vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Chris66, Ηρακλης, camber, giorgosp, GeorgeGTS, Sergios

Twitter

τι θα προτείνατε;;;

Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 20:54 »
Σε ΝΕΟ ατμιστή προτείνετε να πάρει kick, μηχανικό μπαταρίες και επισκευάσιμο !
Ωραία ! να του πούμε να πάρει και mesh ή να κάνει dual micro coil με 4 ribbon στριφτά !
Δεν πάμε καλά μου φαίνεται !!!!


Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 20:56 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον Nemesis_rds
Και το ξαναεπισημαίνω επειδή την έχουν πατήσει πολλοί ,
Καλού κακού έχε καβάτζα κανένα 12 ρι υγρό !!!! θα σε αποτρέψει από δυσάρεστη απόφαση που εύχομαι να μην σου τύχει .

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 20:59 »
Σε ΝΕΟ ατμιστή προτείνετε να πάρει kick, μηχανικό μπαταρίες και επισκευάσιμο !
Ωραία ! να του πούμε να πάρει και mesh ή να κάνει dual micro coil με 4 ribbon στριφτά !
Δεν πάμε καλά μου φαίνεται !!!!


Μη τους μαλωνεις, εγω ζητησα κατι τετοιο. Οσο για dual micro coil, θεωρητικα τουλαχιστον, ειμαι ετοιμος!!!!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Panosbek

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 21:03 »
Σιγά το δύσκολο ρε παιδιά έλεος δηλαδή :idiot1:

Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 21:03 »
Φίλε μου δεν μαλώνω κανέναν , αλλά ακόμα δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις τον θετικό πόλο της μπαταρίας από τον αρνητικό ( τρόπος του λέγειν  ) και δεν γίνεται να μάθεις αλλά και να εφαρμόσεις τόσα που ξέρουν άλλοι σε 2-3 χρόνια ατμίσματος, σε μια βραδιά αφενός και αφετέρου, ακόμα είναι νωρίς και δεν έχεις κατεύθυνση ατμιστική.
Προς το παρόν να μείνεις εκεί που είσαι αλλιώς θα σκορπάς άσκοπα χρήματα και δεν θα προλαβαίνεις να δοκιμάζεις και τίποτα δεν θα σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 21:08 »
Για το "μαλωνεις", το ειπα χαριτολογωντας. Καινουριος δεν ειμαι στον χωρο του ατμισματος, εχω πολυ καιρο στο αθλημα και ειπα να ασχοληθω λιγο περισσοτερο. Εχω ηδη κανει δικα μου υγρα και θελω να προχωρησω και στα RBA με MOD. Ειχα ενα πλανο το οποιο βγηκε κατω του μετριου ως προς το VV mod και επειδη το provari ειναι μακρινο ονειρο ακομα, ψαχνω εναλλακτικες.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2014, 22:07 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 21:20 »
Αγγελίες για μεταχειρισμένα; Θα σε απογοητεύσω λιγάκι, χρειάζεσαι 90 ημέρες εγγραφής και 50 ποστ (χωρίς σπαμ κλπ) για να τις δεις. Κανονισμός του φόρουμ.

Σχετικά με τη σύγκριση μεταξύ provari-vamo-dna20/30

Πολύ καλό το πρόβαρι, ευαίσθητο σημείο του στο μίνι η πολύ μικρή αυτονομία του, μόλις 700 mah, προετοιμάσου λοιπον για διπλό ή τετραπλό φορτιστή και μισή τσέπη μπαταρίες.
Το μεγαλο έχει αυτονομία αλλά και τεράστιο μέγεθος.

Το vamo είναι εξαιρετικά ογκώδες με μεγάλη μπαταρία κι από κει και πέρα και πάλι ογκώδες σε σχέση με την αυτονομία του. Η δε αντοχή του δεν είναι η καλύτερη, ειδικά στο σπείρωμα που βιδώνει ο άτμο. Μην υπολογίζεις δηλαδή ότι θα έχει διάρκεια ζωής κοντά σε αυτήν ενός πρόβαρι.

το dna 20 μια χαρά κάνει και για αρχάριο. Ειναι πολύ εύκολο στη χρήση του και δεν δίνει τραχύ ρεύμα, ούτε καίει ατμοποιητές. Δεν είναι όμως αυτόνομη συσκευή, αλλά πλακέτα που ο κάθε κατασκευαστής προσαρμόζει σε ένα κουτάκι. Αν πετύχεις καλή κατασκευή σε συμμαζεμένων διαστάσεων κουτάκι, θα έχεις πολύ καλή αυτονομία σε σχέση με το μέγεθος. Η αντοχή κουτιών και σπειρωμάτων είναι και πάλι θέμα κατασκευαστή.

Μηχανικό μοντ όσο ατμίζεις εργοστασιακούς δεν θα στο συνιστούσα, διότι δεν μπορεί να ανεβάσει πάνω από τα βολτ της μπαταρίας, ούτε να τα κρατήσει σταθερά όσο αυτή αποφορτίζεται. Οποτε, θα πρέπει να του φοράς πάντα ατμοποιητές και αντιστάσεις που λειτουργούν καλά ακόμη και στα 3.7 βολτ, πρακτικά δηλαδή αποκλείεις πολλά μοντέλα.

Η τελική απόφαση είναι δικιά σου, προτίμησα να σου τονίσω τα αρνητικά σημεία του καθενός, μια και οι από πάνω μου τόνισαν τα θετικά.

Αντικειμενικά όσα γράφεις, αλλά έχω κάποιες ενστάσεις γιά τα μεγέθη, τα σχήματα και την αυτονομία των συσκευών γιά τις οποίες συζητάμε.

Κατ' αρχήν νομίζω πως θα συμφωνήσουμε ότι δεν υπάρχει κάτι "τεραστιότερο" από το Vamo με μπαταρία 18650 (και με 18350, πάλι μεγάλο είναι).  :D

Στο κατόπιν, θέλω να πω σχετικά με το ProVari mini (πάντα με προσωπική εμπειρία), ότι 4 AW 18350 είναι υπεραρκετές, ίσως και πλεονασμός, γιά να καλύψουν έναν μέσο ατμιστή των 5 ml/ημέρα, με εργοστασιακό ατμοποιητή στα 1,8Ω. Το να έχεις επάνω σου ένα κουτάκι τόσο δα, με τρείς μπαταριούλες, δεν νομίζω ότι συνιστά επιλήψιμη κατάληψη χώρου τσέπης. Εξάλλου, γιά τον "βαρύ" ατμιστή υπάρχει και η λύση του extension γιά 18490 (με μόλις 2,5 εκατοστά αύξηση μεγέθους).  :D

Σχετικά με τα κουτάκια DNA, νομίζω ότι η πλειοψηφία των Ελληνικών κατασκευών δεν είναι και τόσο συμμαζεμένα σε μέγεθος. Γιά πραγματικά μικρό μέγεθος πρέπει να απευθυνθείς σε αγορά του εξωτερικού, και φυσικά με το ανάλογο κόστος. Επίσης, το σχήμα τους και η εργονομία τους είναι δεδομένα που θα αγαπήσεις ή θα μισήσεις. Φυσικά, υπάρχει και η λύση της τοποθέτησης της πλακέτας σε σωλήνα, αλλά με υψηλότερο κόστος από το κουτάκι.

Και τέλος, γιά τα μηχανικά, μπορείς να προσθέσεις ένα Kick (σε όσα, τουλάχιστον, είναι απλή η τοποθέτηση του - δηλ. στα περισσότερα) και να έχεις ένα vw σχετικά χαμηλού κόστους.


Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 21:30 »
Tότε άφησε προς το παρόν τα μηχανικά και τα kick, προχώρα σε Vamo ή σε Ιnnokin itaste SVD συνδύασε το με ένα καλό clearomizer και θα είσαι ΟΚ...

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 21:53 »
Κατ' αρχήν νομίζω πως θα συμφωνήσουμε ότι δεν υπάρχει κάτι "τεραστιότερο" από το Vamo με μπαταρία 18650 (και με 18350, πάλι μεγάλο είναι).  :D

Το svd με18650 ειναι μεγαλυτερο.  :tongue_smilie:

Εκτιμω οτι το προβατο ειναι υπερβολικα ακριβο. 200 ευρω και ειναι μονο vv. Εγω θα προτιμουσα εενα dna30 καλης κατασκευης, αλλα βεβαια δεν εχω ατμισει ποτε ε προβατο. Μπορει και να αλλαξω γνωμη αν το πιασω στα χερια μου.

Αποσυνδεδεμένος chrismia13

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στον Ατμό
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 21:58 »
Το θέμα με το προβαρι είναι ''έρωτας με την πρώτη ματιά'' :love_hearts:

Σε ότι αφορά την τσέπη είναι ''πονάω αλλά με αρέσει !''

Έχω άδικο????????? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 22:19 »
Το svd με18650 ειναι μεγαλυτερο.  :tongue_smilie:

Εκτιμω οτι το προβατο ειναι υπερβολικα ακριβο. 200 ευρω και ειναι μονο vv. Εγω θα προτιμουσα εενα dna30 καλης κατασκευης, αλλα βεβαια δεν εχω ατμισει ποτε ε προβατο. Μπορει και να αλλαξω γνωμη αν το πιασω στα χερια μου.

Αλήθεια, το SVD είναι μεγαλύτερο από το Vamo? Δεν είχα κάτι για μεγαλύτερο! ???

Σχετικά με το ProVari, με 170 ευρώ παίρνεις το mini V2,5 σε satin. Και το ατμισμα του είναι παροιμιώδες, πια.
Αλλά ας το σταματήσουμε εδώ, γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί η συγκεκριμένη προτίμηση. Ότι έπρεπε για αυτό το νήμα, νομίζω έχει ήδη ειπωθεί. :)

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 23:49 »
Βεβαια το vamo5 θα δειχνει κουλο με τον kayfun ή οποιον άλλο επισκευασιμο 22 μμ διαμετρου, μιας και κανανε την κορυφη του να κλεινει κουρμπαριστά. Καλύτερα παλιοτερη εκδοση, ή svd.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 15:14 »
Οταν λες κουλό;
https://www.dropbox.com/s/lzogcv0sxth6e1q/CAM00005.jpg

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 15:27 »
Αυτο που φαινεται στην φωτο που εβαλες. Η ενωση μοντ-ατμοποιητη δεν ειναι συνεχης-ομοιομορφη.

Με το παλιό δειχνει ετσι:




Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουαρίου 12, 2014, 15:35 »
Και αυτο το κάνει κουλό; :laugh1:

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171727 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15265 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9310 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9289 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364