vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

543 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, sf.christou, maprix, giorgos1999, Sergios, Jorge, bloodlessz

Twitter

DIY και η γάτα του Schrodinger

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 08:54 »
Μετα απο τοσα χρονια στο αθλημα θα πω ΟΧΙ  :nope: :nope: :nope: :D

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 09:02 »


Κι όταν βγει άκρη με αυτό, πάμε γι άλλα...


Αν βγει άκρη... πες μου την και μένα :))


Λοιπόν τώρα δεν ξέρω αν είμαι οφ τόπιτς ή ον τόπιτς. :dontknow: :dontknow:



on - off είσαι ;)

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 09:48 »
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, μια και όταν φτιάχνω υγρό, φτιάχνω νταμιτζάνα, χρειάζεται, στην μεγάλη ποσότητα, δεν γίνεται στην πρώτη ανάμειξη, όταν φτιάχνεις 3,5 λίτρα (όπως εγώ), να είναι ομογενοποιημένο το υγρό, θέλει το χρόνο του. Στις μικρότερες ποσότητες, λογικά, μειώνεται και η περίοδος που χρειάζεται για την ομογενοποίηση, ίσως στα 10ml να μην χριεάζεται, το αποτέλεσμα ίσως είναι άμεσο.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 11:03 »
Ωρίμανση με τη στενή έννοια της λέξεως, όχι. Καλύτερη ομογενοποίηση, ναι. Για να ωριμάσει κάτι, θα πρέπει στην ουσία να μεταβληθεί η φυσική του κατάσταση, βλέπε οίνο ή κάποια πούρα ή ξύδι. Αν και εκεί ακόμα, η διαδικασία αναφέρεται ως παλαίωση. Χημικός δεν είμαι ούτε έχω προβεί σε αναλύσεις. Μία διαφορά, αρκετά αισθητή πολλές φορές, έχω παρατηρήσει σε πολλά υγρά, έτοιμα και DIY. Αλλά πιστεύω σθεναρά ότι πρόκειται για καλύτερη ομογενοποίηση του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 11:19 »
Να ξεκαθαρίσουμε λίγο αν με αυτή την ομογενοποίηση εννοούμε στην ουσία ωρίμανση ή και αντίστροφα... ή όντως κάτι άλλο αισθητό κατά το άτμισμα.
Μου δίνετε την εντύπωση πως και με τις δυο λέξεις το ίδιο πράγμα εννοείτε. Τί είναι ωρίμανση του υγρού και τί ομογενοποίηση; Η ωρίμανση δεν εμπεριέχει στον ορισμό της την ομογενοποίηση κατά κάποιον τρόπο και, αντίστροφα, ή ομογενοποίηση δεν χρειάζεται τον χρόνο που προσδίδουμε ως χαρακτηριστικό στην ωρίμανση; Εκτός κι αν εννοείτε ότι με την ωρίμανση επέρχεται χρονικά και το συνακόλουθο "σάπισμα", ενώ στην ομογενοποίηση το υγρό σταθεροποιείται και παραμένει έτσι εσαεί... Δεν ξέρω !

Στο θέμα μας τώρα, δεν ήξερα κάν τί είναι ωρίμανση μέχρι που, κατα τύχη, δοκίμασα έτοιμο υγρό μετά από 20ήμερο άνοιγμα, το οποίο στην δοκιμή αμέσως μετά το άνοιγμα, μου είχε φανεί τραγικό, ως και εμετικό θα έλεγα... και η διαφορά ήταν τεράστια. Από τότε αποφάσισα να δίνω μεγαλύτερη προσοχή στην συμπεριφορά των υγρών και φροντίζω να υπάρχει ποσότητα για δοκιμή μέχρι και 40 μέρες περίπου μετά το άνοιγμα (ή την παρασκευή αν προκειται για diy) ... έτσι από περιέργεια.

Αυτό που είδα είναι ότι σε αυτή την χρονική διάρκεια, ενός μήνα χοντρικά, τα υγρά, έτοιμα και diy (που έχω δοκιμάσει εγώ), μεταβάλλονται. Έχουν μια ανοδική γευστική πορεία η οποία σε κάποια χρονική στιγμή κορυφώνεται και μετά πάλι αρχίζει να φθίνει. Κάποια ατμίζονται από την πρώτη μέρα και είναι απολαυστικότατα, κάποια όχι. Όλα όσα έχω δοκιμάσει όμως, φτάνουν στο καλύτερο τους μετά από κάποιο χρόνο και, μετά από επίσης κάποιο χρόνο εξασθενούν, σβήνουν. Χάνουν είτε στο σύνολο της αρωματικής τους έντασης, σαν να τα αραίωσες ξαφνικά με περισσότερη βάση, ή χάνουν κάποιο ή κάποια από τα επιμέρους αρώματά τους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γίνονται δυσάρεστα στην γεύση, έτσι; Απλώς διαφορετικά.

Αυτά έχω παρατηρήσει για τα υγρά, έτοιμα & diy, για γάτες δεν ξέρω να σας πω, προτιμώ τους σκύλους...  :)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 11:32 »
Η δική μου εμπειρία είναι ότι με το πέρασμα του χρόνου η γεύση στα DIY υγρά άλλαζε προς το καλύτερο και εντονότερο. Άρα πιστεύω ότι παίζει ρόλο ο χρόνος που περνάει.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 12:06 »
Επειδή ο όρος ωρίμανση σηκώνει αρκετή κουβέντα κατ'αρχήν πρέπει να ορίσουμε τι σημαίνει αυτό. Αν εννοούμε αλλαγή του υγρού με την πάροδο ημερών αυτό σίγουρα συμβαίνει. Τα υγρά αλλάζουν χρώμα και οσμή. Σαφώς κάποια και ευνοούνται από αυτή την διαδικασία κάποια πιθανά όχι. Υπάρχουν υγρά και αρώματα που ο κατασκευαστής συστήνει να υποστούν αυτή την διαδικασία για να δώσουν το αποτέλεσμα που εκείνος επιθυμεί και έχει δοκιμάσει κατά την παραγωγή του. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι προφανές πως ναι τα υγρά αλλάζουν χαρακτηριστικά.
Έως τώρα πάντως η αλήθεια είναι πως δεν έχω απαντήσει κανένα υγρό που να μην υποκύπτει στην αδυσώπητη επίδραση του χρόνου (τώρα που το σκέφτομαι και τίποτε άλλο που να γνωρίζω τουλάχιστον).
 Οφ τόπιτς


Η αρχή της αβεβαιότητας έχει να κάνει με την παρατήρηση του πειράματος και την εμπλοκή του παρατηρητή στην εξέλιξη του καταλήγοντας τελικά στο συμπέρασμα ότι η γατούλα βρίσκεται σε μια ενδιάμεση κβαντική κατάσταση ταυτοχρόνως ζωντανή και νεκρή πράγμα που ελπίζω να μην εμπλέκεται με τα υγρά (αν τα κοιτάμε να αλλάζουν αν όχι απλά δεν θα ξέρουμε )  :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 12:23 »
Άποψη δική μου...

Ναι. Υπάρχει ωρίμανση στα DIY υγρά και το έχω γευτεί πάμπολλες φορές.

Το πιο πρόσφατο παράδειγμα...

Έκανα ένα 10μελο σκέτη βάση, με 4 σταγόνες ethyl maltol.
Το δοκίμασα την πρώτη μέρα από περιέργεια. Σαν να άτμιζα σκέτη βάση.
Το δοκίμασα την τρίτη μέρα αφού επήλθε ομογενοποίηση. Υπήρχε η γλύκα στην βάση αλλά το άρωμα δεν είχε "δείξει" ακόμη.
Μετά από την πέμπτη μέρα, άτμιζα μαλί της γριάς.


Το ίδιο μπορώ να πω και για πολλά ακόμη αρώματα. Ότι μετά από την 4-7 ημέρα (ανάλογα με το άρωμα) έπαιρνα και το ανώτερο του αρώματος.
Σε κάποια αρώματα μάλιστα, πήρα το ανώτερό τους ακόμη και μετά από 15-30 ημέρες!!!!



Αυτό που είδα είναι ότι σε αυτή την χρονική διάρκεια, ενός μήνα χοντρικά, τα υγρά, έτοιμα και diy (που έχω δοκιμάσει εγώ), μεταβάλλονται. Έχουν μια ανοδική γευστική πορεία η οποία σε κάποια χρονική στιγμή κορυφώνεται και μετά πάλι αρχίζει να φθίνει. Κάποια ατμίζονται από την πρώτη μέρα και είναι απολαυστικότατα, κάποια όχι. Όλα όσα έχω δοκιμάσει όμως, φτάνουν στο καλύτερο τους μετά από κάποιο χρόνο και, μετά από επίσης κάποιο χρόνο εξασθενούν, σβήνουν. Χάνουν είτε στο σύνολο της αρωματικής τους έντασης, σαν να τα αραίωσες ξαφνικά με περισσότερη βάση, ή χάνουν κάποιο ή κάποια από τα επιμέρους αρώματά τους, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι γίνονται δυσάρεστα στην γεύση, έτσι; Απλώς διαφορετικά.


Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα!!

Αποσυνδεδεμένος soulpe

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής απο 10/12/2012
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 14:06 »
Πιστεύω οτι για να γίνει ωρίμανση θα πρέπει να υπάρχει και επίδραση κάποιου μικροοργανισμού όπως στο κρασί για παράδειγμα ή στο τυρί. Στην περίπτωση των υγρών όμως μιας και δεν έχουμε  επίδραση μικροοργανισμων μιλάμε απλά για ομογενοποίηση του μίγματος το οποίο μπορεί να επιτευχθεί και με καλή ανάδευση .

Απλά εκφράζω την άποψη μου. Μπορεί φυσικά να κάνω και λάθος ... :baby: :baby: :baby:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 14:30 »
Θάθελα να πω κάτι που μου συνέβη πριν λίγο.

Είχα ανέβει στο πατάρι (το κάνω συχνάνα κρύβομαι από τη γριά)  :laugh1: και μου ερχόταν μια μυρωδιά κάτι σαν
τσιγαρίλα.

Ψάχνοντας βρήκα μέσα σε μια τσάντα ένα υγρό έτοιμο για άτμισμα το οποίο είχα φτιάξει παλιά που άτμιζα και
δεν είχε τελειώσει.Το κοίταξα καλά και διαπίστωσα ότι είχε τρέξει λίγο υγρό από το καπάκι το οποίο μυρίζοντάς
το διαπίστωσα ότι η μυρωδιά σαν καπνός ήταν από αυτό.
Όπως διαπίστωσα ήταν υγρό με άρωμα καπνός ελαφρύς  το οποίο παλιά που άτμιζα δεν μου έβγαζε αυτή την
έντονη καπνίλα.
Τώρα δύο τινά συμβα'ινουν.Ή επειδή έχω 10 μήνες μακριά από τον ατμό οι μυρωδιές μου έρχονται πιό
έντονες από ότι παλιά ή όντως υπάρχει ωρίμανση.Δεν το άτμισα και δεν γνωρίζω να σας πω περισσότερα για
τη γεύση του.

Αποσυνδεδεμένος lefthedef

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 14:34 »
Πιστευω πως ναι υπαρχει ωριμανση-ομογενοποιηση , και ο χρονος της ομογενοποιησης διαφερει απο εταιρεια σε εταιρεια. Ισως εχει να κανει με τα συστατικα που βαζει η καθε εταιρεια για να φτιαξει το αρωματακι...δεν ξερω απλα εικαζω...
απο εκει και περα ενας λογος που πειθομαι ειναι το χρωμα που αλλαζει με τον καιρο αλλα και η καλυτερη γευση οσο περναει ο καιρος. Βεβαια εχει ειπωθει οτι σε καποια αρωματακια μετα απο καποιο καιρο χαλαει η γευση, αλλα δεν εχουν πεσει στα χερια μου τετοια...
για την ωριμανση μια καλη εταιρεια που  αποδυκνυει  αν υπαρχει ή οχι ειναι η Totally Wicked... τουλαχιστον 7 μερες παιδια αλλιως ατμιζεις μια αηδια...και στις 10-12 γινεται ετσι οπως πρεπει να γινει... ειναι παιδεμα μεν ...αλλα μου δειχνει οτι κατι γινεται μεταξυ βασεως και αρωματος !!!!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 15:38 »
Γάτα ή γάτος? Ωρίμανση ή ομογενοποίηση?
Στην 1η περίπτωση αν πούμε γάτα εννοούμε και τον γάτο. Όσο για τη 2η ωριμάζει ένα φρούτο αλλά ωριμάζει και μια ιδέα. Η ελληνική γλώσσα είναι μεν πλούσια αλλά με μία λέξη μπορούμε να περιγράψουμε αρκετές έννοιες. Αν και παλαιότερα χρησιμοποιούσα τον όρο ομογενοποίηση, τώρα πλέον το λέω ωρίμανση. Είναι πιο εύηχο και ευκολότερο στο γράψιμο  :))

Υπάρχει ωρίμανση? Σίγουρα ΝΑΙ. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: ποιότητα ανάδευσης, τύπος αρώματος, τύπος βάσης, συνθήκες φύλαξης, ποσότητα αέρα μέσα στο μπουκάλι.
Το πόσο καλή ανάδευση έγινε στο υγρό είναι σημαντικότατος παράγοντας αλλά παρόλο που χρησιμοποιώ μαγνητική ανάδευση υγρών βρίσκω πάλι μια (μικρή ομολογουμένως) αλλαγή γεύσης με την πάροδο του χρόνου.

Το άρωμα παίζει επίσης μεγάλο ρόλο για αυτό ίσως κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει ωρίμανση. Τα καπνικά νομίζω επηρεάζονται περισσότερο και τα φρουτένια με έντονη γεύση λιγότερο.
Για παράδειγμα το RY4 της FA επηρεάζεται πολύ. Στην αρχή νομίζεις ότι δεν έβαλες άρωμα. Χρειάζεται πολλές μέρες/βδομάδες για να αναδειχθεί. Ο χρόνος μειώνεται όσο καλύτερα ανακατέψουμε κατά την παρασκευή (σε DIY).
Στον αντίποδα το πράσινο μήλο της Atmos. Η γεύση έρχεται αμέσως μετά την παρασκευή. Κι εδώ όμως υπάρχει ωρίμανση και την είδα μετά από 6 μήνες σ' ένα ξεχασμένο μπουκαλάκι.

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2013, 17:09 »
Για να ακριβολογούμε δεν υπάρχει ωρίμανση στα αρώματα κ στα υγρά μας ,
υπάρχει αλλοίωση των συστατικών από την επαφή τους με τον αέρα την στιγμή που ανοίγουμε τη αεροστεγή συσκευασία τους. Την αλλοίωση αυτή χρησιμοποιούν ορισμένα υγρά για να αναδείξουν καλύτερα το άρωμά τους.
Ο όρος ωρίμανση αν και πιασάρικος δεν έχει εφαρμογή εν προκειμένω 


Γατάκια  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2013, 02:54 »
-Στο πρακτικό κομμάτι του θέματος:

(Ισχύει και για DIY, αλλά και για έτοιμα υγρά)
Αφήστε ένα μπουκαλάκι απ'το αγαπημένο σας υγρό μετά το 1ο άνοιγμα για μια βδομάδα στην άκρη.
Την 8η μέρα κάντε σύγκριση αυτού του υγρού μ'ένα "φρέσκο", αν είναι δυνατόν σ'έναν ατμοποιητή για ντρίπιν που εμπιστεύεστε για τη γεύση του.

Θα συνιστούσα να ξεκινήσετε με το φρέσκο υγρό.
Ή ακόμη καλύτερα, να σας στάξει κάποιος άλλος στον ατμοποιητή, ώστε να μη ξέρετε "ποιό υγρό είναι ποιό". ;)

Τ'αποτελέσματα της σύγκρισης, γράψτε τα στο φόρουμ.

Ραντεβού σε μια βδομάδα εδώ... ;D


-Στο θεωρητικό/φιλοσοφικό κομμάτι:

Για να είμαστε μέσα στο πνεύμα του πειράματος του κου Σρέντιγκερ, ΔΕΝ θα έπρεπε να ψηφίσουμε.
Αν ψηφίσουμε, θα δούμε τ'αποτελέσματα της ψηφοφορίας, άρα το αποτέλεσμα εξαρτάται απ'τον παρατηρητή!

Αν πάλι δεν ψηφίσουμε, δε θα πρέπει να πατήσουμε το κουμπί "εμφάνιση αποτελεσμάτων", ώστε να μη γνωρίζουμε την επιλογή της πλειοψηφίας... ;D


Αν δε κάνω λάθος, έτσι βγήκε το "η περιέργεια σκότωσε τη γάτα"... :hmmm:

Απ: DIY και η γάτα του Schrodinger
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 17:25 »
Η δικιά μου εμπειρία στηρίζεται αποκληστικά σε ένα μόνο άρωμα , το nutacco το οποίο και το τιμώ αρκετά.
Το φιάχνω συνήθως σε βάση mist και ποιο σπάνια σε balanced και έχω παρατηρήσει ότι η γεύση είναι πολύ καλύτερη μετά από 4-5 μέρες με τον ίδιο πάντα ατμοποιητή (evod).
Για μένα λοιπόν υπάρχει ωρίμανση ή τέλος πάντων όποιος όρος είναι ποιο δόκιμος σύμφωνα με το φίλο alkaz77.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180413 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59725 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14765 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10158 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12