vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, dkostas, treloneritis, Sergios, camber, Olga68

Twitter

Nobacco Ωmega

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #30 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 18:32 »
Γιατι μαζευεται πια πολύς αερας και δημιουργει περισσοτερη πιεση.

Δυστυχως δεν εχω τσεκαρισμενη πηγη καλων κεφαλων (τις επισκευαζω μονος μου), να περιμενουμε καποιον αλλον χρηστη.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #31 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 18:42 »
Οπότε φουλαρισμα προς το παρόν και ολα κομπλε :)
Με τις αντιστάσεις βέβαια με πιάνει ενα άγχος.. Βλέπω πίνακες παντού με βολτ/βατ και φοβάμαι να βγω από τα όρια μην τσουρουφλιστουμε! Άντε να την παλέψεις τώρα με 2.5 δηλωμενη 1.8 και να δίνεις 3.9 βολτ..

Sent from my Optimus G using Tapatalk 2


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #32 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 19:23 »
Τους πίνακες που δίνουν οι κατασκευαστές γράψτους εκεί που δεν πιάνει μελάνι.
Άτμιζε στα volt που εσύ αισθάνεσαι καλύτερα τη γεύση και το χτύπημα. Αν αισθάνεσαι μπουλμπουλήθρες όσο αδειάζει το τανκάκι, δώσε παραπάνω volt. Όταν ξαναγεμίσεις επαναφέρεις τα volt στην αρχική ρύθμιση.


Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #33 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 19:38 »
Ή παιρνεις ενα vw βαζεις τα watt που σε ικανοποιουν και ησυχαζεις. :yes:

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #34 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:15 »
Όχι δεν ησυχάζεις με VW σε τέτοιου είδους ατμοποιητές (bottom coil με μεγάλη χωρητικότητα).

Όταν το τανκ είναι γεμάτο η πίεση είναι σχετικά μικρή. Όσο αδειάζει το τανκ η πίεση μεγαλώνει με αποτέλεσμα να ποτίζουν τα φυτίλια με περισσότερο υγρό. Όσο λοιπόν αδειάζει το tank θέλει περισσότερα watt για να μην έχεις μπουρμπουλήθρες και διαρροές.

Τα VW κοιτούν απλά την ωμική αντίσταση. Αυτή δεν μεταβάλλεται όσο αδειάζει το tank άρα δεν θα αυξήσουν αυτόματα την ισχύ.

 

Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #35 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:23 »
Τον αγόρασα κι εγώ και , τουλάχιστον στην αρχή, ενθουσιάστηκα με τα εξαιρετικά χαρακτηριστικά του. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν άρχισε να μην βιδώνει καλά στο mod(vamo),μέχρι που δεν βίδωνε καθόλου. Στη συνέχεια, κάτι σαν να χάλασε τα πάσα και δεν μπορούσα να βιδώσω καλά ούτε το delirium protank, το οποίο μέχρι εκείνη τη στιγμή χρησιμοποιούσα για 3-4 μήνες απροβλημάτιστα. Παρακαλώ αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα, ή αν έχει βρει λύση, να την εκθέσει. Ευχαριστώ εν των προτέρων.
Υ.Γ Σημειωτέον, ότι επισκεύτηκα το κατάστημα από το οποίο αγόρασα το mod και σε έλεγχο που έγινε, δεν διαπιστώθηκε κανένα πρόβλημα στο mod

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #36 στις: Οκτωβρίου 18, 2013, 21:45 »
Άσχετα με το τι διαπιστώθηκε από το κατάστημα, κάτι σύνηθες που καταλαβαίνω ότι έπαθες.
Ο ατσάλινος κονέκτορας του ατμοποιητή φθείρει άσχημα τις στροφές και δη του vamo που είναι ευαίσθητος στο 510 του. Έτσι ενώ δεν έπιανε καλά και συνέχιζες να τον βιδώνεις χάλασαν λίγο ακόμα οι σπείρες και τώρα βιδώνουν λιγότερα πράγματα πάνω του.

Αλλά επιβεβαίωση για να μη λέω βλακείες τόση ώρα. Όταν λες πως δε βίδωνε ούτε το delirium μετά εννοείς ο ατμοποιητής στο vamo, όχι o Ωmega στην μπαταρία delirium;

Αν ναι, τότε το vamo σου μάλλον ευθύνεται που στο κάνει συχνά αυτό, το καλύτερο τσιπακι στον χειρότερο κονέκτορα.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #37 στις: Οκτωβρίου 25, 2013, 17:35 »
Ανεβάζοντας τα βολτ όσο πέφτει το υγρό γίνεται δουλειά πάντως. Αρχίζω από τα 3.8 περίπου με γεμάτο και μέχρι να αδειάσει φτάνω 4.5.
Κάτι που με έχει ξενερώσει είναι ότι αρκετές φορές (πολύ συχνά) μια τζούρα μου βγάζει μια πολύ ΆΘΛΙΑ γεύση.. Δοκίμασα 2 κεφαλές και έχει συμβεί και στις δύο.

Edit: Τώρα που το παρατήρησα το κάνει στην πρώτη τζούρα που θα κάνω. Και μισό λεπτό να το αφήσω (ίσως και λίγο λιγότερο) το κάνει..

Με αυτά και με 'κείνα, κοντεύω να σιχαθω το η.τ. με όλα αυτά που μου τυχαίνουν..

------- Συγχώνευση απαντήσεων --------

Τελικα φταιγανε οι αντιστασεις για την σιχαμερη γευση.
Τυχαινει που και που ακομα (1 τζουρα τη μερα ας πουμε) αλλα πολυ σπανια οποτε δεν με ενοχλει.


Αυτο που με απασχολει ειναι τα βολτ.. Καταλαβαινω οτι στα μεγαλα τανκ χρειαζεται να ανεβαινουν οσο πεφτει το υγρο, αλλα τοσο πολυ?? Με την 2.2 που εχω πανω (αυτη που ειχε μεσα ο Ω. ΤΕΛΕΙΑ κεφαλη!) αρχιζω απο τα 4v και φτανω μεχρι τα 4.8! Αν το παω για πατο, ειμαι στα 4.9!!
Καθε φορα που τραβαω τζουρα και αρχιζουν οι μπουρμπουληθρες, καθαριζω και ανεβαζω 0.1
Αν κατεβω ακομα και στα 3.κατι απο τα 4.5+ κανω μερικες τζουρες χωρις μπουρμπουληθρες. Δεν π#@αριαζει με τη μια δηλαδη :p

Κανω κατι λαθος? Μηπως υπαρχει και αλλος τροπος με εξτρα φυτιλι η κατι τετοιο? Ειναι κουραστηκο να καθαριζω συνεχεια και να ανεβαζω βολτ!

Κατι ακομα, υπαρχει περιπρωση να βρουμε τις κεφαλες αυτες που εχει? Εκτος απο οτι ειναι τελεια η 2.2, γραφει και τα Ω πανω και βολευει! Θα παρω τηλεφωνο στη νομπακο να ρωτησω, αλλα αν ξερει κανεις ας ενημερωσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2013, 04:14 από Πολυκράτης »

Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #38 στις: Οκτωβρίου 27, 2013, 02:32 »
Άσχετα με το τι διαπιστώθηκε από το κατάστημα, κάτι σύνηθες που καταλαβαίνω ότι έπαθες.
Ο ατσάλινος κονέκτορας του ατμοποιητή φθείρει άσχημα τις στροφές και δη του vamo που είναι ευαίσθητος στο 510 του. Έτσι ενώ δεν έπιανε καλά και συνέχιζες να τον βιδώνεις χάλασαν λίγο ακόμα οι σπείρες και τώρα βιδώνουν λιγότερα πράγματα πάνω του.

Αλλά επιβεβαίωση για να μη λέω βλακείες τόση ώρα. Όταν λες πως δε βίδωνε ούτε το delirium μετά εννοείς ο ατμοποιητής στο vamo, όχι o Ωmega στην μπαταρία delirium;

Αν ναι, τότε το vamo σου μάλλον ευθύνεται που στο κάνει συχνά αυτό, το καλύτερο τσιπακι στον χειρότερο κονέκτορα.


Κατ΄αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως  όπως διαπίστωσα φορώντας τα 2,5 βαθμών πρεσβυωπίας γυαλιά μου,(και όχι τα 1,5 τα οποία χρησιμοποιώ μόνο για το pc) ο ατσάλινος Ω έφαγε λίγο τα πάσα του vamo με αποτέλεσμα να μην βιδώνει πάνω του ούτε ο ατμοποιητής delirium protank. Ευτυχώς βρήκα έναν παλαιότερο delirium protank ο οποίος μου είχε πέσει κάτω και στράβωσαν τα πάσα του.....και ταίριαξε τέλεια.!!!!! Επιπρόσθετα δε, έβγαλα το καπάκι με τα στραβωμένα πάσα, το βίδωσα στο Ω και έχω έναν απίστευτο Φρανκεστάιν ατμοποιητή, ο οποίος συν όλα τα άλλα, δέχεται τις αντιστάσεις του Ω αλλά και του delirium protank........κάθε εμπόδιο για καλό τελικά......και ζήτω η αθάνατη Ελληνική πατέντα!!!

Αποσυνδεδεμένος melandros

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #39 στις: Οκτωβρίου 31, 2013, 02:58 »
Είμαι εντελώς άσχετος, άρα μπορείτε άνετα να με κράξετε για την ερώτηση που θα κάνω..  :tongue_smilie:


Λοιπόν πήρα και εγώ τον Ωmega και στην αρχή μου έκαιγε όλες τις αντιστάσεις με το bod mecha.. μετά από πολλές αλχημείες καταλάβαμε πως έφταιγε μια μπαταρία που είχα πάρει και του φορούσα που ήταν 5000mAh... οκ πρώτη βλακεία και δέχομαι κράξιμο... μετά έβαλα μπαταρία κυριλέ και όλα καλά...! Ερωτηση τώρα.. Οι αντιστάσεις στο Ωmega φτιάχνονται και αυτές με σύρμα και φυτίλι?? και άμα ναι, είναι με τον τρόπο???


thanx  ;D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #40 στις: Οκτωβρίου 31, 2013, 03:03 »
Υπάρχει θέμα γι' αυτό εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16226.0.html
Οι αντιστάσεις είναι ίδιες.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #41 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 03:49 »
Για να σταματήσουν τα ζουμιά στον πολο και οι μπουρμπουλήθρες τι κάνουμε; Βάζουμε φυτίλι η βγάζουμε;

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #42 στις: Νοεμβρίου 04, 2013, 03:57 »
Βαζουμε. Ή ανεβαζουμε ρευματα. Ή και τα δυο.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Ωmega
« Απάντηση #43 στις: Νοεμβρίου 22, 2013, 21:05 »
Έκαψα δυο αντιστάσεις μέχρι να μάθω πόσα χρειάζομαι :p
Οπότε βάζω και ενημερώνω!

Edit:
Με λίγο φυτίλι ειναι κομπλέ! Ένα μόνο θα έλεγα στο περίπου.


Άλλο ένα μήνυμα κάτω από δικό μου γιατί δεν έχω edit :p

Anyway, παράτησα ότι τελικά για τα προβλήματα που έχω με τις αντιστάσεις φταίει ο Ω και όχι τα υγρά η κάτι άλλο..
Στα 10-15μλ βγαίνουν off. Αν τις βάλω στον evod βγάζουν τουλάχιστον άλλα 20μλ.
Τι μπορεί να φταίει;

Sent from my Optimus G using Tapatalk Pro

Συγχώνευσις συνεχομένων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2013, 21:31 από Πολυκράτης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171611 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13965 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9295 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364