vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, bloodlessz, Mimhsdr, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 14:49 »
Πολύ σωστά Γιώργο!!!!!

Μόνο μια μικρή διορθωσούλα.....  :tongue_smilie: :tongue_smilie:


1 μέρος 36ρας  + 1 μερος μηδενικής =2 μερη
Διαιρούμε το 2 δια του 36(αρχικης δύναμης)   
και έχουμε το συνολικό μείγμα των 18mg




Ο διαιρετέος δεν είναι το 2 αλλά το 36. Διαιρέτης είναι το 2.

Διαιρούμε δλδ το 36 διά 2, όπως σωστά λες στα παραδείγματα  36:2=18 ή 36/2=18 και όχι 2/36=0,0555...
Κατά τα άλλα, ΣΥΜΦΩΝΩ μέχρι κόμματος!!!!  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 15:01 »
Εγώ συμφωνώ πως είναι έτσι τα πράγματα. Και το χάρτινο τεφτέρι και το ηλεκτρονικό είναι μαζί μας!
Είναι η TW που δεν συμφωνεί σύμφωνα με το mixing guide που έχει στο site της. Ας έρθουν με το καλό οι βάσεις και θα τους στείλω ένα mail ρωτώντας τους για το θέμα. Έτσι από περιέργεια  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 15:52 »
Και να συμπληρώσω τα παιδιά από πάνω, επειδή μπορεί να μην έχεις πάντα ακέραια πολλαπλάσια στα μέρη των υγρών, ή να θέλεις ενδιάμεση περιεκτικότητα νικοτίνης, γενικά ισχύει ότι:
προσθέτεις το κάθε τι που βάζεις σε ml επί την περιεκτικότητά του σε νικοτίνη, κι αυτό δίνει τα συνολικά ml επί την τελική ποσότητα νικοτίνης.
Στην περίπτωσή σου,
1,5*72+3*0+6,5*0=11*Ν. Δηλαδή 1,5*72:11=9,81 τελική νικοτίνη.
Μ' αυτόν τον τρόπο μπορείς να εκμεταλλευτείς την 72αρα βάση σου και τη μηδενική και να κάνεις ότι θέλεις σε ποσοστό Νικοτ.


Εγώ θα έβαζα 20 σταγόνες στα 10ml άρωμα. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις τόσο, κι αν σου φαίνεται ελαφρύ τότε πρόσθεσε. Ο Τάσος μου είχε πει για 15 σταγόνες στα 10ml, αλλά εγώ είμαι ίσως λίγο αρωματάκιας... Δηλαδή, κατ' εμένα και το 20 που λέω, νομίζω πολύ είναι.... Κι άστο οπωσδήποτε κάποιες μερούλες.....

Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 16:23 »
Για εμένα το καλύτερο είναι η αραίωση της νικοτινούχας βάσης  από 72αρα ή 54αρα σε 18αρα.
Πχ τα  100 μλ 54αρας τα ανακατεύεις με 200 μλ μηδενικής και έχεις έτοιμα 300 μλ 18αρας. Από εκεί και πέρα τα πράγματα γίνονται πολύ πιο εύκολα, πιο γρήγορα και πιο ασφαλή.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 16:24 »
 

Σένια
Μιλάμε για αρώματα κίτρινο μπουκαλάκι της TW
και όταν λέμε πολύ αραιά,εννοούμε πολύ αδύναμα.

Δε γνωρίζω για ποιόν Τάσο μιλάς,αλλά μήπως ο
Τάσος λέει για το γενικό κανόνα ανάμιξης 2-4 %
άλλων εταιριών :
Οταν χρησιμοποιούσα inawera,fa,κλπ οι 10 σταγονες
στα 10μλ μου έβγαζαν δυναμίτη.Το είπα δεν είμαι αρωματάκιας

Τώρα με 30 σταγόνες (1 μλ)περίπου της tw
έχω ένα ήπιο  για μένα αρωματικό υγρό

Kατα τ άλλα ισχύει φυσικά η υποκειμενικότητα   :bye:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 16:39 »
Στους υπολογισμούς καλά τα πάτε.

Θεωρώ όμως καθήκον μου να επισημάνω άλλη μια φορά:

Επισήμανση για όσους θέλουν ν'ασκήσουν το "χόμπι του μικρού χημικού" :Η καθαρή νικοτίνη είναι ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ και ως τέτοιο υγρό θα πρέπει ν'αντιμετωπίζεται:Εξαιρετικά τοξικό κι επικίνδυνο για την υγεία. Εάν δεν είστε εξειδικευμένοι, κατάλληλα εκπαιδευμένοι και προετοιμασμένοι να μεταχειρίζεστε επικίνδυνες για τον οργανισμό σας ουσίες, καλύτερα αφήστε το γι αυτούς που είναι κατάλληλοι να το κάνουν.To forum οφείλει να τονίσει ότι δεν ενθαρρύνει τακτικές που εν δυνάμει απειλούν την υγεία των μελών του.Υγρά που έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη (>40mg/ml) ή ακόμη και η 100% καθαρή, είναι άκρως επικίνδυνα και συζητήσεις που έχουν σχετικό θέμα μπορεί να οδηγήσουν σε λάθος συμπεράσματα.Ότι πρόκειται δηλαδή για εύκολη υπόθεση το να μεταχειρίζεσαι τέτοιες ουσίες και προκειμένου να ρίξει κάποιος το κόστος των υγρών άτμισης στο ελάχιστο δυνατό, "είναι μικρό το ρίσκο και αξίζει ο κόπος".ΛΑΘΟΣ!!!Επίσης θα πρέπει να τονιστεί ότι η φύλαξη-αποθήκευση ακόμη και "μηδενικών" σε νικοτίνη υγρών, θα πρέπει να γίνεται σε μέρη μακριά από παιδιά (αλλά και τα αγαπημένα μας κατοικίδια).

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 06, 2013, 10:33 »


Σένια
Μιλάμε για αρώματα κίτρινο μπουκαλάκι της TW
και όταν λέμε πολύ αραιά,εννοούμε πολύ αδύναμα.

Nαι, γι' αυτά λέω. Από το μαγαζί που τα είχα πάρει μου είχαν πει αυτές τις αναλογίες. Ενώ για τα πιο συμπυκνωμένα στο κόκκινο κουτί, θέλει λιγότερες. Τώρα τι να πω... σίγουρα όπως τα λες κι εσύ, ισχύει η υποκειμενικότητα... Μάλλον αν δε δοκιμάσεις......

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 14:05 »
Και εγώ όταν είδα για 15% έμεινα. Αλλά το έγραφε στο έντυπο που είχε μαζί.
Ρώτησα και εγώ λοιπόν τον Τάσο (e-smokers) και μου είπε 15 σταγόνες ανά 10 ml.
Και όντως για μένα είναι μια χαρά. Το black magic μάλιστα το έκανα με 12 σταγόνες.
Πήρα gold virgin, black magic και μόκα (μόνιμα από όταν την πάρα στον iatty) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Επίσης κάτι που παρατήρησα είναι πως το υγρό δεν αλλάζει χρώμα καθόλου.
 :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 14:45 »
Ναι, αυτό λέω.
Πιστεύω πως με 15% δεν θα ατμιζόταν.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 16:09 »
Και στα πέντε της κίτρινης σειράς ξεκίνησα από 10% - αν και εφόσον ισχύει το ότι τα μπουκαλάκια βγάζουν 1 ml στις 20 σταγόνες.
Για μένα τα american red & cherry menthol ίσως και να μην θέλουν παραπάνω όμως τα green apple & cigar σίγουρα θέλουν.
Βέβαια αφού μιλάμε για diy οι περισσότερες τιμές θεωρώ πως είναι ενδεικτικές για μια καλή αφετηρία. 

Αποσυνδεδεμένος lefthedef

  • **
  • 103
  • Φύλο: Άντρας
  • το ατμίζειν εστί φιλοσοφείν
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 18:56 »
δυνατη η gold standard ??? μηπως μπερδευτηκες με την Original concentrate ???
δες εδω : http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/about-the-fluid.html

κατατασει την gold standard σε δυναμη γευσης (Flavour Range) στο 74 %

και την Original concentrate   στο 99%.

εγω συνηθως βαζω με βελονα 5% και μετα απο 10 μερες ωριμανσης βγαινουν καλα.
ιδιαιτερα το black magic θελει μερες για να ωριμασει.

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 19:03 »
Σαν να έχεις δίκιο... Όταν είδα αυτό που έγραψες είπα να ξαναδοκιμάσω ένα υγρό που είχα δοκιμάσει χθες και προχθές στο 10%.
Μου φαίνεται αρκετά πιο δυνατό σήμερα - για το συγκεκριμένο είναι η 4η μέρα.
Να σε ρωτήσω και κάτι μια που χρησιμοποιείς αυτά τα αρώματα:
με το 10% που γράφεις αναφέρεσαι σε 10x20 σταγόνες από το μπουκάλι ή σε ml από ένεση - κάποιο σωλήνα;

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 20, 2013, 19:42 »
Βασιλη επιμενω οτι ειναι θεμα Ατμοποιητη.Ειμαι παρα πολυ καιρο στα συγκεκριμενα και εχω κανει απειρες δοκιμες...Κατα τα αλλα ειναι τελεια υγρα και τα εμπιστευομαι!

Αποσυνδεδεμένος christhes

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 21, 2013, 20:06 »
Διαγραφή άμεσης παράθεσης. Παρακαλούμε μην χρησιμοποιείτε την παράθεση για να απαντήσετε στο αμέσως προηγούμενο μύνημα. :thumpup:


+1


Στους ίδιους ατμο και εγώ, πιστεύω πως πάνω από 7% είναι υπερβολή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 22, 2013, 09:20 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος soctap

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 20, 2013, 01:40 »
Παιδια στο παρακατω link http://www.totallywicked-eliquid.co.uk/products/e-liquid/premixed-e-liquid-products.html  τι διαφορες εχουν οι σειρες μεταξυ τους; Ειναι ετοιμα υγρα προφανως.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180784 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34051 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15986 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136196 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12