vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« στις: Ιουνίου 17, 2013, 18:07 »
Το πρώτο μέρος της παρασκευής των υγρών
Φυσικά έκανα λάθος στον υπολογισμό αλλά όλα είναι ανθρώπινα  :wall: :wall: :wall:

Θα μπορούσα να το φτιάξω από την αρχή αλλά ήθελα να φαίνεται ότι όλοι κάνουν λάθη και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή κατά τις ιδιοπαρασκευές ;)

[youtube]N6O9Lif44vM[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 08, 2013, 17:57 »
[youtube]fQ2VsJ0kZs0[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 08, 2013, 18:46 »
που τις βρισκουμε απο Ελλαδα αυτες τις βασεις-αρωματα?

Αποσυνδεδεμένος ouzou

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτέ ξανά πίσσα....
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 08, 2013, 18:49 »
Στό VapeLand.gr  :bye:
Οπως δείχνει και στο βίντεο ο Gewre.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 08, 2013, 18:55 από ouzou »

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 08, 2013, 18:50 »
Στο e-smokers.gr,τις βρίσκουμε σίγουρα, σαλονικα Σίτυ,και δουλεύω εκεί ενίοτε,γι αυτο το ξέρω.:P(να είμαστε και καλυμμένοι...)
Επίσης νομίζω και το vapeclub Αμπελοκήπων τις έφερε, επίσης σαλονικα Σίτυ:D

Αποσυνδεδεμένος gad

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 10, 2013, 01:08 »
τουττι φρούττι=τσιχλόφουσκα :_love_heart:

Αποσυνδεδεμένος tomy

Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 06, 2013, 15:10 »
η  totaly  κατα  την  γνωμη  μου    εχει    την  καλυτερη  σοκολατα  [  αρωμα απο  την  σειρα  gold ]  μακραν  μπροστα  απο  t.p.a  και  capella   .

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 22, 2013, 22:09 »
4 δοκιμές, honeydew melon, pina colada, bluish russian blue hawiian.


Το πεπονάκι τελικά πράγματι είναι αυτό, παγωτό πεπόνι, κι όσο κι αν δεν ακούγεται ελκυστικό είναι. Στα δικά μου τώρα κολλήματα με τα όξινα αρώματα και τα μη όξινα, αυτό έρχεται τσαααακ στη μέση. Το πεπόνι είναι φρούτο (όξινο) αλλά πεπόνι (όχι τόσο όξινο) και συγκεκριμένα παγωτό (το αντίθετο του όξινου)


Pina colada είναι αυτό ακριβώς, έχω δοκιμάσει σε ατμούς αρκετές εταιρίες pina colada, δε μου έβγαλε τίποτα περίεργο όπως άλλα. Μ'αρέσει πάρα πολύ σα συνδυασμός, μ'αρεσε κι αυτό. Επίσης στη μέση, μιας και παλεύει η εσπεριδογεύση του ανανά με το γάλα της καρύδας.


Blue Hawiian θεωρητικά είναι pina colada με blue curacao. Κατά βάση βέβαια γεύεσαι μόνο το blue curacao, το οποίο ποτό για όποιον δεν ξέρει σου βγάζει μία οινοπνευματίλα, και συγκεκριμένα, από οινόπνευμα μπλε. Σαν ατμιστικό ξενίζει λίγο λοιπόν στην αρχή, αλλά επίσης παρόλο που στο άκουσμα αποτρέπει (οινόπνευμα μπλε;;) αν θες κάτι όξινο έρχεται και στο δίνει και μάλιστα έντονο.


Το blueish russian.. Εκεί δυστυχώς με έχασε, βγάζει αυτό που λέει, κρέμα και πορτοκάλι δηλαδή, αλλά το πορτοκάλι βγάζει μία συγκεκριμένη ταγκίλα πορτοκαλιού. Αν έχεις δοκιμάσει γλυκό νεράτζι, και μπορείς να ξεθάψεις την ταγκίλα κάτω από τους τόνους ζάχαρης; ε αυτό.


Ίσως έπρεπε να έχω ξεκινήσει από το πεπονάκι που με εξέπληξε ευχάριστα αλλά τώρα τα έγραψα. Γίναν όλα χωρίς ωρίμανση (το δοκίμασα μετά, δεν είχε αλλάξει τίποτα) με 5%..

Αποσυνδεδεμένος MAdKetch

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Foggatti Hybrid LE - Poldiac Hybrid V2
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2013, 22:38 »
Πήρα κάποια αρωματάκια της Totally Wicked από τη Red Label αλλά δεν λένε πουθενά δοσολογίες. Έψαξα και στο site τους αλλά τίποτα.
Ξέρει κάποιος να μου τις πεί (είναι ίδιες για όλα τα αρώματα της ίδιας σειράς;), ή να μου δώσει κάποιο link που θα τις έχει;

EDIT
Στραβωμάρα, τις είχε στα χάρτινα κουτιά τους που πέταξα :wall: :wall: . 10 με 12 σταγόνες στα 10ml.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2013, 22:49 από MAdKetch »

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #10 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 12:42 »
Περιμένω βάσεις & αρώματα από την Totally Wicked και στο μεταξύ υπολόγιζα από εδώ http://diy-mixing.com/ τι μίξεις μπορώ να κάνω.
Στη συνέχεια κατέβασα έναν οδηγό που έχει αυτή η εταιρία για να υπολογίζεις επίσης ορισμένες μίξεις. Κοιτάζοντας εκεί είδα το παρακάτω:


Για 11ml με 11mg ο οδηγός δίνει 1,5ml 72άρα βάση, 3ml άρωμα, 6,5ml 0ική βάση.


Οι ίδιες αναλογίες ml δίνουν από το site 11ml με 9,8mg.


Πέρα από το ότι μου φαίνεται πολύ η αναλογία αρώματος δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο. Καμιά ιδέα;
 










Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #11 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 13:12 »
9,8 σου δίνουν νικοτίνη.
Τώρα, 3ml άρωμα στα 11ml υγρό.... κι εμένα μου φαίνεται πολύ..... :hmmm: :hmmm: :hmmm:  Ως υπερβολικό θα έλεγα....  :hmmm:
Μήπως κάτι άλλο εννοούσε ο ποιητής;;;;  :confused1:
Για να σου βγάλει 11 νικοτίνη, το άρωμα που θα βάλεις με τις ίδιες αναλογίες που γράφεις σε βάση, θα είναι 1,8ml.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 13:14 »
Χρησιμοποιώ μόνο T W αρώματα στα υγρά μου,και μπορώ
να σου πω με σιγουριά οτι είναι πολύ πολύ πιο αραιά από
τα γνωστά αρώματα της αγοράς,ειδικά η κίτρινη σειρά.

Εγώ βάζω 30 σταγόνες άρωμα (κίτρινο μπουκαλάκι) στα 10 μλ
χωρίς να είμαι λάτρης των δυνατών γεύσεων

Πράγματι τα 3. μ λ στα 8 μ λ βάσης (αν δεν υπάρχει λάθος)
ειναι υπερβολικά !!!!!

Κάνε ενα τηλ. εδώ http://www.xn----ylbfkjifhbgysfdtgxrl.gr/


Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 13:31 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Χθες το βράδυ αργά βρήκα ένα discount code 19% για την εταιρία στην Αγγλία και πήρα ένα kit που είχε μαζί με τις βάσεις και 5 αρώματα από τα κίτρινα.


Γιώργο το πιστεύω ότι είναι πολύ αραιά όπως πιστεύω και εσένα Σένια για το 9,8mg.


Άντε με τα αρώματα να παίξω τις αναλογίες αλλά με τις βάσεις; Το site που ανέφερα για το mixing το χρησιμοποιώ καιρό και το εμπιστεύομαι. Όμως όταν είδα το mixing guide της TW μπερδεύτηκα.
Νομίζω ότι πέρα από τα αραιά αρώματα η διαφορά μπορεί να βασίζεται και στον διαφορετικό αριθμό σταγόνων που δίνουν οι δύο τους (20 vs 30 στο ml αρώματος) αλλά πάλι αυτό δεν εξηγεί τα συνολικά mg νικοτίνης.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diy υγρά αναπλήρωσης Totally Wicked
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 05, 2013, 14:37 »
Ξέχνα για λίγο τους διαδικτυακούς πίνακες και
ξεκίνα ...λίγο μπακαλίστικα :)

Λοιπόν 1.Απλή αριθμητική δημοτικού
           2.μολύβι και χαρτί (τεφτέρι)

Παίρνεις ένα μέρος νικοτινούχας βάσης πχ 36άρας και την αναμιγνύεις
με μηδενική βάση .Δεν μας ενδιαφέρει αν ειναι αρωματισμένη ή όχι 
αρκει να ξέρουμε την συνολική ποσότητα σε μλ ,αφου τα αρώματα ΔΕΝ έχουν νικοτίνη

Εχουμε λοιπόν πχ

1 μέρος 36ρας  + 1 μερος μηδενικής =2 μερη
Διαιρούμε το 2 δια του 36(αρχικης δύναμης)   
και έχουμε το συνολικό μείγμα των 18mg

παράδειγμα
25 μλ 54άρας + 75 μλ μηδενικης (1+3 )=4

54 δια 4=13.5 mg τελικο μίγμα 100ml

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8419 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180810 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34072 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59940 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237865 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16066 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136219 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085456 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35518 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12