vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, camber, Stelan Patra

Twitter

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #105 στις: Αυγούστου 29, 2014, 01:57 »
Τους εργοστασιακούς τους παράτησα στους πρώτους 2 μήνες ατμισματος. Δεν με ευχαριστούσαν και συνεχίζουν να μην με ευχαριστούν. Η εξέλιξη βέβαια τον εργοστασιακών (πχ Ναυτίλος) που πλησιάζουν σε απόδοση τους επισκευασιμους, θα κλείσει την ψαλίδα στο θέμα απόδοση.

Αποστόλη συμφωνώ εν μέρη μαζί σου. Χωρίς εργοστασιακούς όμως πολλοί δεν θα είχαμε αρχίσει καν το ατμισμα και άλλοι τόσοι θα τα παρατούσαν μετά από μερικά αποτυχημένα στησίματα σε επισκευασιμους.

Υγ.
Νέμεσις, λίγο ακυρο αλλά πρέπει να το πω.
Στις αρχές πέρυσι με τον επισκευασιμο φοβόμουν μην κοπεί κανένα σύρμα και κουβαλούσα μαζί πάντα και εναν εργοστασιακό. Τελικά το σύρμα κόπηκε δυο φορές μέσα σε ένα χρόνο αλλά όχι σε επισκευασιμο, στον ce4+ και στον ce5 :laugh1:

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #106 στις: Αυγούστου 29, 2014, 02:17 »


Σύμφωνο απόλυτα για τον 60χρονο που δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με αντιστάσεις , απολύτως λογικό το βρίσκω. αλλά για αυτούς που έχουν ψαχτεί έστω και λίγο η ακόμη και με διάβασμα εδώ στο φόρουμ χωρίς να δοκιμάσουν, πιστεύω πως η λύση του επισκευασιμου είναι μονόδρομος . το κόστος κατεβαίνει πολύ χαμηλά και με 4-5 προσπάθειες θα καταφέρει ο καθένας να κάνει έστω και μια μέτρια αντίσταση.
Και φυσικά αν δε το βλέπει σαν χόμπι δε χρειάζεται να την αλλάζει κάθε 2 ώρες η μέρες ,όπως είπα και το γνωρίζουν όλοι με μια αλλαγή βαμβάκι περνάς μήνα και βαλε .
Οπότε με 2 επισκευασιμους πιστεύω πως είναι κομπλέ και ανέξοδα .
Μια πεντάδα αντιστάσεις dual coil εχει 15 ευρω, από τις 5 δε ξέρεις καν πόσες θα βγούνε καλές  .
Έτσι το βλέπω εγώ , ο καθένας εχει άλλες οπτικές γωνίες :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2014, 02:29 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #107 στις: Αυγούστου 29, 2014, 02:33 »
Εχεις δικιο σε αυτα που λες, αλλα για ενα λογο. Ανεφερες 3-4 φορες τους ορους, φτηνο κι ανεξοδο.
Αν προσπαθεις να ατμισεις καλα με το ελαχιστο δυνατο κοστος, τοτε ναι, ενας φτηνος επισκεαυσιμος και 0.5€ το μηνα για συρμα και βαμβακι ειναι η βελτιστη λυση.
Αλλα η επιδιωξη του φτηνου ατμισματος δεν ειναι αυτοσκοπος ολων,
ειδικα των ξενων που δεν βρισκονται στην οικονομικη κατασταση των περισσοτερων Ελληνων.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #108 στις: Αυγούστου 29, 2014, 02:42 »
Γιαυτο έγραψα στο πρώτο ποστ πως δεν είναι καιρός για έξοδα γιατί αναφέρομαι στους έλληνες και ιδιαίτερα σε αυτούς που διαβάζουν στο φόρουμ , είναι κρίμα να δίνουν λεφτά πεταμένα .βλέπω συνεχώς παράπονα , μου δίνει καμένο τη τάδε αντίσταση στις 3 μέρες πρέπει να την αλλάζω κτλ .. εντάξει διίστανται οι απόψεις βέβαια γιατί άλλοι λένε πως βγάζουν και 30-40 μλ …
αλλά αν είναι κάποιος να δώσει 35-40 ευρω για εργοστασιακό , συν 15 ευρω για μια πεντάδα ( αν και οι πιο εξελιγμένες έχουν και 5 ευρω η μια ) πάει σε κλώνο επισκευασιμο η και σε αυθεντικό και ξενοιάζει


Ένας απλός ατμιστης με ανθρώπινες αντιστάσεις  :D :D κάνει κάπου στα 4-5 μλ, με μια αλλαγή βαμβάκι στις 4 μέρες το κόστος είναι μηδαμινό , με αντιστάσεις όμως των τριών και πέντε ευρω είναι σεβαστώ ποσό


Να διευκρινίσω ότι μιλάω για ατμιστες οι οποίοι έχουν το Η.Τ στο χέρι για να μη πέσουν στο κανονικό .τώρα εμείς έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο γιαυτο τα συρτάρια δεν κλείνουν :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2014, 02:55 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #109 στις: Αυγούστου 29, 2014, 02:48 »
Νομίζω ότι συζητάμε κυρίως για την Ελλάδα.
Αλλά, εκφέροντας γενικές απόψεις, σίγουρα τα πλεονεκτήματα των επισκευάσιμων είναι η ποιότητα και η δυνατότητα οικονομίας.
Αλλο αν στο θέμα οικονομία κάποιοι έχουν συρτάρια ολόκληρα με επισκευάσιμους και τους βγαίνει πιο δαπανηρό το σπορ από ότι σε άτομα που βολεύονται με 2-3 καλούς εργοστασιακούς που τους αλλάζουν κάθε 5-6 μήνες, με 4-5 αντιστάσεις το μήνα

Στα ποιοτικά χαρακτηριστικά των επισκευάσιμων εστιάζω στηδυνατότητα συχνότατης αλλαγής φ/α ώστε πάντα να ατμίζουμε με φρέσκια, χωρίς κουκούλι.
Ολα τα υπολοιπα περνάνε σε δεύτερη μοίρα. Ολοι ανεξαίρετα οι ατμοποιητές αποδίδουν τα μέγιστα με φρέσκια αντισταση (αντε καλά, μετά το πρώτο μλ) που φτιάχνεται με ελάχιστα υλικά. Πρακτικά αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να αλλάζουμε αντιστάσεις σε κεραμικό κάθε 15-20 μλ ή και νωρίτερα αν χρησιμοποιούμε αντιστασοφάγα υγρά. Να τις πετάμε δλδ όσο ακόμη ξεχωρίζουμε με το (καλό) μάτι τα σύρματα. Σε microcoil αντιστάσεις μπορούμε μέρα παρά μέρα να αλλάζουμε φυτιλι καίγοντας το σύρμα και το σύρμα να το πετάμε στις 15 ημέρες. Σαφέστατα πολλοί τις κρατάνε περισσότερο, αλλά είναι πανεύκολο κάποιος να αλλάζει φ/α τόσο συχνά σε έναν επισκευάσιμο. Ε, κάνει μεγάλη διαφορά αυτό από μόνο του. Πριν φτάσουμε να μιλήσουμε για ποιοτητα κατασκευής και διαφορά σε χτύπημα,γεύση,ατμό.

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΤΜΙΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #110 στις: Αυγούστου 29, 2014, 04:22 »
Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα η πλειοψηφία των ατμιστων πηγαίνει σε επισκευασιμο ατμο.Ο λόγος είναι απλός.Για ατμισε τα περίεργα του e-baron με εργοστασιακό και τα λέμε....! Δεν θα προλαβαίνεις να αγοράζεις κεφαλές!




Ο επισκευασιμος ειναι μονόδρομος! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #111 στις: Αυγούστου 29, 2014, 10:11 »
Στην καθημερινότητά μου χρησιμοποιώ επισκευάσιμους και δεν τους αλλάζω. Από την παραλία όμως, π.χ., προτιμώ να μου κλέψουν έναν εργοστασιακό και μία ego μπαταρία, παρά το αγαπημένο μου hardware.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #112 στις: Αυγούστου 29, 2014, 10:28 »
Πες σε εναν 60χρονο να φτιαξει micro coil και να ψαχνει βιντεακια στο yt για το τελειο στησιμο.
Ή οταν ειναι στο καφενειο παιζοντας θαναση και του κοπει η αντισταση, να βγαλει το γυαλι και να στησει επιτοπου μια νεα. :))
Εδω με το ζορι καποιοι συνατμιστες καταλαβαινουν πως και ποτε αλλαζεις αντισταση στον εργοστασιακο.

Καλως υπαρχουν οι εργοστασιακοι, οι πλειοψηφια των ατμιστων (παγκοσμιως, μην κοιτας τα "ψαγμενα" ατομα που υπαρχουν εδω στο φορουμ) ατμιζουν με τετοιους.
Εγω θα ελεγα το αντιθετο. Και να μην υπηρχαν επισκευασιμοι, μικρο το κακο με την προοδο που εχουν σημειωσει οι εργοστασιακοι τον τελευταιο καιρο.

Πριν απο 2 χρονια που ξεκινησα εγω το ατμισμα (και πολυ περισσοτερο πριν 3-4 που το ξεκινησαν αλλοι συνατμιστες),
η χρηση ενος επισκευασιμου ηταν επιτακτικη αναγκη για να απολαυσεις ποιοτικο ατμισμα, με τους μετριους εργοστασιακους που κυκλοφορουσαν τοτε.
Πλεον, οι τωρινοι εργοστασιακοι δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο εναν επισκευασιμο, με τις dual coil αντιστασεις τους, τα airflow και την κατασκευη απο ατσαλι και γυαλι.

Εχουν να ζηλεψουν βασικα ενα πραγμα. Τη χαρα της δημουργιας.
Να χανεις μιση ωρα απο τη ζωη σου να στησεις την τελεια αντισταση και το αποτελεσμα να μην ατμιζεται. :))

 
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα πλην του τελευταίου: η χαρά της δημιουργίας υπάρχει και στους εργοστασιακούς. Όποιος επισκευάζει επισκευάσιμους εύκολα επισκευάζει και εργοστασιακούς. Όλοι επισκευάζονται και μάλιστα κάποιοι εργοστασιακοί το ίδιο ή και πιο εύκολα από επισκευάσιμους. Εδώ μέσα υπάρχουν βίντεο για τα πάντα… Όποιος ενδιαφερθεί θα βρει εύκολα οδηγίες (αν και από ένα σημείο και μετά δεν τις χρειάζεσαι. Μόλις πιάσεις στα χέρια σου οποιονδήποτε ατμοποιητή βλέπεις πώς επισκευάζεται και …βουρ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2014, 12:38 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #113 στις: Αυγούστου 29, 2014, 10:31 »
Τον Ιούλιο του 2013 είχα ξαναποστάρει στο νήμα, αλλά τότε δεν είχα μπει στον κόπο ακόμα για επισκευάσιμο. Μέχρι που ήρθε η ευκαιρία!

Μετά από ένα περίπου δίμηνο χρήσης λοιπόν, πρέπει να ομολογήσω ότι πολύ σπάνια θα με δει κάποιος να μην ατμίζω με τον επισκευάσιμο. Εντάξει, μέχρι στιγμής απλά πράγματα. Ούτε τρελά στησίματα, ούτε NR-R-NR ούτε κεραμικά, χαλαρά. Μέχρι στιγμής πάντως, οι επισκευάσιμοι που έχω δοκιμάσει αποδίδουν πολλά επίπεδα πάνω από τους αγαπημένους μου εργοστασιακούς. Πλέον, από εργοστασιακό κυκλοφορώ συνήθως με έναν Protank II, είτε ως έχει είτε με το κιτ BDC, μόνο και μόνο για να νιώθω ασφάλεια στην περίπτωση που παραδώσει πνεύμα ο κύριος! Σε περίπτωση νυχτερινής εξόδου, παίρνω μαζί μου κάτι πιο διακριτικό και ευέλικτο και από θέμα μοντ και από ατμοποιητή, συγκεκριμένα Evod. Ψηφίζω λοιπόν και τα δύο!

Επιστρέφω για άλλη μια φορά μετά από έξι μήνες, έχοντας ξανά αλλάξει προτιμήσεις. Παραμένω φυσικά με τον ίδιο επισκευάσιμο, μόνο που αυτή τη φορά πρέπει να πω ότι τον κυκλοφορώ και έξω απροκάλυπτα. Παραμένει φυσικά ο ενδοιασμός μου να σκάσω σε κλαμπάκι, πήχτρα στον κόσμο κραδαίνοντας SVD + Kayfun 3.1ES Clone, μόνο και μόνο μη σκοτώσω κανένα δύσμοιρο, οπότε έχω μαζί μου ένα VV No.1 με Gemini Mini. Αλλά όχι για πολύ καθώς έχω βάλει στο στόχαστρο έναν Kayfun 2.1 Mini, κλώνο φυσικά, που νομίζω ότι θα βοηθήσει τις διακριτικές μου εξόδους. Απλά ελπίζω τα κουπιά που έχω για χέρια να μην έχουν πρόβλημα να στήσουν στον περιορισμένο χώρο του και να συγχωρεί τα λάθη όπως ο μεγάλος του αδελφός. Αλλάζω πάλι την ψήφο μου, λέγοντας "επισκευάσιμους".

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013
« Απάντηση #114 στις: Αυγούστου 29, 2014, 11:30 »

Διαλέγω επισκευάσιμους λόγω dripping αλλά δεν κρύβω οτι ώρες, ώρες που δε μου κάθονται καλά τα στησίματα, σκέφτομαι μέσα σα νεύρα μου να τους παρατήσω και να γυρίσω στα εργοστασιακά τανκάκια...  :wall: Μετά όμως φτιάχνω ένα απίστευτο στήσιμο και τα ξεχνάω όλα...α... ;D

έχω βάλει στο στόχαστρο έναν Kayfun 2.1 Mini, κλώνο φυσικά, που νομίζω ότι θα βοηθήσει τις διακριτικές μου εξόδους"
Offtopic... To mini είναι λεπτό αλλά παραμένει μακρύ... και εγώ το πήρα για σετάκι με το Nemi άλλα τζίφος... λεπτή φλογέρα...  :thumpdown:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2014, 12:50 από jlemonak »

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #115 στις: Αυγούστου 29, 2014, 11:48 »
Αν και εδω και ενα χρονο ατμιζω σχεδον αποκλειστικα με επισκευασιμους και χρησιμοποιω εργοστασιακο μονο για 2 μλ/ημερα καθαρη βαση για να καθαριζει η γευση μου ανακαλυψα (by the hard way) μια χρηση εργοστασιακων που με εσωσε.  OIKONOMIA ΣΤΑ ΥΓΡΑ.


Στις διακοπες με εσωσε ο εργοστασιακος. γιατι δεν ειχα υπολογισει καλα τα υγρα που θα χρειαζομουν. :eyesplash: Αν συνεχιζα με τους 2 εργοστασιακους που ειχα μαζι μου θα ειχα μεινει τουλαχιστον τις 2 τελευταιες μερες αποκλεισμενος χωρις υγρα. :wall:
Για 4 ημερες λοιιπον τους παροπλισα, γεμισα τον ταπεινο Aspire, και οταν γυρισα Αθηνα  μου ειχε περισεψει και ζουμι!!!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος rexakos

  • ***
  • 580
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι με χρονια με καιρους,παλι δικα μας θα ναι!!!!
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #116 στις: Αυγούστου 29, 2014, 13:12 »
Δεν το συζηταω καν....Επισκευασιμο και μονο :respect: .1)ποιοτητα γευσης.2)ποσοτητα ατμου-χτυπημα ,και συνεπως κατεβασμα της νικοτινης.3)οικονομια(συμαντικοτατο)4)διαφορετικα στησηματα στον ιδιο ατμοπ,μεχρι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει...κ.τ.λ :thumpup: :thumpup: .

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2013-2014
« Απάντηση #117 στις: Αυγούστου 29, 2014, 14:01 »
Μετά από ενάμισυ χρόνο στο άτμισμα, καταλήγω στους επισκευάσιμους χωρίς κανέναν ενδοιασμό. Η παλαιότερη ανασφάλειά μου σχετικά με το αν κάπου έξω με αφήσει στα κρύα του λουτρού ο επισκευάσιμος ατμοποιητής μου, έχει χαθεί ακόμα και από το πίσω μέρος του μυαλού μου. Συνήθως, κυκλοφορώ με έναν Kayfun Lite plus στο mod και με έναν μικρό dripper στην τσέπη. Και η αλήθεια είναι ότι δεν έχει χρειαστεί ποτέ μέχρι τώρα να χρησιμοποιήσω την εφεδρεία, παρά μόνο από επιθυμία.

Η συνέχεια και νέα ψηφοφορία στο ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΙ VS ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΙΜΟΙ 2015-2016

 :lock2:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 14, 2016, 12:41 από Cruiser79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275535 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42785 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557753 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182066 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364