γνωστοί μου που κάνουν η.τ. μου είπαν ότι μέχρι να ''βολευτούν'' με κάτι πλήρωσαν πολλά παραπάνω απ ότι τελικά έπρεπε...και οι καιροί είναι δύσκολοι για τέτοια πειράματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες πιθανές απαντήσεις

20ysmoker

Αποσυνδεδεμένος lily007

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3154 στις: Απριλίου 13, 2017, 16:59 »
Γειά σας!!! Είμαι η Λίλη 22 χρονών , καπνίζω απο την πρώτη λυκείου (δηλαδή απο τα 16 μου) και τέλη Μαρτίου με την υποστήριξη ενός φίλου που το κατέχει άπειρα το θέμα του ηλεκτρονικού τσιγάρου πήγα για πλάκα να αγοράσω και εγώ και δίχως να το περιμένω κατάφερα να έχω σιχαθεί το κανονικό τσιγάρο και να προτιμώ το ηλεκτρονικό! 
8)

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3155 στις: Απριλίου 14, 2017, 11:15 »
Παίδες καλησπέρα και από εμένα...
Παναγιώτης το όνομά μου, κάτοικος Αθηνών. 33 ετών και κάπνιζα από Α' Λυκείου μανιωδώς. Αγαπημένη μάρκα?? Prince... Πριν 3 βδομάδες αποφάσισα λοιπόν να αφήσω το τσιγάρο στο παρελθόν μου και απευθύνθηκα στα ηλεκτρονικά τσιγάρα για βοήθεια. 3 βδομάδες λοιπόν χωρίς τσιγάρο και μόνο με το ηλεκτρονικό.
Τώρα σε ότι αφορά το ηλεκτρονικό μου τσιγάρο... Θεωρείται starter kit, με ένα απλό mod και έναν απλό ατμοποιητή (τα λέω σωστά άραγε?) Απλά το φορτίζω και βάζω υγρό... Όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται τόσο πολύπλοκα με όσα διαβάζω (αντιστάσεις, ohm κλπ) που νιώθω χαζός μερικές φορές...
Όπως καταλάβατε, είμαι παντελώς άσχετος, έχω να ρίξω πολύ διάβασμα και καλοδεχούμενη η όποια βοήθεια.
Ευχαριστώ λοιπόν για τη φιλοξενία, καλώς σας βρήκα και καλά ατμίσματα σε όλους :)
Λόγω των ημερών, καλή Ανάσταση σε όλους με υγεία και ευτυχία σε εσάς και τις οικογένειές σας...

Αποσυνδεδεμένος defcon

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3156 στις: Απριλίου 14, 2017, 22:06 »
Γεια σας.

Είμαι ο Γιάννης 47 ετών, 30 περίπου χρόνια καπνιστής και απο 01-11-2016 ατμιστής.

Με ενδιαφέρον διαβάζω τα θέματα του φόρουμ που μας βοήθούν όλους να αποκτήσουμε γνώση σχετικά με το άτμισμα!

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3157 στις: Απριλίου 15, 2017, 14:15 »
Γεια σας.με λένε Γιάννη είμαι 47 ετών.Ημούν χρόνια καπνιστής και αποφάσισα να το κόψω.Κάπως έτσι γνώρισα το ηλεκτρονικό τσιγάρο.Ατμίζω με ένα Rx2/3 της wismech με smok brit mini και nautilus x.

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3158 στις: Απριλίου 20, 2017, 11:10 »
Με λένε Βασίλη, είμαι 42 και ούτε 'γω ήμουν καλά.
Καπνιστής από αμούστακο μαγκάκι, το πλήρωσα με ένα ωραίο καρκινάκο ουροδόχου κύστεως. Αν και ο συγκεκριμένος φιλαράκος δεν είναι από αυτούς που σε στέλνουν να σε μεταφέρει ο βαρκάρης άμεσα, είχε και (μετεγχειρητικό) πόνο, είχε και εισαγωγές σωλήνων (ουροκαθετήρας) εκεί που δε θα 'πρεπε να μπαίνει τίποτα, είχε και μπόλικη τρομάρα...
Ο doc (και η βιβλιογραφία) κάθετος!
"ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ φταίει και θα ξαναβγάλεις σίγουρα αν το συνεχίσεις".
Οπότε ως ΙΤ unixας, gadgetoπρεζάκιας και αθεράπευτα φουγαροχάλιας, έκανα το μεγάλο -αυτονόητο- βήμα και πλέον εκτελώ το δρομολόγιο 3.10 για Yuma ως ατμομηχανή  ;D.

Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Aiko

  • *
  • 7
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3159 στις: Απριλίου 20, 2017, 13:30 »
Γεια σε όλους, με λένε Ελένη, 24 και έχω ξεκινήσει το η-τ εδώ και 3-4 μήνες. Αυτό θυμίζει λίγο τις γνωριμίες που κάνουν στους Α.Α, αστειάκι  ;D

Η αλήθεια είναι ότι κατά 99,9% πορεύομαι με το ηλεκτρονικό, χωρίς να θέλω καθόλου το κανονικό. Το τσιγάρο που έκανα πρόσφατα ήταν το Πάσχα, τραβιόταν μαζί με το αρνί (dont judge me). Το κανονικό το έκοψα για τους λόγους υγείας, αλλά κι όχι μόνο. Υπάρχει φαινομενική διαφορά σε πολλά πράγματα. Η αλλαγή στο η-τ δεν ήταν τόσο δύσκολη όσο την περίμενα, αν εξαιρέσει κανείς την πρώτη εβδομάδα που εκεί υπάρχει μια πάλη ανάμεσα στα δύο. Πλέον το ηλεκτρονικό το έχω στο μυαλό μου σαν μια ποιοτική αναβάθμιση του συμβατικού τσιγάρου. Μόλις ξεκινήσεις το ηλεκτρονικό, δεν γίνεται να γυρίσεις στο κανονικό.

Έχω ένα istick Pico και nautilus mini και ασχολούμαι από την αρχή με το DIY επειδή συμφέρει από πολλές πλευρές. Ακόμα πειραματίζομαι.

Θαρρώ πως θα παραμείνω σιωπηλή χρήστρια του φόρουμ, στοκάροντας αυτά που γράφετε, μαζεύοντας πληροφορίες 8)


Αποσυνδεδεμένος demisgr

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3160 στις: Απριλίου 21, 2017, 11:42 »
Γεια σας παιδιά, με λένε Ντέμη και σας χαιρετώ από τον Πειραιά. 
Είμαι 49 και κάτι χρονών και εδώ και 1 μήνα πήρα την μεγάλη απόφαση να κόψω το ΚΤ και να αρχίσω να ατμίζω, με πολύ θέληση και πείσμα, κάτι που ήδη το έχει πετύχει η γυναίκα μου να ατμίζει από τον Φεβρουάριο.
Σας διαβάζω συνέχεια και αποκτώ γνώσεις από τους παλιούς εδώ στο φόρουμ.
Καλώς σας βρήκα! ;D

Αποσυνδεδεμένος Rm4g3dD0v

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3161 στις: Απριλίου 21, 2017, 18:41 »
Χαιρετε, ειμαι ο Αντώνης. Σε αντίθεση με την πλειοψηφία των ατμιστών, ατμίζω για αλλο λογο.

Ειμαι πρωην καπνιστης απο το 2008 οπου εκοψα το τσιγαρο «μαχαιρι». Εχω ομως ενα αλλο ελαττωμα και αυτο ονομαζεται παχυσαρκία.

Δεν ειμαι πια εθισμένος στη νικοτίνη, αλλα ειμαι εθισμένος στη ζαχαρη. Εχω συχνά καθημερινα cravings για ζαχαρώδη αλλα ταυτόχρονα πασχω και απο Διαβήτη τυπου Β. Οπως καταλαβαινετε, αυτο ειναι ενας φαυλος κύκλος. Παρισσοτερη καταναλωση ζαχαρης, χειρότερος διαβήτης, με αποτελεσμα συχνότερα cravings.

Ξεκίνησα (αρχες 2016) το ατμισμα ως μια λύση για να περιορίσω τα cravings με ενα υποκαταστατο (VG/PG) το οποίο δεν ανεβαζει το γλυκαιμικό δείκτη.
Μεχρι στιγμής εχω ελαττώσει τα cravings για σακχαρα κατα 75% και την καταναλωση ζαχαρωδων κατα 45-60% (αναλογα την εποχή). Να σημειωσω εδω οτι τα υγρα που ατμίζω, ειναι ΜΗΔΕΝΙΚΑ σε περιεκτικότητα νικοτίνης.

Μερικες φορες περνανε και μερες που δεν ατμιζω καθολου και χωρις να μου λείπει. Αλλες φορες (ειδικα στις εξόδους μου) το εχω πιπίλα.
Το ατμισμα με εχει σωσει απο τα χειρότερα του διαβήτη. Μακαρι να το ειχα ανακαλύψει νωρίτερα.

Εδω λοιπόν βρισκομαι για να βοηθησω νεους ατμιστες και για να ενημερωνομαι για πραγματα που αφορουν το ατμισμα (ιδιαιτερα το DiY κομματι).

Αποσυνδεδεμένος Alan_Dalon

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3162 στις: Απριλίου 22, 2017, 16:51 »
     Καλησπέρα σε ολόκληρη την e-ντουμανοπαρέα.
     Είμαι ο Γιάννης και είμαι 47 ετών. Αυτό τουλάχιστον σκεφτόμουν να γράψω όταν διαπίστωσα ότι απο τα πρόσφατα μέλη της παρέας στις 14 Απριλίου 2017 συστήθηκε ο defcon ως "Γεια σας.Είμαι ο Γιάννης 47 ετών" και στις 15 Απριλίου 2017 ακολούθησε και ο joagi7081 με το "Γεια σας.με λένε Γιάννη είμαι 47 ετών". Οπότε μη νομίσετε πως κάτι έπαθε η σελίδα και επαναλαμβάνετε. Απλά... ήταν καλή η χρονιά των Γιάννηδων :laugh1:.
     Είμαι παντρεμένος και έχω 2 παιδιά. Καπνιστής απο την εποχή που το Camel έκανε 32 Δραχμαί :idiot1:. Παλιά συνήθεια μου ήταν να το κόβω και να το αρχίζω όποτε ήθελα. Μέχρι που πριν απο 23 χρόνια ξέχασα να το κόψω και όταν εδώ και 2 χρόνια θυμήθηκα να το ξανακόψω, δυστυχώς ανακάλυψα πως ξέχασα αυτή την τέχνη. Άκουσα για το η.τ. αλλά η παραπληροφόρηση καλά κρατεί και με αποθάρρυνε απο το να προχωρήσω σε μια τέτοια κίνηση.
     Χθές τελικά αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και προχώρησα σε αγορά απο κάποιο e-κατάστημα εντός Ελλάδος (αποφεύγω το όνομα α) προς αποφυγή διαφήμισης και β) γιατί αν και πρώτα διάβασα αρκετά, ακόμα δε μπορώ να πω πως γνωρίζω καλά τους κανονισμούς του forum) ενός η.τ. και αναμένω εντός της ερχόμενης εβδομάδας να το παραλάβω. Το η.τ. που παράγγειλα είναι το Eleaf iStick 100W με ατμοποιητή τον Melo III. (Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα της επιλογής αλλά και των ρυθμίσεων αν υπάρχει κάτι τέτοιο.) Οπότε πρακτικά ακόμα ανήκω στους καπνιστές. Όμως ελπίζω και με τη δική σας βοήθεια να τα καταφέρω.
     Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Το nick μου απλά ΔΕΝ  είναι τυχαίο! :)) :laugh1: :)) :laugh1: :)) Ες αύριον τα σπουδαία! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος theodoreroulis

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3163 στις: Απριλίου 22, 2017, 18:37 »
Καλησπερα! Ειμαι ο Θοδωρης, 24 χρονων και καπνιστης εδω και 4 χρονια. Ξεκινησα να δοκιμαζω το ηλεκτρονικο απο φιλους και το λατρεψα. Οσο κι αν φαινεται λιγο περιεργο δεν ξεκινησα το ατμισμα για να κοψω το καπνισμα αλλα επειδη μου αρεσει πολυ ως χομπι. Εδω και εξι μηνες ατμιζω. Ξεκινησα με ενα eleaf basic και τωρα εχω ενα pico με τον cubis pro. Διαβαζοντας αρκετο καιρο το φορουμ σας βοηθηθηκα πολυ σε ολες μου τις αποριες.

Αποσυνδεδεμένος Dadio

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #3164 στις: Απριλίου 23, 2017, 02:18 »
Γεια σας!
Είμαι ο Δημήτρης, 24 ετών. Άτμίζω εδώ και 3 μήνες και δεν έχω αγγίξει το τσιγάρο. Είχα προσπαθήσει και παλαιότερα αλλά δεν με είχε κερδίσει το "άθλημα". Οι επιλογές που υπάρχουν σήμερα σε υγρά και ατμιστικό εξοπλισμό, αλλά και η εξέλιξη του ηλεκτρονικού τσιγάρου γενικότερα με έχει κερδίσει. Βρίσκομαι μονίμως στο κυνήγι νέων υγρών και σκοπεύω να αρχίσω να ασχολούμαι σιγά σιγά και με επισκευάσιμους και DIY υγρά. Χρησιμοποιώ ένα ijust S και μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την απόδοση γεύσης/απόδοσης. Το φόρουμ είναι εξαιρετικό και μου έχει καλύψει πολλές απορίες, ειλικρινά δεν ξέρω απο ποιο τόπικ να αρχίσω κάθε φορά που συνδέομαι!

:)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 63 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280297 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4132 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix