vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, dkostas, gfilip, petr@n

Twitter

τι θα προτείνατε;;;

Αποσυνδεδεμένος manos000

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • vaper
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 03, 2013, 12:54 »
provari για σκληρους ατμιστες και e-vic για γκατζετακιδες

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 03, 2013, 13:09 »
Το δεύτερο είναι πατάτα 

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 19:48 »
Παιδια ειμαι καινουριος στον "υπεροχο",οπως μου φαινεται (θεωρητικα μεχρι στιγμης), κοσμο του DIY.
Εδω και καιρο ατμιζω με μπαταρια Ego-t και πριν κανεναν μηνα εκανα τα δικα μου υγρα (νομιζω οτι οσο πιο πολυ ασχολεισαι, τοσο πιο πολυ κολλας)!
Αφου περασα απο το σταδιο συνθεσης υγρων θελω να περασω και στα mods με RBA.
Θα ηθελα τη γνωμη σας, ως προς το τι να αγορασω.


Υ.Γ. Εχω βαλει στο ματι το mod Vamo v5 με μπαταριες panasonic 18650 3400mah και το Kayfun lite plus.


Επισης, αν συμφωνειτε με το παραπανω setup προτεινετε και φυτιλια/συρματα γιατι νομιζω μου εχουν πεσει πολλες οι πληροφοριες που μαζεψα αυτες τις μερες και εχω βραχυκυκλωσει!!


Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας. 

Αποσυνδεδεμένος apolpat

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 21:17 »
Ίσως το καλύτερο είναι να κάνεις αργά και σταθερά βήματα. Για τον κόσμο του vv το vamo είναι μια καλή και ποιοτική για τα λεφτά του επιλογή ειδικά αν το προμηθευτείς απ έξω.
Τώρα για επισκευασιμο καταρχήν θες υπομονή και επιμονή. Ο καυφουν είναι αρκετά απλός μιας και δε θέλει σύρματα χωρίς αντισταση αν και πλέον υπάρχουν διάφοροι οπότε να δούμε τι θα σου προτείνουν και άλλοι. . Για αρχή θες σύρματα μέχρι 0.20 για απλή αντίσταση και 2-3 mm φυτιλι.

Στάλθηκε από το GT-I9305 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 21:40 »
Σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου. Οταν λες συρματα μεχρι 0.20 εννοεις kanthal ή nichrome?


Αποσυνδεδεμένος apolpat

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 21:47 »
Οτιδήποτε σκέψου ότι το 0.17 nichrome είναι περίπου σαν το 0.20 kanthal δεν εχω καταλάβει ιδιαίτερη διαφορά ας πει κάποιος πιο ειδήμων:D . Πάνω απο 0.20 είναι για microcoil αλλά για αρχη θα μάθεις να στρίβεις κανονική;) Κοίτα και εδώ αν είσαι αποφασισμενος να πας και σε rba και σε vv
 http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=11134.0

Στάλθηκε από το GT-I9305 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2014, 22:27 από apolpat »

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 22:10 »
Παιδια ειμαι καινουριος στον "υπεροχο",οπως μου φαινεται (θεωρητικα μεχρι στιγμης), κοσμο του DIY.
Εδω και καιρο ατμιζω με μπαταρια Ego-t και πριν κανεναν μηνα εκανα τα δικα μου υγρα (νομιζω οτι οσο πιο πολυ ασχολεισαι, τοσο πιο πολυ κολλας)!
Αφου περασα απο το σταδιο συνθεσης υγρων θελω να περασω και στα mods με RBA.
Θα ηθελα τη γνωμη σας, ως προς το τι να αγορασω.


Υ.Γ. Εχω βαλει στο ματι το mod Vamo v5 με μπαταριες panasonic 18650 3400mah και το Kayfun lite plus.


Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Πολύ καλές οι επιλογές σου και σχετικά οικονομικές για αυτά που θα σου δώσουν!

Ετοιμάσου ψυχολογικά όμως για ενα ματσουκοκλάρινο...

Μη το δεις ξαφνικά το ''εργαλείο'' κατευθειαν μετα από ego και σου ρθει κανα ταμπλάς... ;)

Αποσυνδεδεμένος apolpat

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 22:15 »
Όντως και ήθελα να σου πω ότι πέρα από την 18650 panasonic που μια είναι αρκετή να πάρεις και καμιά 18350 για να ναι πιο μαζεμένο το μέγεθος

Στάλθηκε από το GT-I9305 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 22:19 »
Με την 18350 o Vamo ειναι κουκλι! ;) Και για έξω μια χαρά!


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 10, 2014, 22:29 »
Μεχρι να δοκιμασεις το μεγεθος  :o & την διαρκεια  :thumpup: των 18650 (ειδικα των panasonic)
κ να τα ξεχασεις ολα..!!


 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 13:17 »
Κατι επιασε το ματι μου, πως πρεπει να παρω εναν ανταπτορα για το vamo v5 για να μη συναντησω προβλημα στο βιδωμα. Ισχυει; Και αν ναι τι ανταπτορα πρεπει να παρω;
Και μια ακομη ερωτηση, γιατι νιωθω πως σας εχω ζαλισει.... Ο μετρητης αντιστασης του vamo v5 αρκει ή πρεπει να παρω εναν ξεχωριστα;

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 13:26 »
Εγώ δεν το χρησιμοποίησα με αντάπτορα γιατί φαίνεται πολύ άσχημα. Θέλει προσοχή στο βίδωμα του άτμο γιατί μπορεί να πιέσει τον πόλο και να φύγει, αν προσέχεις λίγο σ' αυτό δεν θα έχεις θέμα. Ο μετρητής αντίστασης είναι μια χαρά για τη δουλειά που τον θέλουμε.. τώρα αν θέλεις μετρήσεις ακριβείας πρέπει να πάρεις άλλον.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 14:44 »
Παιδια ειμαι καινουριος στον "υπεροχο",οπως μου φαινεται (θεωρητικα μεχρι στιγμης), κοσμο του DIY.
Εδω και καιρο ατμιζω με μπαταρια Ego-t και πριν κανεναν μηνα εκανα τα δικα μου υγρα (νομιζω οτι οσο πιο πολυ ασχολεισαι, τοσο πιο πολυ κολλας)!
Αφου περασα απο το σταδιο συνθεσης υγρων θελω να περασω και στα mods με RBA.
Θα ηθελα τη γνωμη σας, ως προς το τι να αγορασω.


Υ.Γ. Εχω βαλει στο ματι το mod Vamo v5 με μπαταριες panasonic 18650 3400mah και το Kayfun lite plus.


Επισης, αν συμφωνειτε με το παραπανω setup προτεινετε και φυτιλια/συρματα γιατι νομιζω μου εχουν πεσει πολλες οι πληροφοριες που μαζεψα αυτες τις μερες και εχω βραχυκυκλωσει!!


Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Σχετικά με το Vamo, θα σου πρότεινα (αν το αγοράσεις από Ελληνικό κατάστημα) να το πιάσεις στα χέρια σου. Πρώτα δες αν σου κάνει σαν μέγεθος και βάρος (και στις δύο του μορφές - 18350 & 18650, με τις μπαταρίες τοποθετημένες). Κατόπιν, με δικό σου γνώριμο ατμοποιητή, δοκίμασε ένα μεγάλο εύρος στις κλίμακες των volts και των watts (και σε RMS, και σε Mean λειτουργία). Λόγω παλμικού κυκλώματος στην πλακέτα του, μπορεί να σε ενοχλήσει το φαινόμενο του rattlesnake, που είναι πιθανόν να εμφανιστεί σε χαμηλά volts ή watts. Επίσης, να έχεις κατά νου ότι το Vamo δεν υποστηρίζει αντιστάσεις κάτω από 1,5 Ω. Και κατά την άποψή μου, Kayfun χωρίς την υποστήριξη τοποθέτησης φυτιλοαντιστάσεων κάτω από 1,5 Ω είναι μισός Kayfun.  ;)   Επίσης, σιγουρέψου ότι όλα τα πλήκτρα και η οθόνη λειτουργούν σωστά.

Δυστυχώς, η αγορά από Ελληνικό κατάστημα (διά ζώσης) κοστίζει ακριβότερα, αλλά είναι μονόδρομος αν θέλεις να ξέρεις τι ακριβώς αγοράζεις, μιάς και το συγκεκριμένο mod κατασκευάζεται από αρκετά εργοστάσια. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 15:34 »
Μαλιστα....και εκει που ελεγα οτι εχω καταληξει.... Καλα εκανες και με ενημερωσες, σ ευχαριστω. Τι θα μου προτεινες σε VVmod (οικονομικο αν υπαρχει. Αν ειχα τα χρηματα θα αγοραζα provari  :( )

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: τι θα προτείνατε;;;
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 11, 2014, 15:37 »
Μια διόρθωση, το vamo διαβάζει μέχρι 1,2Ω. Δεν είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί, αλλά έχει πολύ καλό value for money, που λεν και στο χωριό μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1454 171627 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:15
από Olga68
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364